Zdielať

10 najzaujímavejších striech na svete

TOP 5/10 Zaujímavosti
10 najzaujímavejších striech na svete

Strechy je možné obdivovať rovnako ako umelecké diela. Neveríte? Presvedčí vás o tom náš výber 10 najzaujímavejších striech na svete. Tieto strechy v sebe ukrývajú jedinečné riešenia, nápady a so svojim stvárnením vo vás zanechajú nezabudnuteľný vizuálny zážitok. 

Wat Rong Khun - Thajsko

Náš výlet za najzaujímavejšími strechami sveta začnime v Ázii, konkrétne v Thajsku. V provincii Chiang Rai sa nachádza Biely chrám, ktorý vlastní Chalermchai Kositpipat. Verejnosti bol sprístupnený v roku 1997 a postupne sa rozširuje, takže stále sa nepovažuje za dokončený. Tento chrám s obdivuhodným príbehom zdobí strecha prepracovaná do najmenších detailov, ktorá je vyhotovená zo skla, špeciálnej omietky a zrkadiel.  

Shwedagon Pagoda – Mjanmarsko

Slávna Shwedagon Pagoda je považovaná za najposvätnejšiu stavbu celého Mjanmarska. Vďaka svojmu stvárneniu si vyslúžila pomenovanie Zlatá pagoda. To je naozaj presné, pretože pagodu je skutočne pokrytá zlatom, a to dokonca vo viacerých vrstvách. Aby toho nebolo málo, na vrchu pagody sú umiestnené tisíce diamantov a rubínov. 

New York Life Building – New York, USA

Z Ázie sa presuňme na americký kontinent, konkrétne do New Yorku, kde sa týči New York Life Building. Dnes ho už viacero mrakodrapov s prehľadom prerástlo, no svoju dominantnú črtu si táto budova postavená v roku 1928 zachovala dodnes. Tou je osemstranná pyramída na jej vrchole, ktorá bola vytvorená z vyše 25 000 dlaždíc namáčaných v 22-karátových zlatých plátkoch. 

California Academy of Sciences – San Francisco, USA

Vedecké centrum v Kalifornii púta pozornosť svojím konštrukčne veľmi zaujímavým sídlom. Tvorí ho niekoľko budov a dominantným prvkom je zvlnená zelená strecha. Na jej konštrukciu bolo použité sklo a približne 1,7 milióna priečinkov s vegetáciou. Tá je starostlivo vybraná tak, aby bola prínosná pre hmyz a drobné živočíchy. Strecha pomáha udržiavať teplotu vo vnútri budovy a zachytáva takmer 100 % zrážkovej vody

Vancouver Convention Center - Kanada

Zelená strecha Convention Center vo Vancouveri je jednou z najväčších zelených striech sveta. Bolo na nej vysadených okolo 400 000 tráv a rastlín z okolia mesta. Na streche sa zároveň nachádza aj niekoľko včelích úľov

Waldspirale - Darmstadt, Nemecko

Za najzaujímavejšími strechami sveta sa presuňme do Európy, konkrétne do nemeckého mesta Darmstadt. Tu sa nachádza pozoruhodný dom Friedricha Hundertwassera, ktorého strecha je prezývaná Waldspirale. Ide o dom s pomerne hlboko koncipovanou zelenou strechou, na ktorej môžu rásť aj menšie stromy. Táto výstredná stavba je postavená z recyklovaného betónu a spolu so zelenou strechou predstavuje zaujímavý spôsob dosiahnutia súladu s prírodou. 

Dom piatich zmyslov – Kaatsheuvel, Holandsko

Táto pozoruhodná stavba v holandskom meste Kaatsheuvel je sídlom cirkusu Efteling. Jej strecha bola inšpirovaná piatimi ľudskými zmyslami a aj preto má päť vrcholov. Strecha je zostavená z navrstveného rákosia a je podporená latami, čo umožňuje jej vytiahnutie do výšky. Efekt zvýrazňuje aj individuálne osvetlenie každého vrcholu strechy. 

Chrám kráľa Mateja – Budapešť, Maďarsko

Chrám postavený v neskorogotickom štýle zažil od roku 1255 mnohé prestavby, ktoré boli prispôsobované aktuálnym vládcom. Z jeho impozantnosti to však nič neubralo. V súčasnosti ho zdobí jedinečná strecha tvorená farebnými keramickými dlaždicami. 

La Pedrera – Barcelona, Španielsko

Ak chcete vidieť jedinečnú architektúru v podaní Gaudího, vyberte sa určite do Barcelony. Nájdete tu aj legendárnu La Pedreru, ktorá je Gaudího majstrovským dielom. Akékoľvek opisy sú asi zbytočné. Po tejto streche sa skrátka treba prejsť a obdivovať jej úchvatné detaily. 

Chrám premenenia Pána – Kiži, Rusko

Prehliadku najzaujímavejších striech zakončíme na maličkom ostrove Kiži na Onežskom jazere. Práve tu sa nachádza Chrám premenenia Pána, ktorý láka 22 strešnými kopulami a pozoruhodnou drevenou strechou. Tá je vyhotovená zo smrekového a borovicového dreva a dokončená bola v 18. storočí. Strechu tvorí až 60 000 drevených šindľov s hladkým povrchom. Aby toho nebolo málo, legenda hovorí, že celá strecha bola postavená pomocou jedinej sekery.