Zdielať

Výroba strešných krytín: technológia, materiály a ich vplyv na cenu

Zaujímavosti Naše produkty
Výroba strešných krytín: technológia, materiály a ich vplyv na cenu
5-(1 hlasov)

Nie je to tak dávno, čo viaceré materiály skokovo zdraželi aj o desiatky percent a mnohým spravili škrt cez rozpočet. Hoci medzičasom už pri vybraných stavebných materiáloch došlo k cenovej stabilizácii, na ceny spred troch či štyroch rokov môžeme už akurát tak len spomínať. Dôvody, prečo zdraželi aj strechy treba hľadať vo vyšších cenách materiálov, ktoré zas majú svoj pôvod vo vyšších nákladoch na energie aj zvýšenom dopyte. Na nasledujúcich riadkoch sme sa pozreli na to, ako ovplyvňujú technológie a materiály ceny jednotlivých strešných krytín. 

Od čoho sa odvíja cena strešnej krytiny?

Pri otázke, koľko stojí nová strecha, je samotná cena strešnej krytiny len jednou časťou odpovede. Napriek tomu sa pri porovnaní jednotlivých strešných krytín oplatí vedieť, čo všetko tvorí jej konečnú cenu. Pochopiteľne, cenu si každý predajca určuje individuálne a rovnako platí, že aj od samotnej ceny sa odvíja kvalita. Skôr ako na konkrétne čísla sa preto zamerajte na cenový rozsah a snažte sa nájsť to najlepšie riešenie s ohľadom na váš rozpočet. 

Aby ste neporovnávali „hrušky s jablkami“, je dobré identifikovať svoje očakávania a následne si zvoliť materiál, či už pôjde o plech, betón alebo pálenú krytinu. Potom už odporúčame vyberať strešné krytiny v rámci jednej kategórie materiálov, kedy budete porovnávať povedzme krytinu z pozinkovaného plechu a hliníka. Pri výbere konkrétnej krytiny berte do úvahy aj dĺžku záruky, mieru odolnosti, hmotnosť krytiny, náročnosť pokládky a neposlednom rade aj náklady na dopravu.  

Cena samotnej strešnej krytiny sa v najväčšej miere odvíja od ceny vstupných surovín. Následne sa do nej premieta náročnosť výroby, a to ako z pohľadu spotrebovaných energií, tak aj z pohľadu technologickej výbavy. Svoj podiel na cene má aj náročnosť skladovania, náklady na manipuláciu (napríklad preprava z výroby do skladu) a prirodzene aj marža predajcu. 

Zjednodušene platí, že čím je materiál cenovo dostupnejší a čím je výroba krytiny jednoduchšia, tým nižšia bude aj jej cena. Vo všeobecnosti ale nižšej cene napomáha aj to, ak je výrobca krytiny zároveň jej predajcom a ak ide o krytinu, ktorá si nevyžaduje náročnú manipuláciu. Do nášho porovnania sme zaradili tri materiály strešných krytín, ktoré patria medzi najžiadanejšie. 

Keramické, resp. pálené škridle a ich cena

Pálené škridle patria stále medzi evergreeny slovenských striech. Na ich výrobu sa používajú prírodné materiály, ako je íl, hlina a samozrejme voda. Výroba prebieha vypaľovaním pri veľmi vysokých teplotách (nad 1 000 °C), čo je energeticky náročný proces. Do ceny keramických škridiel sa nevyhnutne premieta aj zložitejšia manipulácia a preprava. 

Betónové krytiny 

Za uplynulé dva roky sa zdražovanie nevyhlo ani betónu, čo sa premietlo aj do cien za betónové strešné krytiny. Vo všeobecnosti sa cenovo umiestňujú niekde približne v strede medzi pálenými škridlami a plechovými krytinami. Ich výroba je opäť energeticky pomerne náročná a za ich najzásadnejšiu nevýhodu je považovaná vysoká hmotnosť. Tá teda kladie vysoké nároky na kvalitu vyhotovenia aj samotný materiál krovu, čo realizáciu strechy môže citeľne predražiť. 

Výroba a cena plechovej strešnej krytiny

Už niekoľkokrát spomínané zdražovanie sa nevyhlo ani plechom. Na strane druhej, pri výrobe plechových striech je možné siahnuť po recyklovaných materiáloch a tak sú plechové strechy často nielen ekonomicky, ale aj ekologicky výhodnou voľbou. Technológia výroby plechových striech nie je príliš zložitá a navyše umožňuje vyhotoviť krytinu v rôznych tvaroch a farebných variantoch. Cenu pri plechových krytinách ovplyvňuje hrúbka plechu, ochrannej vrstvy a tiež typ náteru, čo umožňuje vybrať si presne podľa nárokov. Veľkou výhodou je aj nízka hmotnosť, jednoduchá pokládka a tiež nízke nároky na skladovanie či prepravu. V tomto smere tak práve plechové strechy z pohľadu ceny mnohé konkurenčné materiály porážajú. 

Napriek tomu, že cena krytiny zohráva dôležitú úlohu pri rozhodovaní, zďaleka by nemalo ísť o jediný faktor, ktorý budete brať do úvahy. Drahšia a zároveň kvalitnejšia krytina v rámci svojej kategórie vám totiž môže vydržať dlhšie, zabezpečiť lepšie izolačné vlastnosti a ušetriť náklady na údržbu. Oplatí sa už len dodať, že ak vás bližšie zaujíma proces výroby plechovej strechy, neprehliadnite infografiku venovanú práve tejto téme. 

Ohodnoťte náš článok

5-(1 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Novinky

Aktuálne máme v akcii ešte dostupných 92 124 m2 plechu Podmienky výhodného nákupu: Platí pre objednávky nad 100m2 akéhokoľvek trapézového plechu Táto skvelá ponuka sa vzťahuje na materiály v hrúbka...

22. februára 2024

Čítať viac
Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Zaujímavosti

Lepšie úžitkové vlastnosti, dlhšia životnosť či nižšie náklady na energie. Všetko spomenuté vám môže priniesť nová strecha využívajúca tie najnovšie technické riešenia a inovácie. Pripravili sme pr...

9. januára 2024

Čítať viac
Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Naše produkty

Aj v roku 2024 máme pre vás možnosť si kúpiť našu strešnú krytinu za aktuálne nižšie ceny a nechať si ju dodať neskôr. Vyhnite sa avizovanému zvyšovaniu cien strešných krytín. Pre koho je táto možn...

16. decembra 2023

Čítať viac