Zdielať

Strešné snehové zábrany – nevyhnutný doplnok

Naše produkty
Strešné snehové zábrany – nevyhnutný doplnok
5-(21 hlasov)

Na snehové zábrany strechy sa v našich zemepisných šírkach určite neoplatí zabúdať. Ide o dôležitý prvok strechy, ktorý plní významnú ochrannú funkciu. Ak ho vaša strecha nemá, určite by ste ho mali doplniť. Predstavíme vám systém snehových zábran, teda lapače snehu a rozrážače, poradíme vám, ako si správne vybrať a čo pri ich montáži určite nepodceniť.

Keď zima (ne)prekvapí

Strecha je bezpochyby jeden z najdôležitejších prvkov akejkoľvek stavby. Pri výbere tej správnej strešnej krytiny netreba zohľadniť iba jej vzhľad a materiál, ale aj okolité prostredie a tomu prispôsobiť výber strešných doplnkov. V našich končinách, kde neraz počas zimy dokáže veľká snehová nádielka poriadne prekvapiť, by mali byť samozrejmou súčasťou striech snehové zábrany a rozrážače.

V praxi sa bohužiaľ často stretávame s tým, že tento strešný prvok je obchádzaný ako nepotrebný. Je pritom dôležité spomenúť, že zo strany majiteľov nehnuteľností ide doslova o hazard, pretože padajúci sneh zo strechy dokáže spôsobiť veľké materiálne škody a v tých horších prípadoch aj ujmy na zdraví. Pri výbere strechy so snehovými zábranami počíta len málokto a platí to najmä v západnej a južnej oblasti Slovenska. V tomto smere sú majitelia nehnuteľností z vyššie položených oblastí o niečo zodpovednejší.

Snehové zábrany sú v niektorých lokalitách nevyhnutnosťou

Ak nemáte na streche snehové zábrany, stále nie je neskoro. Aj keď sa s nimi pri projektovaní domu nepočítalo, je snehové zábrany a rozrážače možné doplniť neskôr. Navyše, montáž snehových zábran nie je vôbec zložitým úkonom. Samozrejme platí, že aj pri montáži snehových zábran je potrebné postupovať tak, aby zábrany následne spoľahlivo plnili svoj účel a zároveň nepodceniť fakt, že ide o prácu vo výškach.

Prečo sú snehové zábrany také dôležité?

Snehové zábrany strechy sú v prvom rade dôležité z bezpečnostného hľadiska. Oplatí sa ich umiestniť v tých miestach, kde môže pád snehu zo strechy poškodiť okolie, prípadne ohrozovať chodcov či inú premávku.

Samozrejme ohľady je potrebné brať aj na samotnú strechu, správne navrhnuté a inštalované snehové zachytávače dokážu účinne ochrániť úžľabný systém pred nahromadeným snehom a taktiež dokážu ochrániť iné prvky strechy pred poškodením. Nie je nič výnimočné, že zosúvajúca sa masa snehu môže časť žľabu úplne strhnúť.

Snehové zábrany majú ale aj iný, ako bezpečnostný význam. Niekedy je totiž vhodné zdržať rovnomernú snehovú pokrývku na strešnej krytine a zabrániť tak hromadeniu snehu v okolí nehnuteľnosti, prípadne zabrániť tvorbe cencúľov. Uvedené je však vždy vhodné odkonzultovať s odborníkom a zohľadniť aj statiku stavby a tiež jej polohu. V horských oblastiach napríklad nemusí byť  práve žiadúce zadržiavať na streche výdatnú snehovú nádielku.

Snehové zábrany na streche

Výber a základné zásady montáže snehových zábran a rozrážačov na strechu

Pri výbere snehových zábran a rozrážačov by ste mali zohľadniť typ strechy, sklon strechy, polohu stavby, nosnosť krovu a tiež okolie stavby – napríklad umiestnenie dverí, prípadne terasy na ktorej sa pohybujú ľudia. Popri tom je potrebné zvoliť si tie správne prvky. Snehové zábrany majú spravidla podobu rúry alebo mriežky, často sa odporúča inštalovať snehové zábrany spolu s rozrážačmi. Ich hlavnou úlohou je rozdelenie snehovej vrstvy na streche tak, aby sa v niektorých miestach strechy nenahromadilo príliš veľa snehu.

Dôkladný návrh umiestnenia a počtu snehových zábran spolu s kvalitnou montážou je pre výsledný efekt kľúčový. Ak zvolíte nesprávne umiestnenie pre snehové zábrany resp. celý ochranný systém nebude správne nainštalovaný, hrozí v prípade väčšej snehovej nádielky jeho vytrhnutie a vážne poškodenie strešnej krytiny.

Dôležité sú aj kotviace prvky

Pred montážou snežných zábran je potrebné dôkladne si naplánovať nákup kotviacich prvkov, tesniacich vložiek, držiakov, rozrážačov, vzpier a spojok. Pri montáži snehových zábran na plechovú strešnú krytinu je vždy potrebné používať kvalitné tesniace podložky. V ideálnom prípade, by ste mali snehové zábrany nakúpiť od výrobcu vašej strešnej krytiny, aby bola zaručená maximálna kompatibilita jednotlivých súčastí.

Výber a montáž snehových zábran  sa dá ešte stále (vo väčšine našich regiónov) stihnúť pred zimným obdobím, preto je vhodné využiť posledné pekné dni tohto roka a strechu pred výčinmi zimy poriadne zabezpečiť.

Ohodnoťte náš článok

5-(21 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Strecha ako významný architektonický prvok

Strecha ako významný architektonický prvok

Zaujímavosti Rady

Dizajn strechy z pohľadu architektúry, podobne ako každá forma umenia, má hlboký psychologický vplyv na nás samotných. V priebehu histórie architekti nestavali budovy len ako úkryt, ale umne vytvár...

6. marca 2024

Čítať viac
Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Novinky

Aktuálne máme v akcii ešte dostupných 56 816 m2 plechu Podmienky výhodného nákupu: Platí pre objednávky nad 100m2 akéhokoľvek trapézového plechu a plechových doplnkov. Táto skvelá ponuka sa vzťahuj...

22. februára 2024

Čítať viac
Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Zaujímavosti

Lepšie úžitkové vlastnosti, dlhšia životnosť či nižšie náklady na energie. Všetko spomenuté vám môže priniesť nová strecha využívajúca tie najnovšie technické riešenia a inovácie. Pripravili sme pr...

9. januára 2024

Čítať viac