Zdielať

Z akých materiálov stavali strechy naši predkovia?

Zaujímavosti
Z akých materiálov stavali strechy naši predkovia?

Viete akým spôsobom a z akých materiálov stavali strechy naši predkovia? Vydajte sa spolu s nami na krátky výlet do histórie stavby striech na našom území. Priblížime vám v rámci neho fascinujúci vývoj stavieb strešných krytín od zemníc až po najmodernejšie materiály súčasnosti.

Tak ako každý segment, aj stavebníctvo prešlo veľkým vývojom, ktorý súvisel nielen s rozvojom technológií a pokročilou výrobou materiálov, ale aj zmenou životného štýlu.

Z čias, kedy sa na našom území začali budovať prvé sídla sa zachovalo viacero záznamov o vtedajších stavbách. Na dnešné pomery boli veľmi jednoduché a dnes by si zrejme veľa priaznivcov už nenašli.

Aj takto vyzerali strechy našich predkov

Od zemníc k dreveným šindľom

Prvým typom obydlia, ktorý sa na našom území vyskytoval už v približne 4. storočí nášho letopočtu boli zemnice, resp. zemlianky. Svoj názov nedostali náhodou, sú to obydlia, ktoré sú buď celé alebo čiastočne vyhĺbené pod úroveň terénu. Zemnice mali jednoduché strechy, ktoré mali rovný alebo šikmý tvar a vyrobené boli zo slamy či vrstvených drevených prútov. Strecha v tomto prípade bola buď položená na zemi alebo mierne nad ňou.

Zemnice sa na našom území objavovali relatívne dlho a hoci postupne pribúdali aj nadzemné stavby, výskyt posledných zemníc je datovaný až do 15. storočia. V prípade nadzemných stavieb išlo o veľmi jednoduché drevené konštrukcie obdĺžnikového alebo štvorcového tvaru, pokryté zväčša dreveným šindľom, prípadne navrstvenou slamou a trávou. Tento typ striech sa hojne využíval ešte za čias Márie Terézie.

Zásadnou nevýhodou drevených a slamených striech bola ich horľavosť, a tak sa v priebehu 18. storočia stále častejšie využívajú bridlicové a medené strešné krytiny. V tomto období sa zároveň môžeme stretnúť s prvými pálenými škridlami.

Strecha, ktorú poznačil zub času

Rozširovanie plechových krytín prichádza s plochými strechami

Neskorší nástup architektúry s plochými strechami ovplyvňuje aj vývoj strešných krytín. V medzivojnovom období sa na našom území rozširujú najmä plechové krytiny a stále častejšie sa stavajú domy s plochými strechami. Tie dodnes dotvárajú kolorit mnohých slovenských obcí.

V súčasnosti je výber strešných krytín veľmi široký, od pálených škridiel, cez betónové škridly až po ľahké plechové strechy, ktoré v sebe spájajú výhody spočívajúce v nízkej hmotnosti, vysokej odolnosti a ďalšieho prispôsobenia.

Mohlo by vás zaujímať

5 dôvodov, prečo je plechová strecha ideálnym riešením aj pre vašu stavbu

5 dôvodov, prečo je plechová strecha ideálnym riešením aj pre vašu stavbu

Rady

Plechové strechy sú aj na Slovensku stále populárnejšie a žiadanejšie. Spájajú v sebe totiž viacero výhod, ktoré z nich pri stavbe, či rekonštrukcii často robia bezkonkurenčnú voľbu. Zistite, prečo...

21. mája 2021

Čítať viac
Slovník strechy, 1 časť.

Slovník strechy, 1 časť.

Zaujímavosti

Pri stavbe rodinného domu  sa ľudia stretávajú s rôznymi výrazmi, ktorým nie vždy rozumejú. Aj preto sme pripravili malý slovník strechy. Veríme, že vám pomôže pri vašich veľkých plánoch. A Aetos –...

21. mája 2021

Čítať viac
Správna montáž plechovej strechy: kľúč k dlhej životnosti a bezproblémovému využívaniu

Správna montáž plechovej strechy: kľúč k dlhej životnosti a bezproblémovému využívaniu

Rady

Plechové strešné krytiny sú vďaka svojim vlastnostiam stále obľúbenejšou voľbou. Nízka hmotnosť, široká paleta rôznych vyhotovení ale aj dlhá životnosť sú len niektoré z výhod, ktoré ponúkajú plech...

21. mája 2021

Čítať viac
Ako sa rozdávajú vianočné darčeky vo svete?

Ako sa rozdávajú vianočné darčeky vo svete?

Zaujímavosti

Najkrajšie obdobie roka sa už nezadržateľne blížia a spolu s ním aj rozdávanie darčekov. Vráťme sa nachvíľku do detských čias a pozrime sa na to, aké rôzne bytosti vo svete roznášajú vianočné darče...

21. mája 2021

Čítať viac