Zdielať

Plech ako praktická alternatíva bežnej fasády

Naše produkty
Plech ako praktická alternatíva bežnej fasády

Ak by sme porovnávali možnosti využitia jednotlivých stavebných materiálov, plech by určite obsadil popredné priečky. Pre celý rad stavebných riešení ide o výbornú voľbu, a to ako z pohľadu montáže, tak aj úžitkových vlastností a životnosti. S obľubou sa využíva aj na výrobu strešných krytín a možno vás prekvapí, že plech výborne poslúži aj ako alternatíva bežnej fasády. V čom spočívajú výhody fasádnych plechov? 

Odpovede na vaše najčastejšie otázky alebo formulár na získanie cenovej ponuky

Kontaktné, bezkontaktné a potom predsadené, zavesené, odvetrávané či neodvetrávané. Ak stojíte pred výberom fasády, máte na výber z celého radu rôznych možností. Kým niektorí nedajú dopustiť na tradičnú omietku alebo tehlu, iní poškuľujú po modernejších materiáloch, medzi ktoré môžeme zaradiť keramické fasády, kompozitné dosky a v neposlednom rade aj oceľ, titán-zinokhliník. Úlohu fasádneho plechu na seba môžu zobrať trapézové plechy s nižšou vlnou, ktoré oproti materiálovo odlišným typom fasád prinášajú rôzne výhody. Navyše, už dávno neplatí, že fasádne plechy sú vhodné akurát tak na priemyselné stavby, čoraz väčšiu popularitu si získavajú aj pri rodinných domoch s modernou architektúrou.

Skôr ako si vyberiete fasádu

Odpoveď na otázku, akú fasádu si vybrať, vôbec nie je jednoduchá a závisí od mnohých faktorov. Keďže ide o veľmi komplexnú tému, spomeňme najmä to, že pred výberom si treba uvedomiť, aké sú funkcie fasády. Zďaleka totiž nejde iba o jej dizajn, treba si uvedomiť, že fasáda predstavuje dôležitú ochranu stavby pred poveternostnými vplyvmi a zároveň má nemalý vplyv na energetické vlastnosti stavbyakustiku vo vnútri. Kvalitne vyhotovená fasáda je zároveň jedným z predpokladov pre dlhú životnosť stavby. 

Skôr ako si vyberiete, je potrebné vziať do úvahy lokalitu stavby, jej okolie, typ použitého muriva resp. typ konštrukcie, ako aj použitú izoláciu. Zaujímajte sa tiež o to, akú údržbu si jednotlivé fasádne materiály vyžadujú. No a napokon treba vziať do úvahy, aby fasáda ladila s okolím a zároveň ulahodila aj vášmu vkusu. 

Fasádny plech Sínus

Prečo sa oplatí plechová fasáda? 

Dôvodov, pre ktoré si budete plechovú fasádu pochvaľovať aj po rokoch je viacero. Skôr ako sa k nim ale dostaneme treba vyzdvihnúť priaznivú nadobúdaciu cenu a relatívne jednoduchú montáž. Fasádne plechy si navyše môžete vybrať s rôznymi povrchovými úpravami, od čoho sa odvíja ich konečná cena, takže ide o vhodnú možnosť aj v prípade, že máte napätý rozpočet. 

Skvelým príkladom je trapézový plech T-05, ktorý vďaka svojej nízkej vlne perfektne poslúži ako fasádny obklad. Jeho povrch pritom môže byť nielen rôzne sfarbený, ale vybrať si môžete lesklé aj matné vyhotovenie. Navyše, s takýmto „plechovým prezlečením“ pre váš dom dokáže architekt doslova čarovať, takže výsledok použitia fasádneho plechu môže byť vizuálne veľmi atraktívny. 

Určite viac ako dizajn vás ale bude zaujímať, v čom spočívajú úžitkové výhody fasádnych plechov. V prvom rade je to veľmi jednoduchá údržba. Plechy nemajú pórovitý povrch, takže sa iba minimálne zanášajú nečistotami z okolia. Akékoľvek znečistenie navyše ľahko odstránite citlivým použitým vysokotlakového čističa a nemusíte investovať do profesionálneho čistenia fasád. Po správnej montáži si navyše môžete byť istý, že po fasádnom plechu bude krásne stekať zrážková voda a rovnako nebude problémom ani zachytávanie snehu. 

Okrem minimálnych nárokov na údržbu sa pri fasádnych plechoch oplatí vyzdvihnúť aj ich odolnosť. Napokon, ide o nenasiakavý materiál a hladký materiál, ktorý ľahko odolá aj väčším teplotným rozdielom, výčinom počasia a dokonca aj ohňu. Fasádny plech vám navyše pomôže aj so šetrením energií na vykurovanie, vhodne navrhnutá odvetrávaná fasáda umožní naplno využiť tepelno-absorpčné schopnosti plechu, čo sa zíde najmä v zimnom období. 

Celý zovňajšok domu alebo iba jeho časť

Kým pri priemyselných budovách je celkom bežné, že fasádny plech pokrýva prakticky celú stavbu, pri obytných domoch sa stretávame najmä s kombináciou rôznych riešení. V týchto prípadoch plechy pokrývajú iba časť konštrukcie, resp. len jednu zo štyroch obvodových stien. Fasádny plech môže tiež plynulo nadväzovať na plechovú strechu, čo pôsobí veľmi zaujímavo najmä z architektonického hľadiska. Či už bude vašou hlavnou motiváciou jednoduchá údržba a dlhá životnosť, alebo dosiahnutie neopozeraného vzhľadu stavby, fasádne plechy si pri výbere toho správneho „ošatenia domu“ určite zaslúžia vašu pozornosť.

Máte nezodpovedané otázky? Pozrite sekciu nášho webu, kde sme zosumarizovali odpovede na najviac kladené otázky ohľadom striech.

Ohodnoťte náš článok

Mohlo by vás zaujímať

Potrebujem stavebné povolenie pri rekonštrukcii strechy?

Potrebujem stavebné povolenie pri rekonštrukcii strechy?

Rady

Rekonštrukcia strechy je procesom, ktorý je niekedy nevyhnutným predpokladom na to, aby bola stavba vôbec použiteľná. V iných prípadoch je zas hlavným cieľom rekonštrukcie zmena vzhľadu stavby a zl...

7. októbra 2022

Čítať viac
Šikmá alebo rovná strecha? Toto porovnanie vám pomôže v rozhodovaní

Šikmá alebo rovná strecha? Toto porovnanie vám pomôže v rozhodovaní

Ako vyberať

Výber medzi šikmou a rovnou strechou by určite nemal pripomínať súboj Dávida s Goliášom, práve naopak. Emócie je lepšie odložiť bokom a k posudzovaniu výhod jedného či druhého riešenia si sadnúť s ...

27. septembra 2022

Čítať viac
Stanová strecha a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Stanová strecha a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Zaujímavosti

Stanová strecha, nazývaná aj ihlanová, bola pomerne bežným javom predovšetkým pri menších rodinných domoch so štvorcovým pôdorysom postavených v 60-tych a 70-tych rokoch minulého storočia. Svojich ...

7. septembra 2022

Čítať viac
Správna montáž plechovej strechy ako kľúč k jej dlhovekosti a chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Správna montáž plechovej strechy ako kľúč k jej dlhovekosti a chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Rady

Kvalitná plechová strecha vám pokojne môže vydržať aj desiatky rokov. Dôležitý je však nielen správny výber materiálov a doplnkov, ale aj montáž presne podľa pokynov výrobcov. Stále sa stretávame s...

18. augusta 2022

Čítať viac