Zdielať

Rezanie strešného plechu – takto sa to robí správne

Rady
Rezanie strešného plechu – takto sa to robí správne

Naše trapézové plechy pre vašu novú strechu dodávame vždy v požadovanom množstve, no aj napriek tomu je potrebné ich narezať presne na mieru. V našom montážnom návode na plechové krytiny sa venujeme aj rezaniu. Chceli by sme vám však opäť podrobne vysvetliť, ako rezať strešný plech, aké náradie je najvhodnejšie a čo všetko by ste pri tomto procese mali zvážiť.

Nerežte uhlovou brúskou!

Oceľový plech by ste nikdy nemali rezať pomocou brúsky – známej aj ako uhlová brúska alebo flexa – pretože teplo a odletujúce iskry poškodia povrch. Zároveň dochádza k poškodeniu pozinkovanej vrstvy, čo následne vedie k tvorbe hrdze. Pomocou flexy je možné rezať iba hliník. Pri strechách z oceľového plechu a plechu je potrebné zvoliť tzv. proces rezania za studena, pri ktorom nevzniká žiadne teplo.

Plech narežeme nožnicami na plech

Na malé plochy používajú klampiari špeciálne nožnice na plech. Samozrejme, čím je materiál hrubší, tým ťažšie sa prerezáva. Nožnice musia byť v 90-stupňovom uhle k okraju listu a aby ste vytvorili čistý rez, nemali by ste štípať príliš silno, ale robiť skôr menšie rezy. Tento mechanický typ rezania je vhodný len pre veľmi malé plochy kvôli potrebnej sile. Jednou z výhod je, že samotný plech sa pri rezaní nožnicami nemusí fixovať.

Odrežte strešný plech priamočiarou pílou

Zrejmá výhoda priamočiarej píly: veľa hobby remeselníkov ich má aj tak doma, s pílovým listom sa dajú jednoducho upgradovať na rezanie trapézových plechov. Rezné línie sa dajú jednoducho vytiahnuť a odrezať voľnou rukou. Na tento účel by mali byť strešné panely umiestnené rovno, menšie kusy by mali byť pripevnené alebo by ich mala pridŕžať druhá osoba. Prípadne môžete pracovať aj s vodiacou lištou. Na druhej strane, je pomerne ťažké urobiť kvalitný a čistý rez bez predchádzajúcich skúseností, pretože trapézový plech nie je pre pílu dostatočnou oporou. V každom prípade je potrebné strešné plechy po rezaní zbaviť triesok a hrany prípadne uhladiť.

Strešné plechy režte elektrickým prestrihovačom

Najprofesionálnejším riešením je rezanie plechu elektrickým prestrihovačom alebo prestrihovačkou. Ide o elektrické nožnice, pomocou ktorých sú rezné hrany po strihaní hneď zatavené. Aj pri rezaní elektrickým prestrihovačom však musia byť listy umiestnené rovno a vo vhodnej pracovnej výške. Potom označte rezy a začnite. Elektrický prestrihovač vytvára čisté rezy, priečne a pozdĺžne rezy sa dajú urobiť naozaj ľahko. Zariadenia sú však o niečo drahšie a rýchlosť rezania je nižšia ako pri priamočiarej píle.

Čo ešte treba zvážiť pri rezaní plechu?

  • Vyznačte si čiaru rezu: najlepšie je použiť rovnú lištu alebo vodováhu na vyznačenie čiary, aby ste mohli rezať čisto. Pre istotu tiež zmerajte celý list, aby ste sa uistili, že okraje sú rovné.
  • Presah: Pri rezaní na mieru nezabúdajte na potrebný presah strešných lát!
  • Rukavice: Pri práci na holých profiloch vždy používajte rukavice – hrozí porezanie

Následné spracovanie po rezaní: odstráňte všetky triesky z plechu, aby ste predišli tzv. bodovej hrdzi. Utesnite rezané hrany bezfarebným lakom alebo ešte lepšie, s ochranným prípravkom proti korózii.

Mohlo by vás zaujímať

Prečo nepodceniť strešnú fóliu pod plechovou krytinou?

Prečo nepodceniť strešnú fóliu pod plechovou krytinou?

Ako vyberať Rady

Fólie sú dnes už bežnou súčasťou moderných strešných plášťov a vďaka svojim vlastnostiam poskytujú strešnej konštrukcii ochranu, vytvárajú dodatočnú termoizolačnú vrstvu a zároveň dokážu zabezpečiť...

25. mája 2022

Čítať viac
Čo je podpera vedenia na plechové strechy a aká je jej hlavná úloha?

Čo je podpera vedenia na plechové strechy a aká je jej hlavná úloha?

Rady

Drobný, často prehliadaný, no v praxi mimoriadne dôležitý prvok nielen na každej plechovej streche. Podpera vedenia je spôsobom, ako doplniť plechovú strechu o bleskozvod či zvodový systém, ktorý b...

25. mája 2022

Čítať viac
Vlnitý plech a praktické tipy na jeho použitie

Vlnitý plech a praktické tipy na jeho použitie

Nezaradené

Vlnité plechy sú neodmysliteľnou súčasťou mnohých pozemkov a objektov, ktoré na nich stoja. Využitie si nachádzajú nielen v priemyselnom prostredí, ale aj pri občianskych stavbách. Vlnité plechy v ...

25. mája 2022

Čítať viac
Vplyv strechy na tepelnú pohodu v lete

Vplyv strechy na tepelnú pohodu v lete

Rady

Blížia sa najteplejšie mesiace v roku a to je obdobie, kedy v mnohých domácnostiach sú naplno pustené ventilátory a klimatizácie. Počas obdobia, kedy ani teploty v noci neklesajú pod 20 °C sa bez o...

25. mája 2022

Čítať viac