Vyberáme plechovú strechu: aká plechová krytina je tá najvhodnejšia?
Ako vyberaťNie je plech ako plech a platí to samozrejme aj pri výbere plechovej strešnej krytiny. Pripravili sme pre vás užitočného sprievodcu svetom plechových striech, ktorý vám pomôže vybrať si pre svoju stavbu tú najvhodnejšiu, ktorá sa vám odmení dlhou životnosťou a bezproblémovou službou.
Len máloktorý stavebný prvok má na vzhľad a vlastnosti stavby taký vplyv ako strecha.Práve z tohto dôvodu je veľmi dôležité venovať jej výberu adekvátnu pozornosť a dôkladne zvážiť všetky dostupné možnosti. Strecha popritom vplýva aj na širšie okolie a často sa práve jej vzhľad podriaďuje rázu okolitých stavieb.
Pred výberom strechy je dôležité vyberať si podľa sklonu strechy, konštrukčného riešenia stavby, ceny a napokon aj podľa vlastného vkusu.
Každý z materiálov, využívaných ako strešná krytina, má svoje výhody a konštrukčné špecifiká. Správnym definovaním požiadaviek sa dostanete k odpovedi na otázku, ktorý materiál bude pre vašu stavbu ten najvhodnejší. My sa zameriame na špecifiká výberu plechovej strechy. Práve plech ako krycí materiál je v posledných rokoch stále populárnejší a výber v rámci tohto segmentu je stále širší. Zorientovať sa v ponuke plechových striech preto nemusí byť úplne jednoduché. Najprv sa pozrieme na to, ako by mala vyzerať kvalitná plechová strešná krytina.
Z čoho pozostáva plechová strecha?
Jadrom plechovej strešnej krytiny je najčastejšie oceľový plech, ktorý je pri spracovaní z oboch strán pokrytý viacerými ochrannými vrstvami. Veľmi dôležité a priam nevyhnutné na zabezpečenie dlhej životnosti plechovej strechy je precízne navrstvenie zinku, ktorý oceľový plech chráni pred koróziou. Hrúbku pozinkovania bohužiaľ voľným okom nespoznáte, preto sa pri výbere plechovej strechy musíte spoľahnúť na certifikáty a úprimnosť dodávateľa.
Okrem pozinkovania je nevyhnutnou úpravou tzv. nanesenie vrstvy pasivácie. Na tieto vrstvy je už ďalej aplikovaný základný náter a napokon vrchný náter, od ktorého už závisí farebnosť plechovej strechy. Vrchný náter by mal byť opäť čo najkvalitnejší a najmä svetlostály, aby streche zabezpečil nielen dokonalý vzhľad ale aj dostatočnú ochranu pred vonkajšími vplyvmi.
Pri výbere plechovej strechy je dobré uvedomiť si, že samotná kvalita a spôsob povrchovej úpravy má priamy vplyv na jej životnosť a schopnosť odolávať mechanickému poškodeniu či poveternostným vplyvom. Hoci porovnateľné strešné krytiny s rôznou cenou môžu na prvý pohľad vyzerať rovnako, pri nekvalitnej povrchovej úprave sa vzhľad a vlastnosti krytiny môžu už v priebehu prvých pár rokov výrazne zhoršiť.
Napokon, veľmi dôležité je aj samotné balenie strechy. Plechová krytina je správne funkčná keď sa nachádza už na streche s finálnym dispozičným umiestnením. Keď je umiestnená na palete a jednotlivé plechy sú nastohované na sebe, dochádza k vzlínaniu vody do priestorov medzi jednotlivými plechmi, čo bez odvetrania môže spôsobovať narušenie protekčných vrstiev zo spodnej strany plechu a tvorbe bielej korózie. Igelit na vrchu funguje ako skleníková fólia a nedovoľuje vode sa odpariť. Balenie krytiny je preto dobré pre transport a dovezenie na stavbu, ale pre dlhodobejšie skladovanie je veľmi nežiaduce. Plechy totižto tiež musia „dýchať“.
Ktorý typ plechovej strechy bude ten najvhodnejší?
Ozrejmili sme si, na základe akých kritérií by sme sa mali rozhodnúť pre plechovú strechu a tiež, čo by kvalitnej plechovej streche nemalo chýbať. Teraz sa zameriame na to, ktorý typ plechovej strechy bude pre vás ten najvhodnejší. Vybrali sme pre vás najčastejšie vyhľadávané plechové strešné krytiny s rôznymi možnosťami aplikácie.
- Formy plechových strešných krytín
Plechové strešné krytiny sú dodávané v rôznych formátoch, od ktorých sa následne odvíja spôsob montáže. Najmä v prípade rodinných domov sú veľmi žiadané doskové prvky, ktoré svojim vzhľadom pripomínajú pálené škridle. Plechovú strešnú krytinu je ale možné dodať aj vo forme tabuľových plechov, prípadne zvitkov na tvorbu falcovanej krytiny známej predovšetkým z chát a rodinných domov vo vyšších nadmorských výškach. Veľkou výhodou plechových striech je možnosť ich šablónovania a úpravy do rôznych veľkostí a tvarov.
- Plechové strešné krytiny Maslen
Ak medzi vaše požiadavky patrí, aby sa plechová strešná krytina čo najviac podobala na bežné pálené škridle, ideálnou voľbou bude Škridplech, ktorý je charakteristický priečnymi prelismi. Druhou možnosťou je strešná krytina Symetra 15 s mierne odlišným vzhľadom. V oboch prípadoch ide o skladanú strešnú krytinu, ktorú si môžete vybrať až v 10 rôznych farebných prevedeniach podľa vzorkovníka farieb RAL. Problémom tak nie je zvoliť si túto krytinu nielen v tehlovej farbe ale napríklad aj v čiernej, modrej či tmavozelenej.
Ideálnou alternatívou pre strechy so sklonom najmenej 12° (s priečnymi spojmi resp. s 10° bez priečnych spojov) je plechová strešná krytina Gapa, ktorá svojim vzhľadom pripomína betónové škridle s priečnymi prelismi.
Svoje pevné miesto medzi plechovými strešnými krytinami má samozrejme falcovaná krytina, ktorá vynikajúco hodí napríklad aj pre horské chaty, prípadne do iných náročných podmienok. Jej výhodou je možnosť výroby na mieste stavby, pričom netreba zabúdať, že montáž tohto typu krytiny si vyžaduje určité klampiarske zručnosti. Výhodou falcovaných krytín je však nielen ich odolnosť a trvácnosť ale aj možnosť vyrobiť strešné pásy prakticky v akejkoľvek dĺžke. Samozrejme, aj v prípade tejto strešnej krytiny je na výber viacero farebných vyhotovení.
Napokon, ak sa rozhodujete pre jednoduchú strešnú krytinu menších stavieb, altánkov alebo prístreškov, ideálnou voľbou bude Uniplech 12 a 18. Ide o jednoduchý zakrývací plech, ktorý je mimoriadne ľahký. Rovnako jednoduchá je aj jeho montáž a opäť aj v tomto prípade si môžete vybrať z viacerých rozmerov a farebných prevedení. Tu je však veľmi dôležité povedať, že okrem Uniplechu 12 sa všetky krytiny robia na mieru.
- „Zlaté pravidlá“ pre výber plechovej strechy
Ako si teda správne vybrať plechovú strešnú krytinu? Pri výbere určite zohľadnite typ stavby, krovu a možnosti statického zaťaženia strechy. Zároveň pri výbere plechovej krytiny zohľadnite jej vzhľad a vzhľad okolitých stavieb. Dôkladne tiež zvážte potrebu strešných doplnkov, ako sú hrebenáče, snehové zábrany, oplechovanie komína či úžľabia. Aj tieto prvky sú totiž často nevyhnutnou súčasťou kvalitne vyhotovenej strechy.
Nezabúdajte však na to, že plechová strecha musí byť kvalitná nielen sama o sebe ale musí byť aj odborne a správne namontovaná. Nenechajte sa preto zlákať na čo najnižšiu cenu ale obráťte sa vždy na odborníkov. Napokon, majte na pamäti, že kvalitná povrchová úprava plechovej strechy a jej správna montáž sú nevyhnutnými predpokladmi na to, aby vám strecha spoľahlivo slúžila desiatky rokov.