Zdielať

Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Zaujímavosti
Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Jedným zo základných kritérií, podľa ktorých rozlišujeme strechy je ich sklon. Pri výbere strechy spravidla „proti“ sebe stoja strechy ploché a šikmé, ktoré u nás stále prevažujú a patria medzi veľmi obľúbené. Hoci pri rodinných domoch s modernou architektúrou sa stále častejšie uprednostňujú ploché strechy, tie šikmé sú stále považované za tradičnú voľbu. Čo sa oplatí vedieť o šikmých strechách, aké sú ich kľúčové výhody a prečo si získali takú popularitu? 

Poznáte jednotlivé typy šikmých striech? 

Šikmé strechy nie sú u nás ničím výnimočným a svoju obľubu si získali najmä vďaka funkčným vlastnostiam. Na rodinných domoch sa najčastejšie vyskytujú ako strechy sedlové, no s rozširovaním výstavby pasívnych domov sa do popredia dostávajú aj iné typy, ako napríklad pultové strechy. Spoznáte ich podľa zošikmenej časti strechy a preto sú často považované za kompromis medzi tradičnou šikmou a plochou strechou.  

Z ďalších typov šikmých striech sa ešte oplatí spomenúť tzv. valbové strechy, ktoré vzhľadovo vychádzajú zo sedlovej strechy, no oproti nim sú ukončené valbou, teda šikmým skosením. Ak by sme chceli ísť do úplných detailov, objavujú sa aj tzv. polovalbové strechy, ktoré sú zaujímavým kompromisom medzi valbovou a sedlovou strechou. 

Samotný výber jednotlivých typov šikmých striech je pomerne rozsiahlou témou a pred definitívnym rozhodnutím je potrebné zvážiť množstvo faktorov. Platí však jednoduchá zásada, čím je strecha členitejšia a tvarovo komplikovanejšia, tým bude jej realizácia náročnejšia a vo väčšine prípadov aj drahšia. To je aj bezpochyby jeden z dôvodov, pre ktorý nie sú valbové a polovalbové strechy natoľko rozšírené. 

Prečo sú šikmé strechy také populárne?

Možno si kladiete otázku, prečo si u nás získali šikmé strechy takú popularitu a aj dnes stále neodmysliteľne patria ku koloritu mnohých obcí. Dôvod opäť nie je len jeden. Obľúbenosť šikmých striech v našich zemepisných šírkach je daná predovšetkým charakterom počasia. Oproti plochým strechám sa pri nich môžete spoľahnúť na lepšie stekanie dažďovej vody, vyššiu odolnosť voči poveternostným vplyvom a potešia aj nižšie náklady na izoláciu. 

Svoju úlohu v podpore popularity šikmých striech zohralo aj územné plánovanie, v ktorom sa v nejednej oblasti počítalo s výstavbou domov so šikmými strechami so sklonom okolo 45°. Šikmá strecha bola často jediným spôsobom, ako stavbu architektonicky zakomponovať do okolia. Pri výbere v prospech šikmej strechy však často rozhodlo aj praktické využitie miesta, ktoré vzniklo priamo pod strechou, a to či už v podobe obývateľného alebo neobývateľného podkrovia. 

Šikmé strechy môžu mať rôzne podoby

Hlavné výhody šikmých striech

Niektoré z výhod šikmých striech sme naznačili už vyššie. Pozrime sa ne detailnejšie. Pre mnohých ľudí je šikmá strecha prísľubom vyššej odolnosti a životnosti, kým napríklad voči plochým strechám ešte donedávna panovalo veľa predsudkov. S ohľadom na moderné technologické postupy a stále kvalitnejšie materiály však už ani ploché strechy nie sú tak problematické, samozrejme, ak sú správne navrhnuté a vyhotovené. Toto ale koniec koncov platí aj pri šikmých strechách. Šikmým strechám pochopiteľne nemožno uprieť bezproblémové odvádzanie vody a vyššiu odolnosť voči poveternostným vplyvom. 

Kvalitne vyhotovená šikmá strecha sa vám odvďačí dlhou životnosťou, počas ktorej budú nároky na údržbu skutočne minimálne. Veľmi príjemným bonusom je široký výber rôznych strešných krytín, ktoré si k šikmej streche môžete vybrať, od pálených škridiel až po moderné plechové krytiny, ktoré vynikajú nízkou hmotnosťou a teda iba minimálne zaťažujú krov. Napokon, využiteľnosť podkrovného priestoru patrí medzi ďalšie dôležité faktory, vďaka ktorým šikmá strecha vo výbere často víťazí. 

Na druhej strane ale netreba zabúdať, že práve nevyhnutnosť stavby krovu je tým, čo v porovnaní s plochými strechami zvyšuje náklady na konštrukciu šikmej strechy. Výberom vhodnej strešnej krytiny však môžete aj v tomto smere ušetriť na nákladoch. 

Šikmé strechy sa hodia prakticky do akéhokoľvek prostredia

Ak sa už budete rozhodovať medzi šikmou a plochou strechou, je dobré poznať aj ich nevýhody. Veľa ich nie je a premysleným prístupom sa dá aj v tomto smere ušetriť. Nevýhodami v porovnaní s plochými strechami sú o niečo vyššie náklady na realizáciu a nevyhnutnosť použitia väčšieho množstva stavebného materiálu. 

Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek typ strechy, nezabudnite, že to najdôležitejšie čo pre úspech môžete spraviť je kvalitný návrh, výber tých správnych materiálov a v konečnom dôsledku aj odborné vyhotovenie.

Mohlo by vás zaujímať

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

Rady

Rekonštruujete alebo idete rovno stavať novú strechu? Tak po výbere tej správnej strešnej krytiny budete zrejme riešiť otázku, ako si vybrať kvalitných majstrov. Pripravili sme pre vás 5 tipov, ako...

7. septembra 2021

Čítať viac
Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Rady

Pri každej streche je veľmi dôležité aj jej utesnenie. Platí to najmä o okolí komína, vikierov, výlezov a strešných okien. Jednoducho, všetky miesta, cez ktoré by mohlo v budúcnosti zatekať prípadn...

5. septembra 2021

Čítať viac
Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Rady

Oplechovanie strechy má priamy vplyv na jej úžitkové vlastnosti. Ak nezanedbáte výber a montáž klampiarskych doplnkov, konštrukcia pod strešnou krytinou bude dostatočne chránená pred poveternostným...

2. septembra 2021

Čítať viac