Zdielať

Nová strecha na garáž: čo zvážiť pri výbere typu strechy a strešnej krytiny?

Nezaradené
Nová strecha na garáž: čo zvážiť pri výbere typu strechy a strešnej krytiny?

Pri výstavbe novej garáže alebo rekonštrukcii tej starej sa dostanete pred množstvo rôznych otázok týkajúcich sa konštrukčných riešení a výberu tých správnych materiálov. Samostatnou kapitolou je potom konštrukcia strechy garáže a výber strešnej krytiny. Aby ste mali výber strechy na garáž o niečo jednoduchší, venovali sme sa faktorom, ktoré by ste vo fáze výberu mali určite zvážiť. 

Možností, ako vybudovať garáž pri rodinnom dome je veľa. Vybrať si môžete niektoré z montovaných riešení, nechať si postaviť garáž na mieru, alebo garáž už rovno zahrnúť do projektu stavby domu tak, že bude jeho súčasťou. V poslednom spomenutom prípade sa nad strechou garáže pochopiteľne netreba zamýšľať. Zamerajme sa preto na prípady, ak ide o samostatne stojacu garáž, ktorá ešte len bude realizovaná, prípadne na garáž, ktorú čaká rozsiahla rekonštrukcia. 

Aké existujú varianty strešnej konštrukcie?

V prípade samostatne stojacich garáží sa využívajú najčastejšie tri typy striech – ploché, sedlové a v čoraz väčšej miere aj pultové strechy. Výber typu konštrukcie by ste mali posúdiť nielen z hľadiska nákladov na realizáciu, ale aj úžitkových vlastností či vášho vkusu. Kým v minulosti mala väčšina samostatne stojacich garáží práve plochú strechu, dnes sa tento trend obracia v prospech pultových či šikmých striech. Žiadne z týchto troch riešení však nie je vyložene nesprávne, pri výbere totiž záleží od vášho vkusu, rozpočtu a ďalších okolností. 

Nemusíte si vyberať iba podľa ceny

V prípade, že je pre vás prioritou čo najnižšia cena, plochou strechou garáže rozhodne nič nepokazíte. Získate tak funkčné riešenie, o ktorého životnosť sa v prípade kvalitnej realizácie určite nebudete musieť obávať. Ak garáž stojí v bezprostrednej blízkosti domu, so sedlovou či pultovou strechou, oplatí sa popremýšľať nad tým, či by strecha garáže nemala s týmto typom korešpondovať. Kým pultová strecha na garáži určite bude pôsobiť štýlovo, treba sa pripraviť na mierne vyššie náklady pri realizácii.

Vybrať si na garáž niektorý zo šikmých typov striech môže byť výhodné aj z toho pohľadu, že v závislosti od spôsobu vyhotovenia krovu získate skladovací priestor navyše a rovnako budete mať aj väčší výber z rôznych typov strešných krytín. 

Ako si vybrať strešnú krytinu na garáž s plochou strechou?

Ak už ste sa rozhodli pre konkrétny typ strechy, nastáva fáza výberu strešnej krytiny. Pri tej by ste mali vziať do úvahy opäť viacero faktorov, od vizuálnej stránky, cez úžitkové vlastnosti až po cenu. V prípade, že vaša garáž má, resp. bude mať nízky sklon okolo 3 stupňov, veľmi dobrú službu odvedú falcované krytiny, ktoré sú dostupné v rôznych farbách a vyhotoveniach. Eventuálne tak môžete aj plech farebne zladiť s krytinou na vašom dome. Ak ste sa rozhodli pre úplne plochú strechu bez akéhokoľvek spádu, siahnuť môžete po fólii, ako je napríklad Fatrafol, prípadne si nechať vyhotoviť zelenú strechu. Tie sú dnes veľmi moderné. 

Falcovaná krytina je vhodná aj na zastrešenie garáže

Pri šikmej streche je výber krytín širší

V prípade, že ste dali prednosť šikmej streche, je váš výber krytiny o niečo pestrejší. V tomto smere je dôležité vychádzať zo spôsobu, akým bude vyhotovený krov a z jeho nosnosti. Skôr ako sa rozhodnete napríklad pre pálenú škridlu alebo betónovú krytinu, mal by nosnosť krovu posúdiť odborník. Ak už napríklad máte na dome pálenú škridlu, je celkom logické, že tento typ krytiny uprednostníte aj v prípade garáže. Treba si však uvedomiť, že konštrukcia strechy musí mať dostatočnú kvalitu a nosnosť, pričom tiež bude náročnejšia a drahšia na realizáciu. 

Napokon, veľmi dobrou voľbou sú v tomto prípade aj plechové krytiny, pričom zameriavať sa nutne nemusíte iba na trapézové plechy. Moderné plechové krytiny svojim tvarovaním a sfarbením verne pripomínajú už spomínané pálené škridly, čiže problémom nie je ani vizuálna kombinácia s inými krytinami. Výhodou plechu je nízka hmotnosť, dlhá životnosť a pomerne jednoduchá realizácia. Nepotrebujete navyše žiadny zložitý krov. Plechové strechy sa aj z tohto pohľadu hodia v prípade rekonštrukcií starých garáží. 

Odpoveď na otázku, aká je najlepšia krytina na garáž, teda nie je a ani nemôže byť jednoznačná. Vždy totiž záleží od toho, čo od garáže a jej strechy očakávate. V neposlednom rade záleží tiež od toho, ako bude garáž postavená, v akej lokalite sa nachádza a tiež od vášho rozpočtu. Na výber si preto vyhraďte dostatok času a nebojte sa poradiť s odborníkmi.

Ohodnoťte náš článok

Mohlo by vás zaujímať

Potrebujem stavebné povolenie pri rekonštrukcii strechy?

Potrebujem stavebné povolenie pri rekonštrukcii strechy?

Rady

Rekonštrukcia strechy je procesom, ktorý je niekedy nevyhnutným predpokladom na to, aby bola stavba vôbec použiteľná. V iných prípadoch je zas hlavným cieľom rekonštrukcie zmena vzhľadu stavby a zl...

7. októbra 2022

Čítať viac
Šikmá alebo rovná strecha? Toto porovnanie vám pomôže v rozhodovaní

Šikmá alebo rovná strecha? Toto porovnanie vám pomôže v rozhodovaní

Ako vyberať

Výber medzi šikmou a rovnou strechou by určite nemal pripomínať súboj Dávida s Goliášom, práve naopak. Emócie je lepšie odložiť bokom a k posudzovaniu výhod jedného či druhého riešenia si sadnúť s ...

27. septembra 2022

Čítať viac
Stanová strecha a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Stanová strecha a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Zaujímavosti

Stanová strecha, nazývaná aj ihlanová, bola pomerne bežným javom predovšetkým pri menších rodinných domoch so štvorcovým pôdorysom postavených v 60-tych a 70-tych rokoch minulého storočia. Svojich ...

7. septembra 2022

Čítať viac
Správna montáž plechovej strechy ako kľúč k jej dlhovekosti a chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Správna montáž plechovej strechy ako kľúč k jej dlhovekosti a chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Rady

Kvalitná plechová strecha vám pokojne môže vydržať aj desiatky rokov. Dôležitý je však nielen správny výber materiálov a doplnkov, ale aj montáž presne podľa pokynov výrobcov. Stále sa stretávame s...

18. augusta 2022

Čítať viac