Zdielať

Prečo aplikovať bočné plechy na strechu?

Rady
Prečo aplikovať bočné plechy na strechu?
5-(34 hlasov)

Tvrdenie, že kvalitnú strechu tvoria predovšetkým detaily, nie je vôbec prehnané. Samozrejme, potrebný je aj odborne spracovaný projekt strechy, kvalitne vyhotovený krov, ako aj spoľahlivá strešná krytina. Ani po precíznej montáži krytiny sa však na novú strechu nebudete môcť maximálne spoľahnúť, ak jej budú chýbať správne namontované klampiarske doplnky na oplechovanie. Prečo sú práve bočné plechy na strechu také dôležité? 

Odpovede na vaše najčastejšie otázky alebo formulár na získanie cenovej ponuky

Súčasťou oplechovania strechy je aj bočné lemovanie

Oplechovanie je kľúčovým ochranným prvkom každej strechy a samo o sebe nielenže zvyšuje životnosť celej strešnej konštrukcie, ale chráni tiež časti stavby v bezprostrednej blízkosti strechy. Oplechovanie strechy je možné vykonať rôznymi spôsobmi, v prípade jednoduchších strešných konštrukcií zrejme oplechovanie zvládnete aj sami. V prípade, že nemáte predchádzajúce skúsenosti, je lepšie oplechovanie nechať na odborníka a rovnako si nechať poradiť aj pri výbere jednotlivých klampiarskych doplnkov, medzi ktoré patria napríklad záveterné lišty, krycie lišty, hrebenáče či podkladové plechy. 

Jedným dychom nezabudnime dodať, že šetriť na materiáli či na práci je v prípade oplechovania veľmi zlý nápad, pretože takto dokážete citeľne znížiť kvalitu a zhoršiť úžitkové vlastnosti celej strešnej konštrukcie. Oplechovanie strechy sa vyhotovuje na rôznych miestach – v okolí komína, vikierov, strešných okien, prípadne na atike. Veľmi dôležité je však aj lemovanie strechy pri styku s inou zvislou konštrukciou (stena susedného domu, stena vikiera, prístavby a pod.), nazývané tiež ako bočné lemovanie. 

Bočné lemovanie zabraňuje najmä zatekaniu

Zatekanie nemusí byť vždy viditeľné len na stenách vo vnútri. Problematické je aj zatekanie vody a hromadenie vlhkosti priamo v strešnej konštrukcii. Je to práve kvalitné oplechovanie, ktoré strechu, ako aj časti stavby v kontakte so strechou chránia pred zatekaním. Oplechovanie jednoducho poskytuje dodatočnú ochranu najmä pred vodou, a to v spojoch na krytine, resp. v jej blízkosti. Úloha bočného lemovania strechy je teda zrejmá – ide najmä o ochranu pred prienikom vody do strešnej konštrukcie a ochranu spojov. 

Montáž bočného lemovania strechy

Bočné lemovanie je možné vyriešiť rôznymi spôsobmi, vždy je však potrebné postupovať v závislosti od konkrétnej strešnej krytiny a pokynov výrobcu. Dôležité je tiež zohľadniť aj množstvo odvádzanej vody. Spravidla je preto bočné lemovanie vybavené tzv. vodnou drážkou. Pri montáži lemovania sa vám určite zídu ruky šikovného klampiara, pretože neraz je potrebné jednotlivé diely čo najviac prispôsobiť tvaru strešnej krytiny. 

Bočné lemovanie strechy vyhotovuje v miestach, kde strecha prichádza do kontaktu so zvislou stavebnou konštrukciu. V závislosti od konkrétneho prípadu sa bočné lemovanie zasúva buď pod krytinu alebo nad krytinu, ničím výnimočným nie je ani presné prispôsobenie rozmerov konkrétnej aplikácii. Okrem výberu toho správneho produktu na vytvorenie lemovania je dôležité správne kalkulovať tak, aby ste mali dostatočné množstvo materiálu. Napríklad, bočné lemovanie pod krytinu sa vyhotovuje štandardne s dĺžkou 2 metre, no treba počítať aj 10 cm prekrytím jednotlivých lemoviek. 

K vyhotoveniu bočného lemovania sa oplatí ešte v krátkosti dodať, že základom úspechu je výber správnych doplnkov a ich prípadné prispôsobenie, presné meranie a v neposlednom rade aj montáž vykonaná odborníkom podľa typu strešnej krytiny a pokynov výrobcu. 

Bočné lemovanie si môžete vybrať z rôznych materiálov

Už vyššie sme spomenuli, že na materiáloch sa pri oplechovaní rozhodne neoplatí šetriť. Na druhej strane, samotná ponuka je celkom široká a vybrať si môžete materiál, ktorý bude identický s ostatnými prvkami vašej strechy. Na výrobu lemoviek sa používajú nielen pozinkované plechy, ale aj titánzinok, hliník či napríklad meď. Zároveň odporúčame vybrať lemovanie tak, aby s celou krytinou farebne ladilo.

Máte nezodpovedané otázky? Pozrite sekciu nášho webu, kde sme zosumarizovali odpovede na najviac kladené otázky ohľadom striech.

Ohodnoťte náš článok

5-(34 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Existuje dotácia na strechu?

Existuje dotácia na strechu?

Rady

Prekvapujú vás každoročne vyššie a vyššie faktúry za energie, stará strecha už pomaly dosluhuje a býva sa vám pod ňou čoraz horšie? Alebo premýšľate, ako dosiahnuť, aby vám strecha prinášala ešte v...

28. mája 2024

Čítať viac
Kedy je čas na výmenu strešnej krytiny?

Kedy je čas na výmenu strešnej krytiny?

Rady

Strecha patrí medzi najdôležitejšie prvky každého domu, chráni nielen pred poveternostnými vplyvmi, ale zároveň dotvára celkový estetický dojem stavby. Navyše, viac ako si dokážeme pripustiť ovplyv...

28. apríla 2024

Čítať viac
Strešný eternit: čo s ním a ako postupovať?

Strešný eternit: čo s ním a ako postupovať?

Rady

Niektoré stavebné materiály patria jednoznačne do minulosti a príkladom je aj azbestocement, ktorý ešte nie tak dávno tvoril strechy menších aj väčších objektov. Strešný eternit už v súčasnosti nem...

28. marca 2024

Čítať viac
Strecha ako významný architektonický prvok

Strecha ako významný architektonický prvok

Zaujímavosti Rady

Dizajn strechy z pohľadu architektúry, podobne ako každá forma umenia, má hlboký psychologický vplyv na nás samotných. V priebehu histórie architekti nestavali budovy len ako úkryt, ale umne vytvár...

6. marca 2024

Čítať viac