Zdielať

Všetko podstatné o odvetraní plechovej strechy

Rady
Všetko podstatné o odvetraní plechovej strechy
4.1-(22 hlasov)

Odvetranie strechy je dôležité z viacerých dôvodov. V prvom rade ide o zabezpečenie čo najdlhšej životnosti celej strechy, zachovanie pôvodného vzhľadu a taktiež zabezpečenie bezproblémového odparovania vodných pár z priestoru konštrukcie strechy. Zabezpečenie odvetrania je pri plechových strechách nevyhnutnosťou. Zistite, akým spôsobom sa dá odvetranie plechovej strechy zabezpečiť a aké má funkcie.

Ak premýšľate nad stavbou novej strechy, s pojmom odvetranie strešnej krytiny ste sa už zrejme stretli. Tomuto pojmu sa budeme bližšie venovať a to najmä s ohľadom na plechové strechy, pri ktorých je zabezpečenie správneho odvetrania veľmi dôležité. Čo všetko je potrebné pri jeho návrhu vziať do úvahy a prečo sa odvetranie neoplatí zanedbať?

V súčasnosti si môžete vyberať spomedzi strešných plášťov rôznych materiálov. Rozdiely medzi jednotlivými riešeniami sú z tohto dôvodu relatívne veľké a každý z nich má svoje špecifiká. Z tohto pohľadu môžeme krytiny rozdeliť na paropriepustné a nepriepustné. Medzi nepriepustné patria aj plechové strešné plášte a tiež falcované plechy a preto je veľmi potrebné zabrániť hromadeniu vlhkosti pod strešnou krytinou.

Aj pri falcovanej krytine je potrebné zabrániť hromadeniu vlhkosti pod krytinou

Prečo je potrebné odvetranie strechy? 

Dôvody, prečo je potrebné zabezpečenie odvetrania strechy sme naznačili už vyššie. Poďme sa na jednotlivé dôvody pozrieť detailnejšie. Hlavnou úlohou odvetrania strechy je zabezpečenie dostatočného odparovania vlhkosti, ktorá sa dostáva do priestoru pod strešným plášťom. Hlavným zdrojom tejto vlhkosti sú práve vnútorné priestory domu, a to najmä cez paropriepustný strop alebo vykurované podkrovie. Ide o jav, s ktorým je jednoducho potrebné vždy počítať.

Nahromadená vlhkosť pod strešným plášťom môže pritom napáchať celkom veľké škody. Pôsobí totiž nielen na samotnú strešnú krytinu ale aj krov. Po dlhodobom pôsobení môže nahromadená vlhkosť po strešným plášťom odštartovať postupnú degradáciu všetkých materiálov. Spôsobiť tak môže koróziu povrchu strechy, prípadne hnilobu a plesnivenie drevených povrchov. Nesprávne odvetraná strecha je tak potenciálnym zdrojom množstva problémov, ktorých následné odstraňovanie je finančne náročné, ak bude ešte vôbec vykonateľné.

Aké prvky strechy sú určené na odvetrávanie?

Odvetranie krytiny je možné dosiahnuť rôznymi prvkami, ktoré sú na tento účel priamo prispôsobené. V závislosti od toho, akým spôsobom je odvetranie navrhnuté, je možné viaceré prvky vzájomné kombinovať, aby bol tak dosiahnutý čo najlepší efekt. V praxi sa často využíva tzv. odvetranie hrebeňa, kedy sa používajú vetracie pásy, prípadne špeciálne tvarovaný hrebeň. Na podobnom princípe fungujú aj odvetrávané odkvapové hrany.

Odvetranie strechy možné dosiahnuť aj pomocou jednotlivých plechových „škridiel“, ktoré sú vybavené vetracími mriežkami. V prípade striech väčších plôch, prípadne v objektoch, kde z prevádzkových dôvodov dochádza k nadmernému hromadeniu vlhkosti je odvetranie možné veľmi efektívne dosiahnuť aj vďaka odvetracím komínom či dokonca špeciálnym turbínam. 

Odvetranie hrebeňa

Ako správne navrhnúť odvetranie strechy?

Univerzálne a jediné správne riešenie odvetrania strechy neexistuje. Pri každom projekte ide o individuálnu záležitosť, ktorej návrh by mal byť zverený skúsenému odborníkovi. Vždy je potrebné zohľadniť konkrétne vyhotovenie strechy, ako je sklon, plocha, spôsob vyhotovenia krovu a tiež je potrebné vziať do úvahy napríklad aj zateplenie podkrovia. 

Prvým krokom pri návrhu odvetrania je zabezpečenie dostatočne veľkého priestoru medzi antikondenzačnou fóliou a strešnou krytinou, čím vytvoríte tzv. ventilačnú medzeru. Antikondenzačná fólia je vyhotovená z PES vlákien, medzi ktorými sú vytvorené drobné komôrky zachytávajúce kondenzát. Týmto spôsobom ho zadržia až dovtedy, kým sa strecha dostatočne neprehreje a fólia sa dostatočne nevysuší.

Odvetranie strechy je možné veľmi zjednodušene prirovnať ku komínu. Cieľom efektívneho odvetrania strechy je totiž dosiahnutie tzv. komínového efektu, aby došlo k „vytiahnutiu“ nahromadenej vlhkosti cez odvetrávacie otvory strechy smerom von. Z tohto dôvodu sa veľmi často využíva odvetrávaný hrebeň . Tým, že medzi hrebeňom a odkvapovými hranami je rozdielny tlak, vzniká už spomínaný komínový efekt, vďaka ktorému je zabezpečený odvod vlhkosti z podstrešného priestoru. Ak si neviete dať rady s návrhom odvetrania plechovej strechy, neváhajte sa na nás obrátiť a spolu pre vás nájdeme to najvhodnejšie riešenie. Podstrešný priestor bez hromadenia vlhkosti je základným predpokladom toho, aby vám plechová strecha slúžila aj niekoľko desaťročí.

Ohodnoťte náš článok

4.1-(22 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Oslavujeme 20 rokov na trhu!

Oslavujeme 20 rokov na trhu!

Naše produkty

20. výročie Maslenu predstavuje významný míľnik v histórii každej spoločnosti, nás nevynimajúc. Poďme sa spolu pozrieť týmito pár riadkami, čím sme si za tých 20. rokov ako firma prešli a na záver ...

24. júla 2023

Čítať viac
Čo sú priehradové väzníky a na čo slúžia?

Čo sú priehradové väzníky a na čo slúžia?

Rady

Priehradové väzníky si nachádzajú v stavebníctve čoraz väčšie uplatnenie, a to prakticky vo všetkých segmentoch. Využiť sa dajú ako pri priemyselných a dopravných stavbách, tak aj bežných rodinných...

22. júna 2023

Čítať viac
Ako a prečo oplechovať atiku?

Ako a prečo oplechovať atiku?

Rady

Atika je architektonickým prvkom, ktorý zďaleka nie je výsadou iba historických stavieb. Práve naopak, atika býva súčasťou napríklad aj moderných rodinných domov s plochou strechou. Či už ju v konk...

18. júna 2023

Čítať viac
Ako funguje paropriepustná fólia a prečo na ňu nezabudnúť?

Ako funguje paropriepustná fólia a prečo na ňu nezabudnúť?

Rady

Nevyhnutnou súčasťou moderných a funkčných strešných plášťov sú aj fólie, ktoré plnia rôzne funkcie. Tie vo všeobecnosti slúžia na ochranu nosných častí strechy, znižovanie únikov tepla z vnútornýc...

12. júna 2023

Čítať viac