Zdielať

Vplyv strechy na tepelnú pohodu v lete

Rady
Vplyv strechy na tepelnú pohodu v lete

Blížia sa najteplejšie mesiace v roku a to je obdobie, kedy v mnohých domácnostiach sú naplno pustené ventilátory a klimatizácie. Počas obdobia, kedy ani teploty v noci neklesajú pod 20 °C sa bez ochladzovania vzduchu o tepelnej pohode rozhodne hovoriť nedá. Keď sa počas dňa do strechy poriadne „oprú“ slnečné lúče, v podkrovných priestoroch môže byť doslova na nevydržanie. Aký vplyv majú strechy na tepelnú pohodu počas leta a na čo pri návrhu strechy určite nezabudnúť? 

Odpovede na vaše najčastejšie otázky alebo formulár na získanie cenovej ponuky

Široké rozpätie teplôt v našich zemepisných šírkach kladie zvýšené nároky aj na stavebné materiály. Pri streche je preto potrebné počítať s tepelnou rozťažnosťou jednotlivých prvkov a kým v zime musia hravo odolať aj tuhým mrazom, počas letných dní, keď slnko poriadne páli, teploty hravo presiahnu aj 40 či 50 °C. Je prirodzené, že ako tuhé mrazy, tak aj vysoké teploty citeľne ovplyvňujú tepelnú pohodu vo vnútri a práve strecha, ktorá sa často nazýva aj „piatou fasádou domu“, má na teplotné pomery vnútorných priestorov nemalý vplyv. 

Zďaleka nejde iba o strešnú krytinu

Možno ste sa už aj vy stretli s rôznymi informáciami o tom, do akej miery sa prehrievajú jednotlivé materiály strešných krytín. Rovnako ste možno zachytili aj to, že plechové krytiny majú tendenciu zahrievať sa až príliš. Samozrejme, ak porovnáme povedzme klasickú škridlu a plechovú strechu, na ktorú páli slnko, práve plech sa zahreje o niečo viac. Na tepelnú pohodu vo vnútri to však bude mať iba zanedbateľný vplyv. 

Podobne to platí aj pri farbách. Ešte stále sa mnohí ľudia obávajú krytín s tmavším sfarbením, pričom práve pri plechových krytinách je výber farieb naozaj pestrý a ak chcete povedzme čiernu či tmavohnedú strechu, nie je problém ju zrealizovať. Tmavé farby samozrejme slnečné lúče priťahujú viac ako iné a teda aj čierny či tmavohnedý plech na streche sa rozhorúči viac. Na samotný tepelný komfort to však nemusí mať až tak zásadný vplyv. V prípade, ak nechcete aby ste sa pod strechou „uvarili“, sústrediť sa treba na tie časti strešnej konštrukcie, ktoré sa nachádzajú pod krytinou. 

Tmavšie strechy priťahujú lúče o niečo viac ako svetlé

Vyhotovenie tepelno-izolačnej vrstvy

V prípade obývateľného podkrovia je veľmi dôležitá kvalitná tepelno-izolačná vrstva, ktorá má svoj význam ako v zime, tak aj v lete. Kým v zime zabráni izolačná vrstva úniku drahocenného tepla, v lete zas zabráni prestupu horúčavy z krytiny dovnútra. Keďže spôsob vyhotovenia tejto vrstvy nie je jednoduchý, oplatí sa vždy staviť na konzultáciu s odborníkom. Práve v týchto častiach strechy sa totiž rozhoduje o tom, či budete v lete bojovať s horúčavami vo vnútri a v zime naopak s prienikmi chladného vzduchu. 

Odvetrávanie strešného plášťa

Tepelno-izolačná vrstva spomenutá vyššie samozrejme nie je všemocná. Prestup tepla časť tepla odizoluje a prienik zvyšku značne spomalí. Stačí však niekoľko horúcich dní nasledujúcich po sebe a vo vnútri o tepelnej pohode sa rozhodne nebude dať rozprávať. 

Dôležité je preto kvalitné odvetrávanie strešnej krytiny pomocou odvetrávacích prvkov pri hrebeni strechy či odkvapových hrán. V prípade, že sa vonku ochladí viac, ako vnútorný priestor, horúci vzduch nahromadený pod krytinou sa dostane von, čím prirodzene dôjde aj k ochladeniu priestorov bezprostredne pod strechou. Správne odvetranie krytiny má preto zásadný vplyv na to, koľko tepla sa vám dostane do vnútorného priestoru a to bez ohľadu na to, aký typ strešnej krytiny si vyberiete. Ak teda uprednostníte plechovú strechu, so správnym odvetraním máte istotu, že v lete nebudete trpieť horúčavami. 

O komfort pod správne zaizolovanou plechovou strechou sa nemusíte obávať

Stavte na poistnú izoláciu

Ak chcete mať istotu, že aj počas horúcich letných dní sa podkrovné priestory nezahrejú na neúnosnú úroveň, stavte na poistnú izoláciu. Na tento účel sa používajú fólie umiestnené tesne pod krytinu. Vďaka tenučkej kovovej vrstve sa starajú o výrazné zníženie prestupu tepla do priestoru pod krytinou. Aby však došlo k požadovanému efektu, toto riešenie je samozrejme vhodné realizovať spolu s kvalitne vyhotovením odvetrávaním krytiny. 

Na záver dodajme, že vplyv strechy na tepelnú pohodu počas leta rozhodne netreba pri návrhu novej strechy, prípadne jej rekonštrukcii zanedbávať. Na strane druhej si treba uvedomiť, že samotný výber krytiny má na prestup tepla do interiéru iba minimálny vplyv. Najlepšia obrana pred nadmerným prestupom tepla do vnútorných priestorov totiž spočíva práve v kvalitnej izolácií a odvetraní strešnej konštrukcie.

 

Máte nezodpovedané otázky? Pozrite sekciu nášho webu, kde sme zosumarizovali odpovede na najčastejšie kladené otázky ohľadom striech.

Ohodnoťte náš článok

Mohlo by vás zaujímať

Potrebujem stavebné povolenie pri rekonštrukcii strechy?

Potrebujem stavebné povolenie pri rekonštrukcii strechy?

Rady

Rekonštrukcia strechy je procesom, ktorý je niekedy nevyhnutným predpokladom na to, aby bola stavba vôbec použiteľná. V iných prípadoch je zas hlavným cieľom rekonštrukcie zmena vzhľadu stavby a zl...

7. októbra 2022

Čítať viac
Šikmá alebo rovná strecha? Toto porovnanie vám pomôže v rozhodovaní

Šikmá alebo rovná strecha? Toto porovnanie vám pomôže v rozhodovaní

Ako vyberať

Výber medzi šikmou a rovnou strechou by určite nemal pripomínať súboj Dávida s Goliášom, práve naopak. Emócie je lepšie odložiť bokom a k posudzovaniu výhod jedného či druhého riešenia si sadnúť s ...

27. septembra 2022

Čítať viac
Stanová strecha a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Stanová strecha a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Zaujímavosti

Stanová strecha, nazývaná aj ihlanová, bola pomerne bežným javom predovšetkým pri menších rodinných domoch so štvorcovým pôdorysom postavených v 60-tych a 70-tych rokoch minulého storočia. Svojich ...

7. septembra 2022

Čítať viac
Správna montáž plechovej strechy ako kľúč k jej dlhovekosti a chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Správna montáž plechovej strechy ako kľúč k jej dlhovekosti a chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Rady

Kvalitná plechová strecha vám pokojne môže vydržať aj desiatky rokov. Dôležitý je však nielen správny výber materiálov a doplnkov, ale aj montáž presne podľa pokynov výrobcov. Stále sa stretávame s...

18. augusta 2022

Čítať viac