Zdielať

Šikmá alebo rovná strecha? Toto porovnanie vám pomôže v rozhodovaní

Ako vyberať
Šikmá alebo rovná strecha? Toto porovnanie vám pomôže v rozhodovaní
4.9-(92 hlasov)

Výber medzi šikmou a rovnou strechou by určite nemal pripomínať súboj Dávida s Goliášom, práve naopak. Emócie je lepšie odložiť bokom a k posudzovaniu výhod jedného či druhého riešenia si sadnúť s chladnou hlavou, vybavený tými správnymi argumentami. Univerzálna odpoveď na otázku z nadpisu totiž neexistuje pretože vždy závisí od konkrétnej situácie. Poďme si preto obe riešenia bližšie porovnať.

Odpovede na vaše najčastejšie otázky alebo formulár na získanie cenovej ponuky

Pri návrhu nového domu na vás bude čakať množstvo rozhodnutí a medzi tie najdôležitejšie patrí aj výber strechy. Ponuka striech je pritom veľmi pestrá, staviť môžete na sedlovú, valbovú, plochú alebo hoci aj pultovú strechu. Následne, podľa zvoleného typu strechy si budete vyberať strešnú krytinu. Ak by sme ale mali urobiť v reťazci rozhodnutí malý krok späť, ocitli by sme sa pred otázkou či uprednostniť šikmú alebo rovnú strechu. Definitívne rozhodnutie v tomto smere neovplyvní iba vzhľad celej stavby, ale aj úžitkové vlastnosti, priestorovú využiteľnosť a v neposlednom rade aj váš rozpočet. 

Šikmá strecha je pre mnohých stávkou na istotu

Za šikmé sú považované strechy so sklonom od 10° do 45° a neodmysliteľne patria ku koloritu obytných štvrtí a vidieka. Svoju obľubu si získali vďaka kombinácii úžitkových vlastností, jednoduchej údržbe a tiež vďaka relatívne nenáročnej konštrukcii. V našich zemepisných šírkach oceníte pri šikmých strechách aj ich odolnosť voči poveternostným vplyvom a schopnosť zabezpečiť stekanie zrážkovej vody. Zásadnou výhodou sú aj menšie nároky na izoláciu strechy, takže v tomto smere môžete ušetriť.

Zásadnou výhodou šikmých striech sú aj nízke nároky na údržbu a tiež možnosť využitia priestoru pod strechou. Pre mnohých váhajúcich je tým najsilnejším argumentom v prospech šikmej strechy práve možnosť využitia podkrovných priestorov, či už ako povaly na odkladanie vecí alebo rovno rozšírenie obývateľného priestoru. Stačí navyše doplniť strešné okná a vytvoriť tak krásne presvetlený podkrovný priestor, v ktorom bude radosť bývať. 

Rovnej strechy sa netreba obávať  

Rovné strechy ešte stále rozdeľujú stavebníkov na dva tábory – tých, ktorí na ne nedajú dopustiť a tých, ktorí by si ich nikdy nevybrali. Akékoľvek presviedčanie môže byť v tomto prípade veľmi náročné, no ak sa nachádzate vo svojom rozhodovaní niekde na pomedzí, nasledujúce riadky sú určené práve vám. 

Strechy so sklonom nižším ako 10°, ktoré už považujeme za rovné, boli obľúbené aj v minulosti, a to najmä v 70-tych rokoch minulého storočia. Dôvodom bola predovšetkým jednoduchosť a nízka finančná náročnosť zhotovenia. Po období, kedy medzi najobľúbenejšie patrili opäť šikmé strechy, si rovné strechy svoje miesto obhájili v mnohých projektoch moderných domov. Napokon, inak to nie je ani dnes.

Poďme sa už ale bližšie pozrieť na ich porovnanie so šikmými strechami. Častým argumentom v prospech rovných striech sú nižšie náklady na realizáciu. To pochopiteľne neplatí univerzálne, pretože to, čo ušetríte povedzme na krytine či konštrukcii krovu, to následne budete musieť investovať do kvalitnejšej izolácie a časom aj do nevyhnutnej údržby. Práve rovné strechy sú na údržbu o niečo náročnejšie ako strechy šikmé. Netreba zabúdať, že rovné strechy majú spravidla o niečo kratšiu životnosť, pretože za určitých podmienok horšie odolávajú vplyvom počasia. 

Rovné strechy však majú aj niekoľko dôležitých výhod. Okrem toho, že sa hodia do modernej mestskej zástavby, tak ponechávajú dosť priestoru aj vašej vlastnej kreativite. V súčasnosti je veľmi obľúbené časť rovnej strechy prerobiť na tzv. zelenú strechu. Takto upravená strecha s porastom a kríkmi môže pôsobiť nielen veľmi zaujímavo, ale aj zlepšiť klímu vo vnútri domu. Rovná strecha môže byť skonštruovaná aj ako pochôdzna a vtedy ju môžete využiť napríklad na relaxovanie počas letných dní. 

Šikmá alebo rovná strecha? Rozhoduje najmä kvalita!

Nech už si vyberiete akýkoľvek typ strechy, nezabúdajte, že vždy v konečnom dôsledku záleží od výberu tých správnych materiálov a celkovej kvality vyhotovenia. Konštrukcia strechy jednoznačne patrí do rúk skúseného odborníka, ktorý bez ohľadu na to či si vyberiete rovnú alebo šikmú strechu bude presne vedieť, ako má postupovať. 

Máte nezodpovedané otázky? Pozrite sekciu nášho webu, kde sme zosumarizovali odpovede na najviac kladené otázky ohľadom striech.

Ohodnoťte náš článok

4.9-(92 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Existuje dotácia na strechu?

Existuje dotácia na strechu?

Rady

Prekvapujú vás každoročne vyššie a vyššie faktúry za energie, stará strecha už pomaly dosluhuje a býva sa vám pod ňou čoraz horšie? Alebo premýšľate, ako dosiahnuť, aby vám strecha prinášala ešte v...

28. mája 2024

Čítať viac
Kedy je čas na výmenu strešnej krytiny?

Kedy je čas na výmenu strešnej krytiny?

Rady

Strecha patrí medzi najdôležitejšie prvky každého domu, chráni nielen pred poveternostnými vplyvmi, ale zároveň dotvára celkový estetický dojem stavby. Navyše, viac ako si dokážeme pripustiť ovplyv...

28. apríla 2024

Čítať viac
Strešný eternit: čo s ním a ako postupovať?

Strešný eternit: čo s ním a ako postupovať?

Rady

Niektoré stavebné materiály patria jednoznačne do minulosti a príkladom je aj azbestocement, ktorý ešte nie tak dávno tvoril strechy menších aj väčších objektov. Strešný eternit už v súčasnosti nem...

28. marca 2024

Čítať viac
Strecha ako významný architektonický prvok

Strecha ako významný architektonický prvok

Rady Zaujímavosti

Dizajn strechy z pohľadu architektúry, podobne ako každá forma umenia, má hlboký psychologický vplyv na nás samotných. V priebehu histórie architekti nestavali budovy len ako úkryt, ale umne vytvár...

6. marca 2024

Čítať viac