Zdielať

Pultová strecha a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Ako vyberať Naše produkty
Pultová strecha a všetko, čo by ste o nej mali vedieť
4.7-(15 hlasov)

Pultové strechy sú v modernej architektúre stále obľúbenejším konštrukčným riešením. Ponúkajú zaujímavú kombináciu výhod, atraktívny vzhľad a veľmi sa k nim hodia plechové strešné krytiny. V čom spočívajú špecifiká pultovej strechy, ako ju spoznáte a čo všetko by ste o nej mali vedieť?

Základným poznávacím znakom pultovej strechy je jedna naklonená rovina strešného plášťa, ktorej hlavnou úlohou je odvod dažďovej vody. Na prvý pohľad sa tak pultové strechy môžu javiť ako určitý kompromis medzi plochými a sedlovými strechami. S plochou strechou si pultovú ale určite nepomýlite. Spoznáte ju totiž aj podľa sklonu, ktorý je pri pultových strechách spravidla od 10 do 45 stupňov. 

Pultové strechy sa hodia na rôzne objekty

Aktuálne je tento typ striech stále obľúbenejší, hoci popredné priečky v popularite pultovým strechám ešte rozhodne nepatria. V každom prípade ide o veľmi zaujímavú voľbu, pri ktorej netreba zabúdať, že ide o materiálovo nenáročné a konštrukčne pomerne jednoduché riešenie. Svoje uplatnenie si nachádza predovšetkým pri rodinných domoch s modernou architektúrou, pričom výnimkou už dnes nie sú ani radové zástavby domov, ktoré majú práve pultovú strechu.

Kedy si vybrať pultovú strechu?

Pred vyše 15 rokmi boli pultové strechy pri rodinných domoch skôr výnimkou. Trendy sa však menia a tieto strechy sú stále žiadanejšie. Pri rozhodovaní sa o tom, či uprednostníte pultovú strechu je potrebné vziať do úvahy viacero faktorov. V prvom rade je dôležité, či sa vôbec pultová strecha bude hodiť do prostredia, v ktorom sa váš dom bude nachádzať. Tieto strechy sa totiž nehodia úplne všade, a to najmä v prípade oblastí so starými vidieckymi domami.

Aby ste si mohli výber pultovej strechy dobre rozmyslieť, pripravili sme pre vás prehľad ich najväčších výhod. Zameriame sa tiež na konštrukčnú stránku pultových striech a možnosti výberu ten najvhodnejšej krytiny.

Najväčšie výhody pultovej strechy

Najčastejšie sa pultové strechy vyskytujú na nízkoenergetických domoch a nie je to vôbec náhoda. Vďaka svojej konštrukcii, pultová strecha účinne zamedzuje tepelným stratám, čím pomáha znižovať náklady na energie.

Pultové strechy si obľubu získavajú aj vďaka svojej cenovej dostupnosti. V porovnaní s inými strechami patria medzi najmenej nákladné na stavbu aj pokrývanie. Medzi silné stránky pultových striech teda bezpochyby patrí aj jednoduchosť konštrukcie a rýchlosť, akou je možné tento typ strechy realizovať. Neušetríte teda len na materiáli, ale aj na práci.

Konštrukcia pultovej strechy

Pultové strechy sa hodia nielen na rodinné domy, ale tiež na prístrešky, garáže či chaty. Vždy je samozrejme potrebné dobre si rozmyslieť to, na ktorú stranu bude strecha orientovaná a prispôsobiť tomu celú konštrukciu. Ideálnou voľbou môže byť napríklad orientovať strechu na náveternú stranu a časť s vyvýšenou fasádou naplno vystaviť na stranu, z ktorej najdlhšie svieti slnko.

Pultovú strechu je možné vyhotoviť rôznymi spôsobmi, v závislosti od konkrétneho objektu. Veľkou výhodou je, že pultová strecha nepotrebuje vždy krov a v porovnaní napríklad s plochou strechou je odolnejšia voči vode a nevyžaduje si nákladnú izoláciu. 

V praxi sa pri pultových strechách najčastejšie využíva možnosť položenia na drevené trámy s obdĺžnikovým prierezom. Ešte pred samotnou konštrukciou si ale dobre rozmyslite, aký bude mať strecha sklon a na ktorú svetovú stranu bude orientovaná. Zvážte tiež možnosť odvetrávania, či aplikáciu izolácie nad krokvami, ktorá zabraňuje vzniku tepelných mostov.

Pultové strechy sa hodia na rôzne objekty

Strešná krytina na pultovú strechu

Ak už ste sa rozhodli pre pultovú strechu, neoddeliteľnou súčasťou je aj výber tej správnej strešnej krytiny. Ten by mal závisieť nielen od vášho vkusu a očakávaní ale aj od sklonu strechy. Kým betónové a keramické krytiny nie sú príliš vhodné kvôli nízkemu sklonu, pri iných materiáloch nemusíte mať obavy. Veľmi častou voľbou pri pultových strechách je práve plechová strešná krytina, ktorá je vhodná pre pultové strechy so sklonom od 12 stupňov, trapézový plech od 8 stupňov a falcovaná krytina dokonca od 3 stupňov. Využiť môžete samozrejme nielen trapézové plechy, ale aj plechové krytiny tvarovo imitujúce napríklad klasické škridle.

Symetra 15 je vhodnou krytinou aj na pultové strechy

Pultové strechy sú bezpochyby zaujímavou možnosťou, ako sa vyhnúť nevýhodám typickým pre ploché strechy a popritom aj ušetriť.

Ohodnoťte náš článok

4.7-(15 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Strecha ako významný architektonický prvok

Strecha ako významný architektonický prvok

Zaujímavosti Rady

Dizajn strechy z pohľadu architektúry, podobne ako každá forma umenia, má hlboký psychologický vplyv na nás samotných. V priebehu histórie architekti nestavali budovy len ako úkryt, ale umne vytvár...

6. marca 2024

Čítať viac
Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Novinky

Aktuálne máme v akcii ešte dostupných 56 816 m2 plechu Podmienky výhodného nákupu: Platí pre objednávky nad 100m2 akéhokoľvek trapézového plechu a plechových doplnkov. Táto skvelá ponuka sa vzťahuj...

22. februára 2024

Čítať viac
Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Zaujímavosti

Lepšie úžitkové vlastnosti, dlhšia životnosť či nižšie náklady na energie. Všetko spomenuté vám môže priniesť nová strecha využívajúca tie najnovšie technické riešenia a inovácie. Pripravili sme pr...

9. januára 2024

Čítať viac