Zdielať

Výhody a nevýhody plechových striech na obytných budovách

Zaujímavosti
Výhody a nevýhody plechových striech na obytných budovách
5-(28 hlasov)

Plechové strechy sa aj na Slovensku tradične využívajú ako prekrytie hospodárskych budov a hospodárskych budov, no na obytných budovách sa doteraz až tak často nepoužívali. Hlavným dôvodom je, že plechové strechy sú považované za hlučné – dážď a búrky bubnujú po plechu a vietor sa zas postará o kvílenie. V súčasnosti to však už neplatí, pri správnej montáži a skladbe sa plechové strechy zo škridlových a trapézových profilov dajú bez akýchkoľvek kompromisov použiť aj na obytné budovy. Teraz sú navyše po vizuálnej stránke tak rôznorodé, že je možné ich farebné prispôsobenie stavbe a dosiahnutie napríklad aj tehlového vzhľadu.

Hlavné výhody plechových striech

Použitie plechových striech je výhodné najmä z týchto dôvodov:

  • Nízka hmotnosť – najmä pri montáži novej strešnej krytiny na starších budovách je možné vďaka nízkej hmotnosti plechových striech naďalej využívať existujúci krov.
  • Použitie pri nízkych sklonoch strechy – škridlové profily je možné použiť už od sklonu 10 stupňov.
  • Rýchle a presné prispôsobenie streche – Škridlové profily Maslen dokážeme do týždňa vyrobiť na mieru, dajú sa navyše ľahko a bez odpadu ďalej rezať, preto sa dajú presne prispôsobiť konkrétnej streche.
  • Rýchla montáž – plechové strechy sa dajú rýchlo zmontovať vďaka veľkým a ľahkým prvkom.
  • Nízke montážne náklady – vďaka rýchlej a ľahkej manipulácii sú aj náklady na montáž nízke.
  • Nie je potrebná takmer žiadna údržba – žiadne dodatočné opravy, žiadne rozbité tehly, žiadny rast trávy a machu.
  • Pri správnom upevnení sú odolné voči vetru a búrke.
  • Prispôsobiteľný dizajn – plechové strechy sú dostupné v širokej škále farieb, naše hliníkové profily a profily z oceľového plechu sú dostupné v približne 12 rôznych farbách vzorkovníka RAL.
  • Ekologické: Pri výmene plechovej strechy je možné ju recyklovať.

Najčastejšie spomínané nevýhody plechových striech

Tradičné plechové strechy so sebou prinášajú množstvo nevýhod a problémov. Tým sa však pri moderných plechových strechách dá ľahko vyhnúť, takže použitie na obytných budovách je možné bez obmedzení:

  • Slabšia nepriezvučnosť – plechové strechy prepúšťajú zvuk, takže bez tlmiacej konštrukcie je v interiéri veľmi hlučno. Dôležitá je tu správna strešná konštrukcia a zamedzenie vzniku zvukových mostov, s čím pri montáži prirodzene počítame.
  • Zlá tepelná izolácia – veľmi sa zahrievajú a pri nízkych teplotách zas prepúšťajú teplo von. Tepelnú izoláciu je možné výrazne zlepšiť izoláciou a premyslenou štruktúrou strešnej konštrukcie vrátane odvetrania, čomu v spoločnosti Maslen prikladáme veľký význam.
  • Nebezpečenstvo preliačin a poškodenia krupobitím – týka sa predovšetkým starých tenkých plechových striech, pretože naše moderné vystužené plechové strechy odolávajú aj extrémnym poveternostným vplyvom.
  • Vodná para a plesne – Plechové strechy zachytávajú vodnú paru zvnútra, čo spôsobuje kondenzáciu a následný vznik plesní, ak sa tomuto riziku nevenuje pozornosť. V tomto prípade je pomocou antikondenzačná fólia Dripstop.
  • Riziko korózie – pri kontakte s rôznymi inými stavebnými materiálmi (napr. hliník a meď) môže dôjsť ku korózii, preto je potrebné vopred počítať s kombináciami materiálov. Pri poškodení tesniacej vrstvy strechy (napr. neodbornou montážou) hrozí aj korózia. V spoločnosti Maslen si zakladáme na obzvlášť odolných povrchových úpravách a tesneniach, ktoré ochránia vašu strechu, zabránia korózii a zabezpečia streche dlhú životnosť.

Je plechová strecha vhodná pre váš stavebný projekt?

Či je plechová strecha tou správnou voľbou aj pre váš stavebný projekt, závisí najmä od vašich požiadaviek, typu strešnej konštrukcie a potreby dodatočnej izolácie, aby ste dosiahli optimálne vlastnosti strechy. Pre zhotovenie plechovej strechy je potrebný aj vhodný sklon strechy (od 10 °).

Pri výbere si nechajte poradiť odborníkom a montáž radšej nevykonávajte svojpomocne, aby nedošlo k poškodeniu, korózii a chybám pri pokládke. Čo sa týka nákladov, základný prehľad vám poskytne náš článok Koľko stojí nová strecha.

Ohodnoťte náš článok

5-(28 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Oslavujeme 20 rokov na trhu!

Oslavujeme 20 rokov na trhu!

Naše produkty

20. výročie Maslenu predstavuje významný míľnik v histórii každej spoločnosti, nás nevynimajúc. Poďme sa spolu pozrieť týmito pár riadkami, čím sme si za tých 20. rokov ako firma prešli a na záver ...

24. júla 2023

Čítať viac
Čo sú priehradové väzníky a na čo slúžia?

Čo sú priehradové väzníky a na čo slúžia?

Rady

Priehradové väzníky si nachádzajú v stavebníctve čoraz väčšie uplatnenie, a to prakticky vo všetkých segmentoch. Využiť sa dajú ako pri priemyselných a dopravných stavbách, tak aj bežných rodinných...

22. júna 2023

Čítať viac
Ako a prečo oplechovať atiku?

Ako a prečo oplechovať atiku?

Rady

Atika je architektonickým prvkom, ktorý zďaleka nie je výsadou iba historických stavieb. Práve naopak, atika býva súčasťou napríklad aj moderných rodinných domov s plochou strechou. Či už ju v konk...

18. júna 2023

Čítať viac
Ako funguje paropriepustná fólia a prečo na ňu nezabudnúť?

Ako funguje paropriepustná fólia a prečo na ňu nezabudnúť?

Rady

Nevyhnutnou súčasťou moderných a funkčných strešných plášťov sú aj fólie, ktoré plnia rôzne funkcie. Tie vo všeobecnosti slúžia na ochranu nosných častí strechy, znižovanie únikov tepla z vnútornýc...

12. júna 2023

Čítať viac