Zdielať

Všetko podstatné o odvetraní plechovej strechy

Rady
Všetko podstatné o odvetraní plechovej strechy

Odvetranie strechy je dôležité z viacerých dôvodov. V prvom rade ide o zabezpečenie čo najdlhšej životnosti celej strechy, zachovanie pôvodného vzhľadu a taktiež zabezpečenie bezproblémového odparovania vodných pár z priestoru konštrukcie strechy. Zabezpečenie odvetrania je pri plechových strechách nevyhnutnosťou. Zistite, akým spôsobom sa dá odvetranie plechovej strechy zabezpečiť a aké má funkcie.

Ak premýšľate nad stavbou novej strechy, s pojmom odvetranie strešnej krytiny ste sa už zrejme stretli. Tomuto pojmu sa budeme bližšie venovať a to najmä s ohľadom na plechové strechy, pri ktorých je zabezpečenie správneho odvetrania veľmi dôležité. Čo všetko je potrebné pri jeho návrhu vziať do úvahy a prečo sa odvetranie neoplatí zanedbať?

V súčasnosti si môžete vyberať spomedzi strešných plášťov rôznych materiálov. Rozdiely medzi jednotlivými riešeniami sú z tohto dôvodu relatívne veľké a každý z nich má svoje špecifiká. Z tohto pohľadu môžeme krytiny rozdeliť na paropriepustné a nepriepustné. Medzi nepriepustné patria aj plechové strešné plášte a tiež falcované plechy a preto je veľmi potrebné zabrániť hromadeniu vlhkosti pod strešnou krytinou.

Aj pri falcovanej krytine je potrebné zabrániť hromadeniu vlhkosti pod krytinou

Prečo je potrebné odvetranie strechy? 

Dôvody, prečo je potrebné zabezpečenie odvetrania strechy sme naznačili už vyššie. Poďme sa na jednotlivé dôvody pozrieť detailnejšie. Hlavnou úlohou odvetrania strechy je zabezpečenie dostatočného odparovania vlhkosti, ktorá sa dostáva do priestoru pod strešným plášťom. Hlavným zdrojom tejto vlhkosti sú práve vnútorné priestory domu, a to najmä cez paropriepustný strop alebo vykurované podkrovie. Ide o jav, s ktorým je jednoducho potrebné vždy počítať.

Nahromadená vlhkosť pod strešným plášťom môže pritom napáchať celkom veľké škody. Pôsobí totiž nielen na samotnú strešnú krytinu ale aj krov. Po dlhodobom pôsobení môže nahromadená vlhkosť po strešným plášťom odštartovať postupnú degradáciu všetkých materiálov. Spôsobiť tak môže koróziu povrchu strechy, prípadne hnilobu a plesnivenie drevených povrchov. Nesprávne odvetraná strecha je tak potenciálnym zdrojom množstva problémov, ktorých následné odstraňovanie je finančne náročné, ak bude ešte vôbec vykonateľné.

Aké prvky strechy sú určené na odvetrávanie?

Odvetranie krytiny je možné dosiahnuť rôznymi prvkami, ktoré sú na tento účel priamo prispôsobené. V závislosti od toho, akým spôsobom je odvetranie navrhnuté, je možné viaceré prvky vzájomné kombinovať, aby bol tak dosiahnutý čo najlepší efekt. V praxi sa často využíva tzv. odvetranie hrebeňa, kedy sa používajú vetracie pásy, prípadne špeciálne tvarovaný hrebeň. Na podobnom princípe fungujú aj odvetrávané odkvapové hrany.

Odvetranie strechy možné dosiahnuť aj pomocou jednotlivých plechových „škridiel“, ktoré sú vybavené vetracími mriežkami. V prípade striech väčších plôch, prípadne v objektoch, kde z prevádzkových dôvodov dochádza k nadmernému hromadeniu vlhkosti je odvetranie možné veľmi efektívne dosiahnuť aj vďaka odvetracím komínom či dokonca špeciálnym turbínam. 

Odvetranie hrebeňa

Ako správne navrhnúť odvetranie strechy?

Univerzálne a jediné správne riešenie odvetrania strechy neexistuje. Pri každom projekte ide o individuálnu záležitosť, ktorej návrh by mal byť zverený skúsenému odborníkovi. Vždy je potrebné zohľadniť konkrétne vyhotovenie strechy, ako je sklon, plocha, spôsob vyhotovenia krovu a tiež je potrebné vziať do úvahy napríklad aj zateplenie podkrovia. 

Prvým krokom pri návrhu odvetrania je zabezpečenie dostatočne veľkého priestoru medzi antikondenzačnou fóliou a strešnou krytinou, čím vytvoríte tzv. ventilačnú medzeru. Antikondenzačná fólia je vyhotovená z PES vlákien, medzi ktorými sú vytvorené drobné komôrky zachytávajúce kondenzát. Týmto spôsobom ho zadržia až dovtedy, kým sa strecha dostatočne neprehreje a fólia sa dostatočne nevysuší.

Odvetranie strechy je možné veľmi zjednodušene prirovnať ku komínu. Cieľom efektívneho odvetrania strechy je totiž dosiahnutie tzv. komínového efektu, aby došlo k „vytiahnutiu“ nahromadenej vlhkosti cez odvetrávacie otvory strechy smerom von. Z tohto dôvodu sa veľmi často využíva odvetrávaný hrebeň . Tým, že medzi hrebeňom a odkvapovými hranami je rozdielny tlak, vzniká už spomínaný komínový efekt, vďaka ktorému je zabezpečený odvod vlhkosti z podstrešného priestoru. Ak si neviete dať rady s návrhom odvetrania plechovej strechy, neváhajte sa na nás obrátiť a spolu pre vás nájdeme to najvhodnejšie riešenie. Podstrešný priestor bez hromadenia vlhkosti je základným predpokladom toho, aby vám plechová strecha slúžila aj niekoľko desaťročí.

Mohlo by vás zaujímať

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

Rady

Rekonštruujete alebo idete rovno stavať novú strechu? Tak po výbere tej správnej strešnej krytiny budete zrejme riešiť otázku, ako si vybrať kvalitných majstrov. Pripravili sme pre vás 5 tipov, ako...

7. septembra 2021

Čítať viac
Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Rady

Pri každej streche je veľmi dôležité aj jej utesnenie. Platí to najmä o okolí komína, vikierov, výlezov a strešných okien. Jednoducho, všetky miesta, cez ktoré by mohlo v budúcnosti zatekať prípadn...

5. septembra 2021

Čítať viac
Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Rady

Oplechovanie strechy má priamy vplyv na jej úžitkové vlastnosti. Ak nezanedbáte výber a montáž klampiarskych doplnkov, konštrukcia pod strešnou krytinou bude dostatočne chránená pred poveternostným...

2. septembra 2021

Čítať viac
Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Zaujímavosti

Jedným zo základných kritérií, podľa ktorých rozlišujeme strechy je ich sklon. Pri výbere strechy spravidla „proti“ sebe stoja strechy ploché a šikmé, ktoré u nás stále prevažujú a patria medzi veľ...

17. júla 2021

Čítať viac