Zdielať

Plechová strecha vs. škridlová strecha – ktorá strešná krytina je najlepšia?

Ako vyberať
Plechová strecha vs. škridlová strecha – ktorá strešná krytina je najlepšia?

Z pohľadu materiálov aj farieb existujú v súčasnosti veľmi široké možnosti zastrešenia. Medzi najobľúbenejšie a bežne používané materiály patrí plech a tehla. Mnohí si aj dnes vyberajú škridlové strechy, pretože si neuvedomujú výhody plechovej krytiny – plechová krytina je pritom jednoznačne krytinou budúcnosti. Ako si vybrať správny materiál pre vašu strešnú krytinu?

Plechové, tehlové, betónové, bridlicové – aké rôzne druhy krytín existujú?

Vyhotoviť strešnú krytinu samozrejme nie je možné iba z plechu a škridiel. Medzi tradičné patria aj slamené a bridlicové strechy, hoci sú spojené s pomerne vysokými nákladmi na inštaláciu a údržbu. Zároveň, tieto tradičné strešné krytiny sú vhodnejšie najmä pre klasické domy. Ďalšou alternatívou sú strešné škridly vyrobené z betónu. Tie sa od pálených škridiel opticky takmer nelíšia, sú lacnejšie, ale zároveň aj náchylnejšie na tvorbu rias, machov a nemusia vydržať tak dlho.

Výhody a nevýhody plechových strešných krytín

Kedysi sa plechové strechy používali len na komerčné objekty, ale v súčasnosti sa dajú použiť na zastrešenie všetkých druhov budov. Strechy, pre ktoré ponúkame strešné profily a trapézové profily, so sebou prinášajú určité výhody, ale aj nevýhody. Pred výberom materiálu sa o nich určite oplatí vedieť.

Medzi výhody patria:

 • nenáročná montáž
 • nízka hmotnosť
 • široký výber rôznych tvarov a farieb
 • žiadny mach

Čo sa týka najčastejšie spomínaných nevýhod, treba si uvedomiť, že ide najmä o predsudky voči materiálu – na to všetko existujú pri moderných plechových strechách dobré riešenia! Napríklad:

 • Slabá zvuková izolácia pri daždi a vetre – je možné vyhnúť sa jej správnym vyhotovením strešnej konštrukcie
 • Zlá tepelná izolácia – k zlepšeniu tepelnej izolácie tu pomáha aj izolácia a prepracovaná konštrukcia strechy s odvetraním.
 • Tvorba plesní na spodnej strane v dôsledku kondenzácie – v tomto prípade pomôže antikondenzačná fólia Dripstop.

Viac o výhodách a nevýhodách plechových striech na obytných budovách sa dočítate v tomto článku. V inom článku sme vypočítali aj to, koľko stojí plechová strecha s plochou 100 m2.

Výhody a nevýhody škridlových striech

Škridly sú klasickou strešnou krytinou v strednej Európe. Materiál má množstvo výhod, napr.:

 • dobré izolačné vlastnosti
 • vysoká stabilita počas vetra a búrky
 • dlhá životnosť (až 80 rokov)

Škridlové strechy však majú v porovnaní s inými typmi strešných krytín aj určité nevýhody:

 • náročnejšia montáž
 • vysoká hmotnosť (môže byť problémom pri starých strešných konštrukciách)
 • malý výber farieb
 • relatívne drahé
 • hydroizolácia si vyžaduje znalosti, skúsenosti a odbornú montáž

Na záver: porovnajte a nechajte si poradiť od odborníkov

Ako zakončiť porovnanie plechovej strechy a strechy zo škridiel? Kým tehly sú stále veľmi obľúbené a odolné ako klasické strešné krytiny, kovové strechy sú jednoznačne preferované z pohľadu náročnosti inštalácie a nákladov. V prospech plechových striech hovorí aj nízka hmotnosť a rôznorodosť farieb a dizajnových možností – existujú aj plechové strechy so vzhľadom škridly, ako napríklad niektoré naše „škridlové profily“. Pri rekonštrukcii starého krovu sa jednoznačne uprednostňujú plechové profily, pretože mnohé staršie krovy hmotnosť nových škridiel jednoducho neunesú.

Pre finálny výber vašej novej strešnej krytiny je najlepšie nechať si poradiť od odborníkov a porovnať medzi sebou viacero ponúk. Najmä pri pokrývaní strechy rodinného domu sa môže rýchlo narátať hoci aj päťciferná suma, takže porovnávanie a pozorný výber sa v tomto smere určite oplatí.

Mohlo by vás zaujímať

Naša centrála je v novom šate, ale stále na známej adrese

Naša centrála je v novom šate, ale stále na známej adrese

Zaujímavosti

Koncom novembra minulého roku sa nám podarilo úspešne dokončiť rekonštrukciu centrály v Badíne. Na starej známej adrese Badín 655 teraz nájdete centrálu Maslen s ešte atraktívnejším zovňajškom a na...

8. marca 2022

Čítať viac
Aký bol rok 2021 pre Maslen? Prečítajte si rozhovor s jedným z našich konateľov

Aký bol rok 2021 pre Maslen? Prečítajte si rozhovor s jedným z našich konateľov

Zaujímavosti

Bez preháňania môžeme uviesť, že rok 2021 bol rokom plným zmien a rôznych výziev. Na druhej strane, sú to práve náročné výzvy, ktoré preveria stabilitu a pripravenosť každej spoločnosti. Ako sme zv...

28. februára 2022

Čítať viac
Zelená strecha na plechovej streche: je to vôbec možné?

Zelená strecha na plechovej streche: je to vôbec možné?

Zaujímavosti

Zelené strechy sú jednoznačne na vzostupe a zďaleka nie sú len krátkodobým trendom: pomáhajú udržiavať teplo a zabezpečujú príjemnejšiu mikroklímu vo vnútri objektu. Zelené strechy je v zásade možn...

22. februára 2022

Čítať viac
Solárne panely na plechovej streche: aké sú možnosti realizácie?

Solárne panely na plechovej streche: aké sú možnosti realizácie?

Rady

Ako je možné namontovať fotovoltické systémy na plechové strechy? Nevyužívané strešné plochy je možné využiť aj na výrobu energie pomocou solárnych článkov. Finančné programy pre fotovoltické systé...

20. februára 2022

Čítať viac