Zdielať

Vplyv strechy na tepelnú pohodu v lete

Rady
Vplyv strechy na tepelnú pohodu v lete
5-(26 hlasov)

Blížia sa najteplejšie mesiace v roku a to je obdobie, kedy v mnohých domácnostiach sú naplno pustené ventilátory a klimatizácie. Počas obdobia, kedy ani teploty v noci neklesajú pod 20 °C sa bez ochladzovania vzduchu o tepelnej pohode rozhodne hovoriť nedá. Keď sa počas dňa do strechy poriadne „oprú“ slnečné lúče, v podkrovných priestoroch môže byť doslova na nevydržanie. Aký vplyv majú strechy na tepelnú pohodu počas leta a na čo pri návrhu strechy určite nezabudnúť? 

Odpovede na vaše najčastejšie otázky alebo formulár na získanie cenovej ponuky

Široké rozpätie teplôt v našich zemepisných šírkach kladie zvýšené nároky aj na stavebné materiály. Pri streche je preto potrebné počítať s tepelnou rozťažnosťou jednotlivých prvkov a kým v zime musia hravo odolať aj tuhým mrazom, počas letných dní, keď slnko poriadne páli, teploty hravo presiahnu aj 40 či 50 °C. Je prirodzené, že ako tuhé mrazy, tak aj vysoké teploty citeľne ovplyvňujú tepelnú pohodu vo vnútri a práve strecha, ktorá sa často nazýva aj „piatou fasádou domu“, má na teplotné pomery vnútorných priestorov nemalý vplyv. 

Zďaleka nejde iba o strešnú krytinu

Možno ste sa už aj vy stretli s rôznymi informáciami o tom, do akej miery sa prehrievajú jednotlivé materiály strešných krytín. Rovnako ste možno zachytili aj to, že plechové krytiny majú tendenciu zahrievať sa až príliš. Samozrejme, ak porovnáme povedzme klasickú škridlu a plechovú strechu, na ktorú páli slnko, práve plech sa zahreje o niečo viac. Na tepelnú pohodu vo vnútri to však bude mať iba zanedbateľný vplyv. 

Podobne to platí aj pri farbách. Ešte stále sa mnohí ľudia obávajú krytín s tmavším sfarbením, pričom práve pri plechových krytinách je výber farieb naozaj pestrý a ak chcete povedzme čiernu či tmavohnedú strechu, nie je problém ju zrealizovať. Tmavé farby samozrejme slnečné lúče priťahujú viac ako iné a teda aj čierny či tmavohnedý plech na streche sa rozhorúči viac. Na samotný tepelný komfort to však nemusí mať až tak zásadný vplyv. V prípade, ak nechcete aby ste sa pod strechou „uvarili“, sústrediť sa treba na tie časti strešnej konštrukcie, ktoré sa nachádzajú pod krytinou. 

Tmavšie strechy priťahujú lúče o niečo viac ako svetlé

Vyhotovenie tepelno-izolačnej vrstvy

V prípade obývateľného podkrovia je veľmi dôležitá kvalitná tepelno-izolačná vrstva, ktorá má svoj význam ako v zime, tak aj v lete. Kým v zime zabráni izolačná vrstva úniku drahocenného tepla, v lete zas zabráni prestupu horúčavy z krytiny dovnútra. Keďže spôsob vyhotovenia tejto vrstvy nie je jednoduchý, oplatí sa vždy staviť na konzultáciu s odborníkom. Práve v týchto častiach strechy sa totiž rozhoduje o tom, či budete v lete bojovať s horúčavami vo vnútri a v zime naopak s prienikmi chladného vzduchu. 

Odvetrávanie strešného plášťa

Tepelno-izolačná vrstva spomenutá vyššie samozrejme nie je všemocná. Prestup tepla časť tepla odizoluje a prienik zvyšku značne spomalí. Stačí však niekoľko horúcich dní nasledujúcich po sebe a vo vnútri o tepelnej pohode sa rozhodne nebude dať rozprávať. 

Dôležité je preto kvalitné odvetrávanie strešnej krytiny pomocou odvetrávacích prvkov pri hrebeni strechy či odkvapových hrán. V prípade, že sa vonku ochladí viac, ako vnútorný priestor, horúci vzduch nahromadený pod krytinou sa dostane von, čím prirodzene dôjde aj k ochladeniu priestorov bezprostredne pod strechou. Správne odvetranie krytiny má preto zásadný vplyv na to, koľko tepla sa vám dostane do vnútorného priestoru a to bez ohľadu na to, aký typ strešnej krytiny si vyberiete. Ak teda uprednostníte plechovú strechu, so správnym odvetraním máte istotu, že v lete nebudete trpieť horúčavami. 

O komfort pod správne zaizolovanou plechovou strechou sa nemusíte obávať

Stavte na poistnú izoláciu

Ak chcete mať istotu, že aj počas horúcich letných dní sa podkrovné priestory nezahrejú na neúnosnú úroveň, stavte na poistnú izoláciu. Na tento účel sa používajú fólie umiestnené tesne pod krytinu. Vďaka tenučkej kovovej vrstve sa starajú o výrazné zníženie prestupu tepla do priestoru pod krytinou. Aby však došlo k požadovanému efektu, toto riešenie je samozrejme vhodné realizovať spolu s kvalitne vyhotovením odvetrávaním krytiny. 

Na záver dodajme, že vplyv strechy na tepelnú pohodu počas leta rozhodne netreba pri návrhu novej strechy, prípadne jej rekonštrukcii zanedbávať. Na strane druhej si treba uvedomiť, že samotný výber krytiny má na prestup tepla do interiéru iba minimálny vplyv. Najlepšia obrana pred nadmerným prestupom tepla do vnútorných priestorov totiž spočíva práve v kvalitnej izolácií a odvetraní strešnej konštrukcie.

 

Máte nezodpovedané otázky? Pozrite sekciu nášho webu, kde sme zosumarizovali odpovede na najčastejšie kladené otázky ohľadom striech.

Ohodnoťte náš článok

5-(26 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Prečo si vybrať kvalitnú difúznu fóliu?

Prečo si vybrať kvalitnú difúznu fóliu?

Rady

Difúznu fóliu síce na prvý pohľad nie je vidno, no zato je veľmi dôležitou súčasťou strešnej skladby a má priamy vplyv na jej životnosť. Okrem toho, že strešný plášť chráni, tak prispieva aj k tepe...

3. novembra 2023

Čítať viac
Vplyv plechových striech na mikroklímu v interiéri budovy

Vplyv plechových striech na mikroklímu v interiéri budovy

Rady

Plechové strechy majú dlhú históriu a sú jednými z najtrvácnejších a najspoľahlivejších strešných riešení. Okrem svojej odolnosti voči poveternostným vplyvom však plechové strechy ponúkajú aj mnoho...

15. októbra 2023

Čítať viac
Ako pripraviť strechu na fotovoltiku: Je moja strecha na ňu vhodná?

Ako pripraviť strechu na fotovoltiku: Je moja strecha na ňu vhodná?

Rady

Fotovoltické systémy predstavujú jedno z najúčinnejších riešení pre získavanie obnoviteľnej energie z dostupného slnečného žiarenia. Tieto systémy premenia slnečné svetlo na elektrickú energiu pros...

4. októbra 2023

Čítať viac
Sprievodca typov striech: ako si vybrať a akým chybám sa vyvarovať?

Sprievodca typov striech: ako si vybrať a akým chybám sa vyvarovať?

Ako vyberať Rady

Dobrá strecha môže vydržať desiatky rokov, zatiaľ čo zlá strecha sa rýchlo zmení na bezodnú studňu, do ktorej hádžete peniaze. Drahé opravy každých niekoľko rokov, výmena poškodenej krytiny, škody ...

2. októbra 2023

Čítať viac