Valbové strechy: aké sú ich výhody, variácie a akú krytinu si vybrať?
Rady
Valbové strechy patria popri sedlových a plochých strešných konštrukciách medzi celkom obľúbenú a rozšírenú voľbu. Do našich zemepisných šírok sa hodia pre svoju odolnosť a prispôsobivosť. Čo sa oplatí vedieť o valbových strechách a aká strešná krytina je pre ne vhodná?
Valbové strechy patria do kategórie šikmých striech a už na prvý pohľad nápadne podobajú na tie sedlové, pričom neraz medzi laikmi dochádza aj k ich zámene. Niet sa čo čudovať, pretože po konštrukčnej stránke zo sedlovej konštrukcie aj vychádzajú, avšak s tým rozdielom, že valbová strecha nie je po stranách ukončená štítmi, ale strešnými sklonenými plochami, teda tzv. valbami. Konštrukcia krovu je tak síce o niečo zložitejšia, no túto vlastnosť ľahko vykompenzujú ostatné výhody.
Varianty valbových striech a ich využitie
Ak by sme si zostavili rebríček najrozšírenejších strešných konštrukcií, valbovým strechám by ani zďaleka nepatrili spodné priečky. Sú ideálnou voľbou pre samostatne stojace objekty, rodinné domy a akékoľvek ďalšie stavby, ktoré majú obdĺžnikový pôdorys, prípadne pôdorys v tvare písmena L. Valbové strechy sú zvlášť vhodné aj pre podlhovasté stavby, ktoré u nás taktiež nie sú výnimočné.
Už v úvode sme spomenuli, že valbové strechy majú rôzne variácie, čo je dané tým, že sa dajú veľmi dobre prispôsobiť pôdorysu a zameraniu stavby. Valby svojou výškou zodpovedajú bočným rovinám strechy, no na druhej strane, môžu mať rôzny uhol sklonu.
Úplne najbežnejšie valbové strechy sa využívajú najmä v prípade prízemných budov, pri poschodových sa už môžeme stretnúť s rôznymi variáciami, akou je napríklad polovalbová strecha. V tomto prípade sú nie sú valby tak vysoké a zároveň možno badať rozdielnu výšku odkvapu v porovnaní s inými strešnými rovinami. Veľkou výhodou polovalbových striech je dobrá priestorová využiteľnosť podkrovia.
Valbová a polovalbová strecha môže byť ďalej tvarovaná podľa pôdorysu, najčastejšie v tvare písmena L alebo T. Výnimočné nie sú ani prípady polovalbových striech doplnených o vystupujúci vikier.
Aké výhody prinášajú valbové strechy?
Zásadnou výhodou valbových strešných konštrukcií je ich vysoká odolnosť. Obľúbené sú preto v lokalitách s premenlivým počasím, častými zrážkami či v horských oblastiach. Kvalitne vyhotovená valbová strecha je dlhodobo schopná odolávať predovšetkým silnému vetru, veď napokon tento typ strechy zdobí nejednu horskú chatu. Samozrejme, na dosiahnutie očakávanej životnosti a spoľahlivosti sa vyžaduje kvalitný projekt strechy zohľadňujúci všetky miestne špecifiká. Pri očakávanej vyššej záťaži strechy sa napríklad odporúča voliť sklon strechy až na úrovni 55° či 60°.
Druhým argumentom v prospech valbových striech je využiteľnosť podkrovia, čo však ale neplatí úplne univerzálne. Najmä v prípade valbových striech s nízkym sklonom bude podkrovie využiteľné len s obmedzeniami, naopak, vhodným naprojektovaním a väčším sklonom môžete pomocou valbovej strechy vytvoriť v podkroví dostatok využiteľného priestoru. Ako sme už spomenuli, zásadnú výhodu majú v tomto smere polovalbové strechy, pri ktorých je do bočných stien podkrovia možné zakomponovať napríklad aj menšie okno.
Popri výhodách nesmieme zabudnúť aj na nevýhody, s ktorými sa oplatí počítať. Ak ste pre tento typ strechy pevne rozhodnutí, určite vás ale neodradia. Valbové strechy sú konštrukčne trochu náročnejšie a preto ich vyhotovenie môže byť o niečo drahšie, ako povedzme pri sedlovej streche.

Polvalbová strecha s vikiermi
Akú si vybrať krytinu pre valbovú strechu?
Vo všeobecnosti sa dá tvrdiť, že pre valbové strechy sú vhodné prakticky všetky typy krytín. Záleží od vášho rozpočtu, vkusu a napokon aj od samotného sklonu strechy. Uprednostniť môžete teda buď skladanú krytinu, a to či už betónové alebo keramické škridly. V týchto prípadoch si len treba dať zvlášť pozor na nosnosť krovu a zohľadniť tiež, do akej miery bude strešná konštrukcia zaťažená napríklad po výdatnom snežení.
Veľmi obľúbené sú aj plechové strešné krytiny, ktoré sú ľahké a vhodné aj pre staršie krovy s nižšou nosnosťou. Pri plechových krytinách si pritom môžete vybrať z rôznych farieb a vyhotovení, takže dokážu svojim vzhľadom verne napodobniť napríklad pálenú škridlu. V prípade valbových striech s veľmi nízkym sklonom je vhodné uprednostniť falcovanú krytinu, ktorá sa hodí pre strechy so sklonom už od 3°. Na záver teda zhrňme, že pri výbere strešnej krytiny pre valbovú strechu je obmedzujúcim faktorom predovšetkým sklon strechy a kvalita samotného krovu.