Zdielať

Situácie, kedy sa pri výbere krytiny oplatí uprednostniť plech

Nezaradené
Situácie, kedy sa pri výbere krytiny oplatí uprednostniť plech

Výber strešnej krytiny spravidla nepatrí medzi tie najjednoduchšie rozhodnutia. Do tohto procesu totiž vstupuje nielen veľa rôznych faktorov, ale aj osobné preferencie. Treba sa pripraviť aj na to, že niektoré faktory ovplyvniť nedokážete a tak sa môže stať, že sa nakoniec budete musieť uspokojiť kompromisom. My sme sa zamerali na situácie, kedy sa jednoznačne oplatí uprednostniť plechové strešné krytiny. 

Pri rekonštrukcii strechy

Medzi najdôležitejšie prednosti plechových striech patrí ich nízka hmotnosť. To uľahčuje nielen samotnú montáž, ale aj prepravu materiálu na miesto realizácie. Popri tom sú plechové strechy zvlášť obľúbené aj pri rekonštrukciách domov a to najmä v situáciách, kedy starší krov už nemá dostatočnú nosnosť, prípadne sa nedá kompletne prerobiť. Plechová strecha totiž krov, ako aj celú statiku budovy, zaťaží len minimálne. 

Mimochodom, plechové strechy sú veľmi obľúbené aj v horských oblastiach, keďže veľmi dobre odolávajú návalom snehu a zároveň nie sú ťažké. Krov tak okrem snehu nezaťažuje ešte aj samotná krytina.

Plechové krytiny sú vhodné aj pre rekonštrukcie

Pri veľmi nízkom sklone strechy

Plechové strechy však zďaleka nie sú vhodné len pre staršie stavby. Ak si pozriete ľubovoľný katalóg moderných domov, určite neujde vašej pozornosti, že strechy s nízkymi sklonmi patria medzi aktuálne architektonické trendy. Práve pre strechy s veľmi nízkym sklonom sú plechové strechy často jedinou rozumnou voľbou. Svoje uplatnenie si v týchto prípadoch nachádzajú predovšetkým falcovaná krytina, ktorá sa vynikajúco hodí na moderné novostavby, ako aj do historických centier miest. Je ideálna pre krytiny so sklonom od 3 stupňov.  

Ak sa chcete vyhnúť náročnej údržbe

Pri výbere strešnej krytiny sa vždy zaujímajte aj o to, akú údržbu si bude vyžadovať. Ak viete, že na ňu nebudete mať čas, resp. nebude sa vám chcieť venovať sa jej, radšej si vyberte také riešenie, ktoré si náročnú údržbu nevyžaduje. V tomto smere opäť vynikajú práve plechové krytiny, pri ktorých vám postačí dôkladná vizuálna kontrola aspoň dvakrát ročne a bežné čistenie. 

Ak by ste aj po čase objavili nejaké nedostatky na povrchu plechu, prípadne netesnosti konštrukcie, dajú sa veľmi jednoducho a účinne opraviť. 

Ak nechcete platiť viac ako je nevyhnutné

Chcete za svoje peniaze dostať čo najviac? Aj v tomto prípade sú plechové strechy tou správnou voľbou. Nielenže sa môžu popýšiť veľmi dlhou životnosťou, ale vďaka jednoduchej montáži ušetríte na výdavkoch za prácu. Do celkových nákladov si zároveň nezabudnite započítať jednoduchší krov, ktorého vyhotovenie bude v porovnaní s inými riešeniami tiež lacnejšie. 

Pri porovnávaní sa nezameriavajte iba na cenu za m2 krytiny, ale berte do úvahy aj náklady na dopravu, skladovanie, montáž a ďalšie výdavky súvisiace s realizáciou strechy. 

Ak si prajete mať strechu na mieru

Iba máloktorá strešná krytina sa dá toľkými spôsobmi prispôsobiť, ako práve plechová. Nemyslíme tým iba možnosť vybrať si farebný odtieň či povrchovú úpravu, ale aj to, že napríklad strechy z trapézových plechov je možné vyhotoviť priamo na mieste stavby. Zároveň netreba zabudnúť na možnosť prispôsobenia plechov vašim individuálnym požiadavkám už priamo vo výrobe, čo znamená, že plechovú strechu môžete mať v zásade úplne presne podľa vašich predstáv. Práve pre túto možnosť sú plechové strechy obľúbené aj v priemysle, môžete mať prakticky akúkoľvek výrobnú halu či sklad, vyhotoviť plechovú strechu presne na mieru nie je žiadnym problémom. 

Vyššie uvedené však neplatí iba v prípade domov a priemyselných objektov. V praxi si aj z tohto dôvodu nachádzajú plechové krytiny svoje miesto na strechách historických budov, kedy je potrebné verne napodobniť pôvodnú krytinu, alebo v prípade atypicky tvarovaných striech. Rastúca popularita a rozšírenosť plechových krytín vôbec nie je náhoda, presvedčte sa aj vy, že plechová strecha bude nielen spoľahlivým a funkčným prvkom, ale hodnotnou súčasťou vášho domu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP 10 striech s tými najlepšími párty: tieto rooftop bary stoja za návštevu!

TOP 10 striech s tými najlepšími párty: tieto rooftop bary stoja za návštevu!

TOP 5/10

Bary na streche, alebo ak chcete, rooftop bary sú vyhľadávanými miestami domácich, ale aj turistov v mnohých svetových metropolách. Užiť si miešaný drink v spojení s krásnym výhľadom na mesto je sk...

22. januára 2022

Čítať viac
Valbové strechy: aké sú ich výhody, variácie a akú krytinu si vybrať?

Valbové strechy: aké sú ich výhody, variácie a akú krytinu si vybrať?

Rady

Valbové strechy patria popri sedlových a plochých strešných konštrukciách medzi celkom obľúbenú a rozšírenú voľbu. Do našich zemepisných šírok sa hodia pre svoju odolnosť a prispôsobivosť. Čo sa op...

17. januára 2022

Čítať viac
Konštrukcia oblúkovej strechy jednoducho vďaka plechu

Konštrukcia oblúkovej strechy jednoducho vďaka plechu

Naše produkty

Oblúkové strechy už zďaleka nie sú iba výsadou priemyselných či komerčných budov. Hoci stále sa veľmi často sa využívajú pri rôznych typoch stavieb od menších stojísk až po veľké priemyselné haly, ...

11. januára 2022

Čítať viac
Čo je to motýliková strecha a aké sú jej najdôležitejšie výhody?

Čo je to motýliková strecha a aké sú jej najdôležitejšie výhody?

Zaujímavosti

Poznáte motýlikové strechy? Ak nie, ani sa veľmi nečudujeme, v našich končinách totiž nie sú príliš častou voľbou. Medzi ostatnými typmi striech však majú svoje miesto a prinášajú zaujímavú kombiná...

17. decembra 2021

Čítať viac