Zdielať

Rezanie strešného plechu – takto sa to robí správne

Rady
Rezanie strešného plechu – takto sa to robí správne
4.6-(39 hlasov)

Naše trapézové plechy pre vašu novú strechu dodávame vždy v požadovanom množstve, no aj napriek tomu je potrebné ich narezať presne na mieru. V našom montážnom návode na plechové krytiny sa venujeme aj rezaniu. Chceli by sme vám však opäť podrobne vysvetliť, ako rezať strešný plech, aké náradie je najvhodnejšie a čo všetko by ste pri tomto procese mali zvážiť.

Nerežte uhlovou brúskou!

Oceľový plech by ste nikdy nemali rezať pomocou brúsky – známej aj ako uhlová brúska alebo flexa – pretože teplo a odletujúce iskry poškodia povrch. Zároveň dochádza k poškodeniu pozinkovanej vrstvy, čo následne vedie k tvorbe hrdze. Pomocou flexy je možné rezať iba hliník. Pri strechách z oceľového plechu a plechu je potrebné zvoliť tzv. proces rezania za studena, pri ktorom nevzniká žiadne teplo.

Plech narežeme nožnicami na plech

Na malé plochy používajú klampiari špeciálne nožnice na plech. Samozrejme, čím je materiál hrubší, tým ťažšie sa prerezáva. Nožnice musia byť v 90-stupňovom uhle k okraju listu a aby ste vytvorili čistý rez, nemali by ste štípať príliš silno, ale robiť skôr menšie rezy. Tento mechanický typ rezania je vhodný len pre veľmi malé plochy kvôli potrebnej sile. Jednou z výhod je, že samotný plech sa pri rezaní nožnicami nemusí fixovať.

Odrežte strešný plech priamočiarou pílou

Zrejmá výhoda priamočiarej píly: veľa hobby remeselníkov ich má aj tak doma, s pílovým listom sa dajú jednoducho upgradovať na rezanie trapézových plechov. Rezné línie sa dajú jednoducho vytiahnuť a odrezať voľnou rukou. Na tento účel by mali byť strešné panely umiestnené rovno, menšie kusy by mali byť pripevnené alebo by ich mala pridŕžať druhá osoba. Prípadne môžete pracovať aj s vodiacou lištou. Na druhej strane, je pomerne ťažké urobiť kvalitný a čistý rez bez predchádzajúcich skúseností, pretože trapézový plech nie je pre pílu dostatočnou oporou. V každom prípade je potrebné strešné plechy po rezaní zbaviť triesok a hrany prípadne uhladiť.

Strešné plechy režte elektrickým prestrihovačom

Najprofesionálnejším riešením je rezanie plechu elektrickým prestrihovačom alebo prestrihovačkou. Ide o elektrické nožnice, pomocou ktorých sú rezné hrany po strihaní hneď zatavené. Aj pri rezaní elektrickým prestrihovačom však musia byť listy umiestnené rovno a vo vhodnej pracovnej výške. Potom označte rezy a začnite. Elektrický prestrihovač vytvára čisté rezy, priečne a pozdĺžne rezy sa dajú urobiť naozaj ľahko. Zariadenia sú však o niečo drahšie a rýchlosť rezania je nižšia ako pri priamočiarej píle.

Čo ešte treba zvážiť pri rezaní plechu?

  • Vyznačte si čiaru rezu: najlepšie je použiť rovnú lištu alebo vodováhu na vyznačenie čiary, aby ste mohli rezať čisto. Pre istotu tiež zmerajte celý list, aby ste sa uistili, že okraje sú rovné.
  • Presah: Pri rezaní na mieru nezabúdajte na potrebný presah strešných lát!
  • Rukavice: Pri práci na holých profiloch vždy používajte rukavice – hrozí porezanie

Následné spracovanie po rezaní: odstráňte všetky triesky z plechu, aby ste predišli tzv. bodovej hrdzi. Utesnite rezané hrany bezfarebným lakom alebo ešte lepšie, s ochranným prípravkom proti korózii.

Ohodnoťte náš článok

4.6-(39 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Prečo si vybrať kvalitnú difúznu fóliu?

Prečo si vybrať kvalitnú difúznu fóliu?

Rady

Difúznu fóliu síce na prvý pohľad nie je vidno, no zato je veľmi dôležitou súčasťou strešnej skladby a má priamy vplyv na jej životnosť. Okrem toho, že strešný plášť chráni, tak prispieva aj k tepe...

3. novembra 2023

Čítať viac
Vplyv plechových striech na mikroklímu v interiéri budovy

Vplyv plechových striech na mikroklímu v interiéri budovy

Rady

Plechové strechy majú dlhú históriu a sú jednými z najtrvácnejších a najspoľahlivejších strešných riešení. Okrem svojej odolnosti voči poveternostným vplyvom však plechové strechy ponúkajú aj mnoho...

15. októbra 2023

Čítať viac
Ako pripraviť strechu na fotovoltiku: Je moja strecha na ňu vhodná?

Ako pripraviť strechu na fotovoltiku: Je moja strecha na ňu vhodná?

Rady

Fotovoltické systémy predstavujú jedno z najúčinnejších riešení pre získavanie obnoviteľnej energie z dostupného slnečného žiarenia. Tieto systémy premenia slnečné svetlo na elektrickú energiu pros...

4. októbra 2023

Čítať viac
Sprievodca typov striech: ako si vybrať a akým chybám sa vyvarovať?

Sprievodca typov striech: ako si vybrať a akým chybám sa vyvarovať?

Ako vyberať Rady

Dobrá strecha môže vydržať desiatky rokov, zatiaľ čo zlá strecha sa rýchlo zmení na bezodnú studňu, do ktorej hádžete peniaze. Drahé opravy každých niekoľko rokov, výmena poškodenej krytiny, škody ...

2. októbra 2023

Čítať viac