Zdielať

Top 10 striech na športových štadiónoch

TOP 5/10
Top 10 striech na športových štadiónoch
5-(18 hlasov)

Veľké športové štadióny dokážu často uchvátiť a to nielen vďaka tomu, že sú dejiskom športových podujatí a kultúrnych akcií. Ich rozmery a spracovanie si často vyžaduje netradičné architektonické riešenia, nevynímajúc ich zastrešenie. Kvalitne navrhnutý športový štadión sa tak neraz stáva ozdobou verejného priestoru. Pozreli sme sa na najzaujímavejšie štadióny sveta a ich strechy.

  • Moses Mabhida štadión – Durban, Juhoafrická republika

Jeden z najzaujímavejších multifunkčných štadiónov sveta je Moses Mabhida štadión v juhoafrickom Durbane. Pri pohľade z vtáčej perspektívy si môžete všimnúť 105-metrov vysoký oblúk, ktorý tvorí stred membrány z hrubej látky. Na vrchol oblúka sa dá dokonca dostať lanovkou. Dodajme, že tento štadión má kapacitu až 70 000 divákov.

  • Wimbledon Centre Court – Wimbledon – Londýn, Veľká Británia

Ak sledujete tenis, určite si spomínate, ako často museli byť tenisové zápasy na Wimbledone prerušené pre nevhodné počasie. To sa zmenilo v roku 2009, kedy bola na tomto štadióne dokončená montáž zaťahovacej strechy. Je vyrobená z látky, ktorá prepúšťa denné svetlo. Mechanizmus strechy zároveň umožňuje jej úplné zatiahnutie v priebehu 8 až 10 minút.

  • VTB Arena – Moskva, Rusko

Multifunkčný štadión VTB Arena v Moskve má svojim tvarom a spracovaním strechy pripomínať legendárne Fabergého vajíčka. Vonkajšie panely strechy sú vyhotovené z polykarbonátu. Vnútorná kovová strešná vrstva zasa umožňuje úplné zatemnenie, ktoré sa hodí najmä počas koncertov.

  • Shanghai Stadium – Šanghaj, Čína

Veľkolepý šanghajský štadión si možno pamätáte z Olympijských hier v roku 2008, keďže sa na ňom odohrávali futbalové zápasy. Jeho dizajn dodnes fascinuje a to aj vďaka asymetricky spracovanej streche so sklolaminátovou membránou. Od svojho dokončenia v roku 1997 si tento štadión vyslúžil viacero architektonických cien.

  • AAMI Park – Melbourne, Austrália

AAMI Park si vďaka neobyčajnej siluete určite nepomýlite so žiadnym iným štadiónom. Tento štadión má kapacitu 30 050 miest a už z diaľky púta pozornosť svojou klenutou strechou s hliníkovým skeletom, ktorej opláštenie činí až 20 000 m2.

  • Národný štadión Kaohsiung – Taiwan

Národný štadión Kaohsiung je so svojou kapacitou 55 000 ľudí najväčším štadiónom na Taiwane. Zaujme svojim špirálovitým vzhľadom, ktorý z diaľky pripomína draka. Hoci samotné športovisko sa nachádza pod holým nebom, tribúny sú zastrešené až 8 844 solárnymi panelmi, ktoré sú schopné generovať väčšinu energie potrebnej na prevádzku celého štadióna. Len dodajme, že strecha tohto štadióna má plochu až 14,155 m2 a ročne sa dokáže postarať o zásobu až 1.14 GWh elektriny.

  • Olympijský štadión – Montreal, Kanada

Olympijský štadión v Montreale bol čiastočne dokončený v roku 1976, kedy sa stal jedným z miest konania letných olympijských hier. Otvorenie tohto štadióna sprevádzalo nielen výrazné zdržanie ale aj výrazné navýšenie nákladov na jeho výstavbu. Úplne dokončený bol až po viac ako desiatich rokoch od konania olympijských hier v Montreale. Svojou strechou ale uchváti najmä pri pohľade z vtáčej perspektívy, vďaka ktorej sa tento štadión nazýva aj „Veľké O“. Jeho strecha totiž z diaľky pripomína donut.

  • Sapporo Dome – Sapporo, Japonsko

Sapporo Dome s kapacitou vyše 41 000 divákov patrí bezpochyby medzi najinovatívnejšie štadióny na svete. Dostavaný bol v roku 2001 a ako prvé vás určite zaujme jeho masívna strieborná strecha. Tá ale pokrýva iba jednu časť štadióna.

Jedinečnosť tohto štadióna spočíva práve v tom, že jeho druhá časť je postavená na špeciálnych vzduchových vankúšoch, vďaka ktorým sa v prípade potreby môže zasunúť pod masívnu strechu.

  • Štadión Oita – Oita, Japonsko

Štadión Oita s kapacitou 40 000 návštevníkov je dejiskom najmä futbalových zápasov, atletických pretekov a tiež rôznych kultúrnych podujatí. Konštrukčnou zaujímavosťou tohto štadiónu je jeho zaťahovacia kupola pripomínajúca veľké oko. Má priemer 245 metrov a samotnú strešnú konštrukciu tvoria oceľové rámy potiahnuté stavebnou membránou. Oplatí sa dodať, že úplné otvorenie či zatvorenie kupoly trvá približne 20 minút.

  • Ericsson Globe – Štokholm, Švédsko

So svojimi 16 000 miestami na sedenie zďaleka nepatrí štokholmský štadión medzi najväčšie na svete. Je však pozoruhodný svojou kupolou, ktorá pripomína veľkú snehovú guľu. Samotná kupola má priemer až 110 metrov a vnútornú výšku 85 metrov, čo ju radí medzi najväčšie sférické konštrukcie sveta.

Ohodnoťte náš článok

5-(18 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Oslavujeme 20 rokov na trhu!

Oslavujeme 20 rokov na trhu!

Naše produkty

20. výročie Maslenu predstavuje významný míľnik v histórii každej spoločnosti, nás nevynimajúc. Poďme sa spolu pozrieť týmito pár riadkami, čím sme si za tých 20. rokov ako firma prešli a na záver ...

24. júla 2023

Čítať viac
Čo sú priehradové väzníky a na čo slúžia?

Čo sú priehradové väzníky a na čo slúžia?

Rady

Priehradové väzníky si nachádzajú v stavebníctve čoraz väčšie uplatnenie, a to prakticky vo všetkých segmentoch. Využiť sa dajú ako pri priemyselných a dopravných stavbách, tak aj bežných rodinných...

22. júna 2023

Čítať viac
Ako a prečo oplechovať atiku?

Ako a prečo oplechovať atiku?

Rady

Atika je architektonickým prvkom, ktorý zďaleka nie je výsadou iba historických stavieb. Práve naopak, atika býva súčasťou napríklad aj moderných rodinných domov s plochou strechou. Či už ju v konk...

18. júna 2023

Čítať viac
Ako funguje paropriepustná fólia a prečo na ňu nezabudnúť?

Ako funguje paropriepustná fólia a prečo na ňu nezabudnúť?

Rady

Nevyhnutnou súčasťou moderných a funkčných strešných plášťov sú aj fólie, ktoré plnia rôzne funkcie. Tie vo všeobecnosti slúžia na ochranu nosných častí strechy, znižovanie únikov tepla z vnútornýc...

12. júna 2023

Čítať viac