Zdielať

Z akých materiálov stavali strechy naši predkovia?

Zaujímavosti
Z akých materiálov stavali strechy naši predkovia?
5-(22 hlasov)

Viete akým spôsobom a z akých materiálov stavali strechy naši predkovia? Vydajte sa spolu s nami na krátky výlet do histórie stavby striech na našom území. Priblížime vám v rámci neho fascinujúci vývoj stavieb strešných krytín od zemníc až po najmodernejšie materiály súčasnosti.

Tak ako každý segment, aj stavebníctvo prešlo veľkým vývojom, ktorý súvisel nielen s rozvojom technológií a pokročilou výrobou materiálov, ale aj zmenou životného štýlu.

Z čias, kedy sa na našom území začali budovať prvé sídla sa zachovalo viacero záznamov o vtedajších stavbách. Na dnešné pomery boli veľmi jednoduché a dnes by si zrejme veľa priaznivcov už nenašli.

Aj takto vyzerali strechy našich predkov

Od zemníc k dreveným šindľom

Prvým typom obydlia, ktorý sa na našom území vyskytoval už v približne 4. storočí nášho letopočtu boli zemnice, resp. zemlianky. Svoj názov nedostali náhodou, sú to obydlia, ktoré sú buď celé alebo čiastočne vyhĺbené pod úroveň terénu. Zemnice mali jednoduché strechy, ktoré mali rovný alebo šikmý tvar a vyrobené boli zo slamy či vrstvených drevených prútov. Strecha v tomto prípade bola buď položená na zemi alebo mierne nad ňou.

Zemnice sa na našom území objavovali relatívne dlho a hoci postupne pribúdali aj nadzemné stavby, výskyt posledných zemníc je datovaný až do 15. storočia. V prípade nadzemných stavieb išlo o veľmi jednoduché drevené konštrukcie obdĺžnikového alebo štvorcového tvaru, pokryté zväčša dreveným šindľom, prípadne navrstvenou slamou a trávou. Tento typ striech sa hojne využíval ešte za čias Márie Terézie.

Zásadnou nevýhodou drevených a slamených striech bola ich horľavosť, a tak sa v priebehu 18. storočia stále častejšie využívajú bridlicové a medené strešné krytiny. V tomto období sa zároveň môžeme stretnúť s prvými pálenými škridlami.

Strecha, ktorú poznačil zub času

Rozširovanie plechových krytín prichádza s plochými strechami

Neskorší nástup architektúry s plochými strechami ovplyvňuje aj vývoj strešných krytín. V medzivojnovom období sa na našom území rozširujú najmä plechové krytiny a stále častejšie sa stavajú domy s plochými strechami. Tie dodnes dotvárajú kolorit mnohých slovenských obcí.

V súčasnosti je výber strešných krytín veľmi široký, od pálených škridiel, cez betónové škridly až po ľahké plechové strechy, ktoré v sebe spájajú výhody spočívajúce v nízkej hmotnosti, vysokej odolnosti a ďalšieho prispôsobenia.

Ohodnoťte náš článok

5-(22 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Existuje dotácia na strechu?

Existuje dotácia na strechu?

Rady

Prekvapujú vás každoročne vyššie a vyššie faktúry za energie, stará strecha už pomaly dosluhuje a býva sa vám pod ňou čoraz horšie? Alebo premýšľate, ako dosiahnuť, aby vám strecha prinášala ešte v...

28. mája 2024

Čítať viac
Kedy je čas na výmenu strešnej krytiny?

Kedy je čas na výmenu strešnej krytiny?

Rady

Strecha patrí medzi najdôležitejšie prvky každého domu, chráni nielen pred poveternostnými vplyvmi, ale zároveň dotvára celkový estetický dojem stavby. Navyše, viac ako si dokážeme pripustiť ovplyv...

28. apríla 2024

Čítať viac
Strešný eternit: čo s ním a ako postupovať?

Strešný eternit: čo s ním a ako postupovať?

Rady

Niektoré stavebné materiály patria jednoznačne do minulosti a príkladom je aj azbestocement, ktorý ešte nie tak dávno tvoril strechy menších aj väčších objektov. Strešný eternit už v súčasnosti nem...

28. marca 2024

Čítať viac
Strecha ako významný architektonický prvok

Strecha ako významný architektonický prvok

Rady Zaujímavosti

Dizajn strechy z pohľadu architektúry, podobne ako každá forma umenia, má hlboký psychologický vplyv na nás samotných. V priebehu histórie architekti nestavali budovy len ako úkryt, ale umne vytvár...

6. marca 2024

Čítať viac