Zdielať

Oplechovanie pultovej strechy

Rady
Oplechovanie pultovej strechy

Plechová strecha to zďaleka nie je iba samotná krytina. Celý strešný systém tvorí viacero komponentov, ktoré je potrebné správne vybrať a zladiť do bezchybne fungujúceho celku. Výnimkou v tomto smere nie sú ani pultové strechy, ktoré sú stále obľúbenejšou voľbou práve pri moderných rodinných domoch. Ako je to s oplechovaním tohto typu striech a čo vďaka nemu získate?

Prečo sú pultové strechy stále obľúbenejšie?

Pultové strechy spoznáte podľa ich konštrukcie veľmi jednoducho. Základným poznávacím znakom je ich sklon v rozmedzí v priemere od cca 5 do 45 stupňov. Tvorí ju jedna naklonená strešná rovina, čím predstavuje zaujímavý kompromis medzi sedlovou a plochou strechou. Pultové strechy je možné veľmi dobre kombinovať najmä s architektúrou moderných rodinných domov.

Svoju dôležitú úlohu zohrávajú pultové strechy aj v prípade nízkoenergetických domov. Na dosiahnutie čo najväčšej energetickej efektivity sa odporúča orientovať naklonenú časť strechy na náveternú stranu a časť s vyvýšenou fasádou zas na slnečnú stranu. Týmto spôsobom vám pultová strecha výrazne pomôže v šetrení nákladov na energie.

Pultové strechy majú široké využitie

Oplechovanie pultovej strechy sa oplatí

Vhodnou strešnou krytinou pri pultových strechách je plech alebo hliník. Rovnako ako pri ostatných typoch plechových striech, aj v prípade pultových platí, že výsledná kvalita závisí nielen od samotného materiálu, ale predovšetkým od úrovne montáže a ďalších konštrukčných doplnkov. Pri návrhu sa oplatí premýšľať naozaj komplexne a dobre zvážiť potrebu odvetrávania krytiny, izolácie nad krokvami a tiež oplechovanie. A práve oplechovaniu pultových striech sa budeme bližšie venovať.

Hlavným argumentom, prečo určite nevynechať oplechovanie pultovej strechy, je zvýšenie odolnosti a zabezpečenie dlhšej životnosti strechy. Vďaka kvalitnému oplechovaniu skrátka získate strechu, na ktorú sa budete môcť vždy maximálne spoľahnúť. Opomenúť nesmieme pritom ani vizuálnu stránku, plechová pultová strecha s oplechovaním budí ucelený dojem. Klampiarskymi prvkami takto môžete veľmi elegantne vyriešiť prechod medzi krytinou a fasádou a tiež prechody medzi krytinou a ďalšími strešnými doplnkami.

Oplechovanie pultovej strechy

Podstata kvalitného oplechovania spočíva v detailoch a dobrom plánovaní

Napokon, obávať sa nemusíte ani veľmi vysokej investície do oplechovania pultovej strechy. Práve tie totiž z pohľadu konštrukcie patria medzi jednoduchšie strechy a tak aj pri samotnom oplechovaní si vystačíte so základnými prvkami, ktoré sú pre pultové strechy prispôsobené. Pri návrhu oplechovania však určite nezabudnite vziať do úvahy okrem iného aj tepelnú rozťažnosť strešnej krytiny a jednotlivých klampiarskych doplnkov.

Samozrejmosťou je potreba precíznej montáže s klampiarskym náradím a montážnym materiálom, ktorý je na tento účel presne určený. Hoci by sa oplechovanie pultovej strechy mohlo zdať jednoduché, odporúčame ho napriek tomu zveriť do rúk odborníkom. Kvalita totiž spočíva často práve v detailoch a nesprávne vyhotovené ukončenie pultovej strechy by vám mohlo v budúcnosti spôsobiť množstvo vrások.

Akými klampiarskymi prvkami sa vykonáva oplechovanie pultovej strechy?

Základným prvkom pre oplechovanie pultovej strechy sú predovšetkým záveterné lišty a lemovania. V prípade pultových striech sa prakticky vôbec nepoužívajú zaoblené prvky, ako napríklad oblé hrebenáče, a to ako z praktických dôvodov, tak aj z dôvodu zachovania jednotného štýlu celej strechy.

Výber konkrétnych klampiarskych doplnkov závisí od toho, akú plechovú krytinu máte. Najčastejšie sa využívajú záveterné lišty na krytinu, ktoré sú vhodné aj pre trapézové plechy a dajú sa využiť na ukončenie vo vrchnej časti strechy. Pri pultových strechách je možné siahnuť aj po záveterných lištách s umiestnením pod krytinu, ktoré účinne zabránia jej podfukovaniu. Vo vyššie položených oblastiach zas aj v prípade pultových striech odporúčame zvážiť montáž snehových zábran, prípadne rozrážačov. V prípade, ak máte komín, nezabudnite samozrejme ani na špeciálne tvarované lemovky do okolia komína.Na záver dodajme, že každá strecha si pri návrhu oplechovania vyžaduje individuálny prístup a dôkladné zhodnotenie mnohých parametrov. Preto sa aj v tomto prípade neváhajte obrátiť na profesionálov, ktorí vám s výberom tých správnych prvkov na oplechovanie ochotne poradia.

Mohlo by vás zaujímať

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

Rady

Rekonštruujete alebo idete rovno stavať novú strechu? Tak po výbere tej správnej strešnej krytiny budete zrejme riešiť otázku, ako si vybrať kvalitných majstrov. Pripravili sme pre vás 5 tipov, ako...

7. septembra 2021

Čítať viac
Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Rady

Pri každej streche je veľmi dôležité aj jej utesnenie. Platí to najmä o okolí komína, vikierov, výlezov a strešných okien. Jednoducho, všetky miesta, cez ktoré by mohlo v budúcnosti zatekať prípadn...

5. septembra 2021

Čítať viac
Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Rady

Oplechovanie strechy má priamy vplyv na jej úžitkové vlastnosti. Ak nezanedbáte výber a montáž klampiarskych doplnkov, konštrukcia pod strešnou krytinou bude dostatočne chránená pred poveternostným...

2. septembra 2021

Čítať viac
Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Zaujímavosti

Jedným zo základných kritérií, podľa ktorých rozlišujeme strechy je ich sklon. Pri výbere strechy spravidla „proti“ sebe stoja strechy ploché a šikmé, ktoré u nás stále prevažujú a patria medzi veľ...

17. júla 2021

Čítať viac