Zdielať

Údržba plechovej strechy pred zimou

Rady
Údržba plechovej strechy pred zimou

Plechové strešné krytiny sa tešia stúpajúcej popularite a vďačiť za to môžu predovšetkým kombinácii svojich výhod. Hoci je na plechové strechy často poskytovaná záruka aj vyše 20 rokov, neznamená to, že by ste jej nemali počas tejto doby venovať pozornosť. Poriadna kontrola a jednoduchá údržba strechy by mala byť pred každou zimou samozrejmosťou. Práve zimné obdobie je totiž pre každú strechu zaťažkávajúcou skúškou.

Kontrolujete pravidelne stav strechy vášho domu? Úprimne, veľa majiteľov nehnuteľností si s revíziami strechy či nejakou zásadnou údržbou nerobí starosti. Zanedbávanie údržby strechy a pravidelných revízií je však cestou k skráteniu jej životnosti a zhoršeniu vlastností.Podľa všeobecných odporúčaní by ste mali strechu podrobiť väčšej kontrole aspoň dvakrát do roka. Raz by to určite malo byť práve pred zimou.

Zamerali sme sa teda na hlavné zásady súvisiace s kontrolou a údržbou plechovej strechy pred zimným obdobím. Za ich pravidelné dodržiavanie sa vám vaša plechová strecha odvďačí desiatkami rokov bezproblémového slúženia.

Vizuálna kontrola strechy

Akákoľvek starostlivosť o plechovú strechu by mala začať dôkladnou vizuálnou kontrolou a práve pred zimou sa ju určite neoplatí zanedbať. Pri kontrole povrchu plechovej strechy si všímajte, či nedochádza k odlupovaniu povrchu, praskaniu, prípadne tvorbe zdurenín. To sú neklamné znaky toho, že s povrchovou vrstvou strechy niečo nie je v poriadku. Nezabudnite ani na hrany strachy, ktoré sú v prípade poškodeného povrchu veľmi náchylné na korodovanie.

Pred zimou si vaša strecha určite zaslúži pozornosť

Poškodenie povrchovej vrstvy strechy odporúčame vždy riešiť čo najskôr. Ak je poškodenie príliš hlboké, môže na týchto miestach neskôr dôjsť ku korózii. Na opravu povrchovej vrstvy plechovej strechy je potrebné vždy použiť náter odporúčaný výrobcom. Vyhnite sa teda rôznym univerzálnym lakom, ktoré nezabezpečia opravovaným miestam dostatočnú ochranu.

Okrem samotného plechu nezabudnite skontrolovať odkvapový systém, jeho priechodnosť a taktiež stav ďalšieho príslušenstva strechy. Nevynechajte ani okolie komína a strešných okien. Zvlášť po jesennom období je potrebné venovať pozornosť žľabom. V prípade upchatia odkvapového systému hrozí pretekanie vody, ktoré môže následne spôsobiť zatekanie do vnútorných priestorov, či vlhnutie obvodových múrov.

Nezabudnite ani na zvodový systém

Ako vykonať čistenie plechovej strechy?

Čistota strechy a žľabov je teda pre správnu údržbu strechy základom. Ako ale bezpečne a účinne vyčistiť plechovú strechu?

Plechové strechy si príliš časté čistenie nevyžadujú. Dážď sa spravidla dokáže spoľahlivo postarať o zmytie väčšiny nečistôt. Pred a po zime sa však určite oplatí popremýšľať nad dôkladnejším vyčistením strechy. Nie je to však nič zložité, potrebovať budete prúd čistej vody a mäkkú kefu. Vhodnou možnosťou je aj použitie vysokotlakového čističa.

Na čistenie strechy nepoužívajte príliš silné chemikálie, abrazívne prostriedky a vyhnite sa tiež príliš tvrdým nástrojom. Takú drôtenku si teda pokojne nechajte pri kuchynskom dreze. Povrch plechovej strechy by mohli poškriabať prípadne inak poškodiť a celé čistenie by tak malo na strechu negatívny vplyv. Prípravok nechajte chvíľu pôsobiť a umývanie vždy zakončite dôkladným opláchnutím strechy čistou vodou.

Menšie opravy povrchu plechovej strechy zvládnete aj sami

Ako sme už vyššie spomenuli, akékoľvek poškodenie laku plechovej strechy je dôležité opraviť čo najskôr. Ak pri kontrole a údržbe plechovej strechy objavíte na jej povrchu hlboké škrabance, prípadne popraskaný lak či drobné korodujúce dierky, je potrebné tieto miesta opraviť. Opravy menšieho rozsahu zvládnete aj svojpomocne, postačí vám malý štetec. Vždy však používajte prípravok odporúčaný výrobcom. Úplné lakovanie strechy ale už radšej prenechajte profesionálom.

Menšie opravy povrchu plechovej strechy zvládnete aj sami

Čo sa týka načasovania údržby plechovej strechy, určite nečakajte na prvé mrazy, prípadne prvú snehovú nádielku. Aktuálne obdobie, kedy je ešte relatívne dobré počasie je na vykonanie kontroly a údržby plechovej strechy priam ideálne.

Mohlo by vás zaujímať

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

Rady

Rekonštruujete alebo idete rovno stavať novú strechu? Tak po výbere tej správnej strešnej krytiny budete zrejme riešiť otázku, ako si vybrať kvalitných majstrov. Pripravili sme pre vás 5 tipov, ako...

7. septembra 2021

Čítať viac
Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Rady

Pri každej streche je veľmi dôležité aj jej utesnenie. Platí to najmä o okolí komína, vikierov, výlezov a strešných okien. Jednoducho, všetky miesta, cez ktoré by mohlo v budúcnosti zatekať prípadn...

5. septembra 2021

Čítať viac
Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Rady

Oplechovanie strechy má priamy vplyv na jej úžitkové vlastnosti. Ak nezanedbáte výber a montáž klampiarskych doplnkov, konštrukcia pod strešnou krytinou bude dostatočne chránená pred poveternostným...

2. septembra 2021

Čítať viac
Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Zaujímavosti

Jedným zo základných kritérií, podľa ktorých rozlišujeme strechy je ich sklon. Pri výbere strechy spravidla „proti“ sebe stoja strechy ploché a šikmé, ktoré u nás stále prevažujú a patria medzi veľ...

17. júla 2021

Čítať viac