Zdielať

Solárne panely na plechovej streche: aké sú možnosti realizácie?

Rady
Solárne panely na plechovej streche: aké sú možnosti realizácie?
4.8-(18 hlasov)

Ako je možné namontovať fotovoltické systémy na plechové strechy?

Nevyužívané strešné plochy je možné využiť aj na výrobu energie pomocou solárnych článkov. Finančné programy pre fotovoltické systémy, ako aj nové a lacné upevňovacie systémy prispievajú k tomu, že čoraz viac strešných plôch dostáva týmto spôsobom doplnkovú funkciu. Aj keď sú plechové strechy veľmi ľahké, solárne články sa na ne dajú pripevniť rovnako ako na škridlové strechy – zistite, čo treba zvážiť a akým spôsobom je možné uchytenie solárnych článkov realizovať.

Čo treba zvážiť pri inštalácii solárnych článkov na plechové strechy?

Pri inštalácii fotovoltických systémov treba v prvom rade zohľadniť orientáciu strechy, optimálna je orientácia východ – západ. Okrem toho treba brať do úvahy aj očakávané zaťaženie vetrom a snehom – čo by ste o zaťažení snehom mali vedieť, vysvetľujeme v tomto článku.

Pri montáži na plechovú strechu treba dodržať minimálnu hrúbku plechu, a to 0,75 mm. Zároveň nesmie chýbať ani zvýšená ochrana proti korózii. V závislosti od presnej konštrukcie strechy a pevnosti krovu existujú rôzne spôsoby upevnenia.

Spôsoby upevnenia solárnych článkov na plechové strechy

Montážna súprava solárnych panelov zvyčajne pozostáva z montážnych svoriek a nosných koľajníc, ktoré sa pripevňujú k svorkám. Na túto podkladovú konštrukciu sa potom umiestnia panely. V dnešnej dobe sa už príchytka nepripevňuje na konštrukciu strechy, ale priamo na trapézový plech alebo strešnú škridlu. Na tento účel sa používajú skrutky do tenkého plechu. Okrem toho existujú aj novšie systémy, v ktorých sú moduly a nástavce už kombinované, čo umožňuje ešte rýchlejšiu montáž.

Pri upevňovaní musí byť konštrukcia strechy a nosný systém navzájom zladené, rozhodujúca je napríklad aj tepelná rozťažnosť strešného materiálu, z dôvodu určenia správneho počtu príchytiek a vzdialenosti medzi nimi. Aby bola zaručená bezpečná inštalácia a dlhodobá použiteľnosť solárneho systému, inštaláciu by mali vykonávať profesionálni montážni technici.

Oplatí sa solárny systém na plechovej streche?

Aby ste sa mohli rozhodnúť, či sa vám investícia do solárneho systému pre vašu strechu oplatí, potrebujete odhad od inštalačného technika. Jeho súčasťou by mal byť aj odhad toho, koľko energie môže hotový systém generovať a aké úspory CO2 je v dôsledku toho možné dosiahnuť. Najmä pri novej strešnej krytine, napríklad po rekonštrukcii starej eternitovej strechy, má zmysel uvažovať o kombinácii s fotovoltickým systémom. Pri plánovaní je možné materiály a jednotlivé montážne kroky najlepšie zladiť, ak je inštalácia solárneho systému realizovaná spolu so samotnou rekonštrukciou strechy.

Ohodnoťte náš článok

4.8-(18 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Ako a prečo odvetrávať šikmú strechu?

Ako a prečo odvetrávať šikmú strechu?

Rady

Odvetrávanie šikmých striech neradno podceňovať a mal by to vedieť každý jeden odborník, ktorý sa venuje návrhom a realizácii striech. Napriek tomu je nevhodne navrhnuté odvetrávanie strechy stále ...

21. januára 2023

Čítať viac
Čo je vetrotesnosť striech a prečo by ste ju mali brať do úvahy?

Čo je vetrotesnosť striech a prečo by ste ju mali brať do úvahy?

Rady

Pri projektovaní novej strechy a výbere strešnej krytiny je potrebné zohľadniť poveternostné podmienky v danej lokalite a počítať aj s prípadnými excesmi. Správne skonštruovanú novú strechu s dosta...

12. januára 2023

Čítať viac
Kvalitná strecha začína správnou realizáciou krovu

Kvalitná strecha začína správnou realizáciou krovu

Rady

Krov je nosnou konštrukciou šikmých striech a vzhľadom na to, akú dôležitú úlohu plní, zaslúži si mimoriadnu pozornosť nielen pri projektovaní, ale aj pri jeho realizácii. Kvalitne vyhotovený krov ...

30. decembra 2022

Čítať viac
Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Naše produkty

Aj v roku 2023 sa očakávajú vysoké čísla inflácie, ktoré spôsobujú nielen medzi našimi zákazníkmi neistotu. Je viac než isté, že vysoká inflácia aj tento rok odvetrá z bankových účtov viac ako 10%....

23. decembra 2022

Čítať viac