Zdielať

Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Zaujímavosti
Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Jedným zo základných kritérií, podľa ktorých rozlišujeme strechy je ich sklon. Pri výbere strechy spravidla „proti“ sebe stoja strechy ploché a šikmé, ktoré u nás stále prevažujú a patria medzi veľmi obľúbené. Hoci pri rodinných domoch s modernou architektúrou sa stále častejšie uprednostňujú ploché strechy, tie šikmé sú stále považované za tradičnú voľbu. Čo sa oplatí vedieť o šikmých strechách, aké sú ich kľúčové výhody a prečo si získali takú popularitu? 

Poznáte jednotlivé typy šikmých striech? 

Šikmé strechy nie sú u nás ničím výnimočným a svoju obľubu si získali najmä vďaka funkčným vlastnostiam. Na rodinných domoch sa najčastejšie vyskytujú ako strechy sedlové, no s rozširovaním výstavby pasívnych domov sa do popredia dostávajú aj iné typy, ako napríklad pultové strechy. Spoznáte ich podľa zošikmenej časti strechy a preto sú často považované za kompromis medzi tradičnou šikmou a plochou strechou.  

Z ďalších typov šikmých striech sa ešte oplatí spomenúť tzv. valbové strechy, ktoré vzhľadovo vychádzajú zo sedlovej strechy, no oproti nim sú ukončené valbou, teda šikmým skosením. Ak by sme chceli ísť do úplných detailov, objavujú sa aj tzv. polovalbové strechy, ktoré sú zaujímavým kompromisom medzi valbovou a sedlovou strechou. 

Samotný výber jednotlivých typov šikmých striech je pomerne rozsiahlou témou a pred definitívnym rozhodnutím je potrebné zvážiť množstvo faktorov. Platí však jednoduchá zásada, čím je strecha členitejšia a tvarovo komplikovanejšia, tým bude jej realizácia náročnejšia a vo väčšine prípadov aj drahšia. To je aj bezpochyby jeden z dôvodov, pre ktorý nie sú valbové a polovalbové strechy natoľko rozšírené. 

Prečo sú šikmé strechy také populárne?

Možno si kladiete otázku, prečo si u nás získali šikmé strechy takú popularitu a aj dnes stále neodmysliteľne patria ku koloritu mnohých obcí. Dôvod opäť nie je len jeden. Obľúbenosť šikmých striech v našich zemepisných šírkach je daná predovšetkým charakterom počasia. Oproti plochým strechám sa pri nich môžete spoľahnúť na lepšie stekanie dažďovej vody, vyššiu odolnosť voči poveternostným vplyvom a potešia aj nižšie náklady na izoláciu. 

Svoju úlohu v podpore popularity šikmých striech zohralo aj územné plánovanie, v ktorom sa v nejednej oblasti počítalo s výstavbou domov so šikmými strechami so sklonom okolo 45°. Šikmá strecha bola často jediným spôsobom, ako stavbu architektonicky zakomponovať do okolia. Pri výbere v prospech šikmej strechy však často rozhodlo aj praktické využitie miesta, ktoré vzniklo priamo pod strechou, a to či už v podobe obývateľného alebo neobývateľného podkrovia. 

Šikmé strechy môžu mať rôzne podoby

Hlavné výhody šikmých striech

Niektoré z výhod šikmých striech sme naznačili už vyššie. Pozrime sa ne detailnejšie. Pre mnohých ľudí je šikmá strecha prísľubom vyššej odolnosti a životnosti, kým napríklad voči plochým strechám ešte donedávna panovalo veľa predsudkov. S ohľadom na moderné technologické postupy a stále kvalitnejšie materiály však už ani ploché strechy nie sú tak problematické, samozrejme, ak sú správne navrhnuté a vyhotovené. Toto ale koniec koncov platí aj pri šikmých strechách. Šikmým strechám pochopiteľne nemožno uprieť bezproblémové odvádzanie vody a vyššiu odolnosť voči poveternostným vplyvom. 

Kvalitne vyhotovená šikmá strecha sa vám odvďačí dlhou životnosťou, počas ktorej budú nároky na údržbu skutočne minimálne. Veľmi príjemným bonusom je široký výber rôznych strešných krytín, ktoré si k šikmej streche môžete vybrať, od pálených škridiel až po moderné plechové krytiny, ktoré vynikajú nízkou hmotnosťou a teda iba minimálne zaťažujú krov. Napokon, využiteľnosť podkrovného priestoru patrí medzi ďalšie dôležité faktory, vďaka ktorým šikmá strecha vo výbere často víťazí. 

Na druhej strane ale netreba zabúdať, že práve nevyhnutnosť stavby krovu je tým, čo v porovnaní s plochými strechami zvyšuje náklady na konštrukciu šikmej strechy. Výberom vhodnej strešnej krytiny však môžete aj v tomto smere ušetriť na nákladoch. 

Šikmé strechy sa hodia prakticky do akéhokoľvek prostredia

Ak sa už budete rozhodovať medzi šikmou a plochou strechou, je dobré poznať aj ich nevýhody. Veľa ich nie je a premysleným prístupom sa dá aj v tomto smere ušetriť. Nevýhodami v porovnaní s plochými strechami sú o niečo vyššie náklady na realizáciu a nevyhnutnosť použitia väčšieho množstva stavebného materiálu. 

Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek typ strechy, nezabudnite, že to najdôležitejšie čo pre úspech môžete spraviť je kvalitný návrh, výber tých správnych materiálov a v konečnom dôsledku aj odborné vyhotovenie.

Mohlo by vás zaujímať

Naša centrála je v novom šate, ale stále na známej adrese

Naša centrála je v novom šate, ale stále na známej adrese

Zaujímavosti

Koncom novembra minulého roku sa nám podarilo úspešne dokončiť rekonštrukciu centrály v Badíne. Na starej známej adrese Badín 655 teraz nájdete centrálu Maslen s ešte atraktívnejším zovňajškom a na...

8. marca 2022

Čítať viac
Aký bol rok 2021 pre Maslen? Prečítajte si rozhovor s jedným z našich konateľov

Aký bol rok 2021 pre Maslen? Prečítajte si rozhovor s jedným z našich konateľov

Zaujímavosti

Bez preháňania môžeme uviesť, že rok 2021 bol rokom plným zmien a rôznych výziev. Na druhej strane, sú to práve náročné výzvy, ktoré preveria stabilitu a pripravenosť každej spoločnosti. Ako sme zv...

28. februára 2022

Čítať viac
Zelená strecha na plechovej streche: je to vôbec možné?

Zelená strecha na plechovej streche: je to vôbec možné?

Zaujímavosti

Zelené strechy sú jednoznačne na vzostupe a zďaleka nie sú len krátkodobým trendom: pomáhajú udržiavať teplo a zabezpečujú príjemnejšiu mikroklímu vo vnútri objektu. Zelené strechy je v zásade možn...

22. februára 2022

Čítať viac
Solárne panely na plechovej streche: aké sú možnosti realizácie?

Solárne panely na plechovej streche: aké sú možnosti realizácie?

Rady

Ako je možné namontovať fotovoltické systémy na plechové strechy? Nevyužívané strešné plochy je možné využiť aj na výrobu energie pomocou solárnych článkov. Finančné programy pre fotovoltické systé...

20. februára 2022

Čítať viac