Zdielať

Podbitie strechy plechom. Postup a výhody takéhoto riešenia

Rady
Podbitie strechy plechom. Postup a výhody takéhoto riešenia

Viete, kedy je potrebné vykonať podbitie strechy a ako si na to vybrať ten najvhodnejší materiál? Zistite, ako sa dá využiť plech na podbitie strechy a prečo je na tento účel ideálnym materiálom, ktorý môže smelo konkurovať iným riešeniam.

Aký prínos má presah strechy?

Presah strechy je nielen architektonickým ale aj veľmi praktickým prvkom, ktorý je medzi stavebníkmi stále veľmi obľúbený. Jeho realizáciu odporúčame dôkladne naplánovať už pri stavbe domu a pri samotnom konštruovaní strechy. Presah strechy je možné riešiť aj v rámci rekonštrukcie strešnej krytiny.

Prečo sú presahy strechy dôležitým a tak obľúbeným prvkom? Toto riešenie prináša viacero praktických výhod. Tou najzásadnejšou je ochrana fasády a múrov domu. Nečistoty, dážď, prípadne iné poveternostné vplyvy sú vďaka presahu strechy podstatne viac chránené. Presah zároveň vytvára miesta v okolí domu, pod ktorými napríklad môže viesť chodník, pričom tieto miesta sú chránené pred dažďom prípadne priamymi slnečnými lúčmi.

Presah strechy je potrebné dôkladne premyslieť a to ako z estetického, tak aj praktického hľadiska. Správne navrhnuté presahy strechy sú však bezpochyby prínosom pre každého obyvateľa domu.

Strecha podbitá trapézovými profilmi

Podbíjanie strechy plechom je pokrokovým riešením

V mieste presahu strechy je potrebné krytinu podbiť. V tomto smere teda hovoríme o podbití strechy, ktoré je v prípade jej presahu nevyhnutnou súčasťou prác. Na podbitie striech sa využívajú rôzne materiály. Často sa môžeme stretnúť s dreveným podbitím, ktoré je ale vytláčané inými materiálmi, ako napríklad trapézovými profilmi.

Drevo, ako tradičný materiál využívaný na podbitie strechy (napríklad v podobe tatranských profilov) si vyžaduje pravidelnú údržbu. Nielenže môže časom praskať, čím sa znižuje jeho estetika a funkčnosť, ale tiež je potrebné ho z času na čas ošetrovať nátermi. V prípade zanedbanej údržby hrozí pri drevenom podbití strechy okrem iného aj vznik plesní či napadnutie škodcami.

Podbitie strechy je vhodným riešením aj pre staršie stavby

Výhody plechového podbitia strechy

Plechové podbitie strechy oproti tomu ponúka celý rad výhod a je stále populárnejšou voľbou. Ide o veľmi ľahký a odolný materiál s veľmi dlhou životnosťou, počas ktorej si nevyžaduje prakticky žiadnu údržbu. Trapézový plech sa vyznačuje ochranným pozinkovaním, takže sa môžete spoľahnúť na jeho životnosť v desiatkach rokov. Plechové profily si navyše môžete vybrať s rôznymi farbami.

Vzorkovnica farieb je mimoriadne pestrá a tak si podbitie môžete perfektne zladiť s farbou fasády či farbou strešnej krytiny. Pri výbere hnedej farby tak bude plechové podbitie strechy skoro na nerozoznanie od dreveného. Použité farby sú navyše svetlostále a tak ani po rokoch nehrozí ich vyblednutie či popraskanie povrchu. Ak sa rozhodnete pre podbitie strechy plechom, výber nekončí len pri trapézových profiloch. S ohľadom na architektúru stavby si môžete vybrať napríklad aj hladký plech.

Trapézový plech vhodný na podbitie strechy

Podbitie strechy plechom zvládnete aj svojpomocne

V porovnaní s inými materiálmi je podbitie strechy plechom pomerne jednoduché a tí šikovnejší si s ním určite poradia aj svojpomocne. Budete potrebovať dôkladné premeranie strechy v presahujúcej časti, podľa týchto rozmerov vám na mieru vyrobíme trapézové profily, ktoré bude následne možné namontovať do podhľadovej časti strechy.

Pri vyhotovovaní podbitia presahu strechy je potrebné myslieť na to, aby bola strecha v týchto partiách dostatočne chránená a aby tu nevznikala vlhkosť. Jednotlivé plechové obklady sa prichytia spravidla o drevenú konštrukciu, pričom sa uplatňuje podobný postup, ako pri montáži plechovej strešnej krytiny. Používajú sa napríklad samovrtné skrutky s podložkou, ktoré zabezpečujú tesnosť spojov. Zabúdať netreba ani na cirkuláciu vzduchu v tejto časti strechy, aj preto je vhodné doplniť vetracie obklady. Vyhotovenie podhľadovej časti strechy z plechu je moderným riešením, ktoré je pre svoju variabilitu a kombináciu výhod stále rozšírenejšie.

Mohlo by vás zaujímať

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

Rady

Rekonštruujete alebo idete rovno stavať novú strechu? Tak po výbere tej správnej strešnej krytiny budete zrejme riešiť otázku, ako si vybrať kvalitných majstrov. Pripravili sme pre vás 5 tipov, ako...

7. septembra 2021

Čítať viac
Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Rady

Pri každej streche je veľmi dôležité aj jej utesnenie. Platí to najmä o okolí komína, vikierov, výlezov a strešných okien. Jednoducho, všetky miesta, cez ktoré by mohlo v budúcnosti zatekať prípadn...

5. septembra 2021

Čítať viac
Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Rady

Oplechovanie strechy má priamy vplyv na jej úžitkové vlastnosti. Ak nezanedbáte výber a montáž klampiarskych doplnkov, konštrukcia pod strešnou krytinou bude dostatočne chránená pred poveternostným...

2. septembra 2021

Čítať viac
Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Zaujímavosti

Jedným zo základných kritérií, podľa ktorých rozlišujeme strechy je ich sklon. Pri výbere strechy spravidla „proti“ sebe stoja strechy ploché a šikmé, ktoré u nás stále prevažujú a patria medzi veľ...

17. júla 2021

Čítať viac