Zdielať

Všetko, čo sa oplatí vedieť o trapézových plechoch, ich použití a výrobe

Nezaradené
Všetko, čo sa oplatí vedieť o trapézových plechoch, ich použití a výrobe

Hľadáte cenovo dostupný konštrukčný prvok na vytvorenie zastrešenia, obloženie fasády či jednoduchej stavby a nechcete poľavovať zo svojich nárokov? Tak potom by ste určite nemali prehliadnuť ponuku trapézových plechov, ktorých použitie je vhodné nielen pri zastrešovaní, ale aj pri konštrukcii rôznych stavieb. Čo sa oplatí vedieť o trapézových plechoch, ešte skôr, ako sa ich rozhodnete použiť? 

Odpovede na vaše najčastejšie otázky alebo formulár na získanie cenovej ponuky

Ak sa rozhliadnete vôkol seba, určite si na mnohých miestach všimnete použite trapézových plechov. Svoje nezastupiteľné miesto majú v prípade jednoduchých strešných konštrukcií, priemyselných a poľnohospodárskych objektov a tiež pri stavbe komerčných budov. Univerzálnosť použitia v stavebníctve, nízka cena a vysoká odolnosť posúva trapézové plechy medzi tie najobľúbenejšie produkty.  

Nie každý trapézový plech je rovnaký

Skôr ako sa rozhodnete pre výber konkrétneho trapézového plechu, oplatí sa poznať nielen ich výhody, ale tiež jednotlivé druhy. Práve od spôsobu výroby a výšky vlny závisia možnosti použitia. Z tohto pohľadu preto rozlišujeme trapézové plechy kryciekonštrukčné. 

Krycí trapézový plech spoznáte najmä podľa nižšiemu profilu a menšej hrúbky. Vhodný je predovšetkým na krytie rôznych stenových obkladov a priečok, vďaka čomu si svoje uplatnenie nachádza predovšetkým v priemyselnom segmente. Okrem toho je možné krycie trapézové plechy využiť aj na tvorbu jednoduchého oplotenia, prípadne na stavbu ľahkých strešných konštrukcií, jednoduchých prekrytí a prístreškov. 

Druhým typom sú tzv. konštrukčné trapézové plechy, ktoré sú pripravené odolávať vyššej záťaži. Využívať ich je teda možné pri stavbe striech s potrebou vyššej nosnosti, prípadne sa tieto plechy využívajú ako základný konštrukčný prvok v prípade priemyselných a komerčných objektov. Na tento účel sú spravidla vhodné hrubšie trapézové plechy s vyšším profilom (odporúčame výšku vlny 50 mm a viac). Typ trapézového plechu je vhodné vždy zvoliť s prihliadnutím na potreby konkrétneho projektu. 

Kde si trapézové plechy nachádzajú svoje využitie?

Jednotlivé možnosti využitia trapézových plechov sme spomenuli už vyššie. Vo všeobecnosti však môžeme uviesť, že trapézové plechy sú vhodné všade tam, kde je prioritou dosiahnutie efektívneho využitia finančných prostriedkov pri stavbe. Jednoduchosť montáže trapézových plechov totiž výrazne znižuje stavebné náklady, čo je veľkou výhodou najmä pri väčších projektoch, prípadne s obmedzeným rozpočtom. V prípade menších projektov určite oceníte, že trapézové plechy je možné použiť s vynaložením minimálneho úsilia. Vďaka nízkej hmotnosti trapézových plechov sa navyše nevyžadujú žiadne zložité a časovo náročné konštrukčné riešenia.

Trapézové plechy sú vhodné aj na konštrukciu haly

Siahnuť po trapézovom plechu sa oplatí aj z ďalšieho dôvodu. Nároky na údržbu sú totiž naozaj minimálne a plech s kvalitnou povrchovou úpravou bez problémov vydrží aj v náročnejších podmienkach. Moderné trapézové plechy navyše nie sú už iba „výsadou“ priemyselných stavieb a jednoduchých prístreškov. Čoraz častejšie sa objavujú aj pri bežných rodinných domoch, kedy sú zaujímavým spestrením časti domu, resp. jeho fasády. Vďaka širokej palete fariebvyhotovení navyše nie je problémom ani realizácia rôznych „architektonických experimentov“. 

Ako prebieha výroba trapézových plechov?

Ak v súvislosti s trapézovými plechmi hovoríme o možnosti ušetriť, neznamená to, že by ste museli robiť kompromisy ohľadom kvality materiálov. Časy, kedy vlnité plechy predstavovali skôr krátkodobé stavebné riešenie sú dávno preč. Moderné trapézové plechy sa vyznačujú vysokou odolnosťou voči korózii aj ďalším externým vplyvom a popri bezúdržbovosti sa rozhodne oplatí vyzdvihnúť aj ich dlhú životnosť. Nutnou podmienkou na to, aby ste sa na zmienené vlastnosti trapézového plechu mohli spoľahnúť, je precízna výroba. Vždy sa preto zaujímajte, akým spôsobom sú vyrobené trapézové plechy a aké technológie sa pri výrobe používajú. 

Strecha z trapézového plechu T12

Ako by teda mala prebiehať výroba? Dôležité je použiť nielen kvalitný základ, teda oceľový plech s dostatočnou vrstvou zinku, ale aj správne naniesť ďalšie vrstvy, ktoré finálnemu produktu dodajú požadované vlastnosti. Na výber sú rôzne povrchové úpravy, od základne POZINK, cez lesklú, matnú, prípadne dodatočnú polyesterovú vrstvu. Na výber sú aj trapézové plechy hliníkové, ktoré sú síce o niečo drahšie, no svoju vyššiu hravo obhája kvalitou. Samozrejmosťou je možnosť farebného prispôsobenia trapézových plechov a paleta farieb je naozaj široká, vďaka čomu nebudú plechy pôsobiť „ako päsť na oko“, ale pekne zapadnú do okolitého prostredia.

 

Máte nezodpovedané otázky? Pozrite sekciu nášho webu, kde sme zosumarizovali odpovede na najčastejšie kladené otázky ohľadom striech.

Ohodnoťte náš článok

Mohlo by vás zaujímať

Potrebujem stavebné povolenie pri rekonštrukcii strechy?

Potrebujem stavebné povolenie pri rekonštrukcii strechy?

Rady

Rekonštrukcia strechy je procesom, ktorý je niekedy nevyhnutným predpokladom na to, aby bola stavba vôbec použiteľná. V iných prípadoch je zas hlavným cieľom rekonštrukcie zmena vzhľadu stavby a zl...

7. októbra 2022

Čítať viac
Šikmá alebo rovná strecha? Toto porovnanie vám pomôže v rozhodovaní

Šikmá alebo rovná strecha? Toto porovnanie vám pomôže v rozhodovaní

Ako vyberať

Výber medzi šikmou a rovnou strechou by určite nemal pripomínať súboj Dávida s Goliášom, práve naopak. Emócie je lepšie odložiť bokom a k posudzovaniu výhod jedného či druhého riešenia si sadnúť s ...

27. septembra 2022

Čítať viac
Stanová strecha a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Stanová strecha a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Zaujímavosti

Stanová strecha, nazývaná aj ihlanová, bola pomerne bežným javom predovšetkým pri menších rodinných domoch so štvorcovým pôdorysom postavených v 60-tych a 70-tych rokoch minulého storočia. Svojich ...

7. septembra 2022

Čítať viac
Správna montáž plechovej strechy ako kľúč k jej dlhovekosti a chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Správna montáž plechovej strechy ako kľúč k jej dlhovekosti a chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Rady

Kvalitná plechová strecha vám pokojne môže vydržať aj desiatky rokov. Dôležitý je však nielen správny výber materiálov a doplnkov, ale aj montáž presne podľa pokynov výrobcov. Stále sa stretávame s...

18. augusta 2022

Čítať viac