Zdielať

Zastrešte prístrešok pre auto trapézovým plechom alebo plechovými profilmi

Rady
Zastrešte prístrešok pre auto trapézovým plechom alebo plechovými profilmi

Prístrešky pre autá sa aj na Slovensku tešia stále väčšej obľube a čoraz častejšie dopĺňajú klasické garážové státia. Prístrešky pre autá sú zvyčajne drevené, menej často kovové alebo plastové. Prístrešok na auto ponúka výhodu ochrany áut zaparkovaných pod ním pred vetrom a počasím, kým otvorená konštrukcia umožňuje ľahký únik výfukových plynov a vlhkosti.

Ústredným prvkom prístrešku pre auto je strecha, taká „otvorená garáž“ v podstate nie je nič iné ako strecha na podperách. Nie je náhodou, že práve plechové strechynajobľúbenejším spôsobom zastrešenia prístreškov pre autá.

Trapézové profily Maslen sa používajú v prístreškoch a prefabrikovaných garážach GARDEON. GARDEON je jedným z popredných výrobcov montovaných garáží, prístreškov pre autá, záhradných prístreškov a pergol.

Plechové strechy majú veľkú výhodu v tom, že sú nielen lacné, ale dajú sa aj rýchlo a jednoducho montovať. Plechové strechy sa navyše vyznačujú obzvlášť nízkou hmotnosťou, vysokou odolnosťou voči poveternostným vplyvom a tiež vysokou odolnosťou proti korózii.

Rôzne tvary striech pre prístrešky pre autá

Väčšina prístreškov pre autá má buď klasickú plochú strechu, šikmú strechu na jednej strane alebo sedlovú strechu. Majitelia týchto jednoduchých objektov sa zriedkakedy rozhodnú pre valbové alebo oblúkové strechy.

Ľahké kovové profily sú vhodné pre takmer všetky tvary striech. Plechy rôznych vzorov sa dajú veľmi ľahko opracovať a preto sa dajú prispôsobiť takmer každému tvaru strechy.

Kým klasická škridlová alebo bridlicová krytina vyžaduje minimálny sklon okolo 22°, trapézové plechy a škridlové profily je možné použiť aj s nižšími sklonmi. Na plochej streche by mal byť pre strešnú krytinu s trapézovým plechom sklon minimálne 6°, aby voda mohla bez problémov odtekať a strecha zostala skutočne tesná.

Zastrešenie prístrešku pre autá trapézovými profilmi alebo škridlami

Trapézové profily sa bežne vyrábajú z pozinkovaného oceľového plechu alebo hliníka, pričom rôzne profily, výšky profilov a hrúbky materiálu ponúkajú širokú škálu možností.

Okrem klasických trapézových plechov, ktorých vzhľad charakterizujú lemovky a vlny, existujú aj plechové strešné profily, ktoré imitujú vzhľad klasických škridiel. Takéto „škridlové profily“ spájajú výhody plechovej strechy so vzhľadom klasických krycích materiálov ako je hlina alebo keramika. To znamená, že strechu prístrešku pre auto je možné dokonale prispôsobiť streche priľahlého domu bez toho, aby ste sa museli vzdať výhod plechovej strechy.

Plechy vyrobené z hliníka sú zvyčajne drahšie ako plechy vyrobené z ocele. Strecha z hliníkového plechu je odolná voči poveternostným vplyvom, menej hrdzavie a má mimoriadne nízku hmotnosť. Oceľový plech má na druhej strane tú výhodu, že je mimoriadne robustný a dokáže odolať veľkej záťaži, napríklad krupobitiu.

Naši pracovníci alebo váš pokrývač vám vedia povedať, či sa dodatočná investícia do hliníkových profilov pre váš projekt oplatí.

Flís ako ochrana proti kondenzácii a hluku

Aby sa zabránilo odkvapkávaniu kondenzátu zo stropu, na spodnú stranu profilov odporúčame nalepiť antikondenzačnú vrstvu – flís.

Tento materiál absorbuje prebytočnú vlhkosť a kondenzát až dovtedy, kým sa po zahriatí krytiny neuvoľní naspäť do cirkulujúceho vzduchu. Tým sa zabráni kvapkaniu kondenzátu zo stropu na autá pod ním. Flís tiež prispieva k izolácii hluku.

Mohlo by vás zaujímať

Prečo nepodceniť strešnú fóliu pod plechovou krytinou?

Prečo nepodceniť strešnú fóliu pod plechovou krytinou?

Ako vyberať Rady

Fólie sú dnes už bežnou súčasťou moderných strešných plášťov a vďaka svojim vlastnostiam poskytujú strešnej konštrukcii ochranu, vytvárajú dodatočnú termoizolačnú vrstvu a zároveň dokážu zabezpečiť...

25. mája 2022

Čítať viac
Čo je podpera vedenia na plechové strechy a aká je jej hlavná úloha?

Čo je podpera vedenia na plechové strechy a aká je jej hlavná úloha?

Rady

Drobný, často prehliadaný, no v praxi mimoriadne dôležitý prvok nielen na každej plechovej streche. Podpera vedenia je spôsobom, ako doplniť plechovú strechu o bleskozvod či zvodový systém, ktorý b...

25. mája 2022

Čítať viac
Vlnitý plech a praktické tipy na jeho použitie

Vlnitý plech a praktické tipy na jeho použitie

Nezaradené

Vlnité plechy sú neodmysliteľnou súčasťou mnohých pozemkov a objektov, ktoré na nich stoja. Využitie si nachádzajú nielen v priemyselnom prostredí, ale aj pri občianskych stavbách. Vlnité plechy v ...

25. mája 2022

Čítať viac
Vplyv strechy na tepelnú pohodu v lete

Vplyv strechy na tepelnú pohodu v lete

Rady

Blížia sa najteplejšie mesiace v roku a to je obdobie, kedy v mnohých domácnostiach sú naplno pustené ventilátory a klimatizácie. Počas obdobia, kedy ani teploty v noci neklesajú pod 20 °C sa bez o...

25. mája 2022

Čítať viac