Zdielať

Plechové strechy a záruka – všetko, čo potrebujete vedieť

Rady
Plechové strechy a záruka – všetko, čo potrebujete vedieť
4.9-(30 hlasov)

Nech už si plechovú strechu vyberiete pre jej nízku hmotnosť, dlhú životnosť alebo cenovú dostupnosť, jedným z faktorov, ktorý by ste pri výbere dodávateľa strechy mali vziať do úvahy, je aj dĺžka záruky. Na čo všetko sa záruka pri plechovej streche vzťahuje a čo vám naznačí jej dĺžka? 

Investícia do strechy je neraz investíciou na celý život, alebo aspoň na jeho podstatnú časť. Oplatí sa preto venovať čas starostlivému výberu kvalitného materiálu a rovnako tak aj uprednostniť spoľahlivého dodávateľa. Okrem vyhotovenia, dodacích podmienok a spôsobu montáže odporúčame vziať do úvahy aj dĺžku záruky a jej podmienky. Je prirodzené chcieť čo najdlhšiu záruku, vysvetlíme vám však, že pri plechových strechách nie je záruka ako záruka. 

Čím dlhšia tým lepšia?

Dĺžka záručnej doby patrí pri mnohých produktoch medzi faktory, ktoré dokážu výrazne ovplyvniť celý nákupný proces. Platí to aj pri strešných krytinách. Je totiž rozdiel, či vám výrobca, resp. dodávateľ ponúkne na krytinu štandardnú 2-ročnú alebo veľkorysú 40-ročnú záruku. Dlhá záruka síce naznačuje, že výrobca svojmu produktu verí a je presvedčený o jeho kvalitách, no na druhej strane je dlhá záruka neraz podmienená rôznymi ďalšími podmienkami. 

Platí preto, že ešte dôležitejšie ako samotná dĺžka záručnej doby sú konkrétne záručné podmienky. S tými by ste sa pred kúpou strešnej krytiny mali vždy dôkladne oboznámiť. 

V čom spočíva záruka na plechové krytiny?

Podstatou záruky poskytnutej na strešnú krytinu je to, že v záručnom období sa nevyskytne taká vada materiálu alebo neprejaví taká výrobná vada, ktorý by mala priamy vplyv na funkčnosťúžitkové vlastnosti krytiny. To je úplne základná definícia záruky ako takej, v prípade plechových krytín sa ale môžete stretnúť s rôznymi kategóriami záruky. Spravidla ide o záruku na plech samotný a zvlášť záruku na povrchovú úpravu. 

Konkrétna dĺžka záruky a ďalšie podmienky sa spravidla odvíjajú nielen od konkrétneho materiálu (pozinkovaný plech, hliník…), ale aj od typu povlaku a triedy korozivity danej umiestnením materiálu v určitom prostredí (používa sa stupnica od C1 po C5-M). Vždy preto hľadajte informácie o záruke na presný typ plechu a jeho povrchovú úpravu. 

Záruka na odolnosť voči poveternostným vplyvom

Okrem samotnej záruky na materiál rozlišujeme aj záruku na odolnosť krytiny voči poveternostným vplyvom, teda že v dôsledku poveternostných vplyvov sa nezmenia vlastnosti krytiny. Tento typ záruky môže byť niekedy označovaný aj ako „záruka stálofarebnosti“ alebo „záruka proti povrchovým defektom“. 

V prípade tejto záruky si ale treba dať pozor na umiestnenie krytiny. Ovplyvňuje totiž dĺžku záruky. Celkom časté sú rôzne výluky, či obmedzenia záruky v prípade, ak je krytina umiestnená v prostredí so silne znečisteným ovzduším, resp. v prostredí, kde bude krytina vystavená agresívnym chemikáliám. Ak preto napríklad hľadáte plechovú strechu na výrobnú halu umiestnenú v priemyselnej oblasti, vždy sa bližšie informujte o konkrétnych podmienkach záruky.

Záruka proti perforácii plechu

V prípade plechových striech je takpovediac štandardom záruka proti perforácii plechu. Jej dĺžka spravidla dlhšia ako v prípade vyššie spomenutému typu záruky. Opäť sa berie do úvahy korozivita vplyvom prostredia a tak kým v jednom prostredí môže byť táto záruka aj 30 rokov, v prostredí s vysokou vlhkosťou vzduchu a agresívnymi látkami môže byť táto záručná doba skrátená aj o polovicu. 

V prípade žiarovo zinkovaných plechov s povrchovou úpravou s hrúbkou 25mµ je možné počítať so zárukou 10 rokov, v prípade hrubšej vrstvy môže byť záruka aj dvojnásobná. Platí tiež, že najdlhšiu záruku poskytujú výrobcovia najčastejšie na hliníkové krytiny, pri ktorých môžete neraz počítať aj so zárukou 60 rokov. 

Pozor na záručné podmienky 

Hoci sme to už niekoľkokrát vyššie spomenuli, opäť pripomeňme, že si treba podrobne naštudovať všetky záručné podmienky. Neraz ich totiž zákazníci porušia bez toho, aby čokoľvek tušili, čo v konečnom dôsledku celé reklamačné konanie otáča v ich neprospech. Pre uplatnenie záruky je totiž potrebné dodržať presne stanovené zásady prepravy, skladovania, manipulácie a tiež montáže krytiny. Pozor si tiež dajte na prípadné ročné kontroly a ďalšie záležitosti, ktoré by mohli mať vplyv na uplatnenie záruky. Každý správny dodávateľ vás o záručných podmienkach na rovinu informuje a nebude robiť žiadne tajnosti. 

Dodržaním všetkých záručných podmienok získate istotu, že vaša strecha vám bude slúžiť aj niekoľko desiatok rokov a ak by sa aj počas tejto doby vyskytol problém, dodávateľ sa k nemu postaví čelom. Skrátka tak, aby ste mali z plechovej strechy maximálny úžitok a minimum starostí.

Ohodnoťte náš článok

4.9-(30 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Strecha ako významný architektonický prvok

Strecha ako významný architektonický prvok

Zaujímavosti Rady

Dizajn strechy z pohľadu architektúry, podobne ako každá forma umenia, má hlboký psychologický vplyv na nás samotných. V priebehu histórie architekti nestavali budovy len ako úkryt, ale umne vytvár...

6. marca 2024

Čítať viac
Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Novinky

Aktuálne máme v akcii ešte dostupných 56 816 m2 plechu Podmienky výhodného nákupu: Platí pre objednávky nad 100m2 akéhokoľvek trapézového plechu a plechových doplnkov. Táto skvelá ponuka sa vzťahuj...

22. februára 2024

Čítať viac
Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Zaujímavosti

Lepšie úžitkové vlastnosti, dlhšia životnosť či nižšie náklady na energie. Všetko spomenuté vám môže priniesť nová strecha využívajúca tie najnovšie technické riešenia a inovácie. Pripravili sme pr...

9. januára 2024

Čítať viac