Zdielať

Naše nové riešenie pre prístrešok na auto, náradie alebo stroje

Naše produkty
Naše nové riešenie pre prístrešok na auto, náradie alebo stroje

Prístrešok je rýchlou a cenovo dostupnou možnosťou, ako dopriať svojmu autu kryté parkovanie, prípadne vytvoriť odkladací priestor pre náradie či záhradnú techniku. Zistite, čo všetko je vhodné zvážiť pred stavbou prístrešku a ako si správne vybrať jeho zastrešenie.

Prístrešok alebo garáž – čo sa oplatí viac?

Postaviť si prístrešok alebo skôr investovať do stavby garáže? To je častá otázka budúcich majiteľov rodinných domov. Jedno aj druhé riešenie má svoje určité výhody aj nevýhody a kým garáž si vyžaduje väčšiu investíciu aj viac priestoru, prístrešok je stavbou omnoho jednoduchšou a lacnejšou.

Nie vždy je však nevyhnutné rozhodovať sa medzi týmito dvomi riešeniami a ak to podmienky a rozpočet dovolia, garáž aj prístrešok je možné skombinovať do veľmi praktického celku. Ak už z akéhokoľvek dôvodu ale nie je možné stavať garáž, je prístrešok často jedinou možnosťou, ako svojmu autu, prípadne záhradnej technike dopriať ochranu pred výčinmi počasia.

Výber materiálu na prístrešok

Prístrešok je možné skonštruovať z rôznych materiálov, všeobecne sa najväčšej obľube tešia drevené prístrešky, ktoré môžu byť aj vizuálne zaujímavým doplnkom záhrady. Na výstavbu drevených prístreškov sa využívajú spravidla masívne profily z jedľového či smrekového dreva, ktoré sú upevňované konzolami a skrutkami. Drevené prístrešky si z času na čas vyžadujú povrchovú úpravu na to určenými lakmi, ktoré výrazne predĺžia ich životnosť.

Alternatívou k dreveným prístreškom sú prístrešky vyhotovené z hliníka alebo nehrdzavejúcej ocele. Tento typ prístreškov sa skôr hodí k stavbám s modernou architektúrou. Ich výstavba je väčšinou veľmi jednoduchá, keďže prístrešky sú vyhotovené z prefabrikovaných dielov, ktoré do seba stačí poskladať. Hliníkové resp. oceľové prístrešky môžu byť výhodnou voľbou aj z pohľadu priestorovej náročnosti. Striešku prístrešku napríklad môžu podopierať iba dva oceľové stĺpy.

Pri výbere rozhoduje aj konštrukcia prístrešku

Ak ste si už vybrali ten správny materiál pre váš prístrešok, určite sa oplatí zamyslieť nad jeho konštrukčným vyhotovením. To by malo závisieť od zamýšľaného využitia – prístrešky pre autá spravidla nemajú bočné steny, čo celkovo uľahčuje prístup k vozidlu, ktoré je často využívané.

Pri prístrešku, ktorý plánujete využívať na odkladanie záhradnej techniky, dreva, strojov či dlhodobé odstavenie vozidla, sa určite oplatí premýšľať aj nad montážou bočných stien.

Výber strešnej krytiny pre prístrešok

Každý prístrešok musí byť navrhnutý tak, aby zabezpečil ochranu všetkého, čo sa nachádza pod ním. Nekvalitne postavený prístrešok, ktorý sa pod náporom strehu zrúti, je pochopiteľne veľkým rizikom. Priamo s odolnosťou prístrešku súvisí aj výber strešnej krytiny. Opäť aj v tomto smere existuje na trhu množstvo rôznych možností.

Strecha na prístrešku musí byť zhotovená tak, aby bola schopná odolávať aj tým náročnejším poveternostným podmienkam, ktoré sa v danej oblasti môžu vyskytnúť. Zastrešenie prístrešku tak musí byť schopné bez problémov odolať nárazom silného vetra a zaťaženiu snehom. Najmä pri prístreškoch vo vyššie položených oblastiach odporúčame ustrážiť si celkovú nosnosť strechy.

Plechová strešná krytina vhodná aj na prístrešok

Strechy môžu mať na prístreškoch rôznu podobu. Môže ísť o rovnú, šikmú alebo napríklad aj zaoblenú strechu. Samostatnou kapitolou je potom výber strešnej krytiny. Veľmi obľúbenou voľbou sú trapézové plechy, ako napríklad Sínus 40, ktoré ponúkajú široké možnosti prispôsobenia konkrétnej konštrukcii. Trapézový plech Sínus 40 napríklad umožňuje zakrúženie profilu, čiže ľahko pomocou neho vytvoríte na prístrešku zaoblenú strechu.

Vlnitý vzhľad trapézových plechov prináša viacero výhod z pohľadu funkčnosti, nedržia sa na ňom nečistoty a tým nevyvárajú prekážku v odtekaní dažďovej vody. Okrem toho, trapézové profily Sínus 40 si môžete vzhľadovo prispôsobiť presne podľa svojich predstáv, vyberať si môžete z množstva farieb vzorkovnice RAL, takže zladiť farbu strechy prístrešku s okolitým prostredím nebude vôbec problém. Precízne nanesená vrstva pozinku a vysoká kvalita spracovania je zárukou veľmi dlhej životnosti.

Plechy Sínus 40 sú tak ideálnou voľbou pre menšie aj väčšie prístrešky, ktoré poskytnú bezpečné útočisko pre všetko, na čom vám záleží.

Mohlo by vás zaujímať

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

Rady

Rekonštruujete alebo idete rovno stavať novú strechu? Tak po výbere tej správnej strešnej krytiny budete zrejme riešiť otázku, ako si vybrať kvalitných majstrov. Pripravili sme pre vás 5 tipov, ako...

7. septembra 2021

Čítať viac
Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Rady

Pri každej streche je veľmi dôležité aj jej utesnenie. Platí to najmä o okolí komína, vikierov, výlezov a strešných okien. Jednoducho, všetky miesta, cez ktoré by mohlo v budúcnosti zatekať prípadn...

5. septembra 2021

Čítať viac
Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Rady

Oplechovanie strechy má priamy vplyv na jej úžitkové vlastnosti. Ak nezanedbáte výber a montáž klampiarskych doplnkov, konštrukcia pod strešnou krytinou bude dostatočne chránená pred poveternostným...

2. septembra 2021

Čítať viac
Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Zaujímavosti

Jedným zo základných kritérií, podľa ktorých rozlišujeme strechy je ich sklon. Pri výbere strechy spravidla „proti“ sebe stoja strechy ploché a šikmé, ktoré u nás stále prevažujú a patria medzi veľ...

17. júla 2021

Čítať viac