Zdielať

Situácie, kedy sa pri výbere krytiny oplatí uprednostniť plech

Nezaradené
Situácie, kedy sa pri výbere krytiny oplatí uprednostniť plech
5-(33 hlasov)

Výber strešnej krytiny spravidla nepatrí medzi tie najjednoduchšie rozhodnutia. Do tohto procesu totiž vstupuje nielen veľa rôznych faktorov, ale aj osobné preferencie. Treba sa pripraviť aj na to, že niektoré faktory ovplyvniť nedokážete a tak sa môže stať, že sa nakoniec budete musieť uspokojiť kompromisom. My sme sa zamerali na situácie, kedy sa jednoznačne oplatí uprednostniť plechové strešné krytiny. 

Pri rekonštrukcii strechy

Medzi najdôležitejšie prednosti plechových striech patrí ich nízka hmotnosť. To uľahčuje nielen samotnú montáž, ale aj prepravu materiálu na miesto realizácie. Popri tom sú plechové strechy zvlášť obľúbené aj pri rekonštrukciách domov a to najmä v situáciách, kedy starší krov už nemá dostatočnú nosnosť, prípadne sa nedá kompletne prerobiť. Plechová strecha totiž krov, ako aj celú statiku budovy, zaťaží len minimálne. 

Mimochodom, plechové strechy sú veľmi obľúbené aj v horských oblastiach, keďže veľmi dobre odolávajú návalom snehu a zároveň nie sú ťažké. Krov tak okrem snehu nezaťažuje ešte aj samotná krytina.

Plechové krytiny sú vhodné aj pre rekonštrukcie

Pri veľmi nízkom sklone strechy

Plechové strechy však zďaleka nie sú vhodné len pre staršie stavby. Ak si pozriete ľubovoľný katalóg moderných domov, určite neujde vašej pozornosti, že strechy s nízkymi sklonmi patria medzi aktuálne architektonické trendy. Práve pre strechy s veľmi nízkym sklonom sú plechové strechy často jedinou rozumnou voľbou. Svoje uplatnenie si v týchto prípadoch nachádzajú predovšetkým falcovaná krytina, ktorá sa vynikajúco hodí na moderné novostavby, ako aj do historických centier miest. Je ideálna pre krytiny so sklonom od 3 stupňov.  

Ak sa chcete vyhnúť náročnej údržbe

Pri výbere strešnej krytiny sa vždy zaujímajte aj o to, akú údržbu si bude vyžadovať. Ak viete, že na ňu nebudete mať čas, resp. nebude sa vám chcieť venovať sa jej, radšej si vyberte také riešenie, ktoré si náročnú údržbu nevyžaduje. V tomto smere opäť vynikajú práve plechové krytiny, pri ktorých vám postačí dôkladná vizuálna kontrola aspoň dvakrát ročne a bežné čistenie. 

Ak by ste aj po čase objavili nejaké nedostatky na povrchu plechu, prípadne netesnosti konštrukcie, dajú sa veľmi jednoducho a účinne opraviť. 

Ak nechcete platiť viac ako je nevyhnutné

Chcete za svoje peniaze dostať čo najviac? Aj v tomto prípade sú plechové strechy tou správnou voľbou. Nielenže sa môžu popýšiť veľmi dlhou životnosťou, ale vďaka jednoduchej montáži ušetríte na výdavkoch za prácu. Do celkových nákladov si zároveň nezabudnite započítať jednoduchší krov, ktorého vyhotovenie bude v porovnaní s inými riešeniami tiež lacnejšie. 

Pri porovnávaní sa nezameriavajte iba na cenu za m2 krytiny, ale berte do úvahy aj náklady na dopravu, skladovanie, montáž a ďalšie výdavky súvisiace s realizáciou strechy. 

Ak si prajete mať strechu na mieru

Iba máloktorá strešná krytina sa dá toľkými spôsobmi prispôsobiť, ako práve plechová. Nemyslíme tým iba možnosť vybrať si farebný odtieň či povrchovú úpravu, ale aj to, že napríklad strechy z trapézových plechov je možné vyhotoviť priamo na mieste stavby. Zároveň netreba zabudnúť na možnosť prispôsobenia plechov vašim individuálnym požiadavkám už priamo vo výrobe, čo znamená, že plechovú strechu môžete mať v zásade úplne presne podľa vašich predstáv. Práve pre túto možnosť sú plechové strechy obľúbené aj v priemysle, môžete mať prakticky akúkoľvek výrobnú halu či sklad, vyhotoviť plechovú strechu presne na mieru nie je žiadnym problémom. 

Vyššie uvedené však neplatí iba v prípade domov a priemyselných objektov. V praxi si aj z tohto dôvodu nachádzajú plechové krytiny svoje miesto na strechách historických budov, kedy je potrebné verne napodobniť pôvodnú krytinu, alebo v prípade atypicky tvarovaných striech. Rastúca popularita a rozšírenosť plechových krytín vôbec nie je náhoda, presvedčte sa aj vy, že plechová strecha bude nielen spoľahlivým a funkčným prvkom, ale hodnotnou súčasťou vášho domu.

Ohodnoťte náš článok

5-(33 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Ako a prečo odvetrávať šikmú strechu?

Ako a prečo odvetrávať šikmú strechu?

Rady

Odvetrávanie šikmých striech neradno podceňovať a mal by to vedieť každý jeden odborník, ktorý sa venuje návrhom a realizácii striech. Napriek tomu je nevhodne navrhnuté odvetrávanie strechy stále ...

21. januára 2023

Čítať viac
Čo je vetrotesnosť striech a prečo by ste ju mali brať do úvahy?

Čo je vetrotesnosť striech a prečo by ste ju mali brať do úvahy?

Rady

Pri projektovaní novej strechy a výbere strešnej krytiny je potrebné zohľadniť poveternostné podmienky v danej lokalite a počítať aj s prípadnými excesmi. Správne skonštruovanú novú strechu s dosta...

12. januára 2023

Čítať viac
Kvalitná strecha začína správnou realizáciou krovu

Kvalitná strecha začína správnou realizáciou krovu

Rady

Krov je nosnou konštrukciou šikmých striech a vzhľadom na to, akú dôležitú úlohu plní, zaslúži si mimoriadnu pozornosť nielen pri projektovaní, ale aj pri jeho realizácii. Kvalitne vyhotovený krov ...

30. decembra 2022

Čítať viac
Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Naše produkty

Aj v roku 2023 sa očakávajú vysoké čísla inflácie, ktoré spôsobujú nielen medzi našimi zákazníkmi neistotu. Je viac než isté, že vysoká inflácia aj tento rok odvetrá z bankových účtov viac ako 10%....

23. decembra 2022

Čítať viac