Zdielať

Z akých materiálov stavali strechy naši predkovia?

Zaujímavosti
Z akých materiálov stavali strechy naši predkovia?
5-(21 hlasov)

Viete akým spôsobom a z akých materiálov stavali strechy naši predkovia? Vydajte sa spolu s nami na krátky výlet do histórie stavby striech na našom území. Priblížime vám v rámci neho fascinujúci vývoj stavieb strešných krytín od zemníc až po najmodernejšie materiály súčasnosti.

Tak ako každý segment, aj stavebníctvo prešlo veľkým vývojom, ktorý súvisel nielen s rozvojom technológií a pokročilou výrobou materiálov, ale aj zmenou životného štýlu.

Z čias, kedy sa na našom území začali budovať prvé sídla sa zachovalo viacero záznamov o vtedajších stavbách. Na dnešné pomery boli veľmi jednoduché a dnes by si zrejme veľa priaznivcov už nenašli.

Aj takto vyzerali strechy našich predkov

Od zemníc k dreveným šindľom

Prvým typom obydlia, ktorý sa na našom území vyskytoval už v približne 4. storočí nášho letopočtu boli zemnice, resp. zemlianky. Svoj názov nedostali náhodou, sú to obydlia, ktoré sú buď celé alebo čiastočne vyhĺbené pod úroveň terénu. Zemnice mali jednoduché strechy, ktoré mali rovný alebo šikmý tvar a vyrobené boli zo slamy či vrstvených drevených prútov. Strecha v tomto prípade bola buď položená na zemi alebo mierne nad ňou.

Zemnice sa na našom území objavovali relatívne dlho a hoci postupne pribúdali aj nadzemné stavby, výskyt posledných zemníc je datovaný až do 15. storočia. V prípade nadzemných stavieb išlo o veľmi jednoduché drevené konštrukcie obdĺžnikového alebo štvorcového tvaru, pokryté zväčša dreveným šindľom, prípadne navrstvenou slamou a trávou. Tento typ striech sa hojne využíval ešte za čias Márie Terézie.

Zásadnou nevýhodou drevených a slamených striech bola ich horľavosť, a tak sa v priebehu 18. storočia stále častejšie využívajú bridlicové a medené strešné krytiny. V tomto období sa zároveň môžeme stretnúť s prvými pálenými škridlami.

Strecha, ktorú poznačil zub času

Rozširovanie plechových krytín prichádza s plochými strechami

Neskorší nástup architektúry s plochými strechami ovplyvňuje aj vývoj strešných krytín. V medzivojnovom období sa na našom území rozširujú najmä plechové krytiny a stále častejšie sa stavajú domy s plochými strechami. Tie dodnes dotvárajú kolorit mnohých slovenských obcí.

V súčasnosti je výber strešných krytín veľmi široký, od pálených škridiel, cez betónové škridly až po ľahké plechové strechy, ktoré v sebe spájajú výhody spočívajúce v nízkej hmotnosti, vysokej odolnosti a ďalšieho prispôsobenia.

Ohodnoťte náš článok

5-(21 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Ako a prečo odvetrávať šikmú strechu?

Ako a prečo odvetrávať šikmú strechu?

Rady

Odvetrávanie šikmých striech neradno podceňovať a mal by to vedieť každý jeden odborník, ktorý sa venuje návrhom a realizácii striech. Napriek tomu je nevhodne navrhnuté odvetrávanie strechy stále ...

21. januára 2023

Čítať viac
Čo je vetrotesnosť striech a prečo by ste ju mali brať do úvahy?

Čo je vetrotesnosť striech a prečo by ste ju mali brať do úvahy?

Rady

Pri projektovaní novej strechy a výbere strešnej krytiny je potrebné zohľadniť poveternostné podmienky v danej lokalite a počítať aj s prípadnými excesmi. Správne skonštruovanú novú strechu s dosta...

12. januára 2023

Čítať viac
Kvalitná strecha začína správnou realizáciou krovu

Kvalitná strecha začína správnou realizáciou krovu

Rady

Krov je nosnou konštrukciou šikmých striech a vzhľadom na to, akú dôležitú úlohu plní, zaslúži si mimoriadnu pozornosť nielen pri projektovaní, ale aj pri jeho realizácii. Kvalitne vyhotovený krov ...

30. decembra 2022

Čítať viac
Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Nová možnosť zmrazenia aktuálnych nižších cien

Naše produkty

Aj v roku 2023 sa očakávajú vysoké čísla inflácie, ktoré spôsobujú nielen medzi našimi zákazníkmi neistotu. Je viac než isté, že vysoká inflácia aj tento rok odvetrá z bankových účtov viac ako 10%....

23. decembra 2022

Čítať viac