Zdielať

Všetko, čo potrebujete vedieť o snehových zábranách – od návrhu až po výber

Rady
Všetko, čo potrebujete vedieť o snehových zábranách – od návrhu až po výber
4.6-(28 hlasov)

Má vaša šikmá strecha snehové zábrany? Ak nie, možno ani neviete, koľko toho riskujete. Zistite, prečo sú snehové zábrany na strechu také dôležité, aké riziká prináša hromadenie snehu na streche a tiež, ako tento bezpečnostný prvok na strechu umiestniť. Práve v zimnom období si totiž vaša strecha zaslúži viac pozornosti ako inokedy, a to bez ohľadu na to, akú má krytinu.

Oplatí sa investícia do snehových zábran na strechu? 

Zimy v našich zemepisných končinách sú často mierne, a to najmä v prípade južnejších oblastí Slovenska. Niekoľko desiatok kilometrov smerom na sever, najmä v kopcovitých oblastiach je už ale situácia celkom odlišná a poriadna snehová nádielka počas zimných mesiacov nie je nijako výnimočná.

Bez ohľadu na lokalitu však nie je vhodné nič podceniť, aj južnejšie oblasti Slovenska dokážu zimné výčiny počasia a následne topiaci sa sneh poriadne prekvapiť. Navyše, aby sa padajúci sneh zo strechy stal nebezpečný, nemusí ho byť až tak veľa. Neodporúčame preto uspokojiť sa s predstavou, že vo vašej lokalite sneží iba výnimočne a tak snehové zábrany na streche nie sú vôbec potrebné.

V tomto bode sa už dostávame k rizikám, ktoré vyplývajú zo snehovej nádielky, ktorá sa prirodzene ocitne na strešnej krytine. Sneh na streche sa stáva nebezpečný najmä vtedy, ak sa dá do pohybu. Treba si uvedomiť, že masa snehu spolu s ľadom na streche môže pokojne vážiť aj viac ako 200 kg. Takáto hmotnosť už môže celkom ľahko spôsobiť fatálne následky okoloidúcim chodcom alebo výrazné materiálne škody, napríklad ak sa vám sneh zo strechy zosunie na auto. Pri návrhu a inštalácii snehových zábran na strechu by ste mali myslieť predovšetkým na tieto riziká. Ani zďaleka však nie sú jediné, poriadna masa snehu totiž predstavuje veľkú záťaž aj pre samotnú strechu.

Nahromadený sneh môže pre strechu predstavovať veľkú záťaž

Vrstva snehu na streche predstavuje viacero rizík

Bežná snehová nádielka zrejme nespôsobí žiadnej streche vážnejšie problémy. Ak je ale snehu viac ako je bežné, niekoľkocentimetrová vrstva snehu predstavuje pre strechu celkom problém. Zimné výčiny počasia, a teda aj sneh, totiž naplno odhalia všetko, čo sa pri montáži strechy zanedbalo. Kvalitu strechy nával snehu určite preverí, no aj tá najkvalitnejšia strecha si zaslúži adekvátnu ochranu v podobe snehových zábran.

Poškodenie strechy pritom nespôsobuje až tak často samotná masa snehu, ale skôr to, keď sa dá do pohybu. Z tohto pohľadu je preto kritický práve odmäk po výdatnom snežení. Zosuv veľkej masy zo šikmej strechy je totiž nebezpečný nielen pre tých, ktorí sa nachádzajú pod okrajom strechy ale aj pre strechu samotnú. Zosúvajúci sa sneh totiž často so sebou „zoberie“ aj odkvapovú hranu. Návaly snehu pritom neraz spôsobujú problémy aj pri strešnom okne, najmä vtedy, ak jeho lemovanie nie je vykonané kvalitne.

Z vyššie uvedených dôvodov si preto vaša strecha zaslúži lapače snehu a neoplatí sa príliš spoliehať na to, že v určitej lokalite je výdatné sneženie skôr ojedinelé. Hlavnou úlohou snehových zábran je zachytiť masu snehu a zabrániť tomu, aby sa uvoľnila a zosunula zo strechy. V ideálnom prípade teda snehové zábrany zachytia masu snehu, zabránia jej náhlemu uvoľneniu, pričom takto zachytený sneh sa začne postupne roztápať bez toho, aby ohrozil strechu samotnú prípadne jej bezprostredné okolie.

Rúrkové snehové zábrany

Ako navrhnúť a inštalovať snehové zábrany na strechu?

Na to, aby lapače snehu na strechu aj skutočne priniesli očakávaný úžitok, je veľmi dôležité rozvrhnutie ich umiestnenia a tiež správna montáž. Nie je jedno, kde sú snehové zábrany umiestnené, aký majú tvar a akým spôsobom sú namontované. Plechové strechy majú vo väčšine prípadov hladký povrch, ktorý pre sneh vytvára ideálne podmienky na zosunutie a preto montáž snehových zábran v prípade plechových striech vždy dôrazne odporúčame. Dobrou správou je, že nejde o nič zložité a ani príliš drahé. Ako to teda je so snehovými zábranami pri profilovaných a falcovaných plechových strechách?

V prípade šikmých plechových striech odporúčame vždy rúrkové snehové zábrany, ktoré sú nielen účinné ale aj estetické. Tvorené sú spravidla dvoma rúrkami s hrúbkou niekoľko milimetrov, ktoré sa spolu s nosníkmi kotvia do latovania a plechovej krytiny. Samozrejme, pre zachovanie životnosti samotnej krytiny odporúčame používať montážny materiál určený na tento účel – chýbať by vám teda nemalo poriadne náradie ale napríklad ani skrutky s tesniacou podložkou. 

Snehové zábrany – detail kotvenia

V prípade falcovaných krytín sa lapače snehu montujú ešte o niečo jednoduchšie. Netreba totiž vŕtať do krytiny, ale držiaky rúrok sa inštalujú priamo na falc. Ušetríte si teda čas aj námahu, napokon falcované krytiny sú v horských oblastiach s bohatými snehovými nádielkami veľmi častou voľbou a k tomuto typu krytín snehové zábrany takpovediac patria.

Návrh a montáž snehových zábran na strechu príliš neodporúčame, ak nemáte predchádzajúce skúsenosti. V prvom rade je totiž dôležité och správne rozvrhnutie, zábrany síce nemusia byť vždy po celom obvode strechy, no často sa stáva, že počet snehových zábran je skrátka nedostatočný, čím celé toto bezpečnostné opatrenie stráca zmysel. Súčasťou návrhu by tiež mal byť presný počet a umiestnenie kotviacich konzol. 

Správne navrhnuté a namontované snehové zábrany na vašej streche sú zárukou toho, že strecha bude bezpečná pre vaše okolie a ohrozené nebudú ani pre prvky odkvapového systému. Treba ešte pripomenúť, že v prípade spádu strechy na obecnú komunikáciu, či už cestu alebo chodník, je namontovanie snehových zábran na vašu strechu nutné.

Ohodnoťte náš článok

4.6-(28 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Strechy v budúcnosti

Strechy v budúcnosti

Zaujímavosti

Ešte pred päťdesiatimi rokmi boli eternitové strechy celkom bežnou súčasťou mnohých stavieb. Tento azbestocementový materiál dnes už vnímame ako zdravotné riziko a na jeho odstránenie je možné aj v...

17. decembra 2024

Čítať viac
Všetko dôležité o valbovom krove

Všetko dôležité o valbovom krove

Zaujímavosti

Vôbec nebudeme preháňať tvrdením, že strechy sú už po stáročia fascinujúcou súčasťou mnohých stavieb a mnohé sa dajú prirovnať až k umeleckým dielam. Vo viacerých historických centrách európskych m...

5. decembra 2024

Čítať viac
Zvuková izolácia: vplyv rôznych strešných krytín

Zvuková izolácia: vplyv rôznych strešných krytín

Nezaradené

V dnešnej uponáhľanej dobe je ticho čoraz vzácnejšie. Tiché prostredie je mimoriadne dôležité pre spánok a aj pre každodenné fungovanie v domácnosti, pričom bezpochyby ide o základné piliere fyzick...

25. novembra 2024

Čítať viac
Ako vyberať farbu fasády k streche

Ako vyberať farbu fasády k streche

Rady

Ak plánujete stavať alebo kompletne zrekonštruovať dom, skôr či neskôr prídete k otázke farebného zladenia jeho jednotlivých prvkov. Hoci sa to môže zdať ako ľahká úloha, pri stovkách rôznych fareb...

15. novembra 2024

Čítať viac