Zdielať

Rezanie strešného plechu – takto sa to robí správne

Rady
Rezanie strešného plechu – takto sa to robí správne

Naše trapézové plechy pre vašu novú strechu dodávame vždy v požadovanom množstve, no aj napriek tomu je potrebné ich narezať presne na mieru. V našom montážnom návode na plechové krytiny sa venujeme aj rezaniu. Chceli by sme vám však opäť podrobne vysvetliť, ako rezať strešný plech, aké náradie je najvhodnejšie a čo všetko by ste pri tomto procese mali zvážiť.

Nerežte uhlovou brúskou!

Oceľový plech by ste nikdy nemali rezať pomocou brúsky – známej aj ako uhlová brúska alebo flexa – pretože teplo a odletujúce iskry poškodia povrch. Zároveň dochádza k poškodeniu pozinkovanej vrstvy, čo následne vedie k tvorbe hrdze. Pomocou flexy je možné rezať iba hliník. Pri strechách z oceľového plechu a plechu je potrebné zvoliť tzv. proces rezania za studena, pri ktorom nevzniká žiadne teplo.

Plech narežeme nožnicami na plech

Na malé plochy používajú klampiari špeciálne nožnice na plech. Samozrejme, čím je materiál hrubší, tým ťažšie sa prerezáva. Nožnice musia byť v 90-stupňovom uhle k okraju listu a aby ste vytvorili čistý rez, nemali by ste štípať príliš silno, ale robiť skôr menšie rezy. Tento mechanický typ rezania je vhodný len pre veľmi malé plochy kvôli potrebnej sile. Jednou z výhod je, že samotný plech sa pri rezaní nožnicami nemusí fixovať.

Odrežte strešný plech priamočiarou pílou

Zrejmá výhoda priamočiarej píly: veľa hobby remeselníkov ich má aj tak doma, s pílovým listom sa dajú jednoducho upgradovať na rezanie trapézových plechov. Rezné línie sa dajú jednoducho vytiahnuť a odrezať voľnou rukou. Na tento účel by mali byť strešné panely umiestnené rovno, menšie kusy by mali byť pripevnené alebo by ich mala pridŕžať druhá osoba. Prípadne môžete pracovať aj s vodiacou lištou. Na druhej strane, je pomerne ťažké urobiť kvalitný a čistý rez bez predchádzajúcich skúseností, pretože trapézový plech nie je pre pílu dostatočnou oporou. V každom prípade je potrebné strešné plechy po rezaní zbaviť triesok a hrany prípadne uhladiť.

Strešné plechy režte elektrickým prestrihovačom

Najprofesionálnejším riešením je rezanie plechu elektrickým prestrihovačom alebo prestrihovačkou. Ide o elektrické nožnice, pomocou ktorých sú rezné hrany po strihaní hneď zatavené. Aj pri rezaní elektrickým prestrihovačom však musia byť listy umiestnené rovno a vo vhodnej pracovnej výške. Potom označte rezy a začnite. Elektrický prestrihovač vytvára čisté rezy, priečne a pozdĺžne rezy sa dajú urobiť naozaj ľahko. Zariadenia sú však o niečo drahšie a rýchlosť rezania je nižšia ako pri priamočiarej píle.

Čo ešte treba zvážiť pri rezaní plechu?

  • Vyznačte si čiaru rezu: najlepšie je použiť rovnú lištu alebo vodováhu na vyznačenie čiary, aby ste mohli rezať čisto. Pre istotu tiež zmerajte celý list, aby ste sa uistili, že okraje sú rovné.
  • Presah: Pri rezaní na mieru nezabúdajte na potrebný presah strešných lát!
  • Rukavice: Pri práci na holých profiloch vždy používajte rukavice – hrozí porezanie

Následné spracovanie po rezaní: odstráňte všetky triesky z plechu, aby ste predišli tzv. bodovej hrdzi. Utesnite rezané hrany bezfarebným lakom alebo ešte lepšie, s ochranným prípravkom proti korózii.

Ohodnoťte náš článok

Mohlo by vás zaujímať

Potrebujem stavebné povolenie pri rekonštrukcii strechy?

Potrebujem stavebné povolenie pri rekonštrukcii strechy?

Rady

Rekonštrukcia strechy je procesom, ktorý je niekedy nevyhnutným predpokladom na to, aby bola stavba vôbec použiteľná. V iných prípadoch je zas hlavným cieľom rekonštrukcie zmena vzhľadu stavby a zl...

7. októbra 2022

Čítať viac
Šikmá alebo rovná strecha? Toto porovnanie vám pomôže v rozhodovaní

Šikmá alebo rovná strecha? Toto porovnanie vám pomôže v rozhodovaní

Ako vyberať

Výber medzi šikmou a rovnou strechou by určite nemal pripomínať súboj Dávida s Goliášom, práve naopak. Emócie je lepšie odložiť bokom a k posudzovaniu výhod jedného či druhého riešenia si sadnúť s ...

27. septembra 2022

Čítať viac
Stanová strecha a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Stanová strecha a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Zaujímavosti

Stanová strecha, nazývaná aj ihlanová, bola pomerne bežným javom predovšetkým pri menších rodinných domoch so štvorcovým pôdorysom postavených v 60-tych a 70-tych rokoch minulého storočia. Svojich ...

7. septembra 2022

Čítať viac
Správna montáž plechovej strechy ako kľúč k jej dlhovekosti a chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Správna montáž plechovej strechy ako kľúč k jej dlhovekosti a chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Rady

Kvalitná plechová strecha vám pokojne môže vydržať aj desiatky rokov. Dôležitý je však nielen správny výber materiálov a doplnkov, ale aj montáž presne podľa pokynov výrobcov. Stále sa stretávame s...

18. augusta 2022

Čítať viac