Zdielať

Správna montáž plechovej strechy ako kľúč k jej dlhovekosti a chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Rady
Správna montáž plechovej strechy ako kľúč k jej dlhovekosti a chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť
5-(33 hlasov)

Kvalitná plechová strecha vám pokojne môže vydržať aj desiatky rokov. Dôležitý je však nielen správny výber materiálov a doplnkov, ale aj montáž presne podľa pokynov výrobcov. Stále sa stretávame s názormi, že montáž plechovej strechy zvládne úplne každý, čo však ale nie je pravdou. Výsledkom neodbornej montáže býva nesprávne namontovaná strecha s kratšou životnosťou a horšími úžitkovými vlastnosťami. Zamerali sme sa preto na jednotlivé fázy správnej montáže a chyby, ktorým by ste sa určite mali vyhnúť. 

Odpovede na vaše najčastejšie otázky alebo formulár na získanie cenovej ponuky

Skôr ako začne montáž…

Po výbere a doručení strešnej krytiny nastáva fáza montáže, s ktorou by sa malo začať čo najskôr. V opačnom prípade je potrebné zabezpečiť dôkladné uskladnenie v súlade s pokynmi výrobcu, tak aby nedošlo k degradácii materiálu. Nechať na sebe naskladanú krytinu len tak niekde pod prístreškom môže byť prvou zásadnou chybou. Vo všeobecnosti sa totiž neodporúča skladovať časti krytiny na sebe viac ako 30 dní, aby v dôsledku kondenzácie vlhkosti nedošlo k jej hromadeniu medzi jednotlivými panelmi. 

Základom je projekt strechy

Predpokladáme, že v rukách už máte projekt strechy, v rámci ktorého je zrejmé, aká bude skladba strešného plášťa. Základnou zásadou je, že čím bude vaša príprava dôkladnejšia, tým bude montáž rýchlejšia, jednoduchšia a aj samotný výsledok bude lepší. Nepúšťajte sa do pokrývania strešnej krytiny kým nebudete mať jasno v tom, z čoho bude pozostávať strešný plášť. Akékoľvek dodatočné zmeny len zvyšujú nákladnosť celého projektu a čokoľvek zanedbáte, to sa bude len veľmi ťažko naprávať. 

Latovanie podľa typu krytiny a doplnkov

Každý typ strešnej krytiny má uvedené, aký je minimálny sklon strechy. Napríklad pri plechovej krytine Škridplech a Symetra je minimálny sklon 12°. Zároveň je potrebné dodržať presný rozostup lát, pričom merať treba naozaj precízne. Akékoľvek chyby či nepresnosti, môžu do budúcnosti znamenať zásadné problémy. Nezabudnite pri latovaní na všetky doplnky, ktorými bude vaša nová strecha vybavená, napríklad v prípade montáže tyčových snehových zábran je latovanie potrebné upraviť. 

Poistná hydroizolácia

Pri šikmých strechách je mimoriadne žiadúce použiť vysokodifúznu fóliu, ktorá slúži ako poistná hydroizolácia. Montuje sa vodorovne na krokvy a upevňuje kontralatami. Častou chybou pri montáži je nedodržanie odporúčaného postupu (dodržať napríklad minimálne preloženie), prípadne nedostatočné utesnenie. To má na za následok, že účinnosť fólie bude nižšia a teda celá strešná konštrukcia bude vystavená riziku hromadenia kondenzátu. Pozor si treba tiež dať na podozrivo lacné fólie. Šetriť s vedomím, že fóliu aj tak nie je vidno sa určite neoplatí. 

Odvetrávanie krytiny

O dôležitosti odvetrávania krytiny sme písali aj v tomto článku. V tejto fáze budete potrebovať odvetrávací pás hrebeňa a tiež vetrací hrebeň, ktorý zabraňuje vnikaniu nečistôt pod krytinu. Pri výbere odvetrávacieho pásu si dajte pozor na životnosť materiálu a snažte sa vybrať to najlepšie – opäť teda nešetrite. Pri montáži vetracieho hrebeňa zas pozor na dostatočne pevné prichytenie po celej dĺžke odkvapovej hrany. 

Montáž lemovania

Spravidla posledným krokom pred pokladaním strešných panelov je montáž lemovania, na ktorú sa používajú klampiarske doplnky. V rámci tohto kroku je opäť veľmi užitočné, ak sa môžete „oprieť“ o kvalitný projekt strechy a tak presne budete vedieť, kde majú jednotlivé časti lemovania svoje presné miesto. Na tento účel sa využíva spravidla bočné lemovanie pod krytinu, odkvapové lemovanie, záveterné lišty a úžľabie. 

V tomto kroku je stále pomerne častou chybou snaha ušetriť a výber lemoviek z nekvalitných materiálov. Stačia dve, tri horúce letá a menej kvalitné lemovky popraskajú prípadne zmenia svoj tvar a tým aj prestanú plniť svoju ochrannú funkciu. 

Pokladanie strešných panelov

Na fázu pokladania strešných panelov sa najviac teší zrejme každý už od samotného výberu krytiny. Postupovať je potrebné podľa kladačského plánu od výrobcu. Panely sa kladú vždy od odkvapovej hrany strechy a odporúča sa postupovať zľava doprava. V tejto fáze sa stretávame najčastejšie s dvoma chybami. 

K tej prvej dochádza pri úprave rozmerov strešných panelov – tie je totiž možné rezať avšak vždy iba nožnicami na plech, alebo špeciálnym zariadením na prestrihávanie. Bohužiaľ, stále sa vyskytujú prípady rezania kotúčovou brúskou, ktorá povrch strechy nenávratne poškodí. 

Druhou chybou býva použitie nesprávneho kotviaceho materiálu. Nie je totiž jedno, aké skrutky použijete. Na upevnenie krytiny odporúčame použiť samorezné skrutky s EPDM podložkou

Už iba lemovanie na krytinu…

Finálnou fázou je montáž lemovania s umiestnením na krytinu, teda hrebenáča, bočného lemovania a prípadne záveterných líšt. Okrem toho, že po vizuálnej stránke prirodzene doplnia vašu strechu, exponovaným miestam zabezpečia vyššiu ochranu pred poveternostnými vplyvmi. V tomto prípade opäť platí naša rada nešetriť a orientovať sa na kvalitné klampiarske doplnky.

Máte nezodpovedané otázky? Pozrite sekciu nášho webu, kde sme zosumarizovali odpovede na najviac kladené otázky ohľadom striech.

Ohodnoťte náš článok

5-(33 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Novinky

Aktuálne máme v akcii ešte dostupných 92 124 m2 plechu Podmienky výhodného nákupu: Platí pre objednávky nad 100m2 akéhokoľvek trapézového plechu Táto skvelá ponuka sa vzťahuje na materiály v hrúbka...

22. februára 2024

Čítať viac
Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Zaujímavosti

Lepšie úžitkové vlastnosti, dlhšia životnosť či nižšie náklady na energie. Všetko spomenuté vám môže priniesť nová strecha využívajúca tie najnovšie technické riešenia a inovácie. Pripravili sme pr...

9. januára 2024

Čítať viac
Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Naše produkty

Aj v roku 2024 máme pre vás možnosť si kúpiť našu strešnú krytinu za aktuálne nižšie ceny a nechať si ju dodať neskôr. Vyhnite sa avizovanému zvyšovaniu cien strešných krytín. Pre koho je táto možn...

16. decembra 2023

Čítať viac