Zdielať

Podbitie strechy plechom. Postup a výhody takéhoto riešenia

Rady
Podbitie strechy plechom. Postup a výhody takéhoto riešenia
5-(16 hlasov)

Viete, kedy je potrebné vykonať podbitie strechy a ako si na to vybrať ten najvhodnejší materiál? Zistite, ako sa dá využiť plech na podbitie strechy a prečo je na tento účel ideálnym materiálom, ktorý môže smelo konkurovať iným riešeniam.

Aký prínos má presah resp. podbitie strechy?

Presah strechy je nielen architektonickým ale aj veľmi praktickým prvkom, ktorý je medzi stavebníkmi stále veľmi obľúbený. Jeho realizáciu odporúčame dôkladne naplánovať už pri stavbe domu a pri samotnom konštruovaní strechy. Presah strechy je možné riešiť aj v rámci rekonštrukcie strešnej krytiny.

Prečo sú presahy strechy dôležitým a tak obľúbeným prvkom? Toto riešenie prináša viacero praktických výhod. Tou najzásadnejšou je ochrana fasády a múrov domu. Nečistoty, dážď, prípadne iné poveternostné vplyvy sú vďaka presahu strechy podstatne viac chránené. Presah zároveň vytvára miesta v okolí domu, pod ktorými napríklad môže viesť chodník, pričom tieto miesta sú chránené pred dažďom prípadne priamymi slnečnými lúčmi.

Presah strechy je potrebné dôkladne premyslieť a to ako z estetického, tak aj praktického hľadiska. Správne navrhnuté presahy strechy sú však bezpochyby prínosom pre každého obyvateľa domu.

Strecha podbitá trapézovými profilmi

Podbíjanie strechy plechom je pokrokovým riešením

V mieste presahu strechy je potrebné krytinu podbiť. V tomto smere teda hovoríme o podbití strechy, ktoré je v prípade jej presahu nevyhnutnou súčasťou prác. Na podbitie striech sa využívajú rôzne materiály. Často sa môžeme stretnúť s dreveným podbitím, ktoré je ale vytláčané inými materiálmi, ako napríklad trapézovými profilmi.

Drevo, ako tradičný materiál využívaný na podbitie strechy (napríklad v podobe tatranských profilov) si vyžaduje pravidelnú údržbu. Nielenže môže časom praskať, čím sa znižuje jeho estetika a funkčnosť, ale tiež je potrebné ho z času na čas ošetrovať nátermi. V prípade zanedbanej údržby hrozí pri drevenom podbití strechy okrem iného aj vznik plesní či napadnutie škodcami.

Plechové podbitie strechy je skutočne bezúdržbové. Na rozdiel od dreva nepotrebujete pravidelné natieranie alebo údržbu náterom. To znamená, že majitelia budov môžu ušetriť nielen na čase, ale aj na nákladoch spojených s údržbou strechy. Plechové podbitie je dlhodobo spoľahlivé a vyžaduje len minimálnu starostlivosť, čo prispieva k celkovým finančným úsporám.

Podbitie strechy je vhodným riešením aj pre staršie stavby

Výhody plechového podbitia strechy

Plechové podbitie strechy oproti tomu ponúka celý rad výhod a je stále populárnejšou voľbou. Ide o veľmi ľahký a odolný materiál s veľmi dlhou životnosťou, počas ktorej si nevyžaduje prakticky žiadnu údržbu. Trapézový plech sa vyznačuje ochranným pozinkovaním, takže sa môžete spoľahnúť na jeho životnosť v desiatkach rokov. Plechové profily si navyše môžete vybrať s rôznymi farbami.

Vzorkovnica farieb je mimoriadne pestrá a tak si podbitie môžete perfektne zladiť s farbou fasády či farbou strešnej krytiny. Pri výbere hnedej farby tak bude plechové podbitie strechy skoro na nerozoznanie od dreveného. Použité farby sú navyše svetlostále a tak ani po rokoch nehrozí ich vyblednutie či popraskanie povrchu. Ak sa rozhodnete pre podbitie strechy plechom, výber nekončí len pri trapézových profiloch. S ohľadom na architektúru stavby si môžete vybrať napríklad aj hladký plech.

Výber plechových profilov a farieb umožňuje majiteľom domov kreativitu pri prispôsobovaní vzhľadu svojej strechy. Trapézové profily poskytujú tradičný vzhľad, zatiaľ čo hladký plech prispieva k modernému estetickému dojmu. S pestrými farbami na výber sa dá podbitie ľahko sladiť s farbou fasády alebo strešnej krytiny. Táto variabilita výberu umožňuje majiteľom prispôsobiť vzhľad strechy podľa ich predstáv, bez toho aby sa museli vzdať nároku na kvalitné materiály.

Trapézový plech vhodný na podbitie strechy

Podbitie strechy plechom zvládnete aj svojpomocne

V porovnaní s inými materiálmi je podbitie strechy plechom pomerne jednoduché a tí šikovnejší si s ním určite poradia aj svojpomocne. Budete potrebovať dôkladné premeranie strechy v presahujúcej časti, podľa týchto rozmerov vám na mieru vyrobíme trapézové profily, ktoré bude následne možné namontovať do podhľadovej časti strechy.

Pri vyhotovovaní podbitia presahu strechy je potrebné myslieť na to, aby bola strecha v týchto partiách dostatočne chránená a aby tu nevznikala vlhkosť. Jednotlivé plechové obklady sa prichytia spravidla o drevenú konštrukciu, pričom sa uplatňuje podobný postup, ako pri montáži plechovej strešnej krytiny. Používajú sa napríklad samovrtné skrutky s podložkou, ktoré zabezpečujú tesnosť spojov. Zabúdať netreba ani na cirkuláciu vzduchu v tejto časti strechy, aj preto je vhodné doplniť vetracie obklady. Vyhotovenie podhľadovej časti strechy z plechu je moderným riešením, ktoré je pre svoju variabilitu a kombináciu výhod stále rozšírenejšie.

Aj keď inštalácia plechového podbitia strechy môže pôsobiť jednoducho, pri absencii skúseností a odborných znalostí je odporúčané zvážiť zamestnanie profesionála, v tomto prípade klampiara. Skúsený odborník na strešné práce disponuje potrebnými vedomosťami a technickými zručnosťami na zabezpečenie spoľahlivej a trvácnej montáže. V záujme dlhodobej kvality, ak sa rozhodnete pre svojpomocnú inštaláciu, je dôležité zvážiť nasledujúce praktické rady pri montáži plechového podbitia:

  • Príprava – „Dva krát meraj a raz strihaj“ v tomto prípade patrí dvojnásobne, aj keď vám Maslen prichystá materiál presne na mieru. Práve prvotné zameranie a príprava nosnej konštrukcie je základom pre úspešný priebeh vlastnej inštalácie.
  • Kvalitné materiály – používajte len samovrtné skrutky s EPD podložkou a minimálne s pozinkovanou úpravou, vyberajte aj podľa typu nosnej konštrukcie, či už by sa jednalo o drevo alebo prípadne oceľ.
  • Kvalitné náradie – v žiadnom prípade nepoužívajte na úpravu plechu na podbitie uhlové brúsky, mohlo by dôjsť k poškodeniu ochranných povlakov, a tým k degradácii materiálu napríklad vplyvom korózie. Naopak, je potrebné mať klampiarske náradie, akými sú nožnice či kliešte.

Pre tých čo hľadajú zelené riešenie

Plechové podbitie strechy má aj ekologické výhody. Plech je recyklovateľný materiál, čo znamená, že po jeho odstránení je možné ho recyklovať a znovu použiť, čo sa o drevenom podbití povedať rozhodne nedá. To prispieva k zníženiu environmentálnej stopy a je teda ekologicky prijateľnejšou voľbou v porovnaní s inými materiálmi. Majitelia budov, ktorí dbajú na udržateľnosť, môžu v tomto smere zvážiť plech ako vhodné riešenie aj pre túto časť strechy.

Ako je to teda s podbitím strechy

Podbitie strechy je kľúčovým aspektom stavebného procesu strešnej konštrukcie, ktorý má významný vplyv na trvanlivosť a celkový vzhľad domu. Výhody plechového podbitia strechy sú zrejmé, plech totižto ponúka výnimočnú trvanlivosť, nízku potrebu údržby a estetickú prispôsobiteľnosť, ktorá umožňuje majiteľom domov zladiť strešnú krytinu a fasádu so samotným podbitím.

Tiež je dôležité si všimnúť dôležitosť presahov strechy, ktoré nie sú iba architektonickým prvkom, ale zohrávajú aj praktickú úlohu. Presahy poskytujú dôležitú ochranu fasády a múrov pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami a nečistotami. Vytvárajú taktiež chránené zóny okolo domu, ktoré môžu byť využité na rôzne účely.
Výberom plechového podbitia strechy môžete očakávať mnohé výhody, vrátane dlhej životnosti a minimálnej údržby. Je však dôležité venovať pozornosť kvalite materiálov a správnej inštalácii. Zvážte, či si na montáž nezavolať klampiara, aby sa zabezpečila bezchybná inštalácia, ktorá poslúži dlhé roky.

Ohodnoťte náš článok

5-(16 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Novinky

Aktuálne máme v akcii ešte dostupných 92 124 m2 plechu Podmienky výhodného nákupu: Platí pre objednávky nad 100m2 akéhokoľvek trapézového plechu Táto skvelá ponuka sa vzťahuje na materiály v hrúbka...

22. februára 2024

Čítať viac
Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Zaujímavosti

Lepšie úžitkové vlastnosti, dlhšia životnosť či nižšie náklady na energie. Všetko spomenuté vám môže priniesť nová strecha využívajúca tie najnovšie technické riešenia a inovácie. Pripravili sme pr...

9. januára 2024

Čítať viac
Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Naše produkty

Aj v roku 2024 máme pre vás možnosť si kúpiť našu strešnú krytinu za aktuálne nižšie ceny a nechať si ju dodať neskôr. Vyhnite sa avizovanému zvyšovaniu cien strešných krytín. Pre koho je táto možn...

16. decembra 2023

Čítať viac