Zdielať

Správna montáž plechovej strechy: kľúč k dlhej životnosti a bezproblémovému využívaniu

Rady
Správna montáž plechovej strechy: kľúč k dlhej životnosti a bezproblémovému využívaniu
4.6-(24 hlasov)

Plechové strešné krytiny sú vďaka svojim vlastnostiam stále obľúbenejšou voľbou. Nízka hmotnosť, široká paleta rôznych vyhotovení ale aj dlhá životnosť sú len niektoré z výhod, ktoré ponúkajú plechové strešné krytiny. Aby vám ale plechová strecha bez problémov poslúžila aj niekoľko desaťročí, je mimoriadne dôležité dbať na správnu montáž.

Plechové strešné krytiny si získavajú stále viac priaznivcov a dnes ich môžeme vidieť na rôznych stavbách. Od malých prístreškov cez rodinné domy až po veľké výrobné haly. Plechové strešné krytiny si vďaka svojej variabilite nájdu uplatnenie prakticky na každom type stavby. Hoci o plechových strechách kolovalo v minulosti viacero mýtov, dnes je tento typ striech veľmi silným rivalom pre tradičné materiály ako je napr. pálená škridla.

Kvalita plechovej strešnej krytiny je do veľkej miery závislá od kvality jej povrchovej úpravy. Pre dlhú životnosť takejto krytiny je priam nevyhnutná dostatočne hrubá a precízne aplikovaná vrstva pozinku. Nemenej dôležité sú ďalšie ochranné nátery, ktoré sú zárukou farbostálosti a odolnosti plechovej strechy voči vonkajším vplyvom.

Montáž plechovej strechy

Rovnako ako v prípade ostatných krytín, aj v prípade plechových platia určité špecifické zásady, ktoré je potrebné pri montáži dodržať. Hoci montáž plechových krytín nemožno označiť za príliš zložitú, jej precíznosť a kvalita priamo ovplyvňuje funkčnosť a životnosť strechy. Zamerali sme sa preto na spôsob montáže plechových striech v prípade rodinného domu. Zistíte teda, ako správne namontovať plechovú strechu a tiež, čomu sa pri montáži plechových striech určite vyhnúť.

Hneď na úvod netreba zanedbať prípravné práce

Ešte pred samotným zahájením montáže plechovej strechy je potrebné dôkladne preveriť stav krovu a jeho jednotlivých prvkov. Toto platí najmä v prípade rekonštrukcií, všetky poškodené prvky krovu je potrebné vymeniť a v prípade potreby krov zosilniť.

Rovnako dôležitá je aj správna fáza uskladnenia strešnej krytiny od momentu objednania až po jej montáž. Plechová krytina by nemala byť skladovaná viac ako mesiac v naskladanom stave, pretože dlhodobé vrstvenie môže spôsobiť deformácie materiálu. Ak je potrebné krytinu skladovať dlhšie, jednotlivé pásy by mali byť správne preložené, aby sa znížil tlak na jednotlivé vrstvy.

Navyše, krytina by nemala byť vystavená priamemu slnečnému žiareniu alebo nepriaznivým poveternostným podmienkam, ak je stále v originálnom balení, pretože to môže viesť k znehodnoteniu povrchovej úpravy. Dôkladné dodržiavanie týchto odporúčaní vám zabezpečí, že krytina bude v ideálnom stave až do momentu montáže. Všetky podrobnosti a dôvody nájdete v našom montážnom návode.

Montáž fólie

Ak je krov preverený a je v poriadku, nasleduje montáž kontaktnej vysokodifúznej fólie. Na rozdiel od hydroizolačných fólií, ktoré svoje využitie nájdu najmä pri plochých strechách, tie difúzne slúžia na to, aby dochádzalo k riadenému prestupu vzduchu a vlhkosti, teda aby krov  “dýchal”. Vysokodifúzna fólia sa montuje spravidla na krokvy, prípadne drevené debnenie pomocou špeciálnych klincov. Jej uchytenie zabezpečujú tiež kontralaty, ktoré sa nabíjajú pozdĺž krokiev a špeciálna páska pod kontralaty, ktorá izoluje práve miesta klincových spojov.

Pri výbere difúznych fólií je však nevyhnutné venovať pozornosť ich zloženiu a odolnosti voči UV žiareniu. V našom sortimente nájdete napríklad fóliu s gramážou 150 g/m², ktorá je v porovnaní s bežne dostupnými fóliami na trhu ťažšia a kvalitnejšia. Pochádza od renomovaného výrobcu JUTA. Paradoxom je, že väčšina difúznych fólií má v porovnaní so strešnou krytinou veľmi nízku záruku – štandardne len 2 roky. Ak chcete, aby záruka fólie bola porovnateľná so zárukou strešnej krytiny (napríklad 10 až 30 rokov), je potrebné investovať do prémiových produktov. Pri výbere lacnejších, štandardných fólií môže zákazníka síce potešiť nižšia cena, no po pár rokoch môže zistiť, že fólia v podstrešnom priestore sa rozpadla a z pôvodného materiálu nezostalo nič. Preto je dôležité zvažovať nielen cenu, ale aj kvalitu a životnosť fólie.

Montáž plechovej krytiny na strechu s väčšou plochou

Montáž strešných lát, kontralát a odkvapového systému

Po montáži izolácie sa môžeme pustiť do tvorby nosného podkladu pre plechovú krytinu. Postup montáže si ilustrujme na prípade dvojplášťovej strechy. V tomto prípade sú laty montované v dvoch rovinách. V ose krokví sa ukotvia kontralaty a na ne sa upevnia laty v horizontálnom smere. Týmto spôsobom vznikne dvojplášťová strecha, ktorá dokáže účinne znížiť mieru prehrievania podkrovia, ale hlavne zabezpečí odvetraný priestor pod krytinou, ktorý je absolútne kľúčový pre správne fungovanie strechy. Zabezpečuje správne vetranie vzduchu a jeho cirkuláciu cez odkvapovú hranu až po otvorený hrebeň. Iba takto správne odvetraná strecha môže fungovať správne počas dlhých rokov. Po montáži lát a kontralát je potrebné venovať čas inštalácii lemovaní, od záveternej lišty pod krytinu, oplechovaniu, ale aj  odkvapovému lemovaniu a úžľabiam.

Povrchové ošetrenie dreva

Ešte pred samotnou montážou plechovej strešnej krytiny dôkladne zvážte potrebu povrchového ošetrenia dreva. Neošetrené drevo je omnoho viac náchylné na napadnutie drevokaznými hubami, hmyzom a hnilobou. Samozrejme, ošetrovať drevo na streche, či aj doma na dvore, nie je najšťastnejším riešením. Dnes je drevo pre približne 95 % striech morené priamo na píle, ktoré často drevo nestriekaju, ale ho rovno uložia od moriacich vaní, čím sa zabezpečí vyššia účinnosť samotného morenia.

Zaujímavé je, že výrobcovia difúznych fólií často upozorňujú na to, že nie všetky fólie sú vhodné do kontaktu s moreným drevom. V niektorých prípadoch dokonca odmietajú uznať záruku, ak je fólia aplikovaná na namorené drevo. Preto je dôležité zvážiť, či drevo vôbec moriť, alebo nie. Ak sa rozhodnete pre morenie dreva, je nutné použiť takú fóliu, ktorá je navrhnutá tak, aby jej kontakt s morenými latami nepoškodil jej funkčnosť ani životnosť. Tento aspekt je kľúčový pri plánovaní montáže, aby ste predišli problémom so zárukou a zabezpečili dlhodobú ochranu strechy.

Montáž plechovej strešnej krytiny

V tejto fáze už prichádzame k úkonom, pri ktorých je potrebné postupovať opatrne a s maximálnou precíznosťou. Veľmi dôležité je ukotvenie plechovej krytiny. Práve tento krok snáď najviac ovplyvňuje následnú kvalitu plechovej strechy. Poriadne ukotvenie je tiež nevyhnutné na to, aby mala strecha potrebné izolačné vlastnosti a odolnosť voči silnému vetru. Pri správne ukotvenej plechovej streche sa skrátka nebudete musieť obávať žiadnej víchrice.

Kotvenie plechovej krytiny

Pri montáži plechovej krytiny dbajte na výber kotviaceho materiálu a riaďte sa pokynmi výrobcu krytiny. Vo všeobecnosti ale platí, že skrutky na upevnenie by mali byť dostatočne dlhé, kvalitné a montované vždy kolmo na strešný plech. Nevyhnutnosťou je aj použitie podložky z gumového materiálu EPDM.

Pri práci s podložkou EPDM je však dôležité dbať na to, aby bola správne roztiahnutá. Podložka nesmie byť príliš uvoľnená ani príliš stiahnutá, pretože nesprávne utiahnutie môže zhoršiť jej funkčnosť a tesnosť. Správne utiahnutie je kľúčové na zabezpečenie rovnomerného rozloženia podložky po celom povrchu. Ideálny výsledok dosiahnete použitím vhodného uťahovacieho zariadenia, ktoré umožní kontrolu sily utiahnutia a zaručí, že všetky skrutky budú mať rovnaký tlak na podložku, čím sa zabezpečí jednotnosť a dlhodobá spoľahlivosť montáže.

Pri zanedbaní vyššie uvedených pravidiel hrozí, že podložka nebude plniť svoju tesniacu funkciu a pod krytinu bude zatekať voda. Nesprávnym skrutkovaním zas môžete ľahko poškodiť povrchovú úpravu krytiny a v týchto miestach začne strecha následne korodovať.

Pri montáži plechovej krytiny je nevyhnutné dbať na správne umiestnenie upevňovacích skrutiek. Vždy by sa mali montovať pod modulom strešnej vlny, teda v mieste, kde je krytina v najtesnejšom kontakte s latou a priamo na nej leží. Tento postup zabezpečuje pevnejšie uchytenie a minimalizuje riziko vzniku netesností. Pri upevňovaní do miest, kde krytina nie je priamo podopretá latou, môže dôjsť k deformácii materiálu a oslabeniu jeho pevnosti, čo môže negatívne ovplyvniť dlhodobú životnosť a tesnosť strešného systému.

Pokladanie plechovej strešnej krytiny

Rezanie plechovej krytiny

Pri montáži sa nevyhnete nutnosti strihať resp. rezať jednotlivé prvky plechovej krytiny. Na tento účel je potrebné použiť špeciálne nožnice (nibbler), prípadne nástavec k vŕtačke na strihanie plechu. Rez je potrebné vykonať čo najpresnejšie, aby nedošlo k deformácii materiálu a poškodeniu ochranných vrstiev. Na rezanie určite nepoužívajte uhlovú rotačnú brúsku, ani iné elektrické kotúčové náradia, ktoré strešný plech nenávratne poškodí oddelením špôn, zatavených do protekčných vrstiev, čím dôjde k zničeniu povrchovej úpravy.

Dodajme, že po vykonaní rezu je nevyhnutné hrany dôkladne začistiť a povrchovo ošetriť podľa pokynov výrobcu strešnej krytiny.

Pri montáži si dávajte veľký pozor na detaily

Pri samotnom pokladaní a montáži plechovej strechy je naozaj potrebné dať si pozor na každý detail. Dokonca aj na to, čo máte oblečené a obuté. Rôzne zipsy, znečistenie na odeve či obuvi môže ľahko spôsobiť poškriabanie povrchu a tým aj narušenie ochrannej vrstvy strešnej krytiny. Obozretnosť je teda rozhodne na mieste. Ak už k poškodeniu došlo, nezúfajte, dané miesto treba natrieť ochranným lakom vo farebnom prevedení krytiny, ideálne od výrobcu samotnej krytiny.

Montáž doplnkov strechy

V tomto bode sa už takpovediac blížime do finále. Plechovú strechu je v mnohých prípadoch vhodné doplniť o ďalšie príslušenstvo podľa toho, kde sa stavba nachádza, aký je sklon strechy a podobne. Najčastejšie ide o okapový plech alebo snehové zábrany, ktoré sú nevyhnutným doplnkom najmä pri stavbách vo vyšších nadmorských výškach. Snehové zábrany sú praktickým a bezpečnostným doplnkom, ktorých hustotu treba zvážiť podľa príslušného snehového pásma.

Nezabudnite ani na výber a montáž doplnkov strechy

Montáž snehových zábran by mala byť akousi povinnosťou pre majiteľov objektov, ktorých sklon strechy smeruje do ulice, či na verejnú komunikáciu, keďže za prípadnú vzniknutú škodu zodpovedá práve majiteľ. Rozmiestnenie, či početnosť zábran by ste však mali nechať na odborníkov, pretože tie sa menia na základe zrážkovosti, sklonu strechy, materiálu, ale aj formátu krytiny.

Správne namontovaná plechová strecha sa vám odvďačí desaťročiami bezproblémového využívania bez akýchkoľvek kompromisov. Ak ste sa pre plechovú strešnú krytinu ešte definitívne nerozhodli, prečítajte si náš článok o 5 dôvodoch, pre ktoré sa bude plechová strešná krytina hodiť aj vašej stavbe.

Je však dôležité si uvedomiť, že namontovaním strechy proces starostlivosti nekončí. Na zaistenie jej dlhoročnej trvácnosti je nevyhnutné, aby sa strecha nachádzala v podmienkach odporúčaných výrobcom a aby jej užívateľ venoval pravidelnú údržbu. Pravidelná kontrola, čistenie od nečistôt a lístia, ako aj starostlivosť o odkvapový systém, sú kľúčové pre zabezpečenie toho, aby strecha dlhodobo plnila svoju funkciu bez porúch. Týmto spôsobom si udržíte jej vysokú kvalitu a odolnosť po celé roky.

Ohodnoťte náš článok

4.6-(24 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Strechy v budúcnosti

Strechy v budúcnosti

Zaujímavosti

Ešte pred päťdesiatimi rokmi boli eternitové strechy celkom bežnou súčasťou mnohých stavieb. Tento azbestocementový materiál dnes už vnímame ako zdravotné riziko a na jeho odstránenie je možné aj v...

17. decembra 2024

Čítať viac
Všetko dôležité o valbovom krove

Všetko dôležité o valbovom krove

Zaujímavosti

Vôbec nebudeme preháňať tvrdením, že strechy sú už po stáročia fascinujúcou súčasťou mnohých stavieb a mnohé sa dajú prirovnať až k umeleckým dielam. Vo viacerých historických centrách európskych m...

5. decembra 2024

Čítať viac
Zvuková izolácia: vplyv rôznych strešných krytín

Zvuková izolácia: vplyv rôznych strešných krytín

Nezaradené

V dnešnej uponáhľanej dobe je ticho čoraz vzácnejšie. Tiché prostredie je mimoriadne dôležité pre spánok a aj pre každodenné fungovanie v domácnosti, pričom bezpochyby ide o základné piliere fyzick...

25. novembra 2024

Čítať viac
Ako vyberať farbu fasády k streche

Ako vyberať farbu fasády k streche

Rady

Ak plánujete stavať alebo kompletne zrekonštruovať dom, skôr či neskôr prídete k otázke farebného zladenia jeho jednotlivých prvkov. Hoci sa to môže zdať ako ľahká úloha, pri stovkách rôznych fareb...

15. novembra 2024

Čítať viac