Zdielať

Strechy, ktoré nezaťažujú prírodu. Z akých recyklovateľných materiálov je možné vyhotoviť strechu?

Zaujímavosti
Strechy, ktoré nezaťažujú prírodu. Z akých recyklovateľných materiálov je možné vyhotoviť strechu?
5-(25 hlasov)

Rovnako ako v iných oblastiach, aj v stavebníctve sa stále vo väčšej miere venuje pozornosť tomu, akú záťaž predstavujú používané materiály pre životné prostredie. Z tohto pohľadu sa stále výraznejšie presadzuje používanie recyklovateľných materiálov a platí to prakticky pri všetkých častiach stavby. Výnimkou teda nie sú ani strechy, pozrime sa na to, aké recyklovateľné materiály sa pri stavbe striech využívajú a v čom spočívajú ich výhody. 

Recyklovateľné stavebné materiály získavajú na popularite

Ponuka stavebných materiálov je dnes vo všeobecnosti mimoriadne široká. Pri výbere je teda potrebné vziať do úvahy množstvo faktorov. Medzi tie najdôležitejšie patrí bezpochyby bezpečnosť materiálu, pevnosť a jeho zdravotná nezávadnosť. Nie je to pritom tak dávno, čo sa na stavbách používali materiály, ktoré by dnes už z pohľadu zdravotnej neškodnosti rozhodne neobstáli. Čoraz väčší dôraz je kladený aj na recyklovateľnosť materiálov, ich zdroj a možnosti ďalšieho zužitkovania. 

Posúdiť recyklovateľnosť určitého materiálu a jeho dopadov na životné prostredie je ale potrebné v širších súvislostiach. Dnes už nestačí, že určitý materiál označíme za recyklovateľný iba preto, že po skončení životnosti sa dá spracovať a opätovne použiť. Pri uvažovaní o dopadoch určitého materiálu na životné prostredie je preto potrebné zohľadniť aj zdroj materiálu, spôsob a energetickú náročnosť jeho spracovania, náročnosť na dopravu a tiež spôsoby, akými je možné materiál opätovne použiť. 

Použitím materiálu však dopady na životné prostredie nekončia, preto je potrebné zamyslieť sa aj nad priebežnou potrebou údržby a tiež predpokladanou životnosťou. Stále častejšie sa aj na stavbách používajú materiály získané z trvalo udržateľných zdrojov, z mnohých recyklovateľných materiálov spomeňme najmä drevo, lomový kameň, trstinu či dokonca konope, ktoré sa stáva veľmi obľúbeným materiálom najmä pre svoje izolačné vlastnosti. Tieto trendy samozrejme neobchádzajú ani konštrukcie striechstrechy z recyklovateľných materiálov dostávajú stále viac pozornosti. 

Strechy z recyklovateľných materiálov

Pri stavbe striech sa používa celý rad rôznych materiálov, od strešnej krytiny cez poistnú hydroizoláciu, zateplenie až po samotnú konštrukciu krovu. Ak chcete mať kvalitnú strechu, ktorá pri výstavbe, počas svojej životnosti a napokon aj po zlikvidovaní nebude záťažou pre životné prostredie, mali by ste mať premyslený každý jeden detail a teda vyberať si medzi recyklovateľnými materiálmi.

Nejde iba o strešnú krytinu

Pri výstavbe krovu nie je príliš nad čím uvažovať, keďže spravidla sa na tento účel vyberá kvalitné drevo, ktoré už samo o sebe je dobre využiteľným materiálom aj po skončení životnosti. O niečo horšie je to už s rôznymi izolačnými materiálmi, keďže mnohé z nich sa vyrábajú z materiálov, ktoré sú nerecyklovateľné. 

Vhodným príkladom sú v tomto smere PVC fólie používané na izoláciu strechy. Možno si poviete, že PVC fólie v tomto prípade nie je veľa, no predstavte si to množstvo stavieb a tú plochu striech, pod ktorými sa tieto fólie používajú. 

Fólie z PVC sú výhodné najmä cenovo, no v porovnaní s inými alternatívami už môžu trochu strácať z pohľadu vlastností a životnosti. Ak hľadáte recyklovateľnú hydroizoláciu strechy, vhodným riešením sú EPDM fólie vyrábané zo syntetického kaučuku. Okrem recyklovateľnosti a veľmi dobrých izolačných vlastností je príjemným bonusom aj veľmi dlhá životnosť presahujúca aj 40-50 rokov. 

Poctivá plechová krytina vydrží slúžiť desiatky rokov

Strešné krytiny z recyklovateľných materiálov

Poďme o vrstvu vyššie priamo ku krytine. Tradičné betónové aj pálené škridly môžeme považovať za recyklovateľný materiál, po rozlámaní, prípadne drvení sa dajú opätovne použiť. Z pohľadu záťaže životného prostredia sú na tom veľmi dobre aj plechové strešné krytiny, a to hneď z viacerých dôvodov. 

Oceľ a hliník patria medzi veľmi dobre recyklovateľné materiály, pričom výhodou je aj ich nízka hmotnosť a dlhá životnosť. Nejde teda o tzv. rýchloobrátkový materiál, je vyrobený raz a slúži aj desiatky rokov bez potreby dodatočnej a náročnej údržby. Krytiny z hliníka sú navyše 100 % recyklovateľné a opakovane použitý hliník nestráca prakticky nič zo svojich vlastností. Hliník teda aj pri prísnom posudzovaní dopadov na životné prostredie vychádza ako jeden z najlepších materiálov. 

Pri plechových strešných krytinách je vhodné vyzdvihnúť aj možnosť výroby na mieru konkrétnej streche podľa presného zamerania, čím sa opäť minimalizuje vznik odpadu, resp. nevyužiteľných kusov materiálu. Bonusom je potom aj relatívne jednoduchá doprava a úspora pri stavbe krovu, keďže plechy sú ľahké.

Napokon, ak chcete mať strechu z recyklovateľných materiálov, zabúdať netreba ani na klampiarske doplnky a odkvapové rúry. Pokúste sa vyhnúť rôznym plastom a náhradám z umelej hmoty, poctivo vyrobeným klampiarskym doplnkom z plechu sa iba ťažko vyrovnajú.

Ohodnoťte náš článok

5-(25 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Oslavujeme 20 rokov na trhu!

Oslavujeme 20 rokov na trhu!

Naše produkty

20. výročie Maslenu predstavuje významný míľnik v histórii každej spoločnosti, nás nevynimajúc. Poďme sa spolu pozrieť týmito pár riadkami, čím sme si za tých 20. rokov ako firma prešli a na záver ...

24. júla 2023

Čítať viac
Čo sú priehradové väzníky a na čo slúžia?

Čo sú priehradové väzníky a na čo slúžia?

Rady

Priehradové väzníky si nachádzajú v stavebníctve čoraz väčšie uplatnenie, a to prakticky vo všetkých segmentoch. Využiť sa dajú ako pri priemyselných a dopravných stavbách, tak aj bežných rodinných...

22. júna 2023

Čítať viac
Ako a prečo oplechovať atiku?

Ako a prečo oplechovať atiku?

Rady

Atika je architektonickým prvkom, ktorý zďaleka nie je výsadou iba historických stavieb. Práve naopak, atika býva súčasťou napríklad aj moderných rodinných domov s plochou strechou. Či už ju v konk...

18. júna 2023

Čítať viac
Ako funguje paropriepustná fólia a prečo na ňu nezabudnúť?

Ako funguje paropriepustná fólia a prečo na ňu nezabudnúť?

Rady

Nevyhnutnou súčasťou moderných a funkčných strešných plášťov sú aj fólie, ktoré plnia rôzne funkcie. Tie vo všeobecnosti slúžia na ochranu nosných častí strechy, znižovanie únikov tepla z vnútornýc...

12. júna 2023

Čítať viac