Zdielať

Situácie, kedy sa pri výbere krytiny oplatí uprednostniť plech

Nezaradené
Situácie, kedy sa pri výbere krytiny oplatí uprednostniť plech

Výber strešnej krytiny spravidla nepatrí medzi tie najjednoduchšie rozhodnutia. Do tohto procesu totiž vstupuje nielen veľa rôznych faktorov, ale aj osobné preferencie. Treba sa pripraviť aj na to, že niektoré faktory ovplyvniť nedokážete a tak sa môže stať, že sa nakoniec budete musieť uspokojiť kompromisom. My sme sa zamerali na situácie, kedy sa jednoznačne oplatí uprednostniť plechové strešné krytiny. 

Pri rekonštrukcii strechy

Medzi najdôležitejšie prednosti plechových striech patrí ich nízka hmotnosť. To uľahčuje nielen samotnú montáž, ale aj prepravu materiálu na miesto realizácie. Popri tom sú plechové strechy zvlášť obľúbené aj pri rekonštrukciách domov a to najmä v situáciách, kedy starší krov už nemá dostatočnú nosnosť, prípadne sa nedá kompletne prerobiť. Plechová strecha totiž krov, ako aj celú statiku budovy, zaťaží len minimálne. 

Mimochodom, plechové strechy sú veľmi obľúbené aj v horských oblastiach, keďže veľmi dobre odolávajú návalom snehu a zároveň nie sú ťažké. Krov tak okrem snehu nezaťažuje ešte aj samotná krytina.

Plechové krytiny sú vhodné aj pre rekonštrukcie

Pri veľmi nízkom sklone strechy

Plechové strechy však zďaleka nie sú vhodné len pre staršie stavby. Ak si pozriete ľubovoľný katalóg moderných domov, určite neujde vašej pozornosti, že strechy s nízkymi sklonmi patria medzi aktuálne architektonické trendy. Práve pre strechy s veľmi nízkym sklonom sú plechové strechy často jedinou rozumnou voľbou. Svoje uplatnenie si v týchto prípadoch nachádzajú predovšetkým falcovaná krytina, ktorá sa vynikajúco hodí na moderné novostavby, ako aj do historických centier miest. Je ideálna pre krytiny so sklonom od 3 stupňov.  

Ak sa chcete vyhnúť náročnej údržbe

Pri výbere strešnej krytiny sa vždy zaujímajte aj o to, akú údržbu si bude vyžadovať. Ak viete, že na ňu nebudete mať čas, resp. nebude sa vám chcieť venovať sa jej, radšej si vyberte také riešenie, ktoré si náročnú údržbu nevyžaduje. V tomto smere opäť vynikajú práve plechové krytiny, pri ktorých vám postačí dôkladná vizuálna kontrola aspoň dvakrát ročne a bežné čistenie. 

Ak by ste aj po čase objavili nejaké nedostatky na povrchu plechu, prípadne netesnosti konštrukcie, dajú sa veľmi jednoducho a účinne opraviť. 

Ak nechcete platiť viac ako je nevyhnutné

Chcete za svoje peniaze dostať čo najviac? Aj v tomto prípade sú plechové strechy tou správnou voľbou. Nielenže sa môžu popýšiť veľmi dlhou životnosťou, ale vďaka jednoduchej montáži ušetríte na výdavkoch za prácu. Do celkových nákladov si zároveň nezabudnite započítať jednoduchší krov, ktorého vyhotovenie bude v porovnaní s inými riešeniami tiež lacnejšie. 

Pri porovnávaní sa nezameriavajte iba na cenu za m2 krytiny, ale berte do úvahy aj náklady na dopravu, skladovanie, montáž a ďalšie výdavky súvisiace s realizáciou strechy. 

Ak si prajete mať strechu na mieru

Iba máloktorá strešná krytina sa dá toľkými spôsobmi prispôsobiť, ako práve plechová. Nemyslíme tým iba možnosť vybrať si farebný odtieň či povrchovú úpravu, ale aj to, že napríklad strechy z trapézových plechov je možné vyhotoviť priamo na mieste stavby. Zároveň netreba zabudnúť na možnosť prispôsobenia plechov vašim individuálnym požiadavkám už priamo vo výrobe, čo znamená, že plechovú strechu môžete mať v zásade úplne presne podľa vašich predstáv. Práve pre túto možnosť sú plechové strechy obľúbené aj v priemysle, môžete mať prakticky akúkoľvek výrobnú halu či sklad, vyhotoviť plechovú strechu presne na mieru nie je žiadnym problémom. 

Vyššie uvedené však neplatí iba v prípade domov a priemyselných objektov. V praxi si aj z tohto dôvodu nachádzajú plechové krytiny svoje miesto na strechách historických budov, kedy je potrebné verne napodobniť pôvodnú krytinu, alebo v prípade atypicky tvarovaných striech. Rastúca popularita a rozšírenosť plechových krytín vôbec nie je náhoda, presvedčte sa aj vy, že plechová strecha bude nielen spoľahlivým a funkčným prvkom, ale hodnotnou súčasťou vášho domu.

Ohodnoťte náš článok

Mohlo by vás zaujímať

Potrebujem stavebné povolenie pri rekonštrukcii strechy?

Potrebujem stavebné povolenie pri rekonštrukcii strechy?

Rady

Rekonštrukcia strechy je procesom, ktorý je niekedy nevyhnutným predpokladom na to, aby bola stavba vôbec použiteľná. V iných prípadoch je zas hlavným cieľom rekonštrukcie zmena vzhľadu stavby a zl...

7. októbra 2022

Čítať viac
Šikmá alebo rovná strecha? Toto porovnanie vám pomôže v rozhodovaní

Šikmá alebo rovná strecha? Toto porovnanie vám pomôže v rozhodovaní

Ako vyberať

Výber medzi šikmou a rovnou strechou by určite nemal pripomínať súboj Dávida s Goliášom, práve naopak. Emócie je lepšie odložiť bokom a k posudzovaniu výhod jedného či druhého riešenia si sadnúť s ...

27. septembra 2022

Čítať viac
Stanová strecha a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Stanová strecha a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Zaujímavosti

Stanová strecha, nazývaná aj ihlanová, bola pomerne bežným javom predovšetkým pri menších rodinných domoch so štvorcovým pôdorysom postavených v 60-tych a 70-tych rokoch minulého storočia. Svojich ...

7. septembra 2022

Čítať viac
Správna montáž plechovej strechy ako kľúč k jej dlhovekosti a chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Správna montáž plechovej strechy ako kľúč k jej dlhovekosti a chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Rady

Kvalitná plechová strecha vám pokojne môže vydržať aj desiatky rokov. Dôležitý je však nielen správny výber materiálov a doplnkov, ale aj montáž presne podľa pokynov výrobcov. Stále sa stretávame s...

18. augusta 2022

Čítať viac