Zdielať

Stavba strechy od začiatku až po koniec

Ako vyberať Rady
Stavba strechy od začiatku až po koniec

Rozhodli ste pre stavbu strechy svojpomocne, alebo vás iba zaujíma, ako celý proces stavby strechy prebieha? Pripravili sme pre vás malého sprievodcu stavbou strechy, vďaka ktorému budete presne vedieť, ako celý tento proces prebieha. Zamerali sme sa na stavbu plechovej strechy, jej špecifiká a základný postup.

Spôsob stavby strechy sa mierne odlišuje v závislosti od toho, ako je vyhotovený strešný plášť a akú si zvolíte strešnú krytinu. Závisí tiež od toho, do akej miery bude strecha členitá a aké prvky budú jej súčasťou. Vo všeobecnosti môžeme uviesť, že spôsob stavby plechových striech je veľmi podobný bez ohľadu na to, aký model plechovej krytiny si napokon vyberiete. Rozdiely sú najmä pri pokladaní plechových dielov. Ak si napríklad zvolíte uzamykací systém Klikpanel, vďaka perforovaným drážkam na paneli môžete počítať s veľmi jednoduchým a navyše aj skrytým kotvením.

Výber vhodného typu strechy

Ak staviate nový dom, rozhodnite sa pre typ strechy, ktorý vám bude najviac vyhovovať. Možnosťou zďaleka nie je iba šikmá alebo plochá strecha, v súčasnosti rozlišujeme vyše 20 typov striech podľa tvaru. Kým ploché strechy sú vo všeobecnosti lacnejšie, v porovnaní so sedlovými strechami sú zas o niečo menej praktické. Rozdiel pri jednotlivých typoch striech je teda nielen z estetického hľadiska, ale aj spôsobu vyhotovenia a nákladov naň. Dobre teda zvážte, pre ktorý typ strechy sa rozhodnete.

Rekonštrukcia krovu a nová strešná krytina

Podkladová konštrukcia

Stavba strechy vždy začína od podkladovej konštrukcie. Ak staviate novú strechu, je potrebné vybrať si vhodný spôsob skladby strešného plášťa a to najmä s ohľadom na to, akým spôsobom plánujete využívať podkrovie. Ak zostane podkrovie nezateplené a nebude obývateľné, je vhodné  použiť difúznu fóliu. 

V prípade zatepleného podkrovia, ktoré bude možné využívať aj na bývanie, je potrebné venovať celému strešnému plášťu trochu viac pozornosti. Takéto riešenie si totiž vyžaduje dostatočné vetranie, spravidla je potrebné vytvorenie vetracej medzery, ktorú je možné vyhotoviť pomocou kontralát.

Ak ide o rekonštrukciu strechy, je potrebné podkladovú konštrukciu dôkladne skontrolovať. Všímajte si najmä akékoľvek nerovnosti, praskliny či iné poškodenie, ktoré by celkovú stabilitu novej strechy mohlo ohroziť.

Podkladovú konštrukciu nepodceňujte

Latovanie

Všeobecnou výhodou plechových strešných krytín je ich veľmi nízka hmotnosť. Aj preto sa spravidla nevyžaduje zosilnenie krovu. Na čom ale záleží, je dodržanie rozstupu jednotlivých lát a sklonu strechy v súlade s pokynmi na montáž od výrobcu.

V tejto fáze stavby strechy odporúčame použiť tzv. poistnú hydroizoláciu, pozor však, v prípade zatepleného krovu je nevyhnutnosťou. Následne je na fóliu pozdĺž krokiev potrebné pribiť kontralaty a až potom latovanie. Dodajme, že ešte pred samotným pokladaním krytiny je potrebné inštalovať odkvapové háky a prípadne aj celý odkvapový systém spolu s plechmi úžľabia.

Pokladanie plechovej krytiny

Pri pokladaní plechovej strešnej krytiny je potrebné postupovať s maximálnou opatrnosťou tak, aby nedošlo k deformácii plechových dielov. Platí to najmä o plechových dieloch s väčšou plochou, ktoré sú pri manipulácií náchylné na „skrútenie“. Zvláštnu opatrnosť si vyžaduje aj povrch krytiny. Postupujte tak, aby nedošlo k jeho poškriabaniu, čím by sa znížila odolnosť povrchovej úpravy.

Pred pokladaním krytiny je veľmi vhodné, ak máte k dispozícii tzv. kladačský plán. Ten vám samozrejme k strešnej krytine dodáme. Určite podľa neho odporúčame postupovať, keďže vám celé pokladanie výrazne uľahčí. Čo nájdete v tomto pláne? Ide predovšetkým o postup, kedy a akým spôsobom klásť jednotlivé prvky strechy, akým smerom postupovať a ako podsúvať jednotlivé plechové tabule. V tejto fáze odporúčame všetko dôkladne premerať, tak aby bolo možné jednotlivé plechy vzájomne zarovnať. V prípade, ak je potrebné plechový diel rozdeliť, je potrebné na vzniknutú hranu zabrúsiť a aplikovať na ňu ochranný náter.

Dodajme, že ak ide o strechu s komínom, strešným oknom, prípadne vetracím otvorom, je potrebné tieto prvky ešte pred pokladaním krytiny oplechovať.

Pokladanie plechovej strešnej krytiny

Kotvenie plechovej strešnej krytiny

Pri kotvení plechovej strešnej krytiny je potrebné postupovať presne v súlade s pokynmi výrobcu, keďže tie sa môžu líšiť v závislosti od vlastností a tvarovania krytiny. Krytinu upevňuje špeciálnymi skrutkami, ktoré sú určené na tento účel a zabezpečia, že povrch strechy si zachová svoje ochranné vlastnosti a strecha bude zároveň dostatočne pripevnená.

Po ukotvení strešnej krytiny nasleduje montáž hrebenáča a dokončenie detailov na odkvapovom systéme a úžľabí. Medzi výhody plechových striech patrí aj jednoduchosť ich montáže, tí šikovnejší ju určite zvládnu svojpomocne. Ak si však na tento krok netrúfate, nebojte sa obrátiť na odborníkov so skúsenosťami.

Mohlo by vás zaujímať

5 dôvodov, prečo je plechová strecha ideálnym riešením aj pre vašu stavbu

5 dôvodov, prečo je plechová strecha ideálnym riešením aj pre vašu stavbu

Rady

Plechové strechy sú aj na Slovensku stále populárnejšie a žiadanejšie. Spájajú v sebe totiž viacero výhod, ktoré z nich pri stavbe, či rekonštrukcii často robia bezkonkurenčnú voľbu. Zistite, prečo...

21. mája 2021

Čítať viac
Slovník strechy, 1 časť.

Slovník strechy, 1 časť.

Zaujímavosti

Pri stavbe rodinného domu  sa ľudia stretávajú s rôznymi výrazmi, ktorým nie vždy rozumejú. Aj preto sme pripravili malý slovník strechy. Veríme, že vám pomôže pri vašich veľkých plánoch. A Aetos –...

21. mája 2021

Čítať viac
Správna montáž plechovej strechy: kľúč k dlhej životnosti a bezproblémovému využívaniu

Správna montáž plechovej strechy: kľúč k dlhej životnosti a bezproblémovému využívaniu

Rady

Plechové strešné krytiny sú vďaka svojim vlastnostiam stále obľúbenejšou voľbou. Nízka hmotnosť, široká paleta rôznych vyhotovení ale aj dlhá životnosť sú len niektoré z výhod, ktoré ponúkajú plech...

21. mája 2021

Čítať viac
Ako sa rozdávajú vianočné darčeky vo svete?

Ako sa rozdávajú vianočné darčeky vo svete?

Zaujímavosti

Najkrajšie obdobie roka sa už nezadržateľne blížia a spolu s ním aj rozdávanie darčekov. Vráťme sa nachvíľku do detských čias a pozrime sa na to, aké rôzne bytosti vo svete roznášajú vianočné darče...

21. mája 2021

Čítať viac