Zdielať

Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Rady
Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Pri každej streche je veľmi dôležité aj jej utesnenie. Platí to najmä o okolí komína, vikierov, výlezov a strešných okien. Jednoducho, všetky miesta, cez ktoré by mohlo v budúcnosti zatekať prípadne cez ne prefukovať. Jedným z dôležitých krokov je preto oplechovanie komína a ďalších častí strechy. Siahnuť ale môžete aj po tesniacich pásoch. V čom spočívajú ich výhody a ako sa dajú využiť? 

Tesniace pásy patria nielen do okolia komína

Iba nedávno sme sa venovali tomu, ako veľmi je dôležité kvalitné oplechovanie strechy a prečo by ste naň pri projektovaní vašej novej strechy určite nemali zabúdať. Oplechovanie chráni strechu, prestupy a v konečnom dôsledku aj vnútornú konštrukciu. Zároveň dodáva streche ucelený ráz a je teda dôležité nielen z praktického, ale tiež vizuálneho hľadiska. 

Asfaltovo-hliníkový pás do okolia komína

Vhodnou alternatívou k hladkým plechom, ktoré sa pod rukami šikovného klampiara ľahko zmenia na neoceniteľný doplnok strešnej konštrukcie sú tesniace pásy. Ako už z ich názvu vyplýva, ich hlavnou úlohou je utesnenie miest, na ktoré sa ich rozhodnete použiť. Tesniace pásy na strechu sú vyhotovené spravidla z hliníka spolu s prídavkom asfaltu, ktorý zlepšuje ich použiteľnosť a zvyšuje odolnosť.

Svoje uplatnenie si teda tesniace pásy nachádzajú nielen v okolí komínov, ale aj strešných okien, vikierov, výlezov a pri prestupoch stien. 

Aké výhody prinášajú tesniace pásy? 

Asfaltovo-hliníkové tesniace pásy na strechu sú obľúbeným spôsobom utesňovania striech hneď z viacerých dôvodov. Vďaka hliníkovej vložke sa dajú ľahko tvarovať, šikovný majster tak s pomocou neho ľahko utesní aj prvky strechy s atypickým tvarovaním, prípadne príliš členité strechy. S jednoduchým tvarovaním zároveň ľahšie dosiahnete dokonalé priľnutie tesniaceho pásu. 

Medzi ďalšie výhody okrem ľahkého tvarovania a vysokej odolnosti patrí aj jednoduchosť montáže. Väčšina tesniacich pásov, ktoré na trhu nájdete, sú vybavené samolepiacou vrstvou a to najčastejšie z butylu či butylkaučuku. Vďaka materiálovým vlastnostiam sa tesniace pásy dajú použiť aj vo veľmi stiesnených priestoroch, ľahko ich viete prispôsobiť konkrétnym podmienkam a zároveň sú vhodné aj pre strešné krytiny, ktoré majú vysoký profil. 

V tejto súvislosti sa ešte oplatí doplniť, že tak ako v prípade iných doplnkov strechy, aj tesniace pásy si môžete vybrať v rôznych farebných vyhotoveniach tak, aby čo najlepšie ladili so samotnou krytinou. 

Správne utesnený komín má zásadný význam pre životnosť celej strechy

Prečo si vybrať tesniaci pás do okolia komína? 

Ako sme už spomenuli, utesnenie okolia komína pomocou tesniaceho pásu je alternatívou k bežným plechovým tvarovkám. Tie sa vyhotovujú spravidla na mieru presne podľa rozmerov komína a vyhotovenia strechy. Toto riešenie ale nemusí byť vždy to najideálnejšie. Najmä v prípade zložitejších alebo atypicky tvarovaných komínov môže byť vhodnejšie uprednostniť práve tesniace pásy. Tie sú takpovediac univerzálne, stačí si teda podľa rozmerov komína vybrať konkrétnu dĺžku pásu

Tesniaci pás potom môžete priamo v mieste stavby tvarovo a rozmerovo prispôsobiť, pričom už nič nebude brániť montáži. Rovnako ako aj v prípade plechových tvaroviek, aj v prípade tesniacich pásov je potrebné zvlášť dohliadnuť na dostatočné utesnenie a priľnutie. Akékoľvek aj drobné nedostatky montáže sa môžu v budúcnosti prejaviť napríklad zatekaním. 

Tesniace pásy a ich priľnavosť následne odporúčame pravidelne kontrolovať, najlepšie vždy na jar a na jeseň v rámci inšpekcie strechy. Predovšetkým v prípade menej kvalitných pásov môže relatívne rýchlo nastať degradácia materiálu, ktorá sa prejavuje zhoršením funkčných vlastností, resp. povolením samolepiacej vrstvy. 

Pri výbere tesniacich pásov sa tak zamerajte na kvalitu materiálu, úroveň vyhotovenia a taktiež ich odolnosť voči UV žiareniu a poveternostným vplyvom. Na správne inštalované tesniace pásy sa tak potom budete môcť maximálne spoľahnúť.

Mohlo by vás zaujímať

TOP 10 striech s tými najlepšími párty: tieto rooftop bary stoja za návštevu!

TOP 10 striech s tými najlepšími párty: tieto rooftop bary stoja za návštevu!

TOP 5/10

Bary na streche, alebo ak chcete, rooftop bary sú vyhľadávanými miestami domácich, ale aj turistov v mnohých svetových metropolách. Užiť si miešaný drink v spojení s krásnym výhľadom na mesto je sk...

22. januára 2022

Čítať viac
Valbové strechy: aké sú ich výhody, variácie a akú krytinu si vybrať?

Valbové strechy: aké sú ich výhody, variácie a akú krytinu si vybrať?

Rady

Valbové strechy patria popri sedlových a plochých strešných konštrukciách medzi celkom obľúbenú a rozšírenú voľbu. Do našich zemepisných šírok sa hodia pre svoju odolnosť a prispôsobivosť. Čo sa op...

17. januára 2022

Čítať viac
Konštrukcia oblúkovej strechy jednoducho vďaka plechu

Konštrukcia oblúkovej strechy jednoducho vďaka plechu

Naše produkty

Oblúkové strechy už zďaleka nie sú iba výsadou priemyselných či komerčných budov. Hoci stále sa veľmi často sa využívajú pri rôznych typoch stavieb od menších stojísk až po veľké priemyselné haly, ...

11. januára 2022

Čítať viac
Čo je to motýliková strecha a aké sú jej najdôležitejšie výhody?

Čo je to motýliková strecha a aké sú jej najdôležitejšie výhody?

Zaujímavosti

Poznáte motýlikové strechy? Ak nie, ani sa veľmi nečudujeme, v našich končinách totiž nie sú príliš častou voľbou. Medzi ostatnými typmi striech však majú svoje miesto a prinášajú zaujímavú kombiná...

17. decembra 2021

Čítať viac