Zdielať

Solárne panely na plechovej streche: aké sú možnosti realizácie?

Rady
Solárne panely na plechovej streche: aké sú možnosti realizácie?
4.8-(18 hlasov)

Ako je možné namontovať fotovoltické systémy na plechové strechy?

Nevyužívané strešné plochy je možné využiť aj na výrobu energie pomocou solárnych článkov. Finančné programy pre fotovoltické systémy, ako aj nové a lacné upevňovacie systémy prispievajú k tomu, že čoraz viac strešných plôch dostáva týmto spôsobom doplnkovú funkciu. Aj keď sú plechové strechy veľmi ľahké, solárne články sa na ne dajú pripevniť rovnako ako na škridlové strechy – zistite, čo treba zvážiť a akým spôsobom je možné uchytenie solárnych článkov realizovať.

Čo treba zvážiť pri inštalácii solárnych článkov na plechové strechy?

Pri inštalácii fotovoltických systémov treba v prvom rade zohľadniť orientáciu strechy, optimálna je orientácia východ – západ. Okrem toho treba brať do úvahy aj očakávané zaťaženie vetrom a snehom – čo by ste o zaťažení snehom mali vedieť, vysvetľujeme v tomto článku.

Pri montáži na plechovú strechu treba dodržať minimálnu hrúbku plechu, a to 0,75 mm. Zároveň nesmie chýbať ani zvýšená ochrana proti korózii. V závislosti od presnej konštrukcie strechy a pevnosti krovu existujú rôzne spôsoby upevnenia.

Spôsoby upevnenia solárnych článkov na plechové strechy

Montážna súprava solárnych panelov zvyčajne pozostáva z montážnych svoriek a nosných koľajníc, ktoré sa pripevňujú k svorkám. Na túto podkladovú konštrukciu sa potom umiestnia panely. V dnešnej dobe sa už príchytka nepripevňuje na konštrukciu strechy, ale priamo na trapézový plech alebo strešnú škridlu. Na tento účel sa používajú skrutky do tenkého plechu. Okrem toho existujú aj novšie systémy, v ktorých sú moduly a nástavce už kombinované, čo umožňuje ešte rýchlejšiu montáž.

Pri upevňovaní musí byť konštrukcia strechy a nosný systém navzájom zladené, rozhodujúca je napríklad aj tepelná rozťažnosť strešného materiálu, z dôvodu určenia správneho počtu príchytiek a vzdialenosti medzi nimi. Aby bola zaručená bezpečná inštalácia a dlhodobá použiteľnosť solárneho systému, inštaláciu by mali vykonávať profesionálni montážni technici.

Oplatí sa solárny systém na plechovej streche?

Aby ste sa mohli rozhodnúť, či sa vám investícia do solárneho systému pre vašu strechu oplatí, potrebujete odhad od inštalačného technika. Jeho súčasťou by mal byť aj odhad toho, koľko energie môže hotový systém generovať a aké úspory CO2 je v dôsledku toho možné dosiahnuť. Najmä pri novej strešnej krytine, napríklad po rekonštrukcii starej eternitovej strechy, má zmysel uvažovať o kombinácii s fotovoltickým systémom. Pri plánovaní je možné materiály a jednotlivé montážne kroky najlepšie zladiť, ak je inštalácia solárneho systému realizovaná spolu so samotnou rekonštrukciou strechy.

Ohodnoťte náš článok

4.8-(18 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Oslavujeme 20 rokov na trhu!

Oslavujeme 20 rokov na trhu!

Naše produkty

20. výročie Maslenu predstavuje významný míľnik v histórii každej spoločnosti, nás nevynimajúc. Poďme sa spolu pozrieť týmito pár riadkami, čím sme si za tých 20. rokov ako firma prešli a na záver ...

24. júla 2023

Čítať viac
Čo sú priehradové väzníky a na čo slúžia?

Čo sú priehradové väzníky a na čo slúžia?

Rady

Priehradové väzníky si nachádzajú v stavebníctve čoraz väčšie uplatnenie, a to prakticky vo všetkých segmentoch. Využiť sa dajú ako pri priemyselných a dopravných stavbách, tak aj bežných rodinných...

22. júna 2023

Čítať viac
Ako a prečo oplechovať atiku?

Ako a prečo oplechovať atiku?

Rady

Atika je architektonickým prvkom, ktorý zďaleka nie je výsadou iba historických stavieb. Práve naopak, atika býva súčasťou napríklad aj moderných rodinných domov s plochou strechou. Či už ju v konk...

18. júna 2023

Čítať viac
Ako funguje paropriepustná fólia a prečo na ňu nezabudnúť?

Ako funguje paropriepustná fólia a prečo na ňu nezabudnúť?

Rady

Nevyhnutnou súčasťou moderných a funkčných strešných plášťov sú aj fólie, ktoré plnia rôzne funkcie. Tie vo všeobecnosti slúžia na ochranu nosných častí strechy, znižovanie únikov tepla z vnútornýc...

12. júna 2023

Čítať viac