Zdielať

Z akých materiálov stavali strechy naši predkovia?

Zaujímavosti
Z akých materiálov stavali strechy naši predkovia?
5-(21 hlasov)

Viete akým spôsobom a z akých materiálov stavali strechy naši predkovia? Vydajte sa spolu s nami na krátky výlet do histórie stavby striech na našom území. Priblížime vám v rámci neho fascinujúci vývoj stavieb strešných krytín od zemníc až po najmodernejšie materiály súčasnosti.

Tak ako každý segment, aj stavebníctvo prešlo veľkým vývojom, ktorý súvisel nielen s rozvojom technológií a pokročilou výrobou materiálov, ale aj zmenou životného štýlu.

Z čias, kedy sa na našom území začali budovať prvé sídla sa zachovalo viacero záznamov o vtedajších stavbách. Na dnešné pomery boli veľmi jednoduché a dnes by si zrejme veľa priaznivcov už nenašli.

Aj takto vyzerali strechy našich predkov

Od zemníc k dreveným šindľom

Prvým typom obydlia, ktorý sa na našom území vyskytoval už v približne 4. storočí nášho letopočtu boli zemnice, resp. zemlianky. Svoj názov nedostali náhodou, sú to obydlia, ktoré sú buď celé alebo čiastočne vyhĺbené pod úroveň terénu. Zemnice mali jednoduché strechy, ktoré mali rovný alebo šikmý tvar a vyrobené boli zo slamy či vrstvených drevených prútov. Strecha v tomto prípade bola buď položená na zemi alebo mierne nad ňou.

Zemnice sa na našom území objavovali relatívne dlho a hoci postupne pribúdali aj nadzemné stavby, výskyt posledných zemníc je datovaný až do 15. storočia. V prípade nadzemných stavieb išlo o veľmi jednoduché drevené konštrukcie obdĺžnikového alebo štvorcového tvaru, pokryté zväčša dreveným šindľom, prípadne navrstvenou slamou a trávou. Tento typ striech sa hojne využíval ešte za čias Márie Terézie.

Zásadnou nevýhodou drevených a slamených striech bola ich horľavosť, a tak sa v priebehu 18. storočia stále častejšie využívajú bridlicové a medené strešné krytiny. V tomto období sa zároveň môžeme stretnúť s prvými pálenými škridlami.

Strecha, ktorú poznačil zub času

Rozširovanie plechových krytín prichádza s plochými strechami

Neskorší nástup architektúry s plochými strechami ovplyvňuje aj vývoj strešných krytín. V medzivojnovom období sa na našom území rozširujú najmä plechové krytiny a stále častejšie sa stavajú domy s plochými strechami. Tie dodnes dotvárajú kolorit mnohých slovenských obcí.

V súčasnosti je výber strešných krytín veľmi široký, od pálených škridiel, cez betónové škridly až po ľahké plechové strechy, ktoré v sebe spájajú výhody spočívajúce v nízkej hmotnosti, vysokej odolnosti a ďalšieho prispôsobenia.

Ohodnoťte náš článok

5-(21 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Jarná akcia „Až jedna tretina strechy zdarma“

Novinky

Aktuálne máme v akcii ešte dostupných 92 124 m2 plechu Podmienky výhodného nákupu: Platí pre objednávky nad 100m2 akéhokoľvek trapézového plechu Táto skvelá ponuka sa vzťahuje na materiály v hrúbka...

22. februára 2024

Čítať viac
Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Technické novinky a inovácie v oblasti strešných krytín

Zaujímavosti

Lepšie úžitkové vlastnosti, dlhšia životnosť či nižšie náklady na energie. Všetko spomenuté vám môže priniesť nová strecha využívajúca tie najnovšie technické riešenia a inovácie. Pripravili sme pr...

9. januára 2024

Čítať viac
Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Naše produkty

Aj v roku 2024 máme pre vás možnosť si kúpiť našu strešnú krytinu za aktuálne nižšie ceny a nechať si ju dodať neskôr. Vyhnite sa avizovanému zvyšovaniu cien strešných krytín. Pre koho je táto možn...

16. decembra 2023

Čítať viac