Zdielať

Strešné snehové zábrany – nevyhnutný doplnok

Naše produkty
Strešné snehové zábrany – nevyhnutný doplnok

Na snehové zábrany strechy sa v našich zemepisných šírkach určite neoplatí zabúdať. Ide o dôležitý prvok strechy, ktorý plní významnú ochrannú funkciu. Ak ho vaša strecha nemá, určite by ste ho mali doplniť. Predstavíme vám systém snehových zábran a rozrážačov, poradíme vám, ako si správne vybrať a čo pri ich montáži určite nepodceniť.

Keď zima (ne)prekvapí

Strecha je bezpochyby jeden z najdôležitejších prvkov akejkoľvek stavby. Pri výbere tej správnej strešnej krytiny netreba zohľadniť iba jej vzhľad a materiál, ale aj okolité prostredie a tomu prispôsobiť výber strešných doplnkov. V našich končinách, kde neraz počas zimy dokáže veľká snehová nádielka poriadne prekvapiť, by mali byť samozrejmou súčasťou striech snehové zábrany a rozrážače.

V praxi sa bohužiaľ často stretávame s tým, že tento strešný prvok je obchádzaný ako nepotrebný. Je pritom dôležité spomenúť, že zo strany majiteľov nehnuteľností ide doslova o hazard, pretože padajúci sneh zo strechy dokáže spôsobiť veľké materiálne škody a v tých horších prípadoch aj ujmy na zdraví. Pri výbere strechy so snehovými zábranami počíta len málokto a platí to najmä v západnej a južnej oblasti Slovenska. V tomto smere sú majitelia nehnuteľností z vyššie položených oblastí o niečo zodpovednejší.

Snehové zábrany sú v niektorých lokalitách nevyhnutnosťou

Ak nemáte na streche snehové zábrany, stále nie je neskoro. Aj keď sa s nimi pri projektovaní domu nepočítalo, je snehové zábrany a rozrážače možné doplniť neskôr. Navyše, montáž snehových zábran nie je vôbec zložitým úkonom. Samozrejme platí, že aj pri montáži snehových zábran je potrebné postupovať tak, aby zábrany následne spoľahlivo plnili svoj účel a zároveň nepodceniť fakt, že ide o prácu vo výškach.

Prečo sú snehové zábrany také dôležité?

Snehové zábrany strechy sú v prvom rade dôležité z bezpečnostného hľadiska. Oplatí sa ich umiestniť v tých miestach, kde môže pád snehu zo strechy poškodiť okolie, prípadne ohrozovať chodcov či inú premávku.

Samozrejme ohľady je potrebné brať aj na samotnú strechu, správne navrhnuté a inštalované snehové zachytávače dokážu účinne ochrániť úžľabný systém pred nahromadeným snehom a taktiež dokážu ochrániť iné prvky strechy pred poškodením. Nie je nič výnimočné, že zosúvajúca sa masa snehu môže časť žľabu úplne strhnúť.

Snehové zábrany majú ale aj iný, ako bezpečnostný význam. Niekedy je totiž vhodné zdržať rovnomernú snehovú pokrývku na strešnej krytine a zabrániť tak hromadeniu snehu v okolí nehnuteľnosti, prípadne zabrániť tvorbe cencúľov. Uvedené je však vždy vhodné odkonzultovať s odborníkom a zohľadniť aj statiku stavby a tiež jej polohu. V horských oblastiach napríklad nemusí byť  práve žiadúce zadržiavať na streche výdatnú snehovú nádielku.

Snehové zábrany na streche

Výber a základné zásady montáže snehových zábran a rozrážačov na strechu

Pri výbere snehových zábran a rozrážačov by ste mali zohľadniť typ strechy, sklon strechy, polohu stavby, nosnosť krovu a tiež okolie stavby – napríklad umiestnenie dverí, prípadne terasy na ktorej sa pohybujú ľudia. Popri tom je potrebné zvoliť si tie správne prvky. Snehové zábrany majú spravidla podobu rúry alebo mriežky, často sa odporúča inštalovať snehové zábrany spolu s rozrážačmi. Ich hlavnou úlohou je rozdelenie snehovej vrstvy na streche tak, aby sa v niektorých miestach strechy nenahromadilo príliš veľa snehu.

Dôkladný návrh umiestnenia a počtu snehových zábran spolu s kvalitnou montážou je pre výsledný efekt kľúčový. Ak zvolíte nesprávne umiestnenie pre snehové zábrany resp. celý ochranný systém nebude správne nainštalovaný, hrozí v prípade väčšej snehovej nádielky jeho vytrhnutie a vážne poškodenie strešnej krytiny.

Dôležité sú aj kotviace prvky

Pred montážou snežných zábran je potrebné dôkladne si naplánovať nákup kotviacich prvkov, tesniacich vložiek, držiakov, rozrážačov, vzpier a spojok. Pri montáži snehových zábran na plechovú strešnú krytinu je vždy potrebné používať kvalitné tesniace podložky. V ideálnom prípade, by ste mali snehové zábrany nakúpiť od výrobcu vašej strešnej krytiny, aby bola zaručená maximálna kompatibilita jednotlivých súčastí.

Výber a montáž snehových zábran  sa dá ešte stále (vo väčšine našich regiónov) stihnúť pred zimným obdobím, preto je vhodné využiť posledné pekné dni tohto roka a strechu pred výčinmi zimy poriadne zabezpečiť.

Mohlo by vás zaujímať

5 dôvodov, prečo je plechová strecha ideálnym riešením aj pre vašu stavbu

5 dôvodov, prečo je plechová strecha ideálnym riešením aj pre vašu stavbu

Rady

Plechové strechy sú aj na Slovensku stále populárnejšie a žiadanejšie. Spájajú v sebe totiž viacero výhod, ktoré z nich pri stavbe, či rekonštrukcii často robia bezkonkurenčnú voľbu. Zistite, prečo...

21. mája 2021

Čítať viac
Slovník strechy, 1 časť.

Slovník strechy, 1 časť.

Zaujímavosti

Pri stavbe rodinného domu  sa ľudia stretávajú s rôznymi výrazmi, ktorým nie vždy rozumejú. Aj preto sme pripravili malý slovník strechy. Veríme, že vám pomôže pri vašich veľkých plánoch. A Aetos –...

21. mája 2021

Čítať viac
Správna montáž plechovej strechy: kľúč k dlhej životnosti a bezproblémovému využívaniu

Správna montáž plechovej strechy: kľúč k dlhej životnosti a bezproblémovému využívaniu

Rady

Plechové strešné krytiny sú vďaka svojim vlastnostiam stále obľúbenejšou voľbou. Nízka hmotnosť, široká paleta rôznych vyhotovení ale aj dlhá životnosť sú len niektoré z výhod, ktoré ponúkajú plech...

21. mája 2021

Čítať viac
Ako sa rozdávajú vianočné darčeky vo svete?

Ako sa rozdávajú vianočné darčeky vo svete?

Zaujímavosti

Najkrajšie obdobie roka sa už nezadržateľne blížia a spolu s ním aj rozdávanie darčekov. Vráťme sa nachvíľku do detských čias a pozrime sa na to, aké rôzne bytosti vo svete roznášajú vianočné darče...

21. mája 2021

Čítať viac