Zdielať

Sedlová strecha a všetko čo by ste o nej mali vedieť

Rady Ako vyberať
Sedlová strecha a všetko čo by ste o nej mali vedieť
4.9-(54 hlasov)

Ak dáte malému dieťaťu nakresliť dom, takmer určite bude mať sedlovú strechu. Ide o jeden z dôkazov, že sedlové strechy patria v našich končinách suverénne medzi najrozšírenejšie. Zistite, aké sú výhody sedlových striech, prečo si získali takú popularitu a aké krytiny je možné v prípade tohto typu striech použiť.

Sedlové strechy ako tradičný symbol slovenských domov

Sedlová strecha je často vnímaná ako symbol stability a tradičnej architektúry. Mnoho stavieb, či už moderných alebo historických, využíva tento dizajn práve pre jeho estetickú hodnotu a praktické výhody. Je to strecha, ktorá nielenže dobre vyzerá, ale zároveň poskytuje skvelú ochranu pred poveternostnými podmienkami, najmä v našich klimatických podmienkach.

Sedlové strechy patria medzi desaťročiami overenú klasiku. Mnohí ju nazývajú zjednodušene – šikmá strecha alebo áčková strecha, hoci samozrejme nejde o jediný dostupný typ strechy so šikmou rovinou. Napriek tomu, že v určitých obdobiach boli v centre pozornosti ploché strechy, tie sedlové si počas desaťročí udržali svoju popularitu a aj dnes patria medzi najrozšírenejšie. Obľúbenosť sedlových striech nie je vôbec náhodná, vďačí za ňu zaujímavej kombinácii výhod, ktoré vyplývajú z jej konštrukčného vyhotovenia. 

Výhody sedlových striech pre rôzne typy budov

Sedlové strechy nie sú len výsadou rodinných domov. Čoraz častejšie ich môžeme vidieť aj na moderných budovách, ako sú školy, kancelárske budovy či sklady. Ich flexibilita a univerzálnosť ich robí vhodnými pre širokú škálu stavebných projektov. Tento typ strechy je schopný adaptovať sa rôznym architektonickým štýlom, od tradičných cez minimalistické až po avantgardné.

Falcovaná krytina na sedlovej streche

Aké sú  teda výhody sedlovej strechy?

Hneď na úvod spomeňme, že na sedlových strechách by sme len ťažko hľadali nejaké zrejmé nevýhody. Snáď môže niekoho odradiť iba fakt, že sedlové strechy sú v niektorých oblastiach veľmi rozšírené a tak váš dom v tomto smere príliš nevynikne. Ak ale považujete sedlovú strechu za príliš „tuctovú“, stále máte na výber množstvo iných typov. Zamerajme sa teda na hlavné výhody sedlovej strechy, ktorých rozhodne nie je málo.

Základné výhody sedlovej strechy

Na prvý dôležitý argument v prospech sedlových striech natrafíte už pri plánovaní a konštrukcii. Stavba sedlovej strechy je totiž pomerne jednoduchá. Tento typ striech nemá žiadne nárožia a tak aj samotná montáž krytiny patrí medzi tie jednoduchšie a rýchlejšie úkony. V praxi to teda znamená ušetrené náklady pri konštrukcii. Sedlová strecha je navyše vhodná pre rôzne typy krytín a tak sa pri výbere nemusíte prakticky nijak obmedzovať.

Ďalšie výhody sedlovej strechy spoznáte až po jej montáži a určitom čase používania. Vďaka tomu, že je z oboch strán šikmá, nezadržiava vodu a v prípade kvalitne vyhotoveného odkvapového systému sa môžete vždy spoľahnúť na bezproblémové odvádzanie vody. Sedlovú strechu rovnako oceníte aj počas zimy, pretože ťažký sneh sa na nej neudrží. S týmito výhodami potom súvisí aj nižšie riziko zatekania.

Ako šikmé strechy ovplyvňujú energetickú úspornosť

Sedlové strechy majú aj ďalšiu dôležitú výhodu – sú efektívne z hľadiska energetickej úspory. Vďaka svojmu tvaru pomáhajú lepšie odvádzať teplo a znižovať náklady na vykurovanie počas zimných mesiacov. Zároveň, počas leta sa vďaka šikmým rovinám strechy zníži prehriatie podkrovia, čo prispieva k príjemnejšej vnútornej klíme bez potreby výrazného chladenia.
Napokon, sedlová strecha je skvelým riešením pre každého, kto plánuje využívať podkrovie, a to či už ako obytný alebo skladovací priestor. Tento priestor môže byť efektívne využitý na ďalšie izby alebo ako úložisko, pričom sklon strechy prirodzene zväčšuje objem použiteľného priestoru v podkroví.

Čo tvorí sedlovú strechu?

Sedlová strecha je typická dvomi strešnými rovinami so sklonom, ktorý môže byť buď po oboch stranách rovnaký, alebo aj rôzny. Strešné roviny v tomto prípade ohraničujú dve štítové steny a po bočných stranách sú to najčastejšie odkvapové rúry. Pri návrhu sedlovej strechy sa často postupuje tak, aby bol vytvorený presah strechy nad fasádu. Výhoda tohto riešenia spočíva najmä v ochrane fasády a nasmerovaní stekajúcej vody napríklad mimo chodníka vedeného pri dome.

Dôležité faktory pri návrhu sedlovej strechy

Pri návrhu sedlovej strechy je dôležité zohľadniť viacero faktorov, vrátane poveternostných podmienok v danej oblasti. Sklon strechy by mal byť optimalizovaný tak, aby čo najlepšie odolával vetru, snehu a dažďu, ktoré môžu ovplyvniť jej životnosť a funkčnosť. V horských oblastiach, kde sa vyskytuje veľa snehu, sa zvyčajne odporúča strmší sklon, zatiaľ čo v miernejších oblastiach môže byť sklon nižší, čím sa znížia náklady na výstavbu.

Častá otázka súvisiaca so sedlovými strechami sa týka ideálneho sklonu. Vo všeobecnosti sa odporúča dodržať sklon sedlovej strechy v rozmedzí 35 až 45 stupňov, no nejde o pravidlo. Sklon je vhodné prispôsobiť s ohľadom na okolie stavby, a to ako z pohľadu architektúry, tak z pohľadu poveternostných podmienok v danej oblasti. Príklady je možné nájsť najmä v horských oblastiach, kde často sneží. Tam sa totiž odporúča vyhotoviť strechu s vyšším sklonom.

Aká je vhodná krytina pre sedlovú strechu?

Sedlové strechy sú vhodnou voľbou aj z toho pohľadu, že si k nej môžete vybrať prakticky akúkoľvek krytinu. Svoje uplatnenie si v tomto prípade nachádzajú ako povlakové, tak aj skladané krytiny. Vybrať si teda môžete od plechu, cez asfaltové pásy až po pálené či betónové škridly. Pri výbere strešnej krytiny odporúčame vziať do úvahy lokalitu, spôsob vyhotovenia strechy a v neposlednom rade aj vaše preferencie a rozpočet.

Na sedlovú strechu sa hodia rôzne typy krytín

Najlepšie typy krytín pre sedlové strechy

Každý typ krytiny má svoje výhody a nevýhody. Pre sedlové strechy sa obzvlášť hodia plechové krytiny pre ich ľahkosť, odolnosť a dlhú životnosť. Tieto krytiny sú obľúbené pre svoju jednoduchú inštaláciu a širokú dostupnosť. Plechové krytiny sa vyrábajú v rôznych farbách a prevedeniach, čo umožňuje prispôsobiť vzhľad strechy architektonickému štýlu budovy.

Na sedlovú strechu sa hodia rôzne typy krytín

Okrem plechových krytín sú populárne aj pálené a betónové škridly, ktoré sa vyznačujú vysokou odolnosťou voči poveternostným vplyvom a dlhou životnosťou. Pre tých, ktorí preferujú tradičný vzhľad a robustnosť, sú pálené škridly ideálnou voľbou. V súčasnosti sú však k dispozícii aj moderné materiály, ako napríklad kompozitné škridly, ktoré kombinujú estetiku s nízkou hmotnosťou a trvanlivosťou.

Na záver dodajme, že vhodnou voľbou k sedlovým strechám sú aj plechové krytiny, pri ktorých môžete dosiahnuť zaujímavý pomer ceny a úžitkovej hodnoty. Pri kvalitnom vyhotovení strechy sa vyznačujú vysokou spoľahlivosťou a dlhou životnosťou. Sú ľahké a tak pri konštrukcii strechy môžete ušetriť aj pri materiáloch na stavbu krovu. Plechové krytiny sa na sedlové strechy skrátka perfektne hodia.

Ohodnoťte náš článok

4.9-(54 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Strechy v budúcnosti

Strechy v budúcnosti

Zaujímavosti

Ešte pred päťdesiatimi rokmi boli eternitové strechy celkom bežnou súčasťou mnohých stavieb. Tento azbestocementový materiál dnes už vnímame ako zdravotné riziko a na jeho odstránenie je možné aj v...

17. decembra 2024

Čítať viac
Všetko dôležité o valbovom krove

Všetko dôležité o valbovom krove

Zaujímavosti

Vôbec nebudeme preháňať tvrdením, že strechy sú už po stáročia fascinujúcou súčasťou mnohých stavieb a mnohé sa dajú prirovnať až k umeleckým dielam. Vo viacerých historických centrách európskych m...

5. decembra 2024

Čítať viac
Zvuková izolácia: vplyv rôznych strešných krytín

Zvuková izolácia: vplyv rôznych strešných krytín

Nezaradené

V dnešnej uponáhľanej dobe je ticho čoraz vzácnejšie. Tiché prostredie je mimoriadne dôležité pre spánok a aj pre každodenné fungovanie v domácnosti, pričom bezpochyby ide o základné piliere fyzick...

25. novembra 2024

Čítať viac
Ako vyberať farbu fasády k streche

Ako vyberať farbu fasády k streche

Rady

Ak plánujete stavať alebo kompletne zrekonštruovať dom, skôr či neskôr prídete k otázke farebného zladenia jeho jednotlivých prvkov. Hoci sa to môže zdať ako ľahká úloha, pri stovkách rôznych fareb...

15. novembra 2024

Čítať viac