Zdielať

Pustite svetlo do interiéru vďaka presvetľovacím pásom – aké sú ich výhody a ako navrhnúť ich umiestnenie

Naše produkty
Pustite svetlo do interiéru vďaka presvetľovacím pásom – aké sú ich výhody a ako navrhnúť ich umiestnenie

Presvetľovacie pásy predstavujú dôležitú súčasť mnohých strešných systémov. Využiť ich môžete ale aj samostatne. Sú odolné voči poveternostným vplyvom, dlho vydržia a najmä, prinášajú do vnútorných priestorov svetlo. Zistite, v čom spočívajú hlavné výhody presvetľovacích pásov, v akých prípadoch sa dajú použiť a podľa čoho by ste si ich mali vybrať. 

Presvetľovacie pásy sú užitočným doplnkom k streche vyhotovenej z trapézových plechov. Ide o doplnok, ktorý si aj v súčasnosti môžete všimnúť na strechách čerpacích staníc, poľnohospodárskych stavieb a tvoria dôležitú súčasť striech na priemyselných halách. Presvetľovacie pásy pritom majú význam nielen estetický, ale aj praktický. Aby ste ich vedeli využiť čo najefektívnejšie, oplatí sa poznať ich kľúčové vlastnosti. 

Viac svetla aj ľahšia strecha

Dosiahnuť presvetlenie vnútorného priestoru môžete rôznymi spôsobmi. Kým pri bežných rodinných domoch sa na tento účel využívajú spravidla strešné okná, pri priemyselných a komerčných stavbách so strechou z trapézových plechov plnia túto úlohu špeciálne presvetľovacie pásy. 

Hoci najčastejšie sa toto riešenie využíva pri komerčných objektoch, presvetľovacie pásy sa dajú veľmi dobre využiť napríklad aj na zastrešenie záhradného altánku, pergoly alebo prístrešku. Ideálne sú v prípade všetkých menších stavieb, kde potrebujete pevnú krytinu, ľahkú strešnú konštrukciu a zároveň chcete dosiahnuť maximálne možné presvetlenie. 

Presvetľovacie pásy pritom vo všeobecnosti nie sú žiadnou novinku a toto riešenie sa využíva už niekoľko desiatok rokov. Technológia výroby však za túto dobu značne pokročila a tak ponúkajú dnešné presvetľovacie pásy vyhotovené z kvalitných materiálov dlhú životnosťvysokú odolnosť

Viac prirodzeného svetla aj úspora na energiách

Presvetľovacie pásy z polykarbonátu alebo sklolaminátu 

Hlavnou úlohou priehľadných pásov na strechu je priviesť do vnútorného priestoru viac prirodzeného svetla. Vnútornému priestoru tak nielen dodávajú vzdušnosť ale tým, že dovnútra púšťajú svetlo, pomáhajú ušetriť aj na energiách. Nielenže sa znižuje potreba svietiť, ale pri vhodnom umiestnení pásov sa môžete spoľahnúť aj na viac prirodzeného tepla. 

Aby toto mohlo platiť po celú dobu životnosti pásov, je veľmi dôležité, aby boli presvetľovacie pásy vyrobené z materiálov zabezpečujúcich vysokú svetelnú priepustnosť. Na dosiahnutie požadovaných kvalitatívnych vlastností sa presvetľovacie pásy vyrábajú najčastejšie zo sklolaminátu alebo polykarbonátu, pričom ich veľmi dôležitou súčasťou je dodatočná UV ochrana.

Pri sklolaminátových a polykarbonátových pásoch sa teda môžete spoľahnúť nielen na dokonalú priepustnosť svetla, ale aj vysokú odolnosť voči mechanickému poškodeniu a tiež UV ochranu. Nemusíte sa preto obávať, že by pásy začali vplyvom vysokých teplôt meniť svoj tvar, alebo v dôsledku priameho vystavenia slnečným lúčom meniť svoje sfarbenie. 

Polykarbonátové presvetľovacie pásy sa vyznačujú hrúbkou iba 1 mm, sú čiastočne pružné a tým aj dostatočne odolné voči poškodeniu. Zvládnu odolať napríklad aj krupobitiu. Pri oboch materiáloch sa môžete spoľahnúť aj na veľmi nízku hmotnosť a iba minimálne nároky na údržbu. 

Ako si vybrať presvetľovacie pásy? 

Ak ste sa už podľa vyššie uvedených vlastností rozhodli pre konkrétny materiál, zostáva si už iba vybrať podľa požadovaných rozmerov. V prípade, že presvetľovacie pásy budú jedinou krytinou, napríklad na menšom prístrešku, máte pri výbere prakticky voľnú ruku. Ak ale pásy kombinujete s trapézovými plechmi, je dôležité aby bola výška profilu rovnaká, ako v prípade trapézových plechov, čím dosiahnete ten najlepší vizuálny efekt. 

Sklolaminátové presvetľovacie pásy sú dostupné vo vyhotovení T-18, T-35T-50, teda ich viete presne zladiť s trapézovými plechmi so zhodným označením. V prípade pásov z polykarbonátu sú k dispozícii dva rozmery, a to T-18 a T-35.

Mohlo by vás zaujímať

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

Rady

Rekonštruujete alebo idete rovno stavať novú strechu? Tak po výbere tej správnej strešnej krytiny budete zrejme riešiť otázku, ako si vybrať kvalitných majstrov. Pripravili sme pre vás 5 tipov, ako...

7. septembra 2021

Čítať viac
Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Rady

Pri každej streche je veľmi dôležité aj jej utesnenie. Platí to najmä o okolí komína, vikierov, výlezov a strešných okien. Jednoducho, všetky miesta, cez ktoré by mohlo v budúcnosti zatekať prípadn...

5. septembra 2021

Čítať viac
Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Rady

Oplechovanie strechy má priamy vplyv na jej úžitkové vlastnosti. Ak nezanedbáte výber a montáž klampiarskych doplnkov, konštrukcia pod strešnou krytinou bude dostatočne chránená pred poveternostným...

2. septembra 2021

Čítať viac
Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Zaujímavosti

Jedným zo základných kritérií, podľa ktorých rozlišujeme strechy je ich sklon. Pri výbere strechy spravidla „proti“ sebe stoja strechy ploché a šikmé, ktoré u nás stále prevažujú a patria medzi veľ...

17. júla 2021

Čítať viac