Zdielať

Väzníková alebo klasická strecha? Výhody a nevýhody

Rady Ako vyberať
Väzníková alebo klasická strecha? Výhody a nevýhody
5-(21 hlasov)

Uprednostniť moderný väzníkový krov, alebo radšej staviť na klasickú konštrukciu? To je veľmi častá a neľahká otázka každého, kto sa chystá na stavbu alebo kompletnú rekonštrukciu strechy. Vysvetlíme vám, v čom spočívajú výhody oboch týchto riešení.

Pred stavbou alebo kompletnou rekonštrukciou strechy je vhodné zvážiť všetky možnosti a parametre strechy. Patrí medzi ne aj konštrukčné riešenie krovu. Dnes sa stále vo väčšej miere využívajú väzníkové krovy, ktoré sú vhodným riešením pre malé bungalovy ale aj väčšie haly. Klasické krovy však majú na trhu stále svoje miesto. Zamerali sme sa na výhody a nevýhody oboch riešení, poradíme vám, kedy sa viac hodí väzníková strecha a kedy naopak určite uprednostniť klasickú konštrukciu.

Začnime základným pravidlom, ktorý je potrebné uvedomiť si ešte pred samotným výberom. Väzníkové strechy sú vo všeobecnosti vhodnejšie pri malom sklone v rozsahu 20-25 stupňov. Ak sa rozhodnete pre sedlovú strechu s väčším sklonom, v drvivej väčšine prípadov je najideálnejšou voľbou stavba klasického krovu. Uprednostniť jedno alebo druhé riešenie len na základe sklonu strechy by však bolo predčasné.

Krovu strechy sa oplatí venovať pozornosť aj pri rekonštrukcií

Výhody väzníkovej strechy

Väzníkový krov je za ostatné desaťročie stále obľúbenejším riešením. Jeho zásadnou výhodou je možnosť relatívne rýchleho a presného skonštruovania. Tento typ krovu je vyhotovovaný z ľahkých prefabrikátov, tzv. priehradníkových väzníkov. Vďaka tomu je pri väzníkovom krove možné dosiahnuť citeľnú úsporu materiálu, čo sa pozitívne premieta do celkových nákladov na stavbu krovu. Rýchlejšia montáž a nižšia cena ale nie sú v porovnaní s klasickým krovom jedinými výhodami.

Väzníkové krovy je možné vyhotoviť na stavbách rôzneho tvaru. Svoje uplatnenie si tak nachádzajú aj na budovách s netradičnou architektúrou. Okrem toho medzi ich hlavné výhody patrí aj nižšia hmotnosť, čo následne znamená aj jednoduchšie vyhotovenie nosnej konštrukcie. V prípadoch, kedy nie je možné ovplyvniť nosnosť základov stavby tak často ide o jediné vhodné riešenie.

Nevýhody väzníkovej strechy

Po vymenovaní hlavných výhod väzníkových krovov sa možno pýtate, v čom spočívajú ich nevýhody. Oproti klasickému riešeniu je ich predsa len niekoľko. Tou najzásadnejšou nevýhodou je, že väzníkový krov nie je možné využiť ako obytný priestor. Namiesto plnohodnotného podkrovia tak v prípade väzníkového krovu môžete počítať nanajvýš tak s úložným priestorom.

Medzi nevýhody patrí aj fakt, že tento typ krovu je možné rozumne využiť pri strechách s nižším sklonom, približne do 25 stupňov. Existujú samozrejme možnosti, ako využiť väzníkový krov aj pri vyššom sklone strechy, tieto riešenia sú už však finančne náročnejšie ako klasický krov a nie vždy sú práve zmysluplné.

Výhody klasického krovu

Výhody klasického krovu pre vás určite nebudú neznáme. Ide o typickú nosnú konštrukciu striech, ktorá je využívaná po desaťročia. Samozrejme aj klasický krov je možné vyhotoviť rôznymi spôsobmi, ktoré závisia od veľkosti strechy, sklonu strechy a celkových proporcií stavby. Priestor, ktorý vzniká pod strechou je vďaka tomuto riešeniu možné dodatočne zaizolovať a ľahko upraviť aj na trvalo obývateľný. Dobrým príkladom sú rekonštruované historické bytové domy, na ktoré boli nadstavané podkrovné byty.

Strecha s klasickým krovom je tak ideálnym riešením, ak chcete mať pod strechou plnohodnotný priestor.

Pod klasickým krovom môže vzniknúť plnohodnotný obytný priestor

Nevýhody klasického krovu

Aj v súvislosti s klasickým krovom je potrebné zmieniť niekoľko nevýhod. Klasický krov je pomerne nákladným riešením, ak hovoríme o stavbách s atypickými tvarmi a vzhľadom na výhody väzníkovej strechy je vhodné zvážiť skôr toto riešenie.

Klasický krov si pri výstavbe vyžaduje viac času a tiež materiálu. Rovnako sa toto riešenie neoplatí ani pri strechách s veľmi nízkym sklonom (napríklad menej ako 20 stupňov). Hoci v takom prípade je možné jeho konštrukčné vyhotovenie, vzniknutý podkrovný priestor sa nebude dať využívať na bývanie.

Kvalitný krov je dôležitým základom pre stavbu poriadnej strechy

Ako si správne vybrať?

Po zhodnotení výhod jedného aj druhého riešenia ich odporúčame posúdiť s ohľadom typ stavby resp. zamýšľaný typ strechy. Pred definitívnym rozhodnutím si zvážte nielen finančné náklady, ale aj možnosti budúceho využitia podkrovného priestoru. Zohľadnite pritom nielen nároky na zaťaženie samotnej strechy ale aj základov celej stavby.

Ohodnoťte náš článok

5-(21 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Strecha ako významný architektonický prvok

Strecha ako významný architektonický prvok

Zaujímavosti Rady

Dizajn strechy z pohľadu architektúry, podobne ako každá forma umenia, má hlboký psychologický vplyv na nás samotných. V priebehu histórie architekti nestavali budovy len ako úkryt, ale umne vytvár...

6. marca 2024

Čítať viac
Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Novinky

Aktuálne máme v akcii ešte dostupných 56 816 m2 plechu Podmienky výhodného nákupu: Platí pre objednávky nad 100m2 akéhokoľvek trapézového plechu a plechových doplnkov. Táto skvelá ponuka sa vzťahuj...

22. februára 2024

Čítať viac
Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Zaujímavosti

Lepšie úžitkové vlastnosti, dlhšia životnosť či nižšie náklady na energie. Všetko spomenuté vám môže priniesť nová strecha využívajúca tie najnovšie technické riešenia a inovácie. Pripravili sme pr...

9. januára 2024

Čítať viac