Zdielať

Prečo nepodceniť strešnú fóliu pod plechovou krytinou?

Ako vyberať Rady
Prečo nepodceniť strešnú fóliu pod plechovou krytinou?

Fólie sú dnes už bežnou súčasťou moderných strešných plášťov a vďaka svojim vlastnostiam poskytujú strešnej konštrukcii ochranu, vytvárajú dodatočnú termoizolačnú vrstvu a zároveň dokážu zabezpečiť potrebné odvetrávanie. Na trhu existuje viacero typov fólií pod strechu, pričom samotný výber by mal vychádzať z konkrétnych parametrov strechy a tiež typu krytiny. Zistite, prečo sa oplatí vybrať tú správnu strešnú fóliu pod plechovú krytinu. 

Odpovede na vaše najčastejšie otázky alebo formulár na získanie cenovej ponuky

Strešná konštrukcia musí počas svojej životnosti odolávať celému spektru rôznych vplyvov od mechanického zaťaženia, cez UV žiarenie a vysoké teploty až po vlhkosť. Svoju nezastupiteľnú úlohu v zvýšení odolnosti strechy majú kvalitné strešné fólie vyrábané z trvácich a odolných materiálov. Svoje uplatnenie si nachádzajú v prípade rôznych typov striech a to najmä vtedy, ak máte alebo plánujete mať obytné podkrovie. Plechové strechy nie sú v tomto smere výnimkou a vybrať si kvalitnú strešnú fóliu pod plech sa určite oplatí. 

Vyberte si správny typ strešnej fólie

Samotný návrh strešného plášťa by ste mali vždy zveriť odborníkovi, ktorý najlepšie posúdi, aký typ strešnej fólie by ste si mali vybrať. Okrem toho si treba pamätať, že nie je dôležitý len správny výber fólie, ale najmä jej kvalitná montáž, ktorá bude zárukou jej účinnosti. 

Vo všeobecnosti sa strešné fólie delia na dva typy. Prvým typom paropriepustné, teda difúzne fólie, ktoré účinne zabraňujú hromadeniu vodných pár v podstrešnom priestore. Druhý typ fólie je spravidla označovaný ako parozábrana, čo vyplýva zo schopnosti brániť prieniku vlhkosti z interiéru do tepelnej izolácie strechy a tento typ fólie sa umiestňuje pod tepelnú izoláciu (bližšie k interiéru). 

Izolácia strešného plášťa potom prebieha tzv. sendvičovým spôsobom, najrozšírenejším spôsobom izolácie je využitie parozábrany pod tepelnou izoláciou a paropriepustnej fólie ako poistnej hydroizolácie nad tepelnou izoláciou. Investíciou do kvalitnej strešnej fólie získate istotu, že strecha bude dôkladne odizolovaná, čo v konečnom dôsledku znamená nielen nižšie tepelné straty a lepšie tlmenie hluku, ale tiež dlhšiu životnosť celej strešnej konštrukcie a minimalizácia rizika zatekania. 

Fólia sa často oplatí aj pri jednoduchých strešných konštrukciách

Možno ste sa aj vy stretli s názorom, že pri jednoduchých plechových strechách sa zaobídete bez fólie. To je síce pravda, no treba si uvedomiť, že vždy treba počítať s rizikom tvorby kondenzátu a jeho kvapkaním do vnútorného priestoru. Tento problém sa týka práve nesprávne odvetrávaných striech, kedy nie je zabezpečené dostatočné odvádzanie vlhkého vzduchu von (komínovým efektom). 

Práve tvorba a hromadenie kondenzátu pri jednoduchých strechách z plechu je častým problémom v prípade priemyselných a poľnohospodárskych objektov, kedy sa vlhkosť drží vo vnútri a voda kvapká rovno dovnútra zastrešeného objektu. Ak sa tejto situácii chcete vyhnúť, nemusíte premýšľať nad zložitým strešným plášťom, ideálnym riešením je antikondenzačná fólia DRIPSTOP vyrobená z PES vlákien. Medzi nimi sú drobné komôrky zadržiavajúce vzniknutý kondenzát, až kým sa po zohriatí strechy nevyparí. Ide o jednoduché, cenovo dostupné a mimoriadne účinné riešenie. 

Antikondenzačná fólia Dripstop

Antikondenzačná fólia je ideálna pod trapézové plechy, ktoré sú využité na zastrešenie skladovacích priestorov, maštalí, výrobných hál či iných priemyselných a poľnohospodárskych objektov. Popri dokonalej ochrane pred kvapkaním kondenzátu zo strechy sa môžete spoľahnúť aj na zlepšenie akustiky v objekte, jednoduchú údržbu fólie a dlhú trvanlivosť. Správne nainštalovaná antikondenzačná fólia je dôkazom, že ani pri jednoduchej strešnej konštrukcii nemusíte robiť žiadne kompromisy a obávať sa o prípadné škody spôsobené kondenzátom či vznik plesní. 

Či už teda stojíte pred kompletným návrhom strešnej konštrukcie rodinného domu alebo inej stavby určenej na bývanie, prípadne vás zaujímajú cenovo dostupné možnosti zastrešenia priemyselných a poľnohospodárskych stavieb, nezabudnite na strešné fólie. Vo výsledku nejde vôbec o natoľko drahú položku, že by jej cenu nevyvážil pokoj na duši a dlhšiu životnosť celej strešnej konštrukcie, ktorý získate so správne zaizolovanou strechou. 

 

Máte nezodpovedané otázky? Pozrite sekciu nášho webu, kde sme zosumarizovali odpovede na najviac kladené otázky ohľadom striech.

Ohodnoťte náš článok

Mohlo by vás zaujímať

Potrebujem stavebné povolenie pri rekonštrukcii strechy?

Potrebujem stavebné povolenie pri rekonštrukcii strechy?

Rady

Rekonštrukcia strechy je procesom, ktorý je niekedy nevyhnutným predpokladom na to, aby bola stavba vôbec použiteľná. V iných prípadoch je zas hlavným cieľom rekonštrukcie zmena vzhľadu stavby a zl...

7. októbra 2022

Čítať viac
Šikmá alebo rovná strecha? Toto porovnanie vám pomôže v rozhodovaní

Šikmá alebo rovná strecha? Toto porovnanie vám pomôže v rozhodovaní

Ako vyberať

Výber medzi šikmou a rovnou strechou by určite nemal pripomínať súboj Dávida s Goliášom, práve naopak. Emócie je lepšie odložiť bokom a k posudzovaniu výhod jedného či druhého riešenia si sadnúť s ...

27. septembra 2022

Čítať viac
Stanová strecha a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Stanová strecha a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Zaujímavosti

Stanová strecha, nazývaná aj ihlanová, bola pomerne bežným javom predovšetkým pri menších rodinných domoch so štvorcovým pôdorysom postavených v 60-tych a 70-tych rokoch minulého storočia. Svojich ...

7. septembra 2022

Čítať viac
Správna montáž plechovej strechy ako kľúč k jej dlhovekosti a chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Správna montáž plechovej strechy ako kľúč k jej dlhovekosti a chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Rady

Kvalitná plechová strecha vám pokojne môže vydržať aj desiatky rokov. Dôležitý je však nielen správny výber materiálov a doplnkov, ale aj montáž presne podľa pokynov výrobcov. Stále sa stretávame s...

18. augusta 2022

Čítať viac