Výber vhodného materiálu na pokrytie strechy nemusí byť práve jednoduchý. Každý z materiálov má svoje silné aj slabé stránky a preto môže rozhodovanie pred vynesením definitívneho verdiktu celkom potrápiť. Na pomyselnej miske váh sa najčastejšie ocitnú škridle a plech a aby ste mali rozhodovanie jednoduchšie, rozhodli sme sa, že obe riešenia porovnáme.
Možnosti výberu medzi škridlami a plechom
Pálené škridly pokrývajú strechy už tisíce rokov a aj v súčasnosti ide spolu s betónovými škridlami o najrozšírenejší typ strešnej krytiny. Na ich výrobu sa dnes už používajú rôzne zmesi materiálov a formy, čím si môžete doslova vyberať medzi desiatkami rôznych dizajnov. Zďaleka to už nie je iba oranžová pálená klasika, ale rovno si môžete vyberať z celej palety rôznych farieb. Strecha so škridlami môže mať rôzne upravený povrch, zvlášť populárne sú škridly engobované a glazúrované.
Plechové strešné krytiny sú záležitosťou niekoľkých desaťročí, teda ani zďaleka za sebou nemajú takú bohatú históriu, ako práve škridly. Napriek tomu sa k nim plechové strechy z pohľadu popularity veľmi rýchlo doťahujú. Ponúkajú totiž zaujímavé kombinácie výhod, ktoré z nich v určitých prípadoch robia prakticky až bezkonkurenčný materiál. Plechové strešné krytiny vo svojom maloformátovom aj veľkoformátovom vyhotovení dokážu verne imitovať škridlu, a to až tak dobre, že z diaľky ani nespozorujete rozdiel.
Úžitkové vlastnosti plechu a škridle
Najčastejším dôvodom, prečo sa v priamom porovnaní často stretáva práve plech a škridla, sú ich rozdielne vlastnosti. Škridla je pomerne ťažkým a hrubým materiálom, ktorý nie je vhodný pre všetky typy krovov. Ak krov nie je v dobrom stave, prípadne nezvládne vyššiu hmotnostnú záťaž, ideálnou alternatívou je práve plechová strešná krytina.
Základný rozdiel medzi škridlou a plechom spočíva teda najmä v hmotnosti a rozmeroch. Plechové strešné krytiny majú omnoho nižšiu hrúbku aj hmotnosť a označujú sa ako „ľahké krytiny“. Len pre porovnanie uveďme, že hmotnosť pri pálených škridlách dosahuje približne 40 až 50 kg/m2 a pri plechovej krytine spravidla do 7 kg/m2.
Nízka hmotnosť a hrúbka plechových krytín so sebou prináša určité výhody aj nevýhody, s ktorými je potrebné počítať. Najmä pri veľkoformátových plechových krytinách si treba dávať pozor na poškodenie pri manipulácii. Čím je krytina väčšia, tým je náchylnejšia na deformáciu. Po správnej montáži sa však deformácií rozhodne nemusíte obávať.
Na druhej strane, vďaka rozmerom sa plechové krytiny ľahšie skladujú a prepravujú, čím pri samotnom dodaní môžete nemálo ušetriť. Pre krov predstavujú len minimálnu záťaž a tak si často vystačíte aj s jednoduchým krovom, čím opäť ušetríte pri výstavbe. Ďalším plusom plechových striech je ich tvarovateľnosť, ľahko s nimi vytvoríte aj tesnú strechu. Plechy sú tak vhodnou voľbou ako pre menšie stavby a prístrešky, tak aj veľké rodinné domy či staršie rekonštruované stavby.
Škridle sú v porovnaní s plechom o niečo odolnejšie a robustnejšie. Ako sme už vyššie uviedli, ich nevýhodou je väčšia hrúbka a vyššia hmotnosť, ktorú ale ľahko vykompenzujú svojou dlhou životnosťou, ktorá neraz presahuje aj 100 rokov. Pozor, tým že si vyberiete napríklad robustne pôsobiacu pálenú škridlu, neznamená to, že sa nikdy nepoškodí. Najmä škridly vyhotovené z nekvalitného materiálu sú náchylné na rozlomenie a degradáciu povrchu.
V každom prípade je škridla trvácim riešením s minimálnymi nárokmi na údržbu, ktorý bezpochyby môžeme považovať za nadčasový. Ak chcete mať strechu z pálených alebo betónových škridiel, treba si náležite pripraviť aj rozpočet. Oproti plechovým strechám ide spravidla o drahšiu možnosť, a to nielen ako z pohľadu materiálu, ale aj zložitosti montáže, či ďalších stavebných úprav nevyhnutných na správne osadenie strechy.
Životnosť a záruka
Silným argumentom v prospech škridiel bola prakticky vždy ich dlhá životnosť a veľmi vysoká odolnosť. Tieto dve vlastnosti sú napokon aj dôvodom, prečo sa tento materiál používa na pokrývanie striech už tisíce rokov. A hoci v spoločnosti sa stále šíri množstvo predsudkov voči plechovým strechám, tie svojimi úžitkovými vlastnosťami rozhodne nezaostávajú.
Napriek tomu, že ide o ľahkú krytinu, neznamená to, že by ste sa museli obávať výčinov počasia či postupnej degradácie materiálu. Plechové krytiny obstoja aj v tých najnáročnejších podmienkach, čoho sú dôkazom napríklad aj horské chaty s falcovanými strechami, ktoré hravo odolávajú náporom vetra a snehovej nádielke.
Čo sa týka záruky, dnes sú ponuky výrobcov pomerne vyrovnané. Už aj na plechovú strechu nie je problém získať 30-ročnú záruku. Najmä pri výbere plechových striech si ale dobre preštudujte záručné podmienky, stačí nesprávne vykonaná montáž, či zanedbanie údržby a na niektoré časti krytiny sa záruka už nebude vzťahovať. Samozrejme, čo sa týka životnosti, kvalitným škridlám sa vyrovná máloktorý materiál, treba si však uvedomiť, že celková životnosť strechy nezávisí len od krytiny samotnej, ale aj ďalších prvkov, ktoré sa často k pomyselnej storočnici ani nepriblížia.
Kedy si vybrať plechovú krytinu a kedy škridlovú?
Hneď na rovinu sa oplatí uviesť, že dať univerzálnu odpoveď na túto otázku nie je možné. Vždy je potrebné zohľadniť špecifiká konkrétnej stavby, váš rozpočet, očakávania a napokon aj vkus. Plechová strecha vám dáva možnosť priblížiť sa vzhľadovo k páleným aj betónovým škridlám pri neporovnateľne nižších nákladoch. Rovnako tak je plech väčšinou lepšou voľbou v prípade jednoduchších stavieb a pri rekonštrukciách starých striech.
Plechové strechy sú dnes aj vďaka moderným technológiám výroby a popri zachovaní priaznivej ceny, veľmi smelým konkurentom k tradičným škridlám.