Zdielať

Naše nové riešenie pre prístrešok na auto, náradie alebo stroje

Naše produkty
Naše nové riešenie pre prístrešok na auto, náradie alebo stroje

Prístrešok je rýchlou a cenovo dostupnou možnosťou, ako dopriať svojmu autu kryté parkovanie, prípadne vytvoriť odkladací priestor pre náradie či záhradnú techniku. Zistite, čo všetko je vhodné zvážiť pred stavbou prístrešku a ako si správne vybrať jeho zastrešenie.

Prístrešok alebo garáž – čo sa oplatí viac?

Postaviť si prístrešok alebo skôr investovať do stavby garáže? To je častá otázka budúcich majiteľov rodinných domov. Jedno aj druhé riešenie má svoje určité výhody aj nevýhody a kým garáž si vyžaduje väčšiu investíciu aj viac priestoru, prístrešok je stavbou omnoho jednoduchšou a lacnejšou.

Nie vždy je však nevyhnutné rozhodovať sa medzi týmito dvomi riešeniami a ak to podmienky a rozpočet dovolia, garáž aj prístrešok je možné skombinovať do veľmi praktického celku. Ak už z akéhokoľvek dôvodu ale nie je možné stavať garáž, je prístrešok často jedinou možnosťou, ako svojmu autu, prípadne záhradnej technike dopriať ochranu pred výčinmi počasia.

Výber materiálu na prístrešok

Prístrešok je možné skonštruovať z rôznych materiálov, všeobecne sa najväčšej obľube tešia drevené prístrešky, ktoré môžu byť aj vizuálne zaujímavým doplnkom záhrady. Na výstavbu drevených prístreškov sa využívajú spravidla masívne profily z jedľového či smrekového dreva, ktoré sú upevňované konzolami a skrutkami. Drevené prístrešky si z času na čas vyžadujú povrchovú úpravu na to určenými lakmi, ktoré výrazne predĺžia ich životnosť.

Alternatívou k dreveným prístreškom sú prístrešky vyhotovené z hliníka alebo nehrdzavejúcej ocele. Tento typ prístreškov sa skôr hodí k stavbám s modernou architektúrou. Ich výstavba je väčšinou veľmi jednoduchá, keďže prístrešky sú vyhotovené z prefabrikovaných dielov, ktoré do seba stačí poskladať. Hliníkové resp. oceľové prístrešky môžu byť výhodnou voľbou aj z pohľadu priestorovej náročnosti. Striešku prístrešku napríklad môžu podopierať iba dva oceľové stĺpy.

Pri výbere rozhoduje aj konštrukcia prístrešku

Ak ste si už vybrali ten správny materiál pre váš prístrešok, určite sa oplatí zamyslieť nad jeho konštrukčným vyhotovením. To by malo závisieť od zamýšľaného využitia – prístrešky pre autá spravidla nemajú bočné steny, čo celkovo uľahčuje prístup k vozidlu, ktoré je často využívané.

Pri prístrešku, ktorý plánujete využívať na odkladanie záhradnej techniky, dreva, strojov či dlhodobé odstavenie vozidla, sa určite oplatí premýšľať aj nad montážou bočných stien.

Výber strešnej krytiny pre prístrešok

Každý prístrešok musí byť navrhnutý tak, aby zabezpečil ochranu všetkého, čo sa nachádza pod ním. Nekvalitne postavený prístrešok, ktorý sa pod náporom strehu zrúti, je pochopiteľne veľkým rizikom. Priamo s odolnosťou prístrešku súvisí aj výber strešnej krytiny. Opäť aj v tomto smere existuje na trhu množstvo rôznych možností.

Strecha na prístrešku musí byť zhotovená tak, aby bola schopná odolávať aj tým náročnejším poveternostným podmienkam, ktoré sa v danej oblasti môžu vyskytnúť. Zastrešenie prístrešku tak musí byť schopné bez problémov odolať nárazom silného vetra a zaťaženiu snehom. Najmä pri prístreškoch vo vyššie položených oblastiach odporúčame ustrážiť si celkovú nosnosť strechy.

Plechová strešná krytina vhodná aj na prístrešok

Strechy môžu mať na prístreškoch rôznu podobu. Môže ísť o rovnú, šikmú alebo napríklad aj zaoblenú strechu. Samostatnou kapitolou je potom výber strešnej krytiny. Veľmi obľúbenou voľbou sú trapézové plechy, ako napríklad Sínus 40, ktoré ponúkajú široké možnosti prispôsobenia konkrétnej konštrukcii. Trapézový plech Sínus 40 napríklad umožňuje zakrúženie profilu, čiže ľahko pomocou neho vytvoríte na prístrešku zaoblenú strechu.

Vlnitý vzhľad trapézových plechov prináša viacero výhod z pohľadu funkčnosti, nedržia sa na ňom nečistoty a tým nevyvárajú prekážku v odtekaní dažďovej vody. Okrem toho, trapézové profily Sínus 40 si môžete vzhľadovo prispôsobiť presne podľa svojich predstáv, vyberať si môžete z množstva farieb vzorkovnice RAL, takže zladiť farbu strechy prístrešku s okolitým prostredím nebude vôbec problém. Precízne nanesená vrstva pozinku a vysoká kvalita spracovania je zárukou veľmi dlhej životnosti.

Plechy Sínus 40 sú tak ideálnou voľbou pre menšie aj väčšie prístrešky, ktoré poskytnú bezpečné útočisko pre všetko, na čom vám záleží.

Ohodnoťte náš článok

Mohlo by vás zaujímať

Potrebujem stavebné povolenie pri rekonštrukcii strechy?

Potrebujem stavebné povolenie pri rekonštrukcii strechy?

Rady

Rekonštrukcia strechy je procesom, ktorý je niekedy nevyhnutným predpokladom na to, aby bola stavba vôbec použiteľná. V iných prípadoch je zas hlavným cieľom rekonštrukcie zmena vzhľadu stavby a zl...

7. októbra 2022

Čítať viac
Šikmá alebo rovná strecha? Toto porovnanie vám pomôže v rozhodovaní

Šikmá alebo rovná strecha? Toto porovnanie vám pomôže v rozhodovaní

Ako vyberať

Výber medzi šikmou a rovnou strechou by určite nemal pripomínať súboj Dávida s Goliášom, práve naopak. Emócie je lepšie odložiť bokom a k posudzovaniu výhod jedného či druhého riešenia si sadnúť s ...

27. septembra 2022

Čítať viac
Stanová strecha a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Stanová strecha a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Zaujímavosti

Stanová strecha, nazývaná aj ihlanová, bola pomerne bežným javom predovšetkým pri menších rodinných domoch so štvorcovým pôdorysom postavených v 60-tych a 70-tych rokoch minulého storočia. Svojich ...

7. septembra 2022

Čítať viac
Správna montáž plechovej strechy ako kľúč k jej dlhovekosti a chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Správna montáž plechovej strechy ako kľúč k jej dlhovekosti a chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Rady

Kvalitná plechová strecha vám pokojne môže vydržať aj desiatky rokov. Dôležitý je však nielen správny výber materiálov a doplnkov, ale aj montáž presne podľa pokynov výrobcov. Stále sa stretávame s...

18. augusta 2022

Čítať viac