Zdielať

Nová strecha na garáž: čo zvážiť pri výbere typu strechy a strešnej krytiny?

Nezaradené
Nová strecha na garáž: čo zvážiť pri výbere typu strechy a strešnej krytiny?

Pri výstavbe novej garáže alebo rekonštrukcii tej starej sa dostanete pred množstvo rôznych otázok týkajúcich sa konštrukčných riešení a výberu tých správnych materiálov. Samostatnou kapitolou je potom konštrukcia strechy garáže a výber strešnej krytiny. Aby ste mali výber strechy na garáž o niečo jednoduchší, venovali sme sa faktorom, ktoré by ste vo fáze výberu mali určite zvážiť. 

Možností, ako vybudovať garáž pri rodinnom dome je veľa. Vybrať si môžete niektoré z montovaných riešení, nechať si postaviť garáž na mieru, alebo garáž už rovno zahrnúť do projektu stavby domu tak, že bude jeho súčasťou. V poslednom spomenutom prípade sa nad strechou garáže pochopiteľne netreba zamýšľať. Zamerajme sa preto na prípady, ak ide o samostatne stojacu garáž, ktorá ešte len bude realizovaná, prípadne na garáž, ktorú čaká rozsiahla rekonštrukcia. 

Aké existujú varianty strešnej konštrukcie?

V prípade samostatne stojacich garáží sa využívajú najčastejšie tri typy striech – ploché, sedlové a v čoraz väčšej miere aj pultové strechy. Výber typu konštrukcie by ste mali posúdiť nielen z hľadiska nákladov na realizáciu, ale aj úžitkových vlastností či vášho vkusu. Kým v minulosti mala väčšina samostatne stojacich garáží práve plochú strechu, dnes sa tento trend obracia v prospech pultových či šikmých striech. Žiadne z týchto troch riešení však nie je vyložene nesprávne, pri výbere totiž záleží od vášho vkusu, rozpočtu a ďalších okolností. 

Nemusíte si vyberať iba podľa ceny

V prípade, že je pre vás prioritou čo najnižšia cena, plochou strechou garáže rozhodne nič nepokazíte. Získate tak funkčné riešenie, o ktorého životnosť sa v prípade kvalitnej realizácie určite nebudete musieť obávať. Ak garáž stojí v bezprostrednej blízkosti domu, so sedlovou či pultovou strechou, oplatí sa popremýšľať nad tým, či by strecha garáže nemala s týmto typom korešpondovať. Kým pultová strecha na garáži určite bude pôsobiť štýlovo, treba sa pripraviť na mierne vyššie náklady pri realizácii.

Vybrať si na garáž niektorý zo šikmých typov striech môže byť výhodné aj z toho pohľadu, že v závislosti od spôsobu vyhotovenia krovu získate skladovací priestor navyše a rovnako budete mať aj väčší výber z rôznych typov strešných krytín. 

Ako si vybrať strešnú krytinu na garáž s plochou strechou?

Ak už ste sa rozhodli pre konkrétny typ strechy, nastáva fáza výberu strešnej krytiny. Pri tej by ste mali vziať do úvahy opäť viacero faktorov, od vizuálnej stránky, cez úžitkové vlastnosti až po cenu. V prípade, že vaša garáž má, resp. bude mať nízky sklon okolo 3 stupňov, veľmi dobrú službu odvedú falcované krytiny, ktoré sú dostupné v rôznych farbách a vyhotoveniach. Eventuálne tak môžete aj plech farebne zladiť s krytinou na vašom dome. Ak ste sa rozhodli pre úplne plochú strechu bez akéhokoľvek spádu, siahnuť môžete po fólii, ako je napríklad Fatrafol, prípadne si nechať vyhotoviť zelenú strechu. Tie sú dnes veľmi moderné. 

Falcovaná krytina je vhodná aj na zastrešenie garáže

Pri šikmej streche je výber krytín širší

V prípade, že ste dali prednosť šikmej streche, je váš výber krytiny o niečo pestrejší. V tomto smere je dôležité vychádzať zo spôsobu, akým bude vyhotovený krov a z jeho nosnosti. Skôr ako sa rozhodnete napríklad pre pálenú škridlu alebo betónovú krytinu, mal by nosnosť krovu posúdiť odborník. Ak už napríklad máte na dome pálenú škridlu, je celkom logické, že tento typ krytiny uprednostníte aj v prípade garáže. Treba si však uvedomiť, že konštrukcia strechy musí mať dostatočnú kvalitu a nosnosť, pričom tiež bude náročnejšia a drahšia na realizáciu. 

Napokon, veľmi dobrou voľbou sú v tomto prípade aj plechové krytiny, pričom zameriavať sa nutne nemusíte iba na trapézové plechy. Moderné plechové krytiny svojim tvarovaním a sfarbením verne pripomínajú už spomínané pálené škridly, čiže problémom nie je ani vizuálna kombinácia s inými krytinami. Výhodou plechu je nízka hmotnosť, dlhá životnosť a pomerne jednoduchá realizácia. Nepotrebujete navyše žiadny zložitý krov. Plechové strechy sa aj z tohto pohľadu hodia v prípade rekonštrukcií starých garáží. 

Odpoveď na otázku, aká je najlepšia krytina na garáž, teda nie je a ani nemôže byť jednoznačná. Vždy totiž záleží od toho, čo od garáže a jej strechy očakávate. V neposlednom rade záleží tiež od toho, ako bude garáž postavená, v akej lokalite sa nachádza a tiež od vášho rozpočtu. Na výber si preto vyhraďte dostatok času a nebojte sa poradiť s odborníkmi.

Mohlo by vás zaujímať

TOP 10 striech s tými najlepšími párty: tieto rooftop bary stoja za návštevu!

TOP 10 striech s tými najlepšími párty: tieto rooftop bary stoja za návštevu!

TOP 5/10

Bary na streche, alebo ak chcete, rooftop bary sú vyhľadávanými miestami domácich, ale aj turistov v mnohých svetových metropolách. Užiť si miešaný drink v spojení s krásnym výhľadom na mesto je sk...

22. januára 2022

Čítať viac
Valbové strechy: aké sú ich výhody, variácie a akú krytinu si vybrať?

Valbové strechy: aké sú ich výhody, variácie a akú krytinu si vybrať?

Rady

Valbové strechy patria popri sedlových a plochých strešných konštrukciách medzi celkom obľúbenú a rozšírenú voľbu. Do našich zemepisných šírok sa hodia pre svoju odolnosť a prispôsobivosť. Čo sa op...

17. januára 2022

Čítať viac
Konštrukcia oblúkovej strechy jednoducho vďaka plechu

Konštrukcia oblúkovej strechy jednoducho vďaka plechu

Naše produkty

Oblúkové strechy už zďaleka nie sú iba výsadou priemyselných či komerčných budov. Hoci stále sa veľmi často sa využívajú pri rôznych typoch stavieb od menších stojísk až po veľké priemyselné haly, ...

11. januára 2022

Čítať viac
Čo je to motýliková strecha a aké sú jej najdôležitejšie výhody?

Čo je to motýliková strecha a aké sú jej najdôležitejšie výhody?

Zaujímavosti

Poznáte motýlikové strechy? Ak nie, ani sa veľmi nečudujeme, v našich končinách totiž nie sú príliš častou voľbou. Medzi ostatnými typmi striech však majú svoje miesto a prinášajú zaujímavú kombiná...

17. decembra 2021

Čítať viac