Zdielať

Vlnitý plech a praktické tipy na jeho použitie

Nezaradené
Vlnitý plech a praktické tipy na jeho použitie

Vlnité plechy sú neodmysliteľnou súčasťou mnohých pozemkov a objektov, ktoré na nich stoja. Využitie si nachádzajú nielen v priemyselnom prostredí, ale aj pri občianskych stavbách. Vlnité plechy v sebe spájajú viacero výhod, vďaka ktorým sú nielen vhodným „dočasným“, ale aj trvácim materiálom a plnohodnotným konštrukčným riešením. Zamerali sme sa na praktické možnosti využitia trapézových plechov, ktoré sú v našich končinách mnohými označované práve ako vlnité plechy. 

Odpovede na vaše najčastejšie otázky alebo formulár na získanie cenovej ponuky

Ak by sme si urobili rebríček najrozšírenejších stavebných prvkov, vlnité plechy by určite zaujali niektorú z popredných pozícií. Iba máloktorý iný prvok má totiž také široké možnosti použitia ako práve trapézové plechy. Ak si vyberiete vlnitý plech s kvalitnou povrchovou úpravou, spoľahnúť sa môžete na jeho odolnosť voči poveternostným vplyvom. A aké máte možnosti? 

Trapézové plechy sú dostupné so základným pozinkovaním (nižšia cena, kratšia životnosť), titánzinkovým, prípadne hliníkovým povrchom. Ak si s ohľadom na náročnosť prostredia vyberiete správne, nič nebráni tomu, aby vlnitý plech naplno obstál, a to iba s minimálnymi nárokmi na akúkoľvek údržbu. Kde všade si teda vlnitý plech nachádza svoje uplatnenie?  

Oplotenie pozemkov

Pozinkované ale aj lakované vlnité plechy sú tradičnou voľbou, ak hľadáte cenovo dostupný a rýchly spôsob, ako oplotiť pozemok. S vlnitými plechmi je jednoduché vytvoriť súvislé oplotenie a tak bude pozemok dokonale chránený pred zvedavými pohľadmi aj nechcenými návštevníkmi.

Montáž plotu z vlnitého plechu je mimoriadne jednoduchá a tí šikovnejší ju zaručene zvládnu aj svojpomocne. Ak hovoríme o vlnitom plechu, nemusíte si predstaviť iba klasiku s výškou vlny 12 mm či viac, na oplatenie je možné použiť napríklad aj plech Stepro s trochu s odlišným dizajnom. 

Zastrešenie na menšie aj väčšie objekty

Univerzálnosť ako jednu z kľúčových výhod vlnitých plechov sme už spomenuli a ďalším dôkazom pravdivosti tohto tvrdenia je aj možnosť jednoduchého zastrešenia rôznych objektov. Pomocou vlnitého plechu môžete ľahko postaviť prístrešok pre auto, kôlničku na drevo alebo akúkoľvek menšiu záhradnú stavbu. Ak potrebujete ľahkú strešnú krytinu s minimálnymi nárokmi, tak by práve trapézové plechy nemali ujsť vašej pozornosti. 

Oplatí sa tiež spomenúť, že vlnité plechy si svoje uplatnenie nachádzajú aj v komunálnej oblastisídliskovej zástavbe, využívajú sa napríklad aj na zastrešenie zastávok, prípadne kontajnerových stojísk. Na takéto účely sú vhodné trapézové plechy s výškou vlny 12 mm, resp. 15 mm. 

Použitie ako fasádny plech

Možnosti využitia vlnitého plechu zďaleka nekončia len pri oplotení či zastrešovaní stavieb. Obľúbené sú tiež aj ako tzv. fasádne plechy, čo platí najmä pre varianty s výškou vlny 30 mm a viac. V prípade, ak je vlna plechu vyššia, je možné použiť plech aj ako nosný konštrukčný prvok, čo sa hodí najmä vtedy, ak potrebujete postaviť napríklad sklad alebo priemyselnú halu.

Ak je reč o fasádnych vlnitom plechu na fasádu, tak sú vhodné aj v prípade multifunkčných budov a obchodných centier. V prípade výberu fasádneho plechu je potrebné zvlášť venovať pozornosť úrovni povrchovej úpravy, aby ste sa mohli spoľahnúť na to, že stavba skutočne dlho vydrží. Stretnúť sa môžete aj s trapézovými plechmi s výškou vlny až 153 mm. Takéto trapézové plechy sú ale spravidla určené na interiérové použitie, a to s ohľadom na ich povrchovú úpravu. 

Stavba oblúkovej haly alebo skladu

Keď sme už spomenuli možnosť zhotovovania stavieb z vlnitého plechu, zabudnúť nemôžeme ani na špeciálny typ trapézového plechu Sínus 40. Ten umožňuje zakrúženie od polomeru 2 m, čo znamená, že je doslova predurčený na stavbu oblúkových hál a skladov. Tento typ konštrukcie je vhodný najmä v priemysle a poľnohospodárstve, keďže ide o veľmi efektívnu voľbu z pohľadu náročnosti stavby, odolnosti a údržby. Oblúkovú halu je navyše možné vďaka zakrúženému trapézovému profilu skonštruovať veľmi rýchlo. 

Vlnité plechy majú v stavebníctve svoje pevné miesto, napokon, sami sa o tom môžete presvedčiť buď v našich predajniach, alebo priamo v kategórii trapézové plechy.

 

Máte nezodpovedané otázky? Pozrite sekciu nášho webu, kde sme zosumarizovali odpovede na najčastejšie kladené otázky ohľadom striech.

Ohodnoťte náš článok

Mohlo by vás zaujímať

Potrebujem stavebné povolenie pri rekonštrukcii strechy?

Potrebujem stavebné povolenie pri rekonštrukcii strechy?

Rady

Rekonštrukcia strechy je procesom, ktorý je niekedy nevyhnutným predpokladom na to, aby bola stavba vôbec použiteľná. V iných prípadoch je zas hlavným cieľom rekonštrukcie zmena vzhľadu stavby a zl...

7. októbra 2022

Čítať viac
Šikmá alebo rovná strecha? Toto porovnanie vám pomôže v rozhodovaní

Šikmá alebo rovná strecha? Toto porovnanie vám pomôže v rozhodovaní

Ako vyberať

Výber medzi šikmou a rovnou strechou by určite nemal pripomínať súboj Dávida s Goliášom, práve naopak. Emócie je lepšie odložiť bokom a k posudzovaniu výhod jedného či druhého riešenia si sadnúť s ...

27. septembra 2022

Čítať viac
Stanová strecha a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Stanová strecha a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Zaujímavosti

Stanová strecha, nazývaná aj ihlanová, bola pomerne bežným javom predovšetkým pri menších rodinných domoch so štvorcovým pôdorysom postavených v 60-tych a 70-tych rokoch minulého storočia. Svojich ...

7. septembra 2022

Čítať viac
Správna montáž plechovej strechy ako kľúč k jej dlhovekosti a chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Správna montáž plechovej strechy ako kľúč k jej dlhovekosti a chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Rady

Kvalitná plechová strecha vám pokojne môže vydržať aj desiatky rokov. Dôležitý je však nielen správny výber materiálov a doplnkov, ale aj montáž presne podľa pokynov výrobcov. Stále sa stretávame s...

18. augusta 2022

Čítať viac