Zdielať

Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Zaujímavosti
Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín
4.3-(3 hlasov)

Lepšie úžitkové vlastnosti, dlhšia životnosť či nižšie náklady na energie. Všetko spomenuté vám môže priniesť nová strecha využívajúca tie najnovšie technické riešenia a inovácie. Pripravili sme prehľad aktuálnych trendov týkajúcich sa strešných krytín, ktorých popularita bude v blízkej budúcnosti rásť. Sami sme presvedčení, že spojenie technických inovácií a rokmi osvedčených riešení je cestou, ako mať perfektnú strechu na celý život. Ktorým inovatívnym riešeniam pri strešných krytinách sa preto oplatí venovať pozornosť?

Inovácie v strešných krytinách otvárajú celkom nové možnosti

Modifikované materiály na výrobu strešných krytín a modernejšie výrobné postupy umožňujú odklon od tradičných riešení a účinné potláčanie rôznych nedostatkov. Mať dokonalú strechu, ktorá vám vydrží a bude robiť radosť je tak omnoho jednoduchšie ako kedysi. 

Prečo sa vôbec zaujímať o inovácie v tomto smere? Nová strecha je dôležitou investíciou, ktorá sa vám v krátkodobom aj dlhodobom časovom horizonte jednoducho musí finančne oplatiť. Vo všeobecnosti ale prinášajú moderné technológie dlhšiu životnosť striech, lepšiu hospodárnosť prevádzky a v neposlednom rade podporujú udržateľnosť. Nečudo preto, že čoraz väčšia pozornosť sa venuje pôvodu materiálov a možnosti ich následnej recyklácie, v čom vynikajú napríklad aj plechové krytiny. Nezanedbateľnou pridanou hodnotou je potom prispôsobivosť dizajnu krytiny a fakt, že investícia do modernej strechy zvyšuje hodnotu celej nehnuteľnosti. 

Trendov sme v tomto smere zaznamenali veľa. Zamerali sme sa na tie, ktoré sú už dnes čoraz častejšie súčasťou projektov pri výstavbách aj rekonštrukciách. 

Strešná krytina s integrovanými solárnymi panelmi

Minuloročný nárast cien energií mnohých ľudí prekvapil a skokovo zvýšil záujem o fotovoltikusolárne panely. Tie však nemusia byť vždy inštalované tesne nad strechou, ale môžu sa stať jej integrálnou súčasťou. Čoraz väčšiu popularitu získavajú tzv. solárne strechy a strešné krytiny s integrovanými solárnymi panelmi. 

Na tento účel sa spravidla využívajú mono-kryštalické články kombinované s nanovodčmi, ktoré sa vyznačujú veľmi malou hrúbkou. Solárna strecha vám v dlhodobom časovom horizonte dokáže aj pri súčasných cenách elektriny nemálo peňazí. To už nevravíme o tom, že ak cena elektriny opäť porastie, návratnosť investície do solárnej strechy sa ešte skráti.  

Syntetické materiály a nátery

Predstavte si strechu, ktorá sa ani počas horúceho leta neprehrieva, čím vám šetrí peniaze a zvyšuje komfort bývania. Vďaka inovatívnym reflexným náterom a pokročilej pigmentácii je možné znížiť prehrievanie strechy až o desiatky percent, čo si už teplote vo vnútri objektu určite všimnete. Letá sú už aj v našich končinách stále horúcejšie a tak pri návrhu novej strechy určite má zmysel uvažovať nad odrazivosťou krytiny. Pri plechových strešných krytinách je možné aplikovať matné nátery prevažne svetlých farieb, ktoré zabezpečia účinnejšie odrážanie slnečných lúčov. 

Ak by sme mali označiť jeden syntetický materiál s obrovským potenciálom pri strechách aj do budúcnosti, tak to bude práve EPDM. Vyrába sa zo syntetického kaučuku a je mimoriadne odolný voči UV žiareniu aj poveternostným podmienkam a dokonca je možná aj jeho recyklácia. 

Strecha ako súčasť smart systému

V súčasnosti, kedy je všetko smart od hodiniek, cez telefón až po televízor, prečo by nemohla byť smart aj vaša strecha? Inteligentné technológie majú zmysel aj v prípade strešných krytín, a to v prípade, ak je strecha vybavená strešnými senzormi, ktoré umožňujú monitorovať napríklad teplotu na konkrétnych miestach strechy, prípadne detegovať netesnosti. Strecha ako súčasť smart systému budovy je cestou k cenným prevádzkovým údajom, pričom celý systém môže byť prepojený s HVAC jednotkami vo vnútri objektu pre efektívnejšiu prevádzku. 

Použitie rozšírenej reality

Využívanie dronov na zameranie strechy, prípadne ich detailné inšpekcie týmto spôsobom už nie sú ničím nezvyčajným. Technológie však ďalej napredujú a zábery vyhotovené z vtáčej perspektívy je možné prepracovať do podoby rozšírenej reality. Rýchle 3D modelovanie do prostredia rozšírenej reality ponúka vizualizáciu na špičkovej úrovni. Dodávateľ tak môže s klientom podrobne prebrať každý jeden detail strechy, pričom efekt akejkoľvek zmeny klient vidí prakticky okamžite. Rozhodovací proces je tak nielenže omnoho jednoduchší, ale zapojenie rozšírenej reality otvára cestu ešte presnejším meraniam. 

Strechy neobvyklých tvarov

Uprednostniť jednoduchú sedlovú alebo plochú strechu? Dnes si už zďaleka nemusíte vyberať medzi týmito dvoma typmi, ale pokojne aj ich ľubovoľnými kombináciami. Moderné materiály na stavbu krovov umožňujú tvarovať doslova strechy od výmyslu sveta. Nezaostávajú pritom ani strešné krytiny. Tie plechové majú výrobnú tvarovú prispôsobivosť a tak sa hodia aj na pokrývanie atypických striech. 

Na záver už iba dodajme odporúčanie, aby ste svoju novú strechu vždy konzultovali s odborníkmi. Vyhnete sa situácii, kedy by vašej pozornosti mohli ujsť dôležité detaily či novinky, vďaka ktorým by vaša nová strecha mohla byť výrazne lepšia. 

Ohodnoťte náš článok

4.3-(3 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Existuje dotácia na strechu?

Existuje dotácia na strechu?

Rady

Prekvapujú vás každoročne vyššie a vyššie faktúry za energie, stará strecha už pomaly dosluhuje a býva sa vám pod ňou čoraz horšie? Alebo premýšľate, ako dosiahnuť, aby vám strecha prinášala ešte v...

28. mája 2024

Čítať viac
Kedy je čas na výmenu strešnej krytiny?

Kedy je čas na výmenu strešnej krytiny?

Rady

Strecha patrí medzi najdôležitejšie prvky každého domu, chráni nielen pred poveternostnými vplyvmi, ale zároveň dotvára celkový estetický dojem stavby. Navyše, viac ako si dokážeme pripustiť ovplyv...

28. apríla 2024

Čítať viac
Strešný eternit: čo s ním a ako postupovať?

Strešný eternit: čo s ním a ako postupovať?

Rady

Niektoré stavebné materiály patria jednoznačne do minulosti a príkladom je aj azbestocement, ktorý ešte nie tak dávno tvoril strechy menších aj väčších objektov. Strešný eternit už v súčasnosti nem...

28. marca 2024

Čítať viac
Strecha ako významný architektonický prvok

Strecha ako významný architektonický prvok

Zaujímavosti Rady

Dizajn strechy z pohľadu architektúry, podobne ako každá forma umenia, má hlboký psychologický vplyv na nás samotných. V priebehu histórie architekti nestavali budovy len ako úkryt, ale umne vytvár...

6. marca 2024

Čítať viac