Zdielať

Najvýznamnejšie kupoly sveta

TOP 5/10
Najvýznamnejšie kupoly sveta
5-(20 hlasov)

Kupola je architektonický prvok, ktorý dokáže aj po stáročiach uchvátiť. Dotvárajú panorámy miest, v mnohých prípadoch sú aj určitým kultúrnym symbolom a v súčasnosti predstavujú veľké lákadlo pre mnohých turistov. Vyberte sa spolu s nami za najvýznamnejšími kupolami sveta.

Panteón – Rím

Našu virtuálnu prehliadku najvýznamnejších kupol sveta môžeme začať v matke všetkých miest, v Ríme. Práve tu je jednou z hlavných pamiatok Panteón, ktorý dal v druhom storočí postaviť cisár Hadrián.

Panteón je veľmi zachovalou stavbou, ktorá dodnes symbolizuje moc antického Ríma. Tento chrám je charakteristický svojou obrovskou klenbou s hmotnosťou vyše 5 000 ton, ktorá je najvyššou nevystuženou klenbou na svete. Kupola Panteónu je vyhotovená z betónu a v jej strede sa nachádza tzv. veľké oko s priemerom až 9 metrov. Dodajme, že vnútorný priemer kopule je až 43,22 m, čím sa radí medzi najväčšie na svete.

Bazilika sv. Petra – Rím

Prakticky neprehliadnuteľná kupola Baziliky sv. Petra je miestom, ktoré každoročne priláka milióny turistov. Táto impozantná kupola patrí bezpochyby medzi najväčšie na svete, je postavená na štyroch päťhranných pilieroch a preklenuje stredovú časť chrámu s hrobom sv. Petra. Vnútorný priemer kupoly je len o niečo menší, než v prípade Panteónu a predstavuje 42,56 m.

Brunelleschiho kupola – Florencia

V Taliansku ešte zostaňme. Jednou z dominánt Florencie je totiž bezpochyby Dóm Santa Maria del Fiore, ktorého kupolu navrhol architekt Filippo Brunelleschi. Táto stavba dodnes fascinuje architektov po celom svete, ide o kupolu s ôsmimi bokmi. Podľa dochovaných záznamov je preukázané, že stavba kupole prebiehala zvonka dovnútra a bez použitia akéhokoľvek lešenia.

Hala Stulecia – Vroclav

Významnú kopulu nájdeme aj u našich severných susedov. Dominantou Vroclavu je Hala Stulecia, ktorá sa vyznačuje kupolovitou konštrukciou zo železobetónu. Po svojom dokončení v roku 1913 sa so svojím rozpätím 69 m stala najväčšou na svete. Stavba slúžila na usporadúvanie výstav a tiež kultúrnych a športových podujatí. O výnimočnosti tejto vroclavskej stavby svedčí aj fakt, že v roku 2006 bola zaradená na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Katedrála svätého Pavla – Londýn

História Katedrály svätého Pavla je poznačená veľkým londýnskym požiarom z roku 1666, ktorý ju prakticky celú zničil. Na základe toho bola postavená nanovo a v omnoho impozantnejšom štýle. Stavba hlavnej katedrály je celkom zjavne inšpirovaná Bazilikou sv. Petra v Ríme. Platí to aj o veľkolepej kupole s vnútorným priemerom 34 m. Pri návšteve Londýna túto pamiatku určite nevynechajte.

Kapitol Spojených štátov – Washington D. C.

Budova Kapitolu vo Washingtone D. C. je dôverne známou budovou a hneď po Bielom dome je považovaná za politicky najdôležitejšiu stavbu v krajine. Zasadá v nej zákonodarný Kongres Spojených štátov amerických a dokončená bola v roku 1863. Strednej časti Kapitolu dominuje výrazná kupola v klasicistickom štýle, ktorej úplné dokončenie trvalo až 11 rokov.

Hagia Sofia – Istanbul

Hagia Sofia v Istanbule patrí medzi najvýznamnejšie sakrálne stavby na svete. Zďaleka to však nie je jej jediné špecifikum. Bývalý byzantský kresťanský chrám sa mohol dlhé roky pochváliť aj najväčšou kupolou sveta. Zo samotného vrcholu rebríčka ju však zosadila už spomínaná kupola Baziliky sv. Petra vo Vatikáne.

S priemerom až 31,7 metrov a výškou 55,6 metrov ide bezpochyby o impozantnú kopulu, na ktorú si pohľad vychutnáte nielen zvonku, ale predovšetkým zvnútra. Práve pri pohľade zvnútra si totiž vychutnáte impozantnú hru slnečného svetla, ktoré sem preniká cez 40 okien obklopujúcich základňu kupoly.

Sheikh Lotfollah Mosque, Isfahán

Starobylá kráľovská mešita Sheikh Lotfollah Mosque v meste Isfahán je skutočnou perlou iránskej architektúry. Dokončená bola pôvodne v roku 1619, pričom o 300 rokov neskôr sa dočkala významnej rekonštrukcie. Vďaka nej si aj dnes môžeme vychutnať pohľad na kopulu s priemerom 13 metrov, ktorá je zdobená drobnými dlaždičkami rôznych farieb. Toto miesto plné ornamentov rozhodne stojí za návštevu.

Mauzóleum Gur Emir, Samarkand

Mauzóleum Gur Emir nachádzajúce sa v uzbeckom meste Samarkand je vyhľadávaným miestom nielen pre tých, ktorí sa rozhodli vydať po Hodvábnej ceste. Táto veľkolepá pamiatka je krásnym vyjadrením architektúry typickej pre túto oblasť v 15. storočí. Mauzóleum, v ktorom je pochovaný Timur Veľký a niektorí členovia jeho rodiny, vás už z diaľky upúta svojou zdobenou modrou kopulou.

Ríšsky snem – Berlín

Našou poslednou zastávkou na výlete za najvýznamnejšími kupolami sveta bude Berlín. Práve tu sa nachádza budova Ríšskeho snemu, ktorý sa aj vďaka svojej kupole stal jedným zo symbolov hlavného mesta Nemecka. Kupola Ríšskeho snemu má moderný dizajn a je celá presklená. Toto riešenie má zásadný význam pre presvetlenie celej budovy, zníženie jej energetických nárokov a je dokonca symbolom toho, že ľud má možnosť dozerať na vládnucu vrstvu. Okrem toho, že presklená kupola ponúka krásny 360° výhľad na Berlín, v jej strede sa nachádza zrkadlový kužeľ, ktorý slnečné svetlo usmerňuje priamo do vnútra budovy.

Ohodnoťte náš článok

5-(20 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Strecha ako významný architektonický prvok

Strecha ako významný architektonický prvok

Zaujímavosti Rady

Dizajn strechy z pohľadu architektúry, podobne ako každá forma umenia, má hlboký psychologický vplyv na nás samotných. V priebehu histórie architekti nestavali budovy len ako úkryt, ale umne vytvár...

6. marca 2024

Čítať viac
Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Novinky

Aktuálne máme v akcii ešte dostupných 56 816 m2 plechu Podmienky výhodného nákupu: Platí pre objednávky nad 100m2 akéhokoľvek trapézového plechu a plechových doplnkov. Táto skvelá ponuka sa vzťahuj...

22. februára 2024

Čítať viac
Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Zaujímavosti

Lepšie úžitkové vlastnosti, dlhšia životnosť či nižšie náklady na energie. Všetko spomenuté vám môže priniesť nová strecha využívajúca tie najnovšie technické riešenia a inovácie. Pripravili sme pr...

9. januára 2024

Čítať viac