Zdielať

Z akých materiálov stavali strechy naši predkovia?

Zaujímavosti
Z akých materiálov stavali strechy naši predkovia?

Viete akým spôsobom a z akých materiálov stavali strechy naši predkovia? Vydajte sa spolu s nami na krátky výlet do histórie stavby striech na našom území. Priblížime vám v rámci neho fascinujúci vývoj stavieb strešných krytín od zemníc až po najmodernejšie materiály súčasnosti.

Tak ako každý segment, aj stavebníctvo prešlo veľkým vývojom, ktorý súvisel nielen s rozvojom technológií a pokročilou výrobou materiálov, ale aj zmenou životného štýlu.

Z čias, kedy sa na našom území začali budovať prvé sídla sa zachovalo viacero záznamov o vtedajších stavbách. Na dnešné pomery boli veľmi jednoduché a dnes by si zrejme veľa priaznivcov už nenašli.

Aj takto vyzerali strechy našich predkov

Od zemníc k dreveným šindľom

Prvým typom obydlia, ktorý sa na našom území vyskytoval už v približne 4. storočí nášho letopočtu boli zemnice, resp. zemlianky. Svoj názov nedostali náhodou, sú to obydlia, ktoré sú buď celé alebo čiastočne vyhĺbené pod úroveň terénu. Zemnice mali jednoduché strechy, ktoré mali rovný alebo šikmý tvar a vyrobené boli zo slamy či vrstvených drevených prútov. Strecha v tomto prípade bola buď položená na zemi alebo mierne nad ňou.

Zemnice sa na našom území objavovali relatívne dlho a hoci postupne pribúdali aj nadzemné stavby, výskyt posledných zemníc je datovaný až do 15. storočia. V prípade nadzemných stavieb išlo o veľmi jednoduché drevené konštrukcie obdĺžnikového alebo štvorcového tvaru, pokryté zväčša dreveným šindľom, prípadne navrstvenou slamou a trávou. Tento typ striech sa hojne využíval ešte za čias Márie Terézie.

Zásadnou nevýhodou drevených a slamených striech bola ich horľavosť, a tak sa v priebehu 18. storočia stále častejšie využívajú bridlicové a medené strešné krytiny. V tomto období sa zároveň môžeme stretnúť s prvými pálenými škridlami.

Strecha, ktorú poznačil zub času

Rozširovanie plechových krytín prichádza s plochými strechami

Neskorší nástup architektúry s plochými strechami ovplyvňuje aj vývoj strešných krytín. V medzivojnovom období sa na našom území rozširujú najmä plechové krytiny a stále častejšie sa stavajú domy s plochými strechami. Tie dodnes dotvárajú kolorit mnohých slovenských obcí.

V súčasnosti je výber strešných krytín veľmi široký, od pálených škridiel, cez betónové škridly až po ľahké plechové strechy, ktoré v sebe spájajú výhody spočívajúce v nízkej hmotnosti, vysokej odolnosti a ďalšieho prispôsobenia.

Mohlo by vás zaujímať

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

Rady

Rekonštruujete alebo idete rovno stavať novú strechu? Tak po výbere tej správnej strešnej krytiny budete zrejme riešiť otázku, ako si vybrať kvalitných majstrov. Pripravili sme pre vás 5 tipov, ako...

7. septembra 2021

Čítať viac
Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Rady

Pri každej streche je veľmi dôležité aj jej utesnenie. Platí to najmä o okolí komína, vikierov, výlezov a strešných okien. Jednoducho, všetky miesta, cez ktoré by mohlo v budúcnosti zatekať prípadn...

5. septembra 2021

Čítať viac
Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Rady

Oplechovanie strechy má priamy vplyv na jej úžitkové vlastnosti. Ak nezanedbáte výber a montáž klampiarskych doplnkov, konštrukcia pod strešnou krytinou bude dostatočne chránená pred poveternostným...

2. septembra 2021

Čítať viac
Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Zaujímavosti

Jedným zo základných kritérií, podľa ktorých rozlišujeme strechy je ich sklon. Pri výbere strechy spravidla „proti“ sebe stoja strechy ploché a šikmé, ktoré u nás stále prevažujú a patria medzi veľ...

17. júla 2021

Čítať viac