Zdielať

Oplechovanie strechy. Je to správne?

Rady Ako vyberať
Oplechovanie strechy. Je to správne?
5-(21 hlasov)

Oplechovanie strechy je vo väčšine prípadov nevyhnutným ochranným prvkom každej strechy. Bez ohľadu na to, akú strešnú krytinu si zvolíte, kvalitné oplechovanie strechy je základným predpokladom, aby vám strecha spoľahlivo slúžila. Aké sú funkcie oplechovania strechy, aké klampiarske prvky si môžete vybrať a na čo pri oplechovaní strechy určite nezabudnúť?

Oplechovanie zabezpečuje nielen ochranu strechy ale aj fasády

Hlavnou funkciou klampiarskych prvkov, ktoré tvoria tzv. oplechovanie strechy je odvod zrážkovej vody, ochrana fasády a tiež ochrana pred zatekaním. Kvalitné oplechovanie strechy má teda veľký vplyv nielen na ochranu strechy samotnej ale aj na ochranu konštrukcie stavby a exponovaných miest fasády. Na miestach okolo komína napríklad často môže dochádzať k zatekaniu a premáčaniu fasády, ktoré skôr či neskôr spôsobí jej poškodenie.

Kvalita oplechovania závisí nielen od výberu tých správnych materiálov, nemenej dôležitá je precízna klampiarska práca a použitie vhodných montážnych materiálov. Ako už samotného názvu vyplýva, na oplechovanie strechy sa využívajú plechové diely so špeciálnou povrchovou úpravou, ktorou sa od seba kvalitatívne odlišujú. Tradičným a cenovo najdostupnejším riešením sú pozinkované plechy, ktoré sú pred koróziou chránené vrstvou zinku. Tento typ plechov si ale vyžaduje pravidelné nanášanie ochranných náterov.

Stále obľúbenejším materiálom na vyhotovenie oplechovania strechy sú prvky z titánzinku, ktoré sú mimoriadne odolné a počas svojej životnosti si nevyžadujú prakticky žiadnu údržbu. Titánzinkový plech sa vyznačuje mimoriadnou odolnosťou proti korózii a iným vonkajším vplyvom. Na oplechovanie strechy je ale možné použiť aj hliníkové plechy a na strechy historických budov, ktoré majú napríklad medenú strešnú krytinu, je v záujme zachovania uceleného vzhľadu možné použiť medené plechy.

symetra_01.jpg
Oplechovanie strechy chráni aj fasádu

Oplechovanie strechy si vyžaduje aj kvalitný montážny materiál

Ako sme už vyššie spomenuli, dôležitý je nielen správny výber materiálu a kvalitne odvedená práca, ale aj vhodný výber ostatných montážnych prostriedkov. Plechy je potrebné upevňovať špeciálnymi montážnymi skrutkami, ktoré budú zárukou toho, že plechy budú chránené pred vonkajšími vplyvmi. Pri návrhu oplechovania je potrebné počítať s tepelnou rozťažnosťou plechu. Vplyvom tepla sa medzi fasádou a plechom môže ľahko vytvoriť medzera, do ktorej sa bude dostávať vlhkosť.

Skôr ako začnete montáž, všetko si poriadne naplánujte a premerajte. Podľa orientácie kotvenia je potrebné plech profilovať tak, aby sa počítalo s jeho rozťažnosťou. Vzniknutú medzeru je vhodné vyplniť špeciálnym tmelom, ktorý je odolný voči poveternostným vplyvom a UV žiareniu. Je dôležité, aby bol tmel kvalitný a zostal trvalo pružný, vďaka čomu bude medzera dôkladne vyplnená bez ohľadu na ročné obdobie.

Ktoré časti strechy je vhodné oplechovať?

Oplechovanie strechy má svoj význam pri akomkoľvek type strešnej krytiny. Využíva sa pri pálených škridlách, betónových škridlách a svoj význam má tiež pri plechových strešných krytinách. Častým miestom oplechovania sú partie okolo komína, napojenia strechy na múr, prípadne úžľabie strechy. Možnosťou je však aj samotné oplechovanie komína alebo atiky.

V závislosti od toho, ktoré časti strechy sa chystáte oplechovať, je potrebné vybrať si vhodné klampiarske prvky, ktorými adekvátne ochránite vybrané partie strechy a fasády. Jednotlivé prvky sú tvarovo pripravené na montáž na určité miesta, napríklad v okolí komína alebo úžľabia.

Oplechovanie strechy je možné realizovať aj v rámci rekonštrukcie

Dostávame sa teda ku konkrétnym klampiarskym prvkom, ktoré sú určené na oplechovanie. Ako inšpiráciu sme pre vás pripravili prehľad vybraných strešných doplnkov, ktorými montáž vašej strechy dovediete doslova do dokonalosti.

Základným prvkom oplechovania je často hrebenáč, ktorý na vrcholu strechy zakrýva styčné body dvoch plôch. Využiť môžete tiež rôzne krycie lišty či lemovanie k múru, ktoré môže byť vybavené dodatočnou drážkou pre odvod vody. Typickým prvkom oplechovania sú aj odkvapové listyúžľabie na tvorbu vodnej drážky či záveterné lišty. Tie si svoje uplatnenie nachádzajú na presahujúcich koncoch strechy.

Záveterné lišty sú k dispozícii v mnohých tvarových vyhotoveniach. Záverom pridajme odporúčanie pre všetkých, ktorí sa chystajú na oplechovanie strechy svojpomocne. Nezabudnite, že je veľmi dôležité využiť profesionálne klampiarske náradie, ktoré pre vás bude nenahraditeľným pomocníkom pri vyhotovovaní strešného oplechovania.

Ohodnoťte náš článok

5-(21 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Strecha ako významný architektonický prvok

Strecha ako významný architektonický prvok

Zaujímavosti Rady

Dizajn strechy z pohľadu architektúry, podobne ako každá forma umenia, má hlboký psychologický vplyv na nás samotných. V priebehu histórie architekti nestavali budovy len ako úkryt, ale umne vytvár...

6. marca 2024

Čítať viac
Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Novinky

Aktuálne máme v akcii ešte dostupných 60 186 m2 plechu Podmienky výhodného nákupu: Platí pre objednávky nad 100m2 akéhokoľvek trapézového plechu a plechových doplnkov. Táto skvelá ponuka sa vzťahuj...

22. februára 2024

Čítať viac
Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Zaujímavosti

Lepšie úžitkové vlastnosti, dlhšia životnosť či nižšie náklady na energie. Všetko spomenuté vám môže priniesť nová strecha využívajúca tie najnovšie technické riešenia a inovácie. Pripravili sme pr...

9. januára 2024

Čítať viac