Strešné okná sú populárnym a cenovo dostupným spôsobom, ako do domu dostať viac prirodzeného svetla a dostatok vzduchu. Dokážu byť zaujímavým doplnkom v miestnosti a zároveň predstavujú zmysluplné využitie strešnej plochy. Navyše, pozerať sa na okolitý svet cez strešné okno v sebe skrýva neobyčajné čaro. Ako je to s montážou strešného okna na plechovú strechu, ako sa na tento proces pripraviť a na čo určite nezabudnúť?
Plánovanie montáže strešných okien
Rovnako ako pri iných stavebných úpravách, aj pri strešných oknách je potrebné začať najprv dôkladným návrhom. Vždy je samozrejme lepšie, ak sa so strešnými oknami počítalo už v procese projektovania a následne pri výbere strešnej krytiny, no nemusí to byť vždy pravidlom. Osadenie je strešných okien do už existujúcej strechy je samozrejme možné, avšak treba počítať s naozaj každým detailom.
Ak ste už vo fáze plánovania, prvými otázkami, na ktoré je potrebné nájsť odpoveď, sú počet okien, ich rozmer, rozmiestnenie a možnosť osadenia do existujúcej strešnej krytiny. Pri hľadaní odpovedí na tieto otázky prakticky neexistujú univerzálne rady. Vždy totiž závisí od sklonu strechy, veľkosti miestností, v ktorých by strešné okná mali byť umiestnené a napokon aj od toho, na akú svetovú stranu budú strešné okná orientované.
Niekoľko všeobecných zásad však aj tak platí a je určite dobré, ak sa ich budete pridŕžať. Úroveň presklenia strechy v konkrétnej miestnosti by nemala presiahnuť 10 až 12 % a čisto z pohľadu montáže sa často oplatí osadiť menej strešných okien s väčšou plochou, ako viacero menších okien. Podľa ďalšieho zo všeobecných odporúčaní sa na strechy so strmším sklonom oplatí kvôli lepšiemu presvetleniu osádzať väčšie strešné okná, pričom na strechy s menším sklonom vám postačia menšie okná.
Napokon, pri plánovaní rozmiestnenia strešných okien nezabudnite, že ovplyvnia klimatické podmienky v dome, a to či už v letnom alebo zimnom období. Pri výbere sa teda zaujímajte aj o izolačné vlastnosti okien a tieniace možnosti.
Montáž strešného okna do plechovej strechy
Hneď na úvod je potrebné spomenúť, že montáž strešného okna do plechovej strechy vôbec nie je jednoduchou záležitosťou a tento úkon by ste určite mali nechať na odborníka. Bez ohľadu na konkrétny typ plechovej strechy totiž vždy ide o veľký zásah, ktorý môže mať na životnosť krytiny nemalý vplyv. Na druhej strane, ak sa pri montáži nič nezanedbá, vôbec sa nemusíte obávať typických strašiakov, akými sú hromadenie vlhkosti okolo okna, zatekanie či degradácia strešného plechu.
Ako sme už v úvode spomenuli, vždy je lepšie, ak sa so strešným oknom počíta vopred. Viete tak podľa toho vybrať ako krytinu, tak aj samotné okno, čím docielite nielen jednoduchšiu montáž, ale aj lepší vizuálny efekt.
Strešné okno na falcované krytiny
Hladká krytina s drážkami poskytuje pre strešné okno dostatok priestoru a ide o veľmi dobrú kombináciu. Veľkosť okna je možné prispôsobiť drážkam strechy a je ideálne, ak sa ho podarí umiestniť medzi ne. Najlepšie je, ak sa na montáži bude podieľať skúsený klampiar, ktorý zabezpečí okolí okna precízne umiestnenie izolačných materiálov. Tie je potrebné prispôsobiť na mieru konkrétnemu oknu a lemovaniu. V tomto smere teda jednoznačne odporúčame odklon od štandardne dodávaného lemovania k strešným oknám a uprednostnenie riešenia, ktoré bude urobené na mieru.
Strešné okno na profilované krytiny
V prípade profilovaných plechových krytín, ktoré sú napríklad imitáciou škridiel, je možné použiť systémové lemovanie s plisovaným pásom. Ten zabezpečí tesnosť krytiny pred prenikaním dažďovej vody a snehu. Montáž strešného okna si vyžaduje delenie jednotlivých pásov, na ktoré je potrebné používať iba výrobcom odporúčané náradie, aby nedošlo k skráteniu životnosti a degradácii materiálu. Všetky miesta, v ktorých došlo k deleniu alebo ohybu, je potrebné dôkladne ošetriť a nalakovať.
Strešné okno alebo strešný výlez?
Zaujímavou alternatívou k strešnému oknu môže byť výlez. Rozmerovo ide o menší doplnok, ktorý slúži predovšetkým ako výstup na strechu. Uľahčí vám akúkoľvek technickú údržbu a umiestňuje sa spravidla do blízkosti antény alebo komína. Strešný výlez je obľúbeným doplnkom strechy aj z dôvodu, že sa postará o presvetlenie interiéru a jeho osadenie do plechovej strechy je pomerne jednoduché.
Záverom dodajme, že montáž strešného okna na plechovú strechu si vyžaduje nielen maximálnu presnosť, ale aj skúsenosti. Po odborne vykonanej montáži máte istotu, že sa skôr či neskôr nezačne okolo okna hromadiť vlhkosť, zatekať, prípadne nebude dochádzať k nadmerným únikom tepla. Máte tak istotu, že strešné okno vám bude robiť radosť a nie spôsobovať starosti.