Zdielať

Valbové strechy: aké sú ich výhody, variácie a akú krytinu si vybrať?

Rady
Valbové strechy: aké sú ich výhody, variácie a akú krytinu si vybrať?
4.8-(25 hlasov)

Valbové strechy patria popri sedlových a plochých strešných konštrukciách medzi celkom obľúbenú a rozšírenú voľbu. Do našich zemepisných šírok sa hodia pre svoju odolnosť a prispôsobivosť. Čo sa oplatí vedieť o valbových strechách a aká strešná krytina je pre ne vhodná? 

Valbové strechy patria do kategórie šikmých striech a už na prvý pohľad nápadne podobajú na tie sedlové, pričom neraz medzi laikmi dochádza aj k ich zámene. Niet sa čo čudovať, pretože po konštrukčnej stránke zo sedlovej konštrukcie aj vychádzajú, avšak s tým rozdielom, že valbová strecha nie je po stranách ukončená štítmi, ale strešnými sklonenými plochami, teda tzv. valbami. Konštrukcia krovu je tak síce o niečo zložitejšia, no túto vlastnosť ľahko vykompenzujú ostatné výhody. 

Varianty valbových striech a ich využitie

Ak by sme si zostavili rebríček najrozšírenejších strešných konštrukcií, valbovým strechám by ani zďaleka nepatrili spodné priečky. Sú ideálnou voľbou pre samostatne stojace objekty, rodinné domy a akékoľvek ďalšie stavby, ktoré majú obdĺžnikový pôdorys, prípadne pôdorys v tvare písmena L. Valbové strechy sú zvlášť vhodné aj pre podlhovasté stavby, ktoré u nás taktiež nie sú výnimočné. 

Už v úvode sme spomenuli, že valbové strechy majú rôzne variácie, čo je dané tým, že sa dajú veľmi dobre prispôsobiť pôdorysu a zameraniu stavby. Valby svojou výškou zodpovedajú bočným rovinám strechy, no na druhej strane, môžu mať rôzny uhol sklonu. 

Úplne najbežnejšie valbové strechy sa využívajú najmä v prípade prízemných budov, pri poschodových sa už môžeme stretnúť s rôznymi variáciami, akou je napríklad polovalbová strecha. V tomto prípade sú nie sú valby tak vysoké a zároveň možno badať rozdielnu výšku odkvapu v porovnaní s inými strešnými rovinami. Veľkou výhodou polovalbových striech je dobrá priestorová využiteľnosť podkrovia. 

Valbová a polovalbová strecha môže byť ďalej tvarovaná podľa pôdorysu, najčastejšie v tvare písmena L alebo T. Výnimočné nie sú ani prípady polovalbových striech doplnených o vystupujúci vikier. 

Aké výhody prinášajú valbové strechy?

Zásadnou výhodou valbových strešných konštrukcií je ich vysoká odolnosť. Obľúbené sú preto v lokalitách s premenlivým počasím, častými zrážkami či v horských oblastiach. Kvalitne vyhotovená valbová strecha je dlhodobo schopná odolávať predovšetkým silnému vetru, veď napokon tento typ strechy zdobí nejednu horskú chatu. Samozrejme, na dosiahnutie očakávanej životnosti a spoľahlivosti sa vyžaduje kvalitný projekt strechy zohľadňujúci všetky miestne špecifiká. Pri očakávanej vyššej záťaži strechy sa napríklad odporúča voliť sklon strechy až na úrovni 55° či 60°. 

Druhým argumentom v prospech valbových striech je využiteľnosť podkrovia, čo však ale neplatí úplne univerzálne. Najmä v prípade valbových striech s nízkym sklonom bude podkrovie využiteľné len s obmedzeniami, naopak, vhodným naprojektovaním a väčším sklonom môžete pomocou valbovej strechy vytvoriť v podkroví dostatok využiteľného priestoru. Ako sme už spomenuli, zásadnú výhodu majú v tomto smere polovalbové strechy, pri ktorých je do bočných stien podkrovia možné zakomponovať napríklad aj menšie okno. 

Popri výhodách nesmieme zabudnúť aj na nevýhody, s ktorými sa oplatí počítať. Ak ste pre tento typ strechy pevne rozhodnutí, určite vás ale neodradia. Valbové strechy sú konštrukčne trochu náročnejšie a preto ich vyhotovenie môže byť o niečo drahšie, ako povedzme pri sedlovej streche.

Polvalbová strecha s vikiermi

Akú si vybrať krytinu pre valbovú strechu?

Vo všeobecnosti sa dá tvrdiť, že pre valbové strechy sú vhodné prakticky všetky typy krytín. Záleží od vášho rozpočtu, vkusu a napokon aj od samotného sklonu strechy. Uprednostniť môžete teda buď skladanú krytinu, a to či už betónové alebo keramické škridly. V týchto prípadoch si len treba dať zvlášť pozor na nosnosť krovu a zohľadniť tiež, do akej miery bude strešná konštrukcia zaťažená napríklad po výdatnom snežení. 

Veľmi obľúbené sú aj plechové strešné krytiny, ktoré sú ľahké a vhodné aj pre staršie krovy s nižšou nosnosťou. Pri plechových krytinách si pritom môžete vybrať z rôznych farieb a vyhotovení, takže dokážu svojim vzhľadom verne napodobniť napríklad pálenú škridlu. V prípade valbových striech s veľmi nízkym sklonom je vhodné uprednostniť falcovanú krytinu, ktorá sa hodí pre strechy so sklonom už od 3°. Na záver teda zhrňme, že pri výbere strešnej krytiny pre valbovú strechu je obmedzujúcim faktorom predovšetkým sklon strechy a kvalita samotného krovu. 

Ohodnoťte náš článok

4.8-(25 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Strecha ako významný architektonický prvok

Strecha ako významný architektonický prvok

Zaujímavosti Rady

Dizajn strechy z pohľadu architektúry, podobne ako každá forma umenia, má hlboký psychologický vplyv na nás samotných. V priebehu histórie architekti nestavali budovy len ako úkryt, ale umne vytvár...

6. marca 2024

Čítať viac
Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Novinky

Aktuálne máme v akcii ešte dostupných 56 816 m2 plechu Podmienky výhodného nákupu: Platí pre objednávky nad 100m2 akéhokoľvek trapézového plechu a plechových doplnkov. Táto skvelá ponuka sa vzťahuj...

22. februára 2024

Čítať viac
Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Zaujímavosti

Lepšie úžitkové vlastnosti, dlhšia životnosť či nižšie náklady na energie. Všetko spomenuté vám môže priniesť nová strecha využívajúca tie najnovšie technické riešenia a inovácie. Pripravili sme pr...

9. januára 2024

Čítať viac