Zdielať

Solárne panely na plechovej streche: aké sú možnosti realizácie?

Rady
Solárne panely na plechovej streche: aké sú možnosti realizácie?
4.6-(19 hlasov)

Ako je možné namontovať fotovoltické systémy na plechové strechy?

Nevyužívané strešné plochy je možné využiť aj na výrobu energie pomocou solárnych článkov. Finančné programy pre fotovoltické systémy, ako aj nové a lacné upevňovacie systémy prispievajú k tomu, že čoraz viac strešných plôch dostáva týmto spôsobom doplnkovú funkciu. Aj keď sú plechové strechy veľmi ľahké, solárne články sa na ne dajú pripevniť rovnako ako na škridlové strechy – zistite, čo treba zvážiť a akým spôsobom je možné uchytenie solárnych článkov realizovať.

Čo treba zvážiť pri inštalácii solárnych článkov na plechové strechy?

Pri inštalácii fotovoltických systémov treba v prvom rade zohľadniť orientáciu strechy, optimálna je orientácia východ – západ. Okrem toho treba brať do úvahy aj očakávané zaťaženie vetrom a snehom – čo by ste o zaťažení snehom mali vedieť, vysvetľujeme v tomto článku.

Pri montáži na plechovú strechu treba dodržať minimálnu hrúbku plechu, a to 0,75 mm. Zároveň nesmie chýbať ani zvýšená ochrana proti korózii. V závislosti od presnej konštrukcie strechy a pevnosti krovu existujú rôzne spôsoby upevnenia.

Spôsoby upevnenia solárnych článkov na plechové strechy

Montážna súprava solárnych panelov zvyčajne pozostáva z montážnych svoriek a nosných koľajníc, ktoré sa pripevňujú k svorkám. Na túto podkladovú konštrukciu sa potom umiestnia panely. V dnešnej dobe sa už príchytka nepripevňuje na konštrukciu strechy, ale priamo na trapézový plech alebo strešnú škridlu. Na tento účel sa používajú skrutky do tenkého plechu. Okrem toho existujú aj novšie systémy, v ktorých sú moduly a nástavce už kombinované, čo umožňuje ešte rýchlejšiu montáž.

Pri upevňovaní musí byť konštrukcia strechy a nosný systém navzájom zladené, rozhodujúca je napríklad aj tepelná rozťažnosť strešného materiálu, z dôvodu určenia správneho počtu príchytiek a vzdialenosti medzi nimi. Aby bola zaručená bezpečná inštalácia a dlhodobá použiteľnosť solárneho systému, inštaláciu by mali vykonávať profesionálni montážni technici.

Oplatí sa solárny systém na plechovej streche?

Aby ste sa mohli rozhodnúť, či sa vám investícia do solárneho systému pre vašu strechu oplatí, potrebujete odhad od inštalačného technika. Jeho súčasťou by mal byť aj odhad toho, koľko energie môže hotový systém generovať a aké úspory CO2 je v dôsledku toho možné dosiahnuť. Najmä pri novej strešnej krytine, napríklad po rekonštrukcii starej eternitovej strechy, má zmysel uvažovať o kombinácii s fotovoltickým systémom. Pri plánovaní je možné materiály a jednotlivé montážne kroky najlepšie zladiť, ak je inštalácia solárneho systému realizovaná spolu so samotnou rekonštrukciou strechy.

Ohodnoťte náš článok

4.6-(19 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Existuje dotácia na strechu?

Existuje dotácia na strechu?

Rady

Prekvapujú vás každoročne vyššie a vyššie faktúry za energie, stará strecha už pomaly dosluhuje a býva sa vám pod ňou čoraz horšie? Alebo premýšľate, ako dosiahnuť, aby vám strecha prinášala ešte v...

28. mája 2024

Čítať viac
Kedy je čas na výmenu strešnej krytiny?

Kedy je čas na výmenu strešnej krytiny?

Rady

Strecha patrí medzi najdôležitejšie prvky každého domu, chráni nielen pred poveternostnými vplyvmi, ale zároveň dotvára celkový estetický dojem stavby. Navyše, viac ako si dokážeme pripustiť ovplyv...

28. apríla 2024

Čítať viac
Strešný eternit: čo s ním a ako postupovať?

Strešný eternit: čo s ním a ako postupovať?

Rady

Niektoré stavebné materiály patria jednoznačne do minulosti a príkladom je aj azbestocement, ktorý ešte nie tak dávno tvoril strechy menších aj väčších objektov. Strešný eternit už v súčasnosti nem...

28. marca 2024

Čítať viac
Strecha ako významný architektonický prvok

Strecha ako významný architektonický prvok

Zaujímavosti Rady

Dizajn strechy z pohľadu architektúry, podobne ako každá forma umenia, má hlboký psychologický vplyv na nás samotných. V priebehu histórie architekti nestavali budovy len ako úkryt, ale umne vytvár...

6. marca 2024

Čítať viac