Zdielať

Všetko dôležité o valbovom krove

Zaujímavosti
Všetko dôležité o valbovom krove
3-(2 hlasov)

Vôbec nebudeme preháňať tvrdením, že strechy sú už po stáročia fascinujúcou súčasťou mnohých stavieb a mnohé sa dajú prirovnať až k umeleckým dielam. Vo viacerých historických centrách európskych miest pri obdivovaní striech ani nebudete vedieť, kam skôr pozrieť. V bližšej aj vzdialenejšej minulosti sa zrodilo viacero typov strešných konštrukcií, z ktorých každý má svoje jedinečné charakteristiky a svoje využitie si nachádzajú aj dnes. Medzi tie najznámejšie typy patria sedlové, pultové, mansardové a valbové strechy. Práve posledné menované a spolu s nimi aj valbové krovy si zaslúžia vašu pozornosť, neveríte? 

Odhaľte pestrý svet strešných konštrukcií

Sedlový krov, charakteristický svojím trojuholníkovým profilom je azda najbežnejším typom v našich končinách. Pultová strecha, s jednou šikmou plochou, si zas uplatnenie často nachádza na moderných alebo priemyselných budovách. Mansardová strecha so svojím typickým zalomením zas poskytuje dodatočný obytný priestor v podkroví.

A čo valbové strechy? Tento typ sa vyznačuje svojou jedinečnou konštrukciou a estetickým vzhľadom. Valbový krov je charakteristický tým, že nemá štítové steny, ale všetky strany strechy sú sklonené k vonkajším stenám budovy. Táto konštrukcia vytvára harmonický a vyvážený vzhľad, ktorý je nielen esteticky príťažlivý, ale prináša aj praktické výhody v oblasti odolnosti voči poveternostným vplyvom, a to aj v prípadoch že ju zdobí plechová krytina.

Kde sa vzali valbové krovy? 

Valbový krov má za sebou bohatú históriu siahajúcu až do staroveku, kedy sa objavoval v rôznych formách v závislosti od geografickej polohy a dostupných stavebných materiálov. Najstaršie známe použitie valbových striech sa datuje do obdobia starovekého Egypta a Mezopotámie, kde boli využívané najmä na významných budovách a chrámoch.

V Európe sa valbové krovy začali významnejšie objavovať v období stredoveku. Ich popularita rástla najmä v oblastiach s drsnejším podnebím, kde bola potrebná lepšia ochrana pred vetrom a dažďom. Stredoveké hrady a panské sídla často využívali valbové krovy pre ich schopnosť efektívne odvádzať vodu a sneh, čím predchádzali zatekaniu a poškodeniu muriva.

V 18. a 19. storočí, s nástupom priemyselnej revolúcie a novými stavebnými technikami, sa valbové krovy začali používať aj na väčších priemyselných a verejných budovách. Inovácie v oblasti tesárstva a nové materiály umožnili vytvárať zložitejšie a rozmernejšie valbové konštrukcie, ktoré mohli pokryť väčšie plochy bez potreby vnútorných podpier.

Za uplynulé dve desaťročia si valbové krovy sále zachovávajú svoju popularitu, a to dokonca aj v rámci tzv. ekologickej architektúry. Ich schopnosť efektívne odvádzať vodu je využívaná pri systémoch zberu dažďovej vody, zatiaľ čo ich tvar umožňuje optimálne umiestnenie solárnych panelov. Navyše, valbové strechy sa dajú veľmi dobre kombinovať aj so zelenými strechami, ktoré v čoraz väčšej miere prispievajú k zlepšeniu tepelnej izolácie a podpore biodiverzity v mestských oblastiach.

Komplexný sprievodca výberom vhodnej strechy:

Typy valbových krovov a ich špecifiká

Valbové strechy majú za sebou pomerne dlhú históriu a je zrejmé, že počas nej sa vyvíjali rôzne variácie. Nižšie uvádzame tie, ktoré sa určite oplatí poznať a ktoré pre vás môžu byť zaujímavou inšpiráciou, ak ste sa ešte definitívne nerozhodli pre tvar novej strechy. 

Klasický valbový krov

Klasický valbový krov spoznáte podľa toho, že všetky štyri strany strechy sú sklonené smerom k stenám budovy. Táto konštrukcia vytvára strechu bez štítových stien, čo dodáva objektu jednotný a harmonický vzhľad. Hlavnými prvkami klasického valbového krovu sú krokvy, väznice, pomúrnice a hrebeň. Krokvy sú nosné prvky, ktoré prechádzajú od hrebeňa k okrajom strechy, pričom sú podporované väznicami. Pomúrnice slúžia na rozloženie hmotnosti krovu na obvodové múry budovy.

Klasický valbový krov je obzvlášť vhodný pre budovy štvorcového alebo obdĺžnikového pôdorysu. Jeho symetrický tvar nielenže vytvára esteticky príjemný vzhľad, ale tiež poskytuje vynikajúcu odolnosť voči vetru, ale tiež efektívne odvádza dažďovú vodu a sneh zo všetkých strán strechy.

Polvalbový krov

Polvalbový krov je variáciou klasického valbového krovu, kde sú hlavné strešné plochy (šikminy) skrátené a doplnené malými trojuholníkovými plochami na štítových stranách. Tieto menšie plochy, nazývané polvalby, vytvárajú charakteristický vzhľad, ktorý je zreteľnou kombináciou prvkov sedlového a valbového krovu.

Polvalbový krov tak ponúka zaujímavý kompromis medzi estetickými a praktickými vlastnosťami oboch typov striech. Zachováva časť štítovej steny, čo je výhodné, ak sem chcete umiestniť okná alebo vetracie otvory. Ostatné časti strechy zároveň stále poskytujú lepšiu ochranu pred vetrom a dažďom v porovnaní s tradičnou sedlovou strechou. Nie je vôbec náhodou, že tento typ striech je taký populárny na vidieckych domoch a chalupách.

Stanový krov

Stanový krov je špecifický typ valbového krovu, ktorý sa používa najmä pri stavbách so štvorcovým pôdorysom. Jeho charakteristickým znakom je, že všetky štyri strešné plochy sa zbiehajú do jedného vrcholového bodu, podobne ako v stane. Táto konštrukcia vytvára pyramídový, resp. ihlanovitý tvar, ktorý je vizuálne pôsobivý a zároveň poskytuje mimoriadnu odolnosť voči vetru. 

Tento typ krovu si svoje uplatnenie často nachádza na menších stavbách, ako sú altánky alebo prístavby. Pri väčších stavbách môže byť konštrukcia takéhoto krovu pomerne drahá a z dôvodu obmedzenia podkrovného priestoru aj celkom nepraktická. 

Manzardový valbový krov

Manzardový valbový krov je kombináciou manzardovej a valbovej strechy. Charakteristický je dvojitým sklonom na všetkých štyroch stranách strechy, pričom spodná časť má strmší sklon než horná. Tento typ krovu umožňuje maximálne využitie podkrovného priestoru, v ktorom je možné vytvoriť pokojne aj niekoľko obytných izieb navyše.

Manzardový valbový krov je obzvlášť populárny v mestských oblastiach, kde poskytuje elegantné riešenie pre zvýšenie obytnej plochy bez nutnosti realizácie ďalšieho poschodia. Jeho charakteristický tvar dodáva budovám nádych luxusu a elegancie, ktorý často pripomína klasickú francúzsku architektúru. Z technického hľadiska tento typ krovu vyžaduje zložitejšiu konštrukciu a väčšiu pozornosť pri izolácii a odvodnení, ale výsledkom je jedinečný architektonický prvok s praktickým využitím.

Ďalšie konštrukčné riešenia valbových krovov

Okrem vyššie uvedených variácií valbových krovov existuje aj množstvo ďalších konštrukčných riešení prispôsobených špecifickým požiadavkám budovy alebo architektonickému zámeru. Patria medzi ne najmä rôzne asymetrické valbové krovy, kedy jednotlivé strešné plochy majú rozdielny sklon alebo rozmery, čo umožňuje vytvárať zaujímavé architektonické kreácie.

Ďalším príkladom sú kombinované valbové krovy, ktoré v sebe často spájajú rôzne prvky iných typov striech, ako sú vikiere, strešné okná alebo terasové výklenky. Tieto kombinované riešenia umožňujú maximálne prispôsobenie strechy potrebám obyvateľov a zároveň zachovávajú základné výhody valbových krovov.

Výhody, nevýhody a vhodné strešné krytiny pre valbové krovy

Niektoré výhody valbových krovov sme spomenuli už vyššie, no určite sa ich oplatí spomenúť na jednom mieste. Hoci si môžete vybrať rôzne typy konštrukcií, tak valbové krovy stále množstvo výhod, vďaka ktorým sú stále veľmi atraktívnou voľbou. Zo všetkých spomeňme najmä tieto prednosti:

Estetika: Valbové strechy umožňujú dodať objektu harmonický a vyvážený vzhľad, ktorý je z estetickej stránky veľmi príjemný a hodí sa do tradične aj moderne ladenej zástavby.

Odolnosť voči vetru: Vďaka svojmu tvaru sú valbové krovy mimoriadne odolné voči silným vetrom, čo je obzvlášť dôležité v oblastiach často poriadne zafúka.

Efektívne odvádzanie vody: Sklon na všetkých stranách strechy zabezpečuje rýchle a účinné odvádzanie dažďovej vody a snehu, čím sa znižuje riziko zatekania a poškodenia strechy.

Tepelná izolácia: Valbové krovy poskytujú dostatok priestoru pre izolačné materiály, vďaka čomu je možné dosiahnuť vysokú energetickú efektivitu. 

Využitie podkrovia: Mnohé typy valbových krovov umožňujú vytvorenie naozaj veľkorysého podkrovného priestoru, čím sa zvyšuje celková využiteľnosť objektu.

Potenciálne nevýhody valbových krovov

Napriek mnohým výhodám prinášajú valbové krovy aj určité obmedzenia či rovno nevýhody, o ktorých sa určite tiež oplatí vedieť. V prvom rade treba rátať so zložitejšou konštrukciou, čo znamená, že návrh aj samotnú realizáciu určite treba zveriť do rúk skúseným odborníkom. Viac materiálu, väčšia náročnosť stavby aj potreba skúseného experta potom prirodzene vedú k celkovo vyšším nákladom na realizáciu. 

Valbové krovy napríklad v porovnaní so sedlovými spravidla poskytujú menší priestor pre umiestnenie strešných okien, čo negatívne ovplyvňuje prienik prirodzeného svetla do podkrovia. Zabúdať netreba ani na potenciálne náročnejšiu údržbu vyplývajúcu z väčšej plochy strechy a väčšieho počtu strešných nevyhnutných strešných doplnkov.

Vhodné strešné krytiny pre valbové krovy

Pri výbere strešnej krytiny pre valbový krov je dôležité zohľadniť niekoľko faktorov, vrátane estetiky, trvanlivosti, hmotnosti a ceny. Medzi najvhodnejšie a najpopulárnejšie krytiny pre valbové krovy patria:

Plechové krytiny

Strešné krytiny z plechu sú obzvlášť vhodné pre valbové krovy vďaka svojej nízkej hmotnosti, odolnosti a dlhej životnosti. Medzi najpopulárnejšie typy plechových krytín patrí falcovaný plech vytvárajúci elegantný, hladký povrch, pričom toto riešenie je ideálne aj pre strechy s nižším sklonom. Ďalšou možnosťou sú plechové panely neraz kombinujúce vzhľad tradičných škridiel s výhodami plechových krytín.

Pálené a betónové škridle

Spravidla poskytujú dobrý pomer ceny a kvality, sú trvanlivé a dostupné v rôznych farbách a tvaroch. Pozor si pri nich treba dávať najmä na hmotnosť, pričom krov by mal mať vyššiu únosnosť. 

Asfaltové šindle

Túto krytinu môžete poznať aj pod názvom kanadský šindeľ. Predstavuje ľahké a cenovo dostupné riešenie vhodné aj pre zložitejšie tvary striech. Zvlášť si však treba dať pozor na kvalitu vyhotovenia. 

Aká je budúcnosť valbových krovov? 

Valbové krovy sú relevantnou a atraktívnou voľbou aj v modernej architektúre. Ich schopnosť kombinovať estetickú príťažlivosť s praktickými výhodami ich predurčuje na to, aby boli populárne aj v budúcnosti.

S rastúcim dôrazom na udržateľnosť a energetickú efektívnosť v stavebníctve môžeme očakávať, že valbové krovy budú zohrávať dôležitú aj naďalej. Ich tvar je ideálny pre integráciu solárnych panelov a zelených striech, čo umožňuje nielen šetriť energiu, ale aj aktívne prispievať k zlepšovaniu životného prostredia.

Vývoj nových materiálov a technológií pravdepodobne povedie k ďalším inováciám vo sfére valbových krovov. Môžeme očakávať ľahšie, odolnejšie a tepelne efektívnejšie konštrukcie, ktoré budú ešte lepšie spĺňať požiadavky moderného stavebníctva.

Valbový krov tak zostáva nielen odkazom na bohatú architektonickú tradíciu, ale aj symbolom inovácií a udržateľnosti v modernom stavebníctve. Ak si vyberáte tú najvhodnejšiu strešnú konštrukciu, bola by určite škoda nezaradiť valbový krov medzi jednotlivé možnosti. 

Ohodnoťte náš článok

3-(2 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Strechy v budúcnosti

Strechy v budúcnosti

Zaujímavosti

Ešte pred päťdesiatimi rokmi boli eternitové strechy celkom bežnou súčasťou mnohých stavieb. Tento azbestocementový materiál dnes už vnímame ako zdravotné riziko a na jeho odstránenie je možné aj v...

17. decembra 2024

Čítať viac
Zvuková izolácia: vplyv rôznych strešných krytín

Zvuková izolácia: vplyv rôznych strešných krytín

Nezaradené

V dnešnej uponáhľanej dobe je ticho čoraz vzácnejšie. Tiché prostredie je mimoriadne dôležité pre spánok a aj pre každodenné fungovanie v domácnosti, pričom bezpochyby ide o základné piliere fyzick...

25. novembra 2024

Čítať viac
Ako vyberať farbu fasády k streche

Ako vyberať farbu fasády k streche

Rady

Ak plánujete stavať alebo kompletne zrekonštruovať dom, skôr či neskôr prídete k otázke farebného zladenia jeho jednotlivých prvkov. Hoci sa to môže zdať ako ľahká úloha, pri stovkách rôznych fareb...

15. novembra 2024

Čítať viac