Zdielať

Trapézové plechy na fasádu – fasádne obklady z kovu

Naše produkty
Trapézové plechy na fasádu – fasádne obklady z kovu

Našimi trapézovými profilmi je možné pokryť nielen strechy, ale vhodné sú aj ako fasádne obklady. Kovové fasády sa najčastejšie používajú pri komerčných objektoch, ako sú haly, prístrešky pre autá alebo prístrešky na náradie, no v modernej architektúre sa čoraz častejšie využívajú aj v prípade obytných či komerčných budov. Vysvetlíme vám výhody trapézových profilov pre fasádne obklady a tiež, čo je potrebné zvážiť pri montáži.

Výhody trapézových plechov pre fasádu

  • Lacný materiál – na rozdiel od iných fasádnych obkladov sa trapézové profily vyznačujú nízkou cenou.
  • Nízka hmotnosť – profily vážia len niekoľko kilogramov na meter štvorcový, takže strešnú konštrukciu nemusí mať vysokú nosnosť.
  • Rýchla montáž – profily je možné vďaka nízkej hmotnosti a jednoduchej montáži pripevniť na steny s minimálnou námahou.
  • Ochrana pred poveternostnými vplyvmi – tesnenia chránia naše trapézové profily pred dažďom, krupobitím a snehom. Antikondenzačná fólia pripevnená za ňou tiež ponúka ochranu proti plesniam.
  • Nízke náklady na údržbu – kovové opláštenie si nevyžaduje dodatočnú úpravu, je veľmi odolné a pri správnej inštalácii a správnej manipulácii vydrží desaťročia.

Ako prebieha montáž trapézových plechov na fasádu?

Fasádne panely môžu byť v zásade namontované horizontálne aj vertikálne a na tento účel sú priskrutkované k tyčiam. Pri montáži je potrebné dbať na to, aby sa jednotlivé panely nedeformovali alebo nepoškodili, preto je aj napriek nízkej hmotnosti najvhodnejšie, ak ich zdvíhajú a montujú dvaja ľudia.

Priemyselné budovy sa zvyčajne vyznačujú oceľovou kazetovou stenou, oceľové kazety sú namontované na stĺpoch budovy a kazety sú následne vyplnené izolačným materiálom. Trapézové profily sú k nemu pripevnené len ako ochranný vonkajší plášť. Obytné domy už majú murovanú alebo betónovú vonkajšiu stenu, v tomto prípade sú kazety inštalované ako izolácia a profily sú k nim pripevnené aj zvonku. Kazety tak poskytujú na jednej strane potrebné kotvenie pre trapézové profily a na strane druhej slúžia aj na odvetranie fasády.

Údržba a čistenie fasády z trapézového profilu

Fasády s trapézovým plechom sú v podstate nenáročné na údržbu, povrchová úprava ich chráni pred poveternostnými vplyvmi a koróziou, stekajúcimi nečistotami a vodou. Profesionálna montáž, ktorá zaisťuje nielen správne uchytenie, ale tiež zabraňuje poškodeniu vonkajšieho plášťa, je zárukou životnosti na úrovni niekoľkých desaťročí. Ak bude potrebné takúto fasádu vyčistiť, vyhnite sa abrazívnym prostriedkom, najlepšie vám poslúžia kefy a čistá voda. Pri vysokotlakových čističoch je dôležité dodržať určitý odstup od steny a mieriť pod uhlom.

Ak plánujete vyhotoviť fasádny obklad z trapézového plechu, kontaktujte náš obchodný tím – radi vám pomôžeme vypočítať potrebné množstvo pre váš projekt a poradíme aj s potrebným príslušenstvom.

Ohodnoťte náš článok

Mohlo by vás zaujímať

Potrebujem stavebné povolenie pri rekonštrukcii strechy?

Potrebujem stavebné povolenie pri rekonštrukcii strechy?

Rady

Rekonštrukcia strechy je procesom, ktorý je niekedy nevyhnutným predpokladom na to, aby bola stavba vôbec použiteľná. V iných prípadoch je zas hlavným cieľom rekonštrukcie zmena vzhľadu stavby a zl...

7. októbra 2022

Čítať viac
Šikmá alebo rovná strecha? Toto porovnanie vám pomôže v rozhodovaní

Šikmá alebo rovná strecha? Toto porovnanie vám pomôže v rozhodovaní

Ako vyberať

Výber medzi šikmou a rovnou strechou by určite nemal pripomínať súboj Dávida s Goliášom, práve naopak. Emócie je lepšie odložiť bokom a k posudzovaniu výhod jedného či druhého riešenia si sadnúť s ...

27. septembra 2022

Čítať viac
Stanová strecha a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Stanová strecha a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Zaujímavosti

Stanová strecha, nazývaná aj ihlanová, bola pomerne bežným javom predovšetkým pri menších rodinných domoch so štvorcovým pôdorysom postavených v 60-tych a 70-tych rokoch minulého storočia. Svojich ...

7. septembra 2022

Čítať viac
Správna montáž plechovej strechy ako kľúč k jej dlhovekosti a chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Správna montáž plechovej strechy ako kľúč k jej dlhovekosti a chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Rady

Kvalitná plechová strecha vám pokojne môže vydržať aj desiatky rokov. Dôležitý je však nielen správny výber materiálov a doplnkov, ale aj montáž presne podľa pokynov výrobcov. Stále sa stretávame s...

18. augusta 2022

Čítať viac