Zdielať

Všetko podstatné o odvetraní plechovej strechy

Rady
Všetko podstatné o odvetraní plechovej strechy
4.1-(23 hlasov)

Odvetranie strechy je dôležité z viacerých dôvodov. V prvom rade ide o zabezpečenie čo najdlhšej životnosti celej strechy, zachovanie pôvodného vzhľadu a taktiež zabezpečenie bezproblémového odparovania vodných pár z priestoru konštrukcie strechy. Zabezpečenie odvetrania je pri plechových strechách nevyhnutnosťou. Zistite, akým spôsobom sa dá odvetranie plechovej strechy zabezpečiť a aké má funkcie.

Ak premýšľate nad stavbou novej strechy, s pojmom odvetranie strešnej krytiny ste sa už zrejme stretli. Tomuto pojmu sa budeme bližšie venovať a to najmä s ohľadom na plechové strechy, pri ktorých je zabezpečenie správneho odvetrania veľmi dôležité. Čo všetko je potrebné pri jeho návrhu vziať do úvahy a prečo sa odvetranie neoplatí zanedbať?

V súčasnosti si môžete vyberať spomedzi strešných plášťov rôznych materiálov. Rozdiely medzi jednotlivými riešeniami sú z tohto dôvodu relatívne veľké a každý z nich má svoje špecifiká. Z tohto pohľadu môžeme krytiny rozdeliť na paropriepustné a nepriepustné. Medzi nepriepustné patria aj plechové strešné plášte a tiež falcované plechy a preto je veľmi potrebné zabrániť hromadeniu vlhkosti pod strešnou krytinou.

Aj pri falcovanej krytine je potrebné zabrániť hromadeniu vlhkosti pod krytinou

Prečo je potrebné odvetranie strechy? 

Dôvody, prečo je potrebné zabezpečenie odvetrania strechy sme naznačili už vyššie. Poďme sa na jednotlivé dôvody pozrieť detailnejšie. Hlavnou úlohou odvetrania strechy je zabezpečenie dostatočného odparovania vlhkosti, ktorá sa dostáva do priestoru pod strešným plášťom. Hlavným zdrojom tejto vlhkosti sú práve vnútorné priestory domu, a to najmä cez paropriepustný strop alebo vykurované podkrovie. Ide o jav, s ktorým je jednoducho potrebné vždy počítať.

Nahromadená vlhkosť pod strešným plášťom môže pritom napáchať celkom veľké škody. Pôsobí totiž nielen na samotnú strešnú krytinu ale aj krov. Po dlhodobom pôsobení môže nahromadená vlhkosť po strešným plášťom odštartovať postupnú degradáciu všetkých materiálov. Spôsobiť tak môže koróziu povrchu strechy, prípadne hnilobu a plesnivenie drevených povrchov. Nesprávne odvetraná strecha je tak potenciálnym zdrojom množstva problémov, ktorých následné odstraňovanie je finančne náročné, ak bude ešte vôbec vykonateľné.

Aké prvky strechy sú určené na odvetrávanie?

Odvetranie krytiny je možné dosiahnuť rôznymi prvkami, ktoré sú na tento účel priamo prispôsobené. V závislosti od toho, akým spôsobom je odvetranie navrhnuté, je možné viaceré prvky vzájomné kombinovať, aby bol tak dosiahnutý čo najlepší efekt. V praxi sa často využíva tzv. odvetranie hrebeňa, kedy sa používajú vetracie pásy, prípadne špeciálne tvarovaný hrebeň. Na podobnom princípe fungujú aj odvetrávané odkvapové hrany.

Odvetranie strechy možné dosiahnuť aj pomocou jednotlivých plechových „škridiel“, ktoré sú vybavené vetracími mriežkami. V prípade striech väčších plôch, prípadne v objektoch, kde z prevádzkových dôvodov dochádza k nadmernému hromadeniu vlhkosti je odvetranie možné veľmi efektívne dosiahnuť aj vďaka odvetracím komínom či dokonca špeciálnym turbínam. 

Odvetranie hrebeňa

Ako správne navrhnúť odvetranie strechy?

Univerzálne a jediné správne riešenie odvetrania strechy neexistuje. Pri každom projekte ide o individuálnu záležitosť, ktorej návrh by mal byť zverený skúsenému odborníkovi. Vždy je potrebné zohľadniť konkrétne vyhotovenie strechy, ako je sklon, plocha, spôsob vyhotovenia krovu a tiež je potrebné vziať do úvahy napríklad aj zateplenie podkrovia. 

Prvým krokom pri návrhu odvetrania je zabezpečenie dostatočne veľkého priestoru medzi antikondenzačnou fóliou a strešnou krytinou, čím vytvoríte tzv. ventilačnú medzeru. Antikondenzačná fólia je vyhotovená z PES vlákien, medzi ktorými sú vytvorené drobné komôrky zachytávajúce kondenzát. Týmto spôsobom ho zadržia až dovtedy, kým sa strecha dostatočne neprehreje a fólia sa dostatočne nevysuší.

Odvetranie strechy je možné veľmi zjednodušene prirovnať ku komínu. Cieľom efektívneho odvetrania strechy je totiž dosiahnutie tzv. komínového efektu, aby došlo k „vytiahnutiu“ nahromadenej vlhkosti cez odvetrávacie otvory strechy smerom von. Z tohto dôvodu sa veľmi často využíva odvetrávaný hrebeň . Tým, že medzi hrebeňom a odkvapovými hranami je rozdielny tlak, vzniká už spomínaný komínový efekt, vďaka ktorému je zabezpečený odvod vlhkosti z podstrešného priestoru. Ak si neviete dať rady s návrhom odvetrania plechovej strechy, neváhajte sa na nás obrátiť a spolu pre vás nájdeme to najvhodnejšie riešenie. Podstrešný priestor bez hromadenia vlhkosti je základným predpokladom toho, aby vám plechová strecha slúžila aj niekoľko desaťročí.

Ohodnoťte náš článok

4.1-(23 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Existuje dotácia na strechu?

Existuje dotácia na strechu?

Rady

Prekvapujú vás každoročne vyššie a vyššie faktúry za energie, stará strecha už pomaly dosluhuje a býva sa vám pod ňou čoraz horšie? Alebo premýšľate, ako dosiahnuť, aby vám strecha prinášala ešte v...

28. mája 2024

Čítať viac
Kedy je čas na výmenu strešnej krytiny?

Kedy je čas na výmenu strešnej krytiny?

Rady

Strecha patrí medzi najdôležitejšie prvky každého domu, chráni nielen pred poveternostnými vplyvmi, ale zároveň dotvára celkový estetický dojem stavby. Navyše, viac ako si dokážeme pripustiť ovplyv...

28. apríla 2024

Čítať viac
Strešný eternit: čo s ním a ako postupovať?

Strešný eternit: čo s ním a ako postupovať?

Rady

Niektoré stavebné materiály patria jednoznačne do minulosti a príkladom je aj azbestocement, ktorý ešte nie tak dávno tvoril strechy menších aj väčších objektov. Strešný eternit už v súčasnosti nem...

28. marca 2024

Čítať viac
Strecha ako významný architektonický prvok

Strecha ako významný architektonický prvok

Zaujímavosti Rady

Dizajn strechy z pohľadu architektúry, podobne ako každá forma umenia, má hlboký psychologický vplyv na nás samotných. V priebehu histórie architekti nestavali budovy len ako úkryt, ale umne vytvár...

6. marca 2024

Čítať viac