Zdielať

Sedlová strecha a všetko čo by ste o nej mali vedieť

Ako vyberať Rady
Sedlová strecha a všetko čo by ste o nej mali vedieť

Ak dáte malému dieťaťu nakresliť dom, takmer určite bude mať sedlovú strechu. Ide o jeden z dôkazov, že sedlové strechy patria v našich končinách suverénne medzi najrozšírenejšie. Zistite, aké sú výhody sedlových striech, prečo si získali takú popularitu a aké krytiny je možné v prípade tohto typu striech použiť.

Sedlové strechy patria medzi desaťročiami overenú klasiku. Mnohí ju nazývajú zjednodušene – šikmá strecha alebo áčková strecha, hoci samozrejme nejde o jediný dostupný typ strechy so šikmou rovinou. Napriek tomu, že v určitých obdobiach boli v centre pozornosti ploché strechy, tie sedlové si počas desaťročí udržali svoju popularitu a aj dnes patria medzi najrozšírenejšie. Obľúbenosť sedlových striech nie je vôbec náhodná, vďačí za ňu zaujímavej kombinácii výhod, ktoré vyplývajú z jej konštrukčného vyhotovenia. 

Falcovaná krytina na sedlovej streche

Aké sú výhody sedlovej strechy?

Hneď na úvod spomeňme, že na sedlových strechách by sme len ťažko hľadali nejaké zrejmé nevýhody. Snáď môže niekoho odradiť iba fakt, že sedlové strechy sú v niektorých oblastiach veľmi rozšírené a tak váš dom v tomto smere príliš nevynikne. Ak ale považujete sedlovú strechu za príliš „tuctovú“, stále máte na výber množstvo iných typov. Zamerajme sa teda na hlavné výhody sedlovej strechy, ktorých rozhodne nie je málo.

Na prvý dôležitý argument v prospech sedlových striech natrafíte už pri plánovaní a konštrukcii. Stavba sedlovej strechy je totiž pomerne jednoduchá. Tento typ striech nemá žiadne nárožia a tak aj samotná montáž krytiny patrí medzi tie jednoduchšie a rýchlejšie úkony. V praxi to teda znamená ušetrené náklady pri konštrukcii. Sedlová strecha je navyše vhodná pre rôzne typy krytín a tak sa pri výbere nemusíte prakticky nijak obmedzovať.

Ďalšie výhody sedlovej strechy spoznáte až po jej montáži a určitom čase používania. Vďaka tomu, že je z oboch strán šikmá, nezadržiava vodu a v prípade kvalitne vyhotoveného odkvapového systému sa môžete vždy spoľahnúť na bezproblémové odvádzanie vody. Sedlovú strechu rovnako oceníte aj počas zimy, pretože ťažký sneh sa na nej neudrží. S týmito výhodami potom súvisí aj nižšie riziko zatekania.

Napokon, sedlová strecha je skvelým riešením pre každého, kto plánuje využívať podkrovie, a to či už ako obytný alebo skladovací priestor.

Sedlové strechy sú stále tradičnou voľbou

Čo tvorí sedlovú strechu?

Sedlová strecha je typická dvomi strešnými rovinami so sklonom, ktorý môže byť buď po oboch stranách rovnaký, alebo aj rôzny. Strešné roviny v tomto prípade ohraničujú dve štítové steny a po bočných stranách sú to najčastejšie odkvapové rúry. Pri návrhu sedlovej strechy sa často postupuje tak, aby bol vytvorený presah strechy nad fasádu. Výhoda tohto riešenia spočíva najmä v ochrane fasády a nasmerovaní stekajúcej vody napríklad mimo chodníka vedeného pri dome.

Častá otázka súvisiaca so sedlovými strechami sa týka ideálneho sklonu. Vo všeobecnosti sa odporúča dodržať sklon sedlovej strechy v rozmedzí 35 až 45 stupňov, no nejde o pravidlo. Sklon je vhodné prispôsobiť s ohľadom na okolie stavby, a to ako z pohľadu architektúry, tak z pohľadu poveternostných podmienok v danej oblasti. Príklady je možné nájsť najmä v horských oblastiach, kde často sneží. Tam sa totiž odporúča vyhotoviť strechu s vyšším sklonom.

Aká je vhodná krytina pre sedlovú strechu?

Sedlové strechy sú vhodnou voľbou aj z toho pohľadu, že si k nej môžete vybrať prakticky akúkoľvek krytinu. Svoje uplatnenie si v tomto prípade nachádzajú ako povlakové, tak aj skladané krytiny. Vybrať si teda môžete od plechu, cez asfaltové pásy až po pálené či betónové škridly. Pri výbere strešnej krytiny odporúčame vziať do úvahy lokalitu, spôsob vyhotovenia strechy a v neposlednom rade aj vaše preferencie a rozpočet.

Na sedlovú strechu sa hodia rôzne typy krytín

Na záver dodajme, že vhodnou voľbou k sedlovým strechám sú aj plechové krytiny, pri ktorých môžete dosiahnuť zaujímavý pomer ceny a úžitkovej hodnoty. Pri kvalitnom vyhotovení strechy sa vyznačujú vysokou spoľahlivosťou a dlhou životnosťou. Sú ľahké a tak pri konštrukcii strechy môžete ušetriť aj pri materiáloch na stavbu krovu. Plechové krytiny sa na sedlové strechy skrátka perfektne hodia.

Mohlo by vás zaujímať

5 dôvodov, prečo je plechová strecha ideálnym riešením aj pre vašu stavbu

5 dôvodov, prečo je plechová strecha ideálnym riešením aj pre vašu stavbu

Rady

Plechové strechy sú aj na Slovensku stále populárnejšie a žiadanejšie. Spájajú v sebe totiž viacero výhod, ktoré z nich pri stavbe, či rekonštrukcii často robia bezkonkurenčnú voľbu. Zistite, prečo...

21. mája 2021

Čítať viac
Slovník strechy, 1 časť.

Slovník strechy, 1 časť.

Zaujímavosti

Pri stavbe rodinného domu  sa ľudia stretávajú s rôznymi výrazmi, ktorým nie vždy rozumejú. Aj preto sme pripravili malý slovník strechy. Veríme, že vám pomôže pri vašich veľkých plánoch. A Aetos –...

21. mája 2021

Čítať viac
Správna montáž plechovej strechy: kľúč k dlhej životnosti a bezproblémovému využívaniu

Správna montáž plechovej strechy: kľúč k dlhej životnosti a bezproblémovému využívaniu

Rady

Plechové strešné krytiny sú vďaka svojim vlastnostiam stále obľúbenejšou voľbou. Nízka hmotnosť, široká paleta rôznych vyhotovení ale aj dlhá životnosť sú len niektoré z výhod, ktoré ponúkajú plech...

21. mája 2021

Čítať viac
Ako sa rozdávajú vianočné darčeky vo svete?

Ako sa rozdávajú vianočné darčeky vo svete?

Zaujímavosti

Najkrajšie obdobie roka sa už nezadržateľne blížia a spolu s ním aj rozdávanie darčekov. Vráťme sa nachvíľku do detských čias a pozrime sa na to, aké rôzne bytosti vo svete roznášajú vianočné darče...

21. mája 2021

Čítať viac