Zdielať

Prečo si vybrať kvalitnú difúznu fóliu?

Rady
Prečo si vybrať kvalitnú difúznu fóliu?
4.9-(8 hlasov)

Difúznu fóliu síce na prvý pohľad nie je vidno, no zato je veľmi dôležitou súčasťou strešnej skladby a má priamy vplyv na jej životnosť. Okrem toho, že strešný plášť chráni, tak prispieva aj k tepelnému komfortu a dosiahnutiu energeticky efektívnej prevádzky domu. Aby ste sa ale na difúznu fóliu mohli naozaj spoľahnúť a svoj výber neskôr neľutovali, oplatí sa uprednostniť kvalitu. Poradíme, čo si všímať a prečo je kvalitná difúzna fólia taká dôležitá. 

To najdôležitejšie sa skrýva pod krytinou

Vizuálne aspekty novej strechy sú bezpochyby veľmi dôležité. Ešte dôležitejšie je však to, čo sa skrýva pod samotnou krytinou, pretože práve jednotlivé vrstvy strešnej skladby majú priamy vplyv na to, ako sa vám pod konkrétnou strechou bude žiť a koľko s ňou budete mať starostí v dlhodobom časovom horizonte. V neposlednom rade rozhoduje strešná konštrukcia aj o tom, aké budete mať výdavky nielen pri realizácii samotnej strechy, ale aj následnom prevádzkovaní domu či nevyhnutných opravách. 

Difúzne fólie zabezpečujú hneď niekoľko dôležitých funkcií – ako doplnková hydroizolačná vrstva sa starajú o sekundárne odvádzanie vody a zároveň vytvárajú uzavretý systém podporujúci tepelnú izoláciu. V neposlednom rade chráni difúzna fólia konštrukciu strechy pred prachom, vlhkosťou a výčinmi počasia. 

Prečo na difúznej fólii nešetriť? 

Hoci difúzne fólie ani zďaleka nepatria to najdrahšie v rámci strešnej skladby, tak prostý fakt, že nejde o viditeľný prvok mnohých zvádza k šetreniu. Takýto prístup ale určite nie je správny, pretože práve kvalita difúznej fólie je jedným z kľúčových parametrov ovplyvňujúcich vlastnosti a životnosť celej strechy. Ak porovnáte lacnejšiu a drahšiu difúznu fóliu, určite si všimnete rozdiely v hrúbke a kvalite spracovania jednotlivých detailov. Tie napokon ovplyvňujú nielen výdrž samotnej fólie, ale predovšetkým jej vlastnosti, ako najmä vodotesnosť. 

Podcenenie výberu kvalitnej fólie môže už relatívne krátko po skonštruovaní strechy viesť k viacerým problémom. Tie sa môžu prejaviť prenikaním a pôsobením zrážok na jednotlivé prvky strešnej konštrukcie a následným zatekaním do obytných priestorov či plesnivením krovu. Problémy s difúznou fóliou sa môžu negatívne prejaviť ale aj na účtoch za vykurovanie, pretože porušená difúzna fólia znižuje účinnosť celej termoizolácie.  

Ušetrenie doslova pár eur na difúznej fólii sa vám teda môže v budúcnosti vrátiť doslova ako bumerang v podobe viacerých problémov, ktorých odstraňovanie bude podstatne drahšie, ako investícia do kvalitnej fólie. 

Ako spoznáte kvalitnú difúznu fóliu? 

V prvom rade je potrebné ujasniť si, akú fóliu presne hľadáte. Medzi laikmi totiž často dochádza k zámene s parozábranou, ktorá sa spravidla umiestňuje pod tepelnú izoláciou. V prípade parozábrany však nejde o difúzne fólie, keďže ako sme už spomenuli, tie plnia úlohu poistnej hydroizolácie a rozdiel spočíva aj v spôsobe montáže. Z tohto pohľadu preto rozlišujeme tzv. kontaktné a bezkontaktné difúzne fólie. Kým prvý typ sa montuje priamo na izoláciu, tak druhý spomenutý sa montuje na laty a využíva sa pri vetraných strechách. Toľko nevyhnutnej teórie, ako ale spoznať skutočnú kvalitu? 

Základným parametrom, ktorý si treba pri difúznych fóliách všímať je priepustnosť vodnej pary za 24 hodín uvádzanej v g/m2. Zjednodušene platí, že čím vyššie číslo, tým lepšie najmä v prípade, ak hľadáte difúznu fóliu pre obytný priestor. Kvalitná vysokodifúzna fólia sa môže pochváliť hodnotami priepustnosti okolo 3 000 až 4 000 g/m2 za 24 hodín. Vybrať si ale môžete aj fóliu s nízkou priepustnosťou, ak je to vzhľadom na charakter stavby a spôsob využitia priestoru pod strechou vhodné, napríklad v prípade neobývaných podkroví. 

Odporúčame tiež zamerať sa na hrúbku fólie, v tomto prípade ale nemusí úplne platiť  priama úmera, že čím je fólia hrubšia, tým je aj lepšia. Rozhodujúca je totiž hrúbka jej funkčnej vrstvy označovanej v mikrónoch, v tomto smere už vyššie spomenutá priama úmera platí. Čím má difúzna fólia hrubšiu funkčnú vrstvu, tým lepšie budú jej ochranné vlastnosti a životnosť. Pri výbere sa zamerajte aj na materiál, z akého je funkčná vrstva vyhotovená. V tomto smere je na výber z polypropylénu polyetylénu. Práve druhý z materiálov sa používa pri kvalitnejších fóliách, pretože je stabilnejší a odolnejší voči UV žiareniu. 

Dodajme už len, že vzhľadom na počasie v našich zemepisných šírkach patrí medzi dôležité parametre aj odolnosť voči nízkym a vysokým teplotám. Pozornosť venujte aj elasticite fólie, ktorá by mala umožňovať mierne zmeny tvaru bez trvalých deformácií. 

Čo od kvalitnej difúznej fólie očakávať? 

Jednoduchá odpoveď na túto otázku znie, že je to najmä spoľahlivosť a dlhá životnosť. Funkcie difúznych fólií sme vám predstavili už vyššie a hoci zo začiatku a po správne vykonanej montáži bude fungovať zrejme každá, rozdiely sa prejavia časom. 

Hoci prakticky žiadna difúzna fólia nemá neobmedzenú životnosť, tak tie menej kvalitné začnú svoje vlastnosti strácať už v priebehu prvých pár rokov. Kvalitná difúzna fólia si pritom svoje vlastnosti dokáže zachovať aj po vyše 20 rokoch. Napokon, pri kvalitných fóliách môžete spravidla počítať aj s dlhšou zárukou, čo je samo o sebe zrejmým dôkazom, že výrobca svojmu produktu naozaj dôveruje.  

Na záver snáď už iba dodajme, že aj tá najkvalitnejšia difúzna fólia bude spoľahlivo slúžiť po správne vykonanej odbornej montáži. Nenechávajte preto nič na náhodu a zverte realizáciu novej strechy do rúk odborníkom. 

Ohodnoťte náš článok

4.9-(8 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Strecha ako významný architektonický prvok

Strecha ako významný architektonický prvok

Zaujímavosti Rady

Dizajn strechy z pohľadu architektúry, podobne ako každá forma umenia, má hlboký psychologický vplyv na nás samotných. V priebehu histórie architekti nestavali budovy len ako úkryt, ale umne vytvár...

6. marca 2024

Čítať viac
Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Novinky

Aktuálne máme v akcii ešte dostupných 56 816 m2 plechu Podmienky výhodného nákupu: Platí pre objednávky nad 100m2 akéhokoľvek trapézového plechu a plechových doplnkov. Táto skvelá ponuka sa vzťahuj...

22. februára 2024

Čítať viac
Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Zaujímavosti

Lepšie úžitkové vlastnosti, dlhšia životnosť či nižšie náklady na energie. Všetko spomenuté vám môže priniesť nová strecha využívajúca tie najnovšie technické riešenia a inovácie. Pripravili sme pr...

9. januára 2024

Čítať viac