Zdielať

Oplechovanie strechy. Je to správne?

Ako vyberať Rady
Oplechovanie strechy. Je to správne?

Oplechovanie strechy je vo väčšine prípadov nevyhnutným ochranným prvkom každej strechy. Bez ohľadu na to, akú strešnú krytinu si zvolíte, kvalitné oplechovanie strechy je základným predpokladom, aby vám strecha spoľahlivo slúžila. Aké sú funkcie oplechovania strechy, aké klampiarske prvky si môžete vybrať a na čo pri oplechovaní strechy určite nezabudnúť?

Oplechovanie zabezpečuje nielen ochranu strechy ale aj fasády

Hlavnou funkciou klampiarskych prvkov, ktoré tvoria tzv. oplechovanie strechy je odvod zrážkovej vody, ochrana fasády a tiež ochrana pred zatekaním. Kvalitné oplechovanie strechy má teda veľký vplyv nielen na ochranu strechy samotnej ale aj na ochranu konštrukcie stavby a exponovaných miest fasády. Na miestach okolo komína napríklad často môže dochádzať k zatekaniu a premáčaniu fasády, ktoré skôr či neskôr spôsobí jej poškodenie.

Kvalita oplechovania závisí nielen od výberu tých správnych materiálov, nemenej dôležitá je precízna klampiarska práca a použitie vhodných montážnych materiálov. Ako už samotného názvu vyplýva, na oplechovanie strechy sa využívajú plechové diely so špeciálnou povrchovou úpravou, ktorou sa od seba kvalitatívne odlišujú. Tradičným a cenovo najdostupnejším riešením sú pozinkované plechy, ktoré sú pred koróziou chránené vrstvou zinku. Tento typ plechov si ale vyžaduje pravidelné nanášanie ochranných náterov.

Stále obľúbenejším materiálom na vyhotovenie oplechovania strechy sú prvky z titánzinku, ktoré sú mimoriadne odolné a počas svojej životnosti si nevyžadujú prakticky žiadnu údržbu. Titánzinkový plech sa vyznačuje mimoriadnou odolnosťou proti korózii a iným vonkajším vplyvom. Na oplechovanie strechy je ale možné použiť aj hliníkové plechy a na strechy historických budov, ktoré majú napríklad medenú strešnú krytinu, je v záujme zachovania uceleného vzhľadu možné použiť medené plechy.

symetra_01.jpg
Oplechovanie strechy chráni aj fasádu

Oplechovanie strechy si vyžaduje aj kvalitný montážny materiál

Ako sme už vyššie spomenuli, dôležitý je nielen správny výber materiálu a kvalitne odvedená práca, ale aj vhodný výber ostatných montážnych prostriedkov. Plechy je potrebné upevňovať špeciálnymi montážnymi skrutkami, ktoré budú zárukou toho, že plechy budú chránené pred vonkajšími vplyvmi. Pri návrhu oplechovania je potrebné počítať s tepelnou rozťažnosťou plechu. Vplyvom tepla sa medzi fasádou a plechom môže ľahko vytvoriť medzera, do ktorej sa bude dostávať vlhkosť.

Skôr ako začnete montáž, všetko si poriadne naplánujte a premerajte. Podľa orientácie kotvenia je potrebné plech profilovať tak, aby sa počítalo s jeho rozťažnosťou. Vzniknutú medzeru je vhodné vyplniť špeciálnym tmelom, ktorý je odolný voči poveternostným vplyvom a UV žiareniu. Je dôležité, aby bol tmel kvalitný a zostal trvalo pružný, vďaka čomu bude medzera dôkladne vyplnená bez ohľadu na ročné obdobie.

Ktoré časti strechy je vhodné oplechovať?

Oplechovanie strechy má svoj význam pri akomkoľvek type strešnej krytiny. Využíva sa pri pálených škridlách, betónových škridlách a svoj význam má tiež pri plechových strešných krytinách. Častým miestom oplechovania sú partie okolo komína, napojenia strechy na múr, prípadne úžľabie strechy.

V závislosti od toho, ktoré časti strechy sa chystáte oplechovať, je potrebné vybrať si vhodné klampiarske prvky, ktorými adekvátne ochránite vybrané partie strechy a fasády. Jednotlivé prvky sú tvarovo pripravené na montáž na určité miesta, napríklad v okolí komína alebo úžľabia.

Oplechovanie strechy je možné realizovať aj v rámci rekonštrukcie

Dostávame sa teda ku konkrétnym klampiarskym prvkom, ktoré sú určené na oplechovanie. Ako inšpiráciu sme pre vás pripravili prehľad vybraných strešných doplnkov, ktorými montáž vašej strechy dovediete doslova do dokonalosti.

Základným prvkom oplechovania je často hrebenáč, ktorý na vrcholu strechy zakrýva styčné body dvoch plôch. Využiť môžete tiež rôzne krycie lišty či lemovanie k múru, ktoré môže byť vybavené dodatočnou drážkou pre odvod vody. Typickým prvkom oplechovania sú aj odkvapové listyúžľabie na tvorbu vodnej drážky či záveterné lišty. Tie si svoje uplatnenie nachádzajú na presahujúcich koncoch strechy.

Záveterné lišty sú k dispozícii v mnohých tvarových vyhotoveniach. Záverom pridajme odporúčanie pre všetkých, ktorí sa chystajú na oplechovanie strechy svojpomocne. Nezabudnite, že je veľmi dôležité využiť profesionálne klampiarske náradie, ktoré pre vás bude nenahraditeľným pomocníkom pri vyhotovovaní strešného oplechovania.

Mohlo by vás zaujímať

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

Rady

Rekonštruujete alebo idete rovno stavať novú strechu? Tak po výbere tej správnej strešnej krytiny budete zrejme riešiť otázku, ako si vybrať kvalitných majstrov. Pripravili sme pre vás 5 tipov, ako...

7. septembra 2021

Čítať viac
Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Rady

Pri každej streche je veľmi dôležité aj jej utesnenie. Platí to najmä o okolí komína, vikierov, výlezov a strešných okien. Jednoducho, všetky miesta, cez ktoré by mohlo v budúcnosti zatekať prípadn...

5. septembra 2021

Čítať viac
Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Rady

Oplechovanie strechy má priamy vplyv na jej úžitkové vlastnosti. Ak nezanedbáte výber a montáž klampiarskych doplnkov, konštrukcia pod strešnou krytinou bude dostatočne chránená pred poveternostným...

2. septembra 2021

Čítať viac
Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Zaujímavosti

Jedným zo základných kritérií, podľa ktorých rozlišujeme strechy je ich sklon. Pri výbere strechy spravidla „proti“ sebe stoja strechy ploché a šikmé, ktoré u nás stále prevažujú a patria medzi veľ...

17. júla 2021

Čítať viac