Zdielať

Výhody a nevýhody plechových striech na obytných budovách

Zaujímavosti
Výhody a nevýhody plechových striech na obytných budovách
5-(28 hlasov)

Plechové strechy sa aj na Slovensku tradične využívajú ako prekrytie hospodárskych budov a hospodárskych budov, no na obytných budovách sa doteraz až tak často nepoužívali. Hlavným dôvodom je, že plechové strechy sú považované za hlučné – dážď a búrky bubnujú po plechu a vietor sa zas postará o kvílenie. V súčasnosti to však už neplatí, pri správnej montáži a skladbe sa plechové strechy zo škridlových a trapézových profilov dajú bez akýchkoľvek kompromisov použiť aj na obytné budovy. Teraz sú navyše po vizuálnej stránke tak rôznorodé, že je možné ich farebné prispôsobenie stavbe a dosiahnutie napríklad aj tehlového vzhľadu.

Hlavné výhody plechových striech

Použitie plechových striech je výhodné najmä z týchto dôvodov:

 • Nízka hmotnosť – najmä pri montáži novej strešnej krytiny na starších budovách je možné vďaka nízkej hmotnosti plechových striech naďalej využívať existujúci krov.
 • Použitie pri nízkych sklonoch strechy – škridlové profily je možné použiť už od sklonu 10 stupňov.
 • Rýchle a presné prispôsobenie streche – Škridlové profily Maslen dokážeme do týždňa vyrobiť na mieru, dajú sa navyše ľahko a bez odpadu ďalej rezať, preto sa dajú presne prispôsobiť konkrétnej streche.
 • Rýchla montáž – plechové strechy sa dajú rýchlo zmontovať vďaka veľkým a ľahkým prvkom.
 • Nízke montážne náklady – vďaka rýchlej a ľahkej manipulácii sú aj náklady na montáž nízke.
 • Nie je potrebná takmer žiadna údržba – žiadne dodatočné opravy, žiadne rozbité tehly, žiadny rast trávy a machu.
 • Pri správnom upevnení sú odolné voči vetru a búrke.
 • Prispôsobiteľný dizajn – plechové strechy sú dostupné v širokej škále farieb, naše hliníkové profily a profily z oceľového plechu sú dostupné v približne 12 rôznych farbách vzorkovníka RAL.
 • Ekologické: Pri výmene plechovej strechy je možné ju recyklovať.

Najčastejšie spomínané nevýhody plechových striech

Tradičné plechové strechy so sebou prinášajú množstvo nevýhod a problémov. Tým sa však pri moderných plechových strechách dá ľahko vyhnúť, takže použitie na obytných budovách je možné bez obmedzení:

 • Slabšia nepriezvučnosť – plechové strechy prepúšťajú zvuk, takže bez tlmiacej konštrukcie je v interiéri veľmi hlučno. Dôležitá je tu správna strešná konštrukcia a zamedzenie vzniku zvukových mostov, s čím pri montáži prirodzene počítame.
 • Zlá tepelná izolácia – veľmi sa zahrievajú a pri nízkych teplotách zas prepúšťajú teplo von. Tepelnú izoláciu je možné výrazne zlepšiť izoláciou a premyslenou štruktúrou strešnej konštrukcie vrátane odvetrania, čomu v spoločnosti Maslen prikladáme veľký význam.
 • Nebezpečenstvo preliačin a poškodenia krupobitím – týka sa predovšetkým starých tenkých plechových striech, pretože naše moderné vystužené plechové strechy odolávajú aj extrémnym poveternostným vplyvom.
 • Vodná para a plesne – Plechové strechy zachytávajú vodnú paru zvnútra, čo spôsobuje kondenzáciu a následný vznik plesní, ak sa tomuto riziku nevenuje pozornosť. V tomto prípade je pomocou antikondenzačná fólia Dripstop.
 • Riziko korózie – pri kontakte s rôznymi inými stavebnými materiálmi (napr. hliník a meď) môže dôjsť ku korózii, preto je potrebné vopred počítať s kombináciami materiálov. Pri poškodení tesniacej vrstvy strechy (napr. neodbornou montážou) hrozí aj korózia. V spoločnosti Maslen si zakladáme na obzvlášť odolných povrchových úpravách a tesneniach, ktoré ochránia vašu strechu, zabránia korózii a zabezpečia streche dlhú životnosť.

Je plechová strecha vhodná pre váš stavebný projekt?

Či je plechová strecha tou správnou voľbou aj pre váš stavebný projekt, závisí najmä od vašich požiadaviek, typu strešnej konštrukcie a potreby dodatočnej izolácie, aby ste dosiahli optimálne vlastnosti strechy. Pre zhotovenie plechovej strechy je potrebný aj vhodný sklon strechy (od 10 °).

Pri výbere si nechajte poradiť odborníkom a montáž radšej nevykonávajte svojpomocne, aby nedošlo k poškodeniu, korózii a chybám pri pokládke. Čo sa týka nákladov, základný prehľad vám poskytne náš článok Koľko stojí nová strecha.

Ohodnoťte náš článok

5-(28 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Strecha ako významný architektonický prvok

Strecha ako významný architektonický prvok

Zaujímavosti Rady

Dizajn strechy z pohľadu architektúry, podobne ako každá forma umenia, má hlboký psychologický vplyv na nás samotných. V priebehu histórie architekti nestavali budovy len ako úkryt, ale umne vytvár...

6. marca 2024

Čítať viac
Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Novinky

Aktuálne máme v akcii ešte dostupných 60 186 m2 plechu Podmienky výhodného nákupu: Platí pre objednávky nad 100m2 akéhokoľvek trapézového plechu a plechových doplnkov. Táto skvelá ponuka sa vzťahuj...

22. februára 2024

Čítať viac
Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Zaujímavosti

Lepšie úžitkové vlastnosti, dlhšia životnosť či nižšie náklady na energie. Všetko spomenuté vám môže priniesť nová strecha využívajúca tie najnovšie technické riešenia a inovácie. Pripravili sme pr...

9. januára 2024

Čítať viac