Zdielať

Všetko, čo sa oplatí vedieť o trapézových plechoch, ich použití a výrobe

Nezaradené
Všetko, čo sa oplatí vedieť o trapézových plechoch, ich použití a výrobe
4.9-(27 hlasov)

Hľadáte cenovo dostupný konštrukčný prvok na vytvorenie zastrešenia, obloženie fasády či jednoduchej stavby a nechcete poľavovať zo svojich nárokov? Tak potom by ste určite nemali prehliadnuť ponuku trapézových plechov, ktorých použitie je vhodné nielen pri zastrešovaní, ale aj pri konštrukcii rôznych stavieb. Čo sa oplatí vedieť o trapézových plechoch, ešte skôr, ako sa ich rozhodnete použiť? 

Odpovede na vaše najčastejšie otázky alebo formulár na získanie cenovej ponuky

Ak sa rozhliadnete vôkol seba, určite si na mnohých miestach všimnete použite trapézových plechov. Svoje nezastupiteľné miesto majú v prípade jednoduchých strešných konštrukcií, priemyselných a poľnohospodárskych objektov a tiež pri stavbe komerčných budov. Univerzálnosť použitia v stavebníctve, nízka cena a vysoká odolnosť posúva trapézové plechy medzi tie najobľúbenejšie produkty.  

Nie každý trapézový plech je rovnaký

Skôr ako sa rozhodnete pre výber konkrétneho trapézového plechu, oplatí sa poznať nielen ich výhody, ale tiež jednotlivé druhy. Práve od spôsobu výroby a výšky vlny závisia možnosti použitia. Z tohto pohľadu preto rozlišujeme trapézové plechy kryciekonštrukčné. 

Krycí trapézový plech spoznáte najmä podľa nižšiemu profilu a menšej hrúbky. Vhodný je predovšetkým na krytie rôznych stenových obkladov a priečok, vďaka čomu si svoje uplatnenie nachádza predovšetkým v priemyselnom segmente. Okrem toho je možné krycie trapézové plechy využiť aj na tvorbu jednoduchého oplotenia, prípadne na stavbu ľahkých strešných konštrukcií, jednoduchých prekrytí a prístreškov. 

Druhým typom sú tzv. konštrukčné trapézové plechy, ktoré sú pripravené odolávať vyššej záťaži. Využívať ich je teda možné pri stavbe striech s potrebou vyššej nosnosti, prípadne sa tieto plechy využívajú ako základný konštrukčný prvok v prípade priemyselných a komerčných objektov. Na tento účel sú spravidla vhodné hrubšie trapézové plechy s vyšším profilom (odporúčame výšku vlny 50 mm a viac). Typ trapézového plechu je vhodné vždy zvoliť s prihliadnutím na potreby konkrétneho projektu. 

Kde si trapézové plechy nachádzajú svoje využitie?

Jednotlivé možnosti využitia trapézových plechov sme spomenuli už vyššie. Vo všeobecnosti však môžeme uviesť, že trapézové plechy sú vhodné všade tam, kde je prioritou dosiahnutie efektívneho využitia finančných prostriedkov pri stavbe. Jednoduchosť montáže trapézových plechov totiž výrazne znižuje stavebné náklady, čo je veľkou výhodou najmä pri väčších projektoch, prípadne s obmedzeným rozpočtom. V prípade menších projektov určite oceníte, že trapézové plechy je možné použiť s vynaložením minimálneho úsilia. Vďaka nízkej hmotnosti trapézových plechov sa navyše nevyžadujú žiadne zložité a časovo náročné konštrukčné riešenia.

Trapézové plechy sú vhodné aj na konštrukciu haly

Siahnuť po trapézovom plechu sa oplatí aj z ďalšieho dôvodu. Nároky na údržbu sú totiž naozaj minimálne a plech s kvalitnou povrchovou úpravou bez problémov vydrží aj v náročnejších podmienkach. Moderné trapézové plechy navyše nie sú už iba „výsadou“ priemyselných stavieb a jednoduchých prístreškov. Čoraz častejšie sa objavujú aj pri bežných rodinných domoch, kedy sú zaujímavým spestrením časti domu, resp. jeho fasády. Vďaka širokej palete fariebvyhotovení navyše nie je problémom ani realizácia rôznych „architektonických experimentov“. 

Ako prebieha výroba trapézových plechov?

Ak v súvislosti s trapézovými plechmi hovoríme o možnosti ušetriť, neznamená to, že by ste museli robiť kompromisy ohľadom kvality materiálov. Časy, kedy vlnité plechy predstavovali skôr krátkodobé stavebné riešenie sú dávno preč. Moderné trapézové plechy sa vyznačujú vysokou odolnosťou voči korózii aj ďalším externým vplyvom a popri bezúdržbovosti sa rozhodne oplatí vyzdvihnúť aj ich dlhú životnosť. Nutnou podmienkou na to, aby ste sa na zmienené vlastnosti trapézového plechu mohli spoľahnúť, je precízna výroba. Vždy sa preto zaujímajte, akým spôsobom sú vyrobené trapézové plechy a aké technológie sa pri výrobe používajú. 

Strecha z trapézového plechu T12

Ako by teda mala prebiehať výroba? Dôležité je použiť nielen kvalitný základ, teda oceľový plech s dostatočnou vrstvou zinku, ale aj správne naniesť ďalšie vrstvy, ktoré finálnemu produktu dodajú požadované vlastnosti. Na výber sú rôzne povrchové úpravy, od základne POZINK, cez lesklú, matnú, prípadne dodatočnú polyesterovú vrstvu. Na výber sú aj trapézové plechy hliníkové, ktoré sú síce o niečo drahšie, no svoju vyššiu hravo obhája kvalitou. Samozrejmosťou je možnosť farebného prispôsobenia trapézových plechov a paleta farieb je naozaj široká, vďaka čomu nebudú plechy pôsobiť „ako päsť na oko“, ale pekne zapadnú do okolitého prostredia.

 

Máte nezodpovedané otázky? Pozrite sekciu nášho webu, kde sme zosumarizovali odpovede na najčastejšie kladené otázky ohľadom striech.

Ohodnoťte náš článok

4.9-(27 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Oslavujeme 20 rokov na trhu!

Oslavujeme 20 rokov na trhu!

Naše produkty

20. výročie Maslenu predstavuje významný míľnik v histórii každej spoločnosti, nás nevynimajúc. Poďme sa spolu pozrieť týmito pár riadkami, čím sme si za tých 20. rokov ako firma prešli a na záver ...

24. júla 2023

Čítať viac
Čo sú priehradové väzníky a na čo slúžia?

Čo sú priehradové väzníky a na čo slúžia?

Rady

Priehradové väzníky si nachádzajú v stavebníctve čoraz väčšie uplatnenie, a to prakticky vo všetkých segmentoch. Využiť sa dajú ako pri priemyselných a dopravných stavbách, tak aj bežných rodinných...

22. júna 2023

Čítať viac
Ako a prečo oplechovať atiku?

Ako a prečo oplechovať atiku?

Rady

Atika je architektonickým prvkom, ktorý zďaleka nie je výsadou iba historických stavieb. Práve naopak, atika býva súčasťou napríklad aj moderných rodinných domov s plochou strechou. Či už ju v konk...

18. júna 2023

Čítať viac
Ako funguje paropriepustná fólia a prečo na ňu nezabudnúť?

Ako funguje paropriepustná fólia a prečo na ňu nezabudnúť?

Rady

Nevyhnutnou súčasťou moderných a funkčných strešných plášťov sú aj fólie, ktoré plnia rôzne funkcie. Tie vo všeobecnosti slúžia na ochranu nosných častí strechy, znižovanie únikov tepla z vnútornýc...

12. júna 2023

Čítať viac