Zdielať

Vlnitý plech a praktické tipy na jeho použitie

Nezaradené
Vlnitý plech a praktické tipy na jeho použitie
5-(28 hlasov)

Vlnité plechy sú neodmysliteľnou súčasťou mnohých pozemkov a objektov, ktoré na nich stoja. Využitie si nachádzajú nielen v priemyselnom prostredí, ale aj pri občianskych stavbách. Vlnité plechy v sebe spájajú viacero výhod, vďaka ktorým sú nielen vhodným „dočasným“, ale aj trvácim materiálom a plnohodnotným konštrukčným riešením. Zamerali sme sa na praktické možnosti využitia trapézových plechov, ktoré sú v našich končinách mnohými označované práve ako vlnité plechy. 

Odpovede na vaše najčastejšie otázky alebo formulár na získanie cenovej ponuky

Ak by sme si urobili rebríček najrozšírenejších stavebných prvkov, vlnité plechy by určite zaujali niektorú z popredných pozícií. Iba máloktorý iný prvok má totiž také široké možnosti použitia ako práve trapézové plechy. Ak si vyberiete vlnitý plech s kvalitnou povrchovou úpravou, spoľahnúť sa môžete na jeho odolnosť voči poveternostným vplyvom. A aké máte možnosti? 

Trapézové plechy sú dostupné so základným pozinkovaním (nižšia cena, kratšia životnosť), titánzinkovým, prípadne hliníkovým povrchom. Ak si s ohľadom na náročnosť prostredia vyberiete správne, nič nebráni tomu, aby vlnitý plech naplno obstál, a to iba s minimálnymi nárokmi na akúkoľvek údržbu. Kde všade si teda vlnitý plech nachádza svoje uplatnenie?  

Oplotenie pozemkov

Pozinkované ale aj lakované vlnité plechy sú tradičnou voľbou, ak hľadáte cenovo dostupný a rýchly spôsob, ako oplotiť pozemok. S vlnitými plechmi je jednoduché vytvoriť súvislé oplotenie a tak bude pozemok dokonale chránený pred zvedavými pohľadmi aj nechcenými návštevníkmi.

Montáž plotu z vlnitého plechu je mimoriadne jednoduchá a tí šikovnejší ju zaručene zvládnu aj svojpomocne. Ak hovoríme o vlnitom plechu, nemusíte si predstaviť iba klasiku s výškou vlny 12 mm či viac, na oplatenie je možné použiť napríklad aj plech Stepro s trochu s odlišným dizajnom. 

Zastrešenie na menšie aj väčšie objekty

Univerzálnosť ako jednu z kľúčových výhod vlnitých plechov sme už spomenuli a ďalším dôkazom pravdivosti tohto tvrdenia je aj možnosť jednoduchého zastrešenia rôznych objektov. Pomocou vlnitého plechu môžete ľahko postaviť prístrešok pre auto, kôlničku na drevo alebo akúkoľvek menšiu záhradnú stavbu. Ak potrebujete ľahkú strešnú krytinu s minimálnymi nárokmi, tak by práve trapézové plechy nemali ujsť vašej pozornosti. 

Oplatí sa tiež spomenúť, že vlnité plechy si svoje uplatnenie nachádzajú aj v komunálnej oblastisídliskovej zástavbe, využívajú sa napríklad aj na zastrešenie zastávok, prípadne kontajnerových stojísk. Na takéto účely sú vhodné trapézové plechy s výškou vlny 12 mm, resp. 15 mm. 

Použitie ako fasádny plech

Možnosti využitia vlnitého plechu zďaleka nekončia len pri oplotení či zastrešovaní stavieb. Obľúbené sú tiež aj ako tzv. fasádne plechy, čo platí najmä pre varianty s výškou vlny 30 mm a viac. V prípade, ak je vlna plechu vyššia, je možné použiť plech aj ako nosný konštrukčný prvok, čo sa hodí najmä vtedy, ak potrebujete postaviť napríklad sklad alebo priemyselnú halu.

Ak je reč o fasádnych vlnitom plechu na fasádu, tak sú vhodné aj v prípade multifunkčných budov a obchodných centier. V prípade výberu fasádneho plechu je potrebné zvlášť venovať pozornosť úrovni povrchovej úpravy, aby ste sa mohli spoľahnúť na to, že stavba skutočne dlho vydrží. Stretnúť sa môžete aj s trapézovými plechmi s výškou vlny až 153 mm. Takéto trapézové plechy sú ale spravidla určené na interiérové použitie, a to s ohľadom na ich povrchovú úpravu. 

Stavba oblúkovej haly alebo skladu

Keď sme už spomenuli možnosť zhotovovania stavieb z vlnitého plechu, zabudnúť nemôžeme ani na špeciálny typ trapézového plechu Sínus 40. Ten umožňuje zakrúženie od polomeru 2 m, čo znamená, že je doslova predurčený na stavbu oblúkových hál a skladov. Tento typ konštrukcie je vhodný najmä v priemysle a poľnohospodárstve, keďže ide o veľmi efektívnu voľbu z pohľadu náročnosti stavby, odolnosti a údržby. Oblúkovú halu je navyše možné vďaka zakrúženému trapézovému profilu skonštruovať veľmi rýchlo. 

Vlnité plechy majú v stavebníctve svoje pevné miesto, napokon, sami sa o tom môžete presvedčiť buď v našich predajniach, alebo priamo v kategórii trapézové plechy.

 

Máte nezodpovedané otázky? Pozrite sekciu nášho webu, kde sme zosumarizovali odpovede na najčastejšie kladené otázky ohľadom striech.

Ohodnoťte náš článok

5-(28 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Ako a prečo odvetrávať šikmú strechu?

Ako a prečo odvetrávať šikmú strechu?

Rady

Odvetrávanie šikmých striech neradno podceňovať a mal by to vedieť každý jeden odborník, ktorý sa venuje návrhom a realizácii striech. Napriek tomu je nevhodne navrhnuté odvetrávanie strechy stále ...

21. januára 2023

Čítať viac
Čo je vetrotesnosť striech a prečo by ste ju mali brať do úvahy?

Čo je vetrotesnosť striech a prečo by ste ju mali brať do úvahy?

Rady

Pri projektovaní novej strechy a výbere strešnej krytiny je potrebné zohľadniť poveternostné podmienky v danej lokalite a počítať aj s prípadnými excesmi. Správne skonštruovanú novú strechu s dosta...

12. januára 2023

Čítať viac
Kvalitná strecha začína správnou realizáciou krovu

Kvalitná strecha začína správnou realizáciou krovu

Rady

Krov je nosnou konštrukciou šikmých striech a vzhľadom na to, akú dôležitú úlohu plní, zaslúži si mimoriadnu pozornosť nielen pri projektovaní, ale aj pri jeho realizácii. Kvalitne vyhotovený krov ...

30. decembra 2022

Čítať viac
Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Naše produkty

Aj v roku 2023 sa očakávajú vysoké čísla inflácie, ktoré spôsobujú nielen medzi našimi zákazníkmi neistotu. Je viac než isté, že vysoká inflácia aj tento rok odvetrá z bankových účtov viac ako 10%....

23. decembra 2022

Čítať viac