Zdielať

Správna montáž plechovej strechy: kľúč k dlhej životnosti a bezproblémovému využívaniu

Rady
Správna montáž plechovej strechy: kľúč k dlhej životnosti a bezproblémovému využívaniu
4.6-(16 hlasov)

Plechové strešné krytiny sú vďaka svojim vlastnostiam stále obľúbenejšou voľbou. Nízka hmotnosť, široká paleta rôznych vyhotovení ale aj dlhá životnosť sú len niektoré z výhod, ktoré ponúkajú plechové strešné krytiny. Aby vám ale plechová strecha bez problémov poslúžila aj niekoľko desaťročí, je mimoriadne dôležité dbať na správnu montáž.

Plechové strešné krytiny si získavajú stále viac priaznivcov a dnes ich môžeme vidieť na rôznych stavbách. Od malých prístreškov cez rodinné domy až po veľké výrobné haly. Plechové strešné krytiny si vďaka svojej variabilite nájdu uplatnenie prakticky na každom type stavby. Hoci o plechových strechách kolovalo v minulosti viacero mýtov, dnes je tento typ striech veľmi silným rivalom pre tradičné materiály ako je napr. pálená škridla.

Kvalita plechovej strešnej krytiny je do veľkej miery závislá od kvality jej povrchovej úpravy. Pre dlhú životnosť takejto krytiny je priam nevyhnutná dostatočne hrubá a precízne aplikovaná vrstva pozinku. Nemenej dôležité sú ďalšie ochranné nátery, ktoré sú zárukou farbostálosti a odolnosti plechovej strechy voči vonkajším vplyvom.

Montáž plechovej strechy

Rovnako ako v prípade ostatných krytín, aj v prípade plechových platia určité špecifické zásady, ktoré je potrebné pri montáži dodržať. Hoci montáž plechových krytín nemožno označiť za príliš zložitú, jej precíznosť a kvalita priamo ovplyvňuje funkčnosť a životnosť strechy. Zamerali sme sa preto na spôsob montáže plechových striech v prípade rodinného domu. Zistíte teda, ako správne namontovať plechovú strechu a tiež, čomu sa pri montáži plechových striech určite vyhnúť.

Hneď na úvod netreba zanedbať prípravné práce

Ešte pred samotným zahájením montáže plechovej strechy je potrebné dôkladne preveriť stav krovu a jeho jednotlivých prvkov. Toto platí najmä v prípade rekonštrukcií, všetky poškodené prvky krovu je potrebné vymeniť a v prípade potreby krov zosilniť.

Montáž izolácie

Ak je krov preverený a je v poriadku, nasleduje montáž kontaktnej vysokodifúznej fólie. Na rozdiel od hydroizolačných fólií, ktoré svoje využitie nájdu najmä pri plochých strechách, tie difúzne slúžia na to, aby dochádzalo k riadenému prestupu vzduchu a vlhkosti, teda aby krov  “dýchal”. Vysokodifúzna fólia sa montuje spravidla na krokvy, prípadne drevené debnenie pomocou špeciálnych klincov. Jej uchytenie zabezpečujú tiež kontralaty, ktoré sa nabíjajú pozdĺž krokiev a špeciálna páska pod kontralaty, ktorá izoluje práve miesta klincových spojov.

Montáž plechovej krytiny na strechu s väčšou plochou

Montáž strešných lát, kontralát a odkvapového systému

Po montáži izolácie sa môžeme pustiť do tvorby nosného podkladu pre plechovú krytinu. Postup montáže si ilustrujme na prípade dvojplášťovej strechy. V tomto prípade sú laty montované v dvoch rovinách. V ose krokví sa ukotvia kontralaty a na ne sa upevnia laty v horizontálnom smere. Týmto spôsobom vznikne dvojplášťová strecha, ktorá dokáže účinne znížiť mieru prehrievania podkrovia. Po montáži lát a kontralát je potrebné venovať čas inštalácii lemovaní, od záveternej lišty pod krytinu, oplechovaniu, ale aj  odkvapovému lemovaniu a úžľabiam.

Povrchové ošetrenie dreva

Ešte pred samotnou montážou plechovej strešnej krytiny dôkladne zvážte potrebu povrchového ošetrenia dreva. Neošetrené drevo je omnoho viac náchylné na napadnutie drevokaznými hubami, hmyzom a hnilobou. Samozrejme, ošetrovať drevo na streche, či aj doma na dvore, nie je najšťastnejším riešením. Dnes je drevo pre približne 95 % striech morené priamo na píle, ktoré často drevo nestriekaju, ale ho rovno uložia od moriacich vaní, čím sa zabezpečí vyššia účinnosť samotného morenia.

Montáž plechovej strešnej krytiny

V tejto fáze už prichádzame k úkonom, pri ktorých je potrebné postupovať opatrne a s maximálnou precíznosťou. Veľmi dôležité je ukotvenie plechovej krytiny. Práve tento krok snáď najviac ovplyvňuje následnú kvalitu plechovej strechy. Poriadne ukotvenie je tiež nevyhnutné na to, aby mala strecha potrebné izolačné vlastnosti a odolnosť voči silnému vetru. Pri správne ukotvenej plechovej streche sa skrátka nebudete musieť obávať žiadnej víchrice.

Kotvenie plechovej krytiny

Pri montáži plechovej krytiny dbajte na výber kotviaceho materiálu a riaďte sa pokynmi výrobcu krytiny. Vo všeobecnosti ale platí, že skrutky na upevnenie by mali byť dostatočne dlhé, kvalitné a montované vždy kolmo na strešný plech. Nevyhnutnosťou je aj použitie podložky z gumového materiálu EPDM.

Pri zanedbaní vyššie uvedených pravidiel hrozí, že podložka nebude plniť svoju tesniacu funkciu a pod krytinu bude zatekať voda. Nesprávnym skrutkovaním zas môžete ľahko poškodiť povrchovú úpravu krytiny a v týchto miestach začne strecha následne korodovať.

Pokladanie plechovej strešnej krytiny

Rezanie plechovej krytiny

Pri montáži sa nevyhnete nutnosti strihať resp. rezať jednotlivé prvky plechovej krytiny. Na tento účel je potrebné použiť špeciálne nožnice (nibbler), prípadne nástavec k vŕtačke na strihanie plechu. Rez je potrebné vykonať čo najpresnejšie, aby nedošlo k deformácii materiálu a poškodeniu ochranných vrstiev. Na rezanie určite nepoužívajte uhlovú rotačnú brúsku, ani iné elektrické kotúčové náradia, ktoré strešný plech nenávratne poškodí oddelením špôn, zatavených do protekčných vrstiev, čím dôjde k zničeniu povrchovej úpravy.

Dodajme, že po vykonaní rezu je nevyhnutné hrany dôkladne začistiť a povrchovo ošetriť podľa pokynov výrobcu strešnej krytiny.

Pri montáži si dávajte veľký pozor na detaily

Pri samotnom pokladaní a montáži plechovej strechy je naozaj potrebné dať si pozor na každý detail. Dokonca aj na to, čo máte oblečené a obuté. Rôzne zipsy, znečistenie na odeve či obuvi môže ľahko spôsobiť poškriabanie povrchu a tým aj narušenie ochrannej vrstvy strešnej krytiny. Obozretnosť je teda rozhodne na mieste. Ak už k poškodeniu došlo, nezúfajte, dané miesto treba natrieť ochranným lakom vo farebnom prevedení krytiny, ideálne od výrobcu samotnej krytiny.

Montáž doplnkov strechy

V tomto bode sa už takpovediac blížime do finále. Plechovú strechu je v mnohých prípadoch vhodné doplniť o ďalšie príslušenstvo podľa toho, kde sa stavba nachádza, aký je sklon strechy a podobne. Najčastejšie ide o snehové zábrany, ktoré sú nevyhnutným doplnkom najmä pri stavbách vo vyšších nadmorských výškach. Snehové zábrany sú praktickým a bezpečnostným doplnkom, ktorý sa montuje pomocou špeciálnych gumových skrutiek.

Nezabudnite ani na výber a montáž doplnkov strechy

Montáž snehových zábran by mala byť akousi povinnosťou pre majiteľov objektov, ktorých sklon strechy smeruje do ulice, či na verejnú komunikáciu, keďže za prípadnú vzniknutú škodu zodpovedá práve majiteľ. Rozmiestnenie, či početnosť zábran by ste však mali nechať na odborníkov, pretože tie sa menia na základe zrážkovosti, sklonu strechy, materiálu, ale aj formátu krytiny.

Správne namontovaná plechová strecha sa vám odvďačí desaťročiami bezproblémového využívania bez akýchkoľvek kompromisov. Ak ste sa pre plechovú strešnú krytinu ešte definitívne nerozhodli, prečítajte si náš článok o 5 dôvodoch, pre ktoré sa bude plechová strešná krytina hodiť aj vašej stavbe.

Ohodnoťte náš článok

4.6-(16 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Naše produkty

Aj v roku 2023 sa očakávajú vysoké čísla inflácie, ktoré spôsobujú nielen medzi našimi zákazníkmi neistotu. Je viac než isté, že vysoká inflácia aj tento rok odvetrá z bankových účtov viac ako 10%....

17. januára 2023

Čítať viac
Ako a prečo odvetrávať šikmú strechu?

Ako a prečo odvetrávať šikmú strechu?

Rady

Odvetrávanie šikmých striech neradno podceňovať a mal by to vedieť každý jeden odborník, ktorý sa venuje návrhom a realizácii striech. Napriek tomu je nevhodne navrhnuté odvetrávanie strechy stále ...

22. decembra 2022

Čítať viac
Čo je vetrotesnosť striech a prečo by ste ju mali brať do úvahy?

Čo je vetrotesnosť striech a prečo by ste ju mali brať do úvahy?

Rady

Pri projektovaní novej strechy a výbere strešnej krytiny je potrebné zohľadniť poveternostné podmienky v danej lokalite a počítať aj s prípadnými excesmi. Správne skonštruovanú novú strechu s dosta...

22. decembra 2022

Čítať viac
Kvalitná strecha začína správnou realizáciou krovu

Kvalitná strecha začína správnou realizáciou krovu

Rady

Krov je nosnou konštrukciou šikmých striech a vzhľadom na to, akú dôležitú úlohu plní, zaslúži si mimoriadnu pozornosť nielen pri projektovaní, ale aj pri jeho realizácii. Kvalitne vyhotovený krov ...

19. decembra 2022

Čítať viac