Zdielať

Oplechovanie pultovej strechy

Rady
Oplechovanie pultovej strechy

Plechová strecha to zďaleka nie je iba samotná krytina. Celý strešný systém tvorí viacero komponentov, ktoré je potrebné správne vybrať a zladiť do bezchybne fungujúceho celku. Výnimkou v tomto smere nie sú ani pultové strechy, ktoré sú stále obľúbenejšou voľbou práve pri moderných rodinných domoch. Ako je to s oplechovaním tohto typu striech a čo vďaka nemu získate?

Prečo sú pultové strechy stále obľúbenejšie?

Pultové strechy spoznáte podľa ich konštrukcie veľmi jednoducho. Základným poznávacím znakom je ich sklon v rozmedzí v priemere od cca 5 do 45 stupňov. Tvorí ju jedna naklonená strešná rovina, čím predstavuje zaujímavý kompromis medzi sedlovou a plochou strechou. Pultové strechy je možné veľmi dobre kombinovať najmä s architektúrou moderných rodinných domov.

Svoju dôležitú úlohu zohrávajú pultové strechy aj v prípade nízkoenergetických domov. Na dosiahnutie čo najväčšej energetickej efektivity sa odporúča orientovať naklonenú časť strechy na náveternú stranu a časť s vyvýšenou fasádou zas na slnečnú stranu. Týmto spôsobom vám pultová strecha výrazne pomôže v šetrení nákladov na energie.

Pultové strechy majú široké využitie

Oplechovanie pultovej strechy sa oplatí

Vhodnou strešnou krytinou pri pultových strechách je plech alebo hliník. Rovnako ako pri ostatných typoch plechových striech, aj v prípade pultových platí, že výsledná kvalita závisí nielen od samotného materiálu, ale predovšetkým od úrovne montáže a ďalších konštrukčných doplnkov. Pri návrhu sa oplatí premýšľať naozaj komplexne a dobre zvážiť potrebu odvetrávania krytiny, izolácie nad krokvami a tiež oplechovanie. A práve oplechovaniu pultových striech sa budeme bližšie venovať.

Hlavným argumentom, prečo určite nevynechať oplechovanie pultovej strechy, je zvýšenie odolnosti a zabezpečenie dlhšej životnosti strechy. Vďaka kvalitnému oplechovaniu skrátka získate strechu, na ktorú sa budete môcť vždy maximálne spoľahnúť. Opomenúť nesmieme pritom ani vizuálnu stránku, plechová pultová strecha s oplechovaním budí ucelený dojem. Klampiarskymi prvkami takto môžete veľmi elegantne vyriešiť prechod medzi krytinou a fasádou a tiež prechody medzi krytinou a ďalšími strešnými doplnkami.

Oplechovanie pultovej strechy

Podstata kvalitného oplechovania spočíva v detailoch a dobrom plánovaní

Napokon, obávať sa nemusíte ani veľmi vysokej investície do oplechovania pultovej strechy. Práve tie totiž z pohľadu konštrukcie patria medzi jednoduchšie strechy a tak aj pri samotnom oplechovaní si vystačíte so základnými prvkami, ktoré sú pre pultové strechy prispôsobené. Pri návrhu oplechovania však určite nezabudnite vziať do úvahy okrem iného aj tepelnú rozťažnosť strešnej krytiny a jednotlivých klampiarskych doplnkov.

Samozrejmosťou je potreba precíznej montáže s klampiarskym náradím a montážnym materiálom, ktorý je na tento účel presne určený. Hoci by sa oplechovanie pultovej strechy mohlo zdať jednoduché, odporúčame ho napriek tomu zveriť do rúk odborníkom. Kvalita totiž spočíva často práve v detailoch a nesprávne vyhotovené ukončenie pultovej strechy by vám mohlo v budúcnosti spôsobiť množstvo vrások.

Akými klampiarskymi prvkami sa vykonáva oplechovanie pultovej strechy?

Základným prvkom pre oplechovanie pultovej strechy sú predovšetkým záveterné lišty a lemovania. V prípade pultových striech sa prakticky vôbec nepoužívajú zaoblené prvky, ako napríklad oblé hrebenáče, a to ako z praktických dôvodov, tak aj z dôvodu zachovania jednotného štýlu celej strechy.

Výber konkrétnych klampiarskych doplnkov závisí od toho, akú plechovú krytinu máte. Najčastejšie sa využívajú záveterné lišty na krytinu, ktoré sú vhodné aj pre trapézové plechy a dajú sa využiť na ukončenie vo vrchnej časti strechy. Pri pultových strechách je možné siahnuť aj po záveterných lištách s umiestnením pod krytinu, ktoré účinne zabránia jej podfukovaniu. Vo vyššie položených oblastiach zas aj v prípade pultových striech odporúčame zvážiť montáž snehových zábran, prípadne rozrážačov. V prípade, ak máte komín, nezabudnite samozrejme ani na špeciálne tvarované lemovky do okolia komína.Na záver dodajme, že každá strecha si pri návrhu oplechovania vyžaduje individuálny prístup a dôkladné zhodnotenie mnohých parametrov. Preto sa aj v tomto prípade neváhajte obrátiť na profesionálov, ktorí vám s výberom tých správnych prvkov na oplechovanie ochotne poradia.

Mohlo by vás zaujímať

5 dôvodov, prečo je plechová strecha ideálnym riešením aj pre vašu stavbu

5 dôvodov, prečo je plechová strecha ideálnym riešením aj pre vašu stavbu

Rady

Plechové strechy sú aj na Slovensku stále populárnejšie a žiadanejšie. Spájajú v sebe totiž viacero výhod, ktoré z nich pri stavbe, či rekonštrukcii často robia bezkonkurenčnú voľbu. Zistite, prečo...

21. mája 2021

Čítať viac
Slovník strechy, 1 časť.

Slovník strechy, 1 časť.

Zaujímavosti

Pri stavbe rodinného domu  sa ľudia stretávajú s rôznymi výrazmi, ktorým nie vždy rozumejú. Aj preto sme pripravili malý slovník strechy. Veríme, že vám pomôže pri vašich veľkých plánoch. A Aetos –...

21. mája 2021

Čítať viac
Správna montáž plechovej strechy: kľúč k dlhej životnosti a bezproblémovému využívaniu

Správna montáž plechovej strechy: kľúč k dlhej životnosti a bezproblémovému využívaniu

Rady

Plechové strešné krytiny sú vďaka svojim vlastnostiam stále obľúbenejšou voľbou. Nízka hmotnosť, široká paleta rôznych vyhotovení ale aj dlhá životnosť sú len niektoré z výhod, ktoré ponúkajú plech...

21. mája 2021

Čítať viac
Ako sa rozdávajú vianočné darčeky vo svete?

Ako sa rozdávajú vianočné darčeky vo svete?

Zaujímavosti

Najkrajšie obdobie roka sa už nezadržateľne blížia a spolu s ním aj rozdávanie darčekov. Vráťme sa nachvíľku do detských čias a pozrime sa na to, aké rôzne bytosti vo svete roznášajú vianočné darče...

21. mája 2021

Čítať viac