Zdielať

Povrchová úprava plechovej strechy: aký je jej účel a aké sú možnosti výberu?

Ako vyberať
Povrchová úprava plechovej strechy: aký je jej účel a aké sú možnosti výberu?

Strešná krytina je tou časťou domu, na ktorú by mali byť bezpochyby kladené tie najvyššie nároky. Je to tak z jednoduchého dôvodu, strecha počas celej svojej životnosť musí odolávať aj tým náročnejším poveternostným podmienkam, v zime veľmi nízkym a v lete zas veľmi vysokým teplotám. Plechové strechy sú stále populárnejšie aj preto, že dokážu obstáť prakticky za každých okolností. Veľmi dôležitá je ale ich povrchová úprava. Viete, aké sú v tomto smere ponúkané možnosti?

Prečo je dôležitá povrchová úprava plechovej strechy?

Základným materiálom na výrobu moderných plechových striech je oceľový plech, ktorý je z oboch strán chránený pozinkovanou vrstvou. V súčasnosti sa pritom najčastejšie využíva žiarové pozinkovanie. Hlavnou úlohou tejto vrstvy je ochrana plechu pred koróziou a mechanickým poškodením. Z hľadiska životnosti je veľmi dôležité, aby bol plech pozinkovaný naozaj precízne a aby bola jeho vrstva dostatočne hrubá.

Povrchová úprava plechovej strechy

O ochranu plechovej strechy sa však okrem pozinku starajú aj ďalšie vrstvy a v tomto smere je už výber celkom široký. Ich kvalita a vyhotovenie má totiž vplyv nielen na celkový vzhľad strechy ale je aj zásadná z hľadiska celkovej odolnosti a životnosti strešnej krytiny. V poslednom období sú stále častejšou voľbou povrchové úpravy polyesterovými lakmi, ktoré sa na krytinu nanášajú v rôznych hrúbkach. Výhodou je, že si ich môžete vybrať z mnohých farebných odtieňov a tak ich bez problémov zladiť napríklad s farbou fasády alebo okolitým prostredím stavby.

Polyesterová povrchová úprava plechovej strechy

Samozrejme, tak ako v prípade všetkých výrobkov, aj možnosti povrchových úprav plechových striech podliehajú určitým trendom a technologickým vylepšeniam. Medzi najkvalitnejšie povrchové úpravy v súčasnosti patria polyesterové nátery, ktoré streche dodávajú vysokú odolnosť a zlepšujú jej vlastnosti.

Polyesterové laky môžu byť na povrch plechovej strechy nanášané v rôznych hrúbkach a vybrať si ich môžete v celom rade farebných odtieňov. Zvoliť si navyše môžete lesklý ale aj matný polyester. K dispozícii sú napríklad polyesterové povrchy s hrúbkou 25 alebo 50 mikrónov. Okrem samotnej hrúbky povrchovej vrstvy je však dôležité aj jej precízne nanesenie resp. prekrytie jej jednotlivých vrstiev.

Dostatočne hrubá a kvalitne nanesená polyesterová vrstva dodáva plechovej streche vysokú mechanickú odolnosť, čo je dôležitá vlastnosť pri montáži ale napríklad aj pri čistení či inej následnej údržbe.

Polyesterová povrchová úprava ale plechovým strechám prináša aj ďalšie nesporné výhody. Okrem odolnosti voči korózii a mechanickému poškodeniu totiž výrazne zlepšuje aj odolnosť voči UV žiareniu a náročným klimatickým podmienkam. Týmto spôsobom je polyesterová úprava povrchu vhodná vtedy, ak chcete pre svoju plechovú strechu zabezpečiť čo najvyššiu životnosť.

Vhodnou alternatívou môže byť hliníková strecha

Polyesterový povrch však v prípade moderných plechových striech nie je jedinou voľbou. Pre náročnejších zákazníkov môže byť zaujímavou voľbou hliníková strecha so symetrickým tvarovaním, vďaka ktorému je tento typ krytiny prakticky na nerozoznanie od betónovej škridly. Hliníková strecha je mimoriadne vhodná na tvorbu ľahkých strešných plášťov a veľkou výhodou je jej vysoká životnosť. Na hliníkové strechy je poskytovaná mimoriadne dlhá záruka až 60 rokov.

Krytina ALUGAPA sa vyrába z kvalitného hliníkového plechu

Kvalitná povrchová úprava je základným a zároveň nevyhnutným predpokladom na to, aby vám plechová strecha vydržala aj niekoľko desaťročí. Určite však ale netreba zabúdať ani na jej správnu a pravidelnú údržbu.

Mohlo by vás zaujímať

5 dôvodov, prečo je plechová strecha ideálnym riešením aj pre vašu stavbu

5 dôvodov, prečo je plechová strecha ideálnym riešením aj pre vašu stavbu

Rady

Plechové strechy sú aj na Slovensku stále populárnejšie a žiadanejšie. Spájajú v sebe totiž viacero výhod, ktoré z nich pri stavbe, či rekonštrukcii často robia bezkonkurenčnú voľbu. Zistite, prečo...

21. mája 2021

Čítať viac
Slovník strechy, 1 časť.

Slovník strechy, 1 časť.

Zaujímavosti

Pri stavbe rodinného domu  sa ľudia stretávajú s rôznymi výrazmi, ktorým nie vždy rozumejú. Aj preto sme pripravili malý slovník strechy. Veríme, že vám pomôže pri vašich veľkých plánoch. A Aetos –...

21. mája 2021

Čítať viac
Správna montáž plechovej strechy: kľúč k dlhej životnosti a bezproblémovému využívaniu

Správna montáž plechovej strechy: kľúč k dlhej životnosti a bezproblémovému využívaniu

Rady

Plechové strešné krytiny sú vďaka svojim vlastnostiam stále obľúbenejšou voľbou. Nízka hmotnosť, široká paleta rôznych vyhotovení ale aj dlhá životnosť sú len niektoré z výhod, ktoré ponúkajú plech...

21. mája 2021

Čítať viac
Ako sa rozdávajú vianočné darčeky vo svete?

Ako sa rozdávajú vianočné darčeky vo svete?

Zaujímavosti

Najkrajšie obdobie roka sa už nezadržateľne blížia a spolu s ním aj rozdávanie darčekov. Vráťme sa nachvíľku do detských čias a pozrime sa na to, aké rôzne bytosti vo svete roznášajú vianočné darče...

21. mája 2021

Čítať viac