Zdielať

Prečo si vybrať plech na strechu altánku?

Ako vyberať Naše produkty
Prečo si vybrať plech na strechu altánku?

V letnom období sa altánky stávajú veľmi obľúbeným miestom na trávenie voľného času. Ak pri dome, alebo priamo na záhrade altánok nemáte, je najvyšší čas pustiť sa do jeho stavby, aby ste si v ňom ešte stihli tento rok užiť slnečné dni. Altánok, hoci v obmedzenej miere, môžete však využívať celoročne a preto sa oplatí poriadne si premyslieť, ako bude vyhotovený. Zistite, prečo je plechová strecha pre altánok tak výhodnou voľbou.

Záhradné altánky sú celkom jednoduchými stavbami, pri ktorých zohráva dôležitú úlohu nielen správne vyhotovenie, ale aj vizuálna stránka. Určite ste aj vy už mali možnosť vidieť rôzne altánky, ktoré sa stali nápaditou ozdobou záhrady, dodali jej šmrnc a pôsobili doslova ako z romantického filmu. Tvar altánku, veľkosť a aj použité materiály sú parametrami, ktoré by ste si mali dobre rozmyslieť. Nevyhnutnou súčasťou každého altánku je samozrejme aj strecha. Práve tá bude mať na celkové vlastnosti altánku nezanedbateľný vplyv.

Plechová strecha môže byť pôsobivým doplnkom altánku

Na jednoduchú otázku, akú si vybrať strechu altánku, máme pre vás aj jednoduchú odpoveď. Veľmi častým a v mnohých prípadoch aj najideálnejším riešením je práve plechová strecha, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Ako pri všetkom, aj tu samozrejme existujú výnimky, a to najmä vtedy, ak samotná konštrukcia neumožňuje použitie plechovej strešnej krytiny. Toto sú však prípady naozaj špecifických altánkov, ktoré sa v praxi vyskytujú len ojedinele. Zamerajme sa teda na prípady, kedy je plechová strecha po konštrukčnej stránke vyhovujúcim riešením.

S plechovou strechou na altánku šetríte hneď niekoľkokrát

Hlavnou doménou plechových strešných krytín je ich nízka hmotnosť a jednoduchá montáž. Z týchto výhod môžete ťažiť aj pri stavbe záhradného altánku. Pri plechovej streche na altánok zároveň ušetríte aj za prácu, keďže pokladanie menších plôch zvládnete bez väčších problémov aj svojpomocne a ak sa aj obrátite na odborníkov, cena za montáž sa stále bude držať na prijateľných hodnotách. Ušetríte však nielen na montáži, medzi veľké výhody plechových striech patrí aj ich veľmi priaznivá cena a dobrá skladovateľnosť. V porovnaní s inými materiálmi šetríte teda nielen na montáži, ale aj na materiáli samotnom a tiež doprave.

Strecha altánku z plechu môže byť presne podľa vašich predstáv

Po vymenovaní prvých výhod plechových striech by ste možno očakávali to povestné „ale“, ktoré by mohlo spočívať najmä vo vzhľade. Tu ale opäť narážame na častý predsudok, ktorý ale rozhodne nemá opodstatnenie. Pod slovným spojením „plechová strecha“ si totiž aj dnes veľa ľudí predstaví strieborný vlnitý plech, ktorý práve nemusí napĺňať predstavy o romantickom altánku na záhrade.

V súčasnosti to však už vôbec neplatí. Plechové strechy sú dostupné s rôznymi tvarmi a v rôznych farbách, takže po vzhľadovej stránke môžu byť prakticky na nerozoznanie od dreva či pálenej škridle. Vďaka tomu môžete strechu altánku zladiť s okolím, a to bez ohľadu na to, akú máte strechu na rodinnom dome. Strecha na altánku vyhotovená z plechu tak môže mať pokojne hnedé, červené, zelené či dokonca čierne vyhotovenie, nevraviac o rôznych tvaroch či spôsoboch povrchovej úpravy (matný/lesklý povrch). Plechovou strechou teda vzhľad vášho záhradného altánku určite nepokazíte.

Unidach plech je vhodnou voľbou aj pre altánky

Nezabúdajte ani na presvetlenie

Pri záhradnom altánku je ešte vhodné premyslieť si, akým spôsobom bude presvetlený. Altánky sa spravidla stavajú na miestach, kde je denného svetla dostatok a priepustnosti svetla praje aj samotná konštrukcia. Ak by sa vám ale presvetlenie nezdalo byť dostatočné, pri plechových strešných krytinách máte k dispozícii ešte jednu zaujímavú možnosť. Siahnuť môžete po tzv. presvetlovacích pásoch k trapézovým profilom.

Vyhotovené môžu byť zo sklolaminátu alebo polykarbonátu a rozmerovo ich viete presne prispôsobiť vašim potrebám. Rovnako ako aj vaša plechová strecha, aj tieto pásy sú odolné voči poveternostným vplyvom, UV žiareniu a vnútro vášho altánku pekne presvetlia. Na nedostatok denného svetla sa teda rozhodne nebudete môcť sťažovať, a to ani ak bude zamračené. Vybrať si plechovú strechu pre záhradný altánok v sebe spája množstvo výhod. Od priaznivej ceny, cez jednoduchú montáž až po extra dlhú životnosť bez potreby pravidelnej údržby. Ak uprednostníte kvalitu plechovú strechu, na altánku vám bez problémov vydrží slúžiť desiatky rokov.

Mohlo by vás zaujímať

5 dôvodov, prečo je plechová strecha ideálnym riešením aj pre vašu stavbu

5 dôvodov, prečo je plechová strecha ideálnym riešením aj pre vašu stavbu

Rady

Plechové strechy sú aj na Slovensku stále populárnejšie a žiadanejšie. Spájajú v sebe totiž viacero výhod, ktoré z nich pri stavbe, či rekonštrukcii často robia bezkonkurenčnú voľbu. Zistite, prečo...

21. mája 2021

Čítať viac
Slovník strechy, 1 časť.

Slovník strechy, 1 časť.

Zaujímavosti

Pri stavbe rodinného domu  sa ľudia stretávajú s rôznymi výrazmi, ktorým nie vždy rozumejú. Aj preto sme pripravili malý slovník strechy. Veríme, že vám pomôže pri vašich veľkých plánoch. A Aetos –...

21. mája 2021

Čítať viac
Správna montáž plechovej strechy: kľúč k dlhej životnosti a bezproblémovému využívaniu

Správna montáž plechovej strechy: kľúč k dlhej životnosti a bezproblémovému využívaniu

Rady

Plechové strešné krytiny sú vďaka svojim vlastnostiam stále obľúbenejšou voľbou. Nízka hmotnosť, široká paleta rôznych vyhotovení ale aj dlhá životnosť sú len niektoré z výhod, ktoré ponúkajú plech...

21. mája 2021

Čítať viac
Ako sa rozdávajú vianočné darčeky vo svete?

Ako sa rozdávajú vianočné darčeky vo svete?

Zaujímavosti

Najkrajšie obdobie roka sa už nezadržateľne blížia a spolu s ním aj rozdávanie darčekov. Vráťme sa nachvíľku do detských čias a pozrime sa na to, aké rôzne bytosti vo svete roznášajú vianočné darče...

21. mája 2021

Čítať viac