Zdielať

Plech ako praktická alternatíva bežnej fasády

Naše produkty
Plech ako praktická alternatíva bežnej fasády
4.9-(67 hlasov)

Ak by sme porovnávali možnosti využitia jednotlivých stavebných materiálov, plech by určite obsadil popredné priečky. Pre celý rad stavebných riešení ide o výbornú voľbu, a to ako z pohľadu montáže, tak aj úžitkových vlastností a životnosti. S obľubou sa využíva aj na výrobu strešných krytín a možno vás prekvapí, že plech výborne poslúži aj ako alternatíva bežnej fasády. V čom spočívajú výhody fasádnych plechov? 

Odpovede na vaše najčastejšie otázky alebo formulár na získanie cenovej ponuky

Kontaktné, bezkontaktné a potom predsadené, zavesené, odvetrávané či neodvetrávané. Ak stojíte pred výberom fasády, máte na výber z celého radu rôznych možností. Kým niektorí nedajú dopustiť na tradičnú omietku alebo tehlu, iní poškuľujú po modernejších materiáloch, medzi ktoré môžeme zaradiť keramické fasády, kompozitné dosky a v neposlednom rade aj oceľ, titán-zinokhliník. Úlohu fasádneho plechu na seba môžu zobrať trapézové plechy s nižšou vlnou, ktoré oproti materiálovo odlišným typom fasád prinášajú rôzne výhody. Navyše, už dávno neplatí, že fasádne plechy sú vhodné akurát tak na priemyselné stavby, čoraz väčšiu popularitu si získavajú aj pri rodinných domoch s modernou architektúrou.

Skôr ako si vyberiete fasádu

Odpoveď na otázku, akú fasádu si vybrať, vôbec nie je jednoduchá a závisí od mnohých faktorov. Keďže ide o veľmi komplexnú tému, spomeňme najmä to, že pred výberom si treba uvedomiť, aké sú funkcie fasády. Zďaleka totiž nejde iba o jej dizajn, treba si uvedomiť, že fasáda predstavuje dôležitú ochranu stavby pred poveternostnými vplyvmi a zároveň má nemalý vplyv na energetické vlastnosti stavbyakustiku vo vnútri. Kvalitne vyhotovená fasáda je zároveň jedným z predpokladov pre dlhú životnosť stavby. 

Skôr ako si vyberiete, je potrebné vziať do úvahy lokalitu stavby, jej okolie, typ použitého muriva resp. typ konštrukcie, ako aj použitú izoláciu. Zaujímajte sa tiež o to, akú údržbu si jednotlivé fasádne materiály vyžadujú. No a napokon treba vziať do úvahy, aby fasáda ladila s okolím a zároveň ulahodila aj vášmu vkusu. 

Fasádny plech Sínus

Prečo sa oplatí plechová fasáda? 

Dôvodov, pre ktoré si budete plechovú fasádu pochvaľovať aj po rokoch je viacero. Skôr ako sa k nim ale dostaneme treba vyzdvihnúť priaznivú nadobúdaciu cenu a relatívne jednoduchú montáž. Fasádne plechy si navyše môžete vybrať s rôznymi povrchovými úpravami, od čoho sa odvíja ich konečná cena, takže ide o vhodnú možnosť aj v prípade, že máte napätý rozpočet. 

Skvelým príkladom je trapézový plech T-05, ktorý vďaka svojej nízkej vlne perfektne poslúži ako fasádny obklad. Jeho povrch pritom môže byť nielen rôzne sfarbený, ale vybrať si môžete lesklé aj matné vyhotovenie. Navyše, s takýmto „plechovým prezlečením“ pre váš dom dokáže architekt doslova čarovať, takže výsledok použitia fasádneho plechu môže byť vizuálne veľmi atraktívny. 

Určite viac ako dizajn vás ale bude zaujímať, v čom spočívajú úžitkové výhody fasádnych plechov. V prvom rade je to veľmi jednoduchá údržba. Plechy nemajú pórovitý povrch, takže sa iba minimálne zanášajú nečistotami z okolia. Akékoľvek znečistenie navyše ľahko odstránite citlivým použitým vysokotlakového čističa a nemusíte investovať do profesionálneho čistenia fasád. Po správnej montáži si navyše môžete byť istý, že po fasádnom plechu bude krásne stekať zrážková voda a rovnako nebude problémom ani zachytávanie snehu. 

Okrem minimálnych nárokov na údržbu sa pri fasádnych plechoch oplatí vyzdvihnúť aj ich odolnosť. Napokon, ide o nenasiakavý materiál a hladký materiál, ktorý ľahko odolá aj väčším teplotným rozdielom, výčinom počasia a dokonca aj ohňu. Fasádny plech vám navyše pomôže aj so šetrením energií na vykurovanie, vhodne navrhnutá odvetrávaná fasáda umožní naplno využiť tepelno-absorpčné schopnosti plechu, čo sa zíde najmä v zimnom období. 

Celý zovňajšok domu alebo iba jeho časť

Kým pri priemyselných budovách je celkom bežné, že fasádny plech pokrýva prakticky celú stavbu, pri obytných domoch sa stretávame najmä s kombináciou rôznych riešení. V týchto prípadoch plechy pokrývajú iba časť konštrukcie, resp. len jednu zo štyroch obvodových stien. Fasádny plech môže tiež plynulo nadväzovať na plechovú strechu, čo pôsobí veľmi zaujímavo najmä z architektonického hľadiska. Či už bude vašou hlavnou motiváciou jednoduchá údržba a dlhá životnosť, alebo dosiahnutie neopozeraného vzhľadu stavby, fasádne plechy si pri výbere toho správneho „ošatenia domu“ určite zaslúžia vašu pozornosť.

Máte nezodpovedané otázky? Pozrite sekciu nášho webu, kde sme zosumarizovali odpovede na najviac kladené otázky ohľadom striech.

Ohodnoťte náš článok

4.9-(67 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Strecha ako významný architektonický prvok

Strecha ako významný architektonický prvok

Zaujímavosti Rady

Dizajn strechy z pohľadu architektúry, podobne ako každá forma umenia, má hlboký psychologický vplyv na nás samotných. V priebehu histórie architekti nestavali budovy len ako úkryt, ale umne vytvár...

6. marca 2024

Čítať viac
Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Novinky

Aktuálne máme v akcii ešte dostupných 56 816 m2 plechu Podmienky výhodného nákupu: Platí pre objednávky nad 100m2 akéhokoľvek trapézového plechu a plechových doplnkov. Táto skvelá ponuka sa vzťahuj...

22. februára 2024

Čítať viac
Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Zaujímavosti

Lepšie úžitkové vlastnosti, dlhšia životnosť či nižšie náklady na energie. Všetko spomenuté vám môže priniesť nová strecha využívajúca tie najnovšie technické riešenia a inovácie. Pripravili sme pr...

9. januára 2024

Čítať viac