Zdielať

Sedlová strecha a všetko čo by ste o nej mali vedieť

Rady Ako vyberať
Sedlová strecha a všetko čo by ste o nej mali vedieť
4.9-(54 hlasov)

Ak dáte malému dieťaťu nakresliť dom, takmer určite bude mať sedlovú strechu. Ide o jeden z dôkazov, že sedlové strechy patria v našich končinách suverénne medzi najrozšírenejšie. Zistite, aké sú výhody sedlových striech, prečo si získali takú popularitu a aké krytiny je možné v prípade tohto typu striech použiť.

Sedlové strechy patria medzi desaťročiami overenú klasiku. Mnohí ju nazývajú zjednodušene – šikmá strecha alebo áčková strecha, hoci samozrejme nejde o jediný dostupný typ strechy so šikmou rovinou. Napriek tomu, že v určitých obdobiach boli v centre pozornosti ploché strechy, tie sedlové si počas desaťročí udržali svoju popularitu a aj dnes patria medzi najrozšírenejšie. Obľúbenosť sedlových striech nie je vôbec náhodná, vďačí za ňu zaujímavej kombinácii výhod, ktoré vyplývajú z jej konštrukčného vyhotovenia. 

Falcovaná krytina na sedlovej streche

Aké sú výhody sedlovej strechy?

Hneď na úvod spomeňme, že na sedlových strechách by sme len ťažko hľadali nejaké zrejmé nevýhody. Snáď môže niekoho odradiť iba fakt, že sedlové strechy sú v niektorých oblastiach veľmi rozšírené a tak váš dom v tomto smere príliš nevynikne. Ak ale považujete sedlovú strechu za príliš „tuctovú“, stále máte na výber množstvo iných typov. Zamerajme sa teda na hlavné výhody sedlovej strechy, ktorých rozhodne nie je málo.

Na prvý dôležitý argument v prospech sedlových striech natrafíte už pri plánovaní a konštrukcii. Stavba sedlovej strechy je totiž pomerne jednoduchá. Tento typ striech nemá žiadne nárožia a tak aj samotná montáž krytiny patrí medzi tie jednoduchšie a rýchlejšie úkony. V praxi to teda znamená ušetrené náklady pri konštrukcii. Sedlová strecha je navyše vhodná pre rôzne typy krytín a tak sa pri výbere nemusíte prakticky nijak obmedzovať.

Ďalšie výhody sedlovej strechy spoznáte až po jej montáži a určitom čase používania. Vďaka tomu, že je z oboch strán šikmá, nezadržiava vodu a v prípade kvalitne vyhotoveného odkvapového systému sa môžete vždy spoľahnúť na bezproblémové odvádzanie vody. Sedlovú strechu rovnako oceníte aj počas zimy, pretože ťažký sneh sa na nej neudrží. S týmito výhodami potom súvisí aj nižšie riziko zatekania.

Napokon, sedlová strecha je skvelým riešením pre každého, kto plánuje využívať podkrovie, a to či už ako obytný alebo skladovací priestor.

Čo tvorí sedlovú strechu?

Sedlová strecha je typická dvomi strešnými rovinami so sklonom, ktorý môže byť buď po oboch stranách rovnaký, alebo aj rôzny. Strešné roviny v tomto prípade ohraničujú dve štítové steny a po bočných stranách sú to najčastejšie odkvapové rúry. Pri návrhu sedlovej strechy sa často postupuje tak, aby bol vytvorený presah strechy nad fasádu. Výhoda tohto riešenia spočíva najmä v ochrane fasády a nasmerovaní stekajúcej vody napríklad mimo chodníka vedeného pri dome.

Častá otázka súvisiaca so sedlovými strechami sa týka ideálneho sklonu. Vo všeobecnosti sa odporúča dodržať sklon sedlovej strechy v rozmedzí 35 až 45 stupňov, no nejde o pravidlo. Sklon je vhodné prispôsobiť s ohľadom na okolie stavby, a to ako z pohľadu architektúry, tak z pohľadu poveternostných podmienok v danej oblasti. Príklady je možné nájsť najmä v horských oblastiach, kde často sneží. Tam sa totiž odporúča vyhotoviť strechu s vyšším sklonom.

Aká je vhodná krytina pre sedlovú strechu?

Sedlové strechy sú vhodnou voľbou aj z toho pohľadu, že si k nej môžete vybrať prakticky akúkoľvek krytinu. Svoje uplatnenie si v tomto prípade nachádzajú ako povlakové, tak aj skladané krytiny. Vybrať si teda môžete od plechu, cez asfaltové pásy až po pálené či betónové škridly. Pri výbere strešnej krytiny odporúčame vziať do úvahy lokalitu, spôsob vyhotovenia strechy a v neposlednom rade aj vaše preferencie a rozpočet.

Na sedlovú strechu sa hodia rôzne typy krytín

Na záver dodajme, že vhodnou voľbou k sedlovým strechám sú aj plechové krytiny, pri ktorých môžete dosiahnuť zaujímavý pomer ceny a úžitkovej hodnoty. Pri kvalitnom vyhotovení strechy sa vyznačujú vysokou spoľahlivosťou a dlhou životnosťou. Sú ľahké a tak pri konštrukcii strechy môžete ušetriť aj pri materiáloch na stavbu krovu. Plechové krytiny sa na sedlové strechy skrátka perfektne hodia.

Ohodnoťte náš článok

4.9-(54 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Oslavujeme 20 rokov na trhu!

Oslavujeme 20 rokov na trhu!

Naše produkty

20. výročie Maslenu predstavuje významný míľnik v histórii každej spoločnosti, nás nevynimajúc. Poďme sa spolu pozrieť týmito pár riadkami, čím sme si za tých 20. rokov ako firma prešli a na záver ...

24. júla 2023

Čítať viac
Čo sú priehradové väzníky a na čo slúžia?

Čo sú priehradové väzníky a na čo slúžia?

Rady

Priehradové väzníky si nachádzajú v stavebníctve čoraz väčšie uplatnenie, a to prakticky vo všetkých segmentoch. Využiť sa dajú ako pri priemyselných a dopravných stavbách, tak aj bežných rodinných...

22. júna 2023

Čítať viac
Ako a prečo oplechovať atiku?

Ako a prečo oplechovať atiku?

Rady

Atika je architektonickým prvkom, ktorý zďaleka nie je výsadou iba historických stavieb. Práve naopak, atika býva súčasťou napríklad aj moderných rodinných domov s plochou strechou. Či už ju v konk...

18. júna 2023

Čítať viac
Ako funguje paropriepustná fólia a prečo na ňu nezabudnúť?

Ako funguje paropriepustná fólia a prečo na ňu nezabudnúť?

Rady

Nevyhnutnou súčasťou moderných a funkčných strešných plášťov sú aj fólie, ktoré plnia rôzne funkcie. Tie vo všeobecnosti slúžia na ochranu nosných častí strechy, znižovanie únikov tepla z vnútornýc...

12. júna 2023

Čítať viac