Zdielať

Situácie, kedy sa pri výbere krytiny oplatí uprednostniť plech

Nezaradené
Situácie, kedy sa pri výbere krytiny oplatí uprednostniť plech
5-(34 hlasov)

Výber strešnej krytiny spravidla nepatrí medzi tie najjednoduchšie rozhodnutia. Do tohto procesu totiž vstupuje nielen veľa rôznych faktorov, ale aj osobné preferencie. Treba sa pripraviť aj na to, že niektoré faktory ovplyvniť nedokážete a tak sa môže stať, že sa nakoniec budete musieť uspokojiť kompromisom. My sme sa zamerali na situácie, kedy sa jednoznačne oplatí uprednostniť plechové strešné krytiny. 

Pri rekonštrukcii strechy

Medzi najdôležitejšie prednosti plechových striech patrí ich nízka hmotnosť. To uľahčuje nielen samotnú montáž, ale aj prepravu materiálu na miesto realizácie. Popri tom sú plechové strechy zvlášť obľúbené aj pri rekonštrukciách domov a to najmä v situáciách, kedy starší krov už nemá dostatočnú nosnosť, prípadne sa nedá kompletne prerobiť. Plechová strecha totiž krov, ako aj celú statiku budovy, zaťaží len minimálne. 

Mimochodom, plechové strechy sú veľmi obľúbené aj v horských oblastiach, keďže veľmi dobre odolávajú návalom snehu a zároveň nie sú ťažké. Krov tak okrem snehu nezaťažuje ešte aj samotná krytina.

Plechové krytiny sú vhodné aj pre rekonštrukcie

Pri veľmi nízkom sklone strechy

Plechové strechy však zďaleka nie sú vhodné len pre staršie stavby. Ak si pozriete ľubovoľný katalóg moderných domov, určite neujde vašej pozornosti, že strechy s nízkymi sklonmi patria medzi aktuálne architektonické trendy. Práve pre strechy s veľmi nízkym sklonom sú plechové strechy často jedinou rozumnou voľbou. Svoje uplatnenie si v týchto prípadoch nachádzajú predovšetkým falcovaná krytina, ktorá sa vynikajúco hodí na moderné novostavby, ako aj do historických centier miest. Je ideálna pre krytiny so sklonom od 3 stupňov.  

Ak sa chcete vyhnúť náročnej údržbe

Pri výbere strešnej krytiny sa vždy zaujímajte aj o to, akú údržbu si bude vyžadovať. Ak viete, že na ňu nebudete mať čas, resp. nebude sa vám chcieť venovať sa jej, radšej si vyberte také riešenie, ktoré si náročnú údržbu nevyžaduje. V tomto smere opäť vynikajú práve plechové krytiny, pri ktorých vám postačí dôkladná vizuálna kontrola aspoň dvakrát ročne a bežné čistenie. 

Ak by ste aj po čase objavili nejaké nedostatky na povrchu plechu, prípadne netesnosti konštrukcie, dajú sa veľmi jednoducho a účinne opraviť. 

Ak nechcete platiť viac ako je nevyhnutné

Chcete za svoje peniaze dostať čo najviac? Aj v tomto prípade sú plechové strechy tou správnou voľbou. Nielenže sa môžu popýšiť veľmi dlhou životnosťou, ale vďaka jednoduchej montáži ušetríte na výdavkoch za prácu. Do celkových nákladov si zároveň nezabudnite započítať jednoduchší krov, ktorého vyhotovenie bude v porovnaní s inými riešeniami tiež lacnejšie. 

Pri porovnávaní sa nezameriavajte iba na cenu za m2 krytiny, ale berte do úvahy aj náklady na dopravu, skladovanie, montáž a ďalšie výdavky súvisiace s realizáciou strechy. 

Ak si prajete mať strechu na mieru

Iba máloktorá strešná krytina sa dá toľkými spôsobmi prispôsobiť, ako práve plechová. Nemyslíme tým iba možnosť vybrať si farebný odtieň či povrchovú úpravu, ale aj to, že napríklad strechy z trapézových plechov je možné vyhotoviť priamo na mieste stavby. Zároveň netreba zabudnúť na možnosť prispôsobenia plechov vašim individuálnym požiadavkám už priamo vo výrobe, čo znamená, že plechovú strechu môžete mať v zásade úplne presne podľa vašich predstáv. Práve pre túto možnosť sú plechové strechy obľúbené aj v priemysle, môžete mať prakticky akúkoľvek výrobnú halu či sklad, vyhotoviť plechovú strechu presne na mieru nie je žiadnym problémom. 

Vyššie uvedené však neplatí iba v prípade domov a priemyselných objektov. V praxi si aj z tohto dôvodu nachádzajú plechové krytiny svoje miesto na strechách historických budov, kedy je potrebné verne napodobniť pôvodnú krytinu, alebo v prípade atypicky tvarovaných striech. Rastúca popularita a rozšírenosť plechových krytín vôbec nie je náhoda, presvedčte sa aj vy, že plechová strecha bude nielen spoľahlivým a funkčným prvkom, ale hodnotnou súčasťou vášho domu.

Ohodnoťte náš článok

5-(34 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Oslavujeme 20 rokov na trhu!

Oslavujeme 20 rokov na trhu!

Naše produkty

20. výročie Maslenu predstavuje významný míľnik v histórii každej spoločnosti, nás nevynimajúc. Poďme sa spolu pozrieť týmito pár riadkami, čím sme si za tých 20. rokov ako firma prešli a na záver ...

24. júla 2023

Čítať viac
Čo sú priehradové väzníky a na čo slúžia?

Čo sú priehradové väzníky a na čo slúžia?

Rady

Priehradové väzníky si nachádzajú v stavebníctve čoraz väčšie uplatnenie, a to prakticky vo všetkých segmentoch. Využiť sa dajú ako pri priemyselných a dopravných stavbách, tak aj bežných rodinných...

22. júna 2023

Čítať viac
Ako a prečo oplechovať atiku?

Ako a prečo oplechovať atiku?

Rady

Atika je architektonickým prvkom, ktorý zďaleka nie je výsadou iba historických stavieb. Práve naopak, atika býva súčasťou napríklad aj moderných rodinných domov s plochou strechou. Či už ju v konk...

18. júna 2023

Čítať viac
Ako funguje paropriepustná fólia a prečo na ňu nezabudnúť?

Ako funguje paropriepustná fólia a prečo na ňu nezabudnúť?

Rady

Nevyhnutnou súčasťou moderných a funkčných strešných plášťov sú aj fólie, ktoré plnia rôzne funkcie. Tie vo všeobecnosti slúžia na ochranu nosných častí strechy, znižovanie únikov tepla z vnútornýc...

12. júna 2023

Čítať viac