Zdielať

Stanová strecha a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Zaujímavosti
Stanová strecha a všetko, čo by ste o nej mali vedieť
5-(43 hlasov)

Stanová strecha, nazývaná aj ihlanová, bola pomerne bežným javom predovšetkým pri menších rodinných domoch so štvorcovým pôdorysom postavených v 60-tych a 70-tych rokoch minulého storočia. Svojich priaznivcov má aj dnes hoci v menšej miere, keďže v pomyselnom rebríčku obľúbenosti ju už dávnejšie predbehli sedlové či ploché strechy. Prezradíme vám, v čom spočívajú výhody a nevýhody stanových striech, pričom sme nevynechali ani otázku výberu tej správnej krytiny. 

Odpovede na vaše najčastejšie otázky alebo formulár na získanie cenovej ponuky

Čo je stanová strecha?

Odlíšiť stanovú strechu od ostatných typov nie je nič zložité. Pozostáva totiž zo štyroch strešných rovín, ktoré sa zbiehajú do jedného vrcholu. Samotný hrebeň strechy je tak prakticky sústredený do jediného bodu. Takto koncipovaná strecha pripomína ihlan a práve z tohto dôvodu sa môžete stretnúť aj s označením ihlanová strecha. Stanovú strechu je možné vyhotoviť ako jednoplášťovú, dvojplášťovú či dokonca trojplášťovú, kedy sa vytvoria dve difúzne medzery. 

Ako sme už v úvode spomenuli, stanové strechy sa využívali najmä pri domoch so štvorcovým pôdorysom. V súčasnosti sú ešte celkom obľúbené pri jednoduchších stavbách, ako sú rôzne prístrešky, garáže či altánky, pri rodinných domoch ich je už ale vídať pomenej. Stanovú strechu je možné vyhotoviť s rôznymi rozmermi, pričom stretnúť sa môžete aj s prípadmi, kedy väčšia stavba obsahuje hneď niekoľko menších strešných konštrukcií ihlanového tvaru plniacich skôr dekoračnú funkciu. 

Výhody stanovej strechy

Stanová strecha je v každom prípade zaujímavou voľbou a ani v hustej zástavbe rodinných domov s ňou určite nezapadnete. Okrem celkom originálneho vzhľadu v sebe tento typ strešnej konštrukcie spája viacero výhod. V prípade voľby vhodného sklonu môžete naplno využiť podstrešný priestor na odkladanie vecí, prípadne vybudovanie zaujímavého obytného podkrovia. Samotná montáž tohto typu strechy patrí medzi tie jednoduchšie a veľkou výhodou je možnosť použitia prakticky akejkoľvek strešnej krytiny.

Rovnako ako pri iných šikmých strechách, aj v tomto prípade môžete počítať s veľmi dobrou odolnosťou voči poveternostným vplyvom a rýchlym odtokom zrážkovej vody. Pri dodržaní konštrukčných zásad sa nemusíte obávať ani silného vetra. Výhodou pri stanových strechách je aj to, že priestor pod ňou je chránený z každej strany. 

Nevýhody stanovej strechy

Ešte skôr ako sa rozhodnete pre realizáciu stanovej strechy, mali by ste dôkladne zvážiť aj potenciálne nevýhody, ktoré so sebou prináša tento typ konštrukcie. Pri nízkom sklone stanovej strechy bude podkrovný priestor len ťažko využiteľný, preto sa často oplatí uprednostniť skôr vyšší sklon. Ten už ale nemusí byť vhodný z architektonického pohľadu, kedy môže najmä pri menších stavbách takto koncipovaná strecha pôsobiť ťažkopádne. 

Ak už sa predsa len rozhodnete, aký sklon stanovej strechy bude pre vaše potreby ideálny, nezabudnite zohľadniť, že pokladanie krytiny na tento typ strechy je o niečo prácnejšie. Samotná montáž krytiny vás teda môže vyjsť o niečo drahšie, ako keby ste uprednostnili povedzme sedlovú strechu. 

Akú krytinu si vybrať na stanovú strechu? 

Na záver sa ešte predsa len vráťme k jednej z výhod stanových striech. Ak sa pre ňu rozhodnete, vybrať si môžete prakticky akúkoľvek strešnú krytinu, nevynímajúc moderné plechové krytiny. V tomto ohľade preto nemusíte robiť žiadne kompromisy a vybrať si môžete presne podľa vášho vkusu, rozpočtu, prípadne nosnosti krovu. Na stanové strechy sú zvlášť vhodné aj profilované plechové krytiny, ktorých rozmery sa dajú strešnej konštrukcii ľahko prispôsobiť. Keďže plechové krytiny sa vo všeobecnosti montujú pomerne jednoducho, čiastočne eliminujete nevýhodu spočívajúcu v prácnejšom pokrývaní stanových striech, ktoré sme zmienili v predchádzajúcom odstavci. 

Popri ostatných výhodách plechových krytín, ako sú vysoká odolnosťpriaznivá cena nám nedá nespomenúť ešte jeden dôležitý parameter, a to hmotnosť. Vďaka nízkej hmotnosti krytiny si nemusíte robiť starosti s nosnosťou strešnej konštrukcie. Na záver už iba ostáva dodať, že hoci stanové strechy zďaleka nevedú rebríčky popularity, stále ide o zaujímavé riešenie, ktoré dokáže vyniknúť a zároveň spoľahlivo slúžiť.

Máte nezodpovedané otázky? Pozrite sekciu nášho webu, kde sme zosumarizovali odpovede na najviac kladené otázky ohľadom striech.

Ohodnoťte náš článok

5-(43 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Oslavujeme 20 rokov na trhu!

Oslavujeme 20 rokov na trhu!

Naše produkty

20. výročie Maslenu predstavuje významný míľnik v histórii každej spoločnosti, nás nevynimajúc. Poďme sa spolu pozrieť týmito pár riadkami, čím sme si za tých 20. rokov ako firma prešli a na záver ...

24. júla 2023

Čítať viac
Čo sú priehradové väzníky a na čo slúžia?

Čo sú priehradové väzníky a na čo slúžia?

Rady

Priehradové väzníky si nachádzajú v stavebníctve čoraz väčšie uplatnenie, a to prakticky vo všetkých segmentoch. Využiť sa dajú ako pri priemyselných a dopravných stavbách, tak aj bežných rodinných...

22. júna 2023

Čítať viac
Ako a prečo oplechovať atiku?

Ako a prečo oplechovať atiku?

Rady

Atika je architektonickým prvkom, ktorý zďaleka nie je výsadou iba historických stavieb. Práve naopak, atika býva súčasťou napríklad aj moderných rodinných domov s plochou strechou. Či už ju v konk...

18. júna 2023

Čítať viac
Ako funguje paropriepustná fólia a prečo na ňu nezabudnúť?

Ako funguje paropriepustná fólia a prečo na ňu nezabudnúť?

Rady

Nevyhnutnou súčasťou moderných a funkčných strešných plášťov sú aj fólie, ktoré plnia rôzne funkcie. Tie vo všeobecnosti slúžia na ochranu nosných častí strechy, znižovanie únikov tepla z vnútornýc...

12. júna 2023

Čítať viac