Zdielať

Zaťaženie strechy snehom: koľko snehu unesie strecha?

Rady
Zaťaženie strechy snehom: koľko snehu unesie strecha?

Na Slovensku sa pri výstavbe akejkoľvek stavby musí do statických výpočtov zahrnúť predpokladané zaťaženie snehom. Zaťaženie snehom je normovaná hraničná hodnota udávajúca maximálnu hmotnosť, ktorá môže byť na ploche strechy jeden štvorcový meter (v N/m2), aby nebola ohrozená nosnosť strechy. Ak strešná konštrukcia nie je správne navrhnutá na maximálne prípustné zaťaženie snehom, môže to v extrémnych prípadoch viesť k zrúteniu strechy.

Zóny zaťaženia snehom na Slovensku

Na Slovensku sa výpočet tejto hodnoty zaťaženia snehom riadi normou STN EN 1991-1-3. To, koľko snehu musí strecha uniesť, závisí od regiónu, polohy a sklonu strechy. V závislosti od situácie musia strechy na Slovensku odolať zaťaženiu snehom od 84 kg do 1 080 kg na meter štvorcový.

Prehľad zón snehového zaťaženia nájdete tu:

zatazenie snehom mapa

Zaťaženie snehom závisí aj od druhu snehu

Hrúbka snehovej pokrývky na streche ešte nehovorí nič o jej hmotnosti. Kubický meter sypkého suchého prachového snehu môže vážiť „len“ 40 kg, kým mokrý starý sneh môže pokojne vážiť až 500 kg. Vrstva ľadu na streche je ešte ťažšia.

Sklon strechy

Pri výpočte skutočného zaťaženia snehom zohráva úlohu aj sklon strechy. Pretože plošné zaťaženie pôsobí vždy kolmo na základnú plochu a tak sú najmä ploché strechy v únosnosti limitované. Na druhej strane, od sklonu strechy 60° sa dá predpokladať, že aj hrubšia vrstva snehu sa zošmykne.

V dôsledku extrémnych poveternostných javov, ktoré sa v posledných rokoch vyskytujú čoraz častejšie, sa tiež môže stať, že množstvo snehu, ktoré skutočne napadlo, presiahne očakávania a spôsobí prílišne zaťaženie strechy. V takom prípade bude potrebné strechu manuálne zbaviť snehu. Nie vždy však ide o bezpečnú činnosť a preto by si mali majitelia domov objednať profesionálne upratovacie služby alebo kontaktovať miestny hasičský zbor.

Vypočítajte si zaťaženie snehom

Keďže maximálna hodnota zaťaženia snehom, ktorú musí strecha zniesť, sa vypočítava v závislosti od zóny zaťaženia snehom, nadmorskej výšky, sklonu strechy atď., vzorec je dosť komplikovaný. Pomôcť môžu rôzne kalkulačky zaťaženia snehom na internete.

Opýtajte sa nášho personálu, akú hrúbku materiálu by mali mať profily pre vašu plechovú strechu tak, aby zvládla zaťaženie snehom.

Zabráňte „lavínam“ zo strechy

Aby sa predišlo pádu lavín zo strechy – t.j. náhlemu zosuvu snehových dosiek zo strechy – je nevyhnutný systém zadržiavania snehu na streche.

Snehové rozrážače sú formou zachytávača snehu, ktorý zabraňuje skĺznutiu snehových hmôt zo strechy. Snehové rozrážače Maslen sú určené pre plechové strechy vyhotovené z našich trapézových plechov a profilov strešných škridiel a sú rovnako ako snehové zábrany súčasťou jednoduchého, ale účinného systému zachytenia snehu na streche.

V závislosti od snehovej oblasti je potrebné dodržiavať montážny návod s ohľadom na počet kusov a zarovnanie. V oblastiach s častým snežením treba okrem snehových rozrážačov na streche myslieť aj na dôkladné rozmiestnenie snehových zábran.

Mohlo by vás zaujímať

Prečo nepodceniť strešnú fóliu pod plechovou krytinou?

Prečo nepodceniť strešnú fóliu pod plechovou krytinou?

Ako vyberať Rady

Fólie sú dnes už bežnou súčasťou moderných strešných plášťov a vďaka svojim vlastnostiam poskytujú strešnej konštrukcii ochranu, vytvárajú dodatočnú termoizolačnú vrstvu a zároveň dokážu zabezpečiť...

25. mája 2022

Čítať viac
Čo je podpera vedenia na plechové strechy a aká je jej hlavná úloha?

Čo je podpera vedenia na plechové strechy a aká je jej hlavná úloha?

Rady

Drobný, často prehliadaný, no v praxi mimoriadne dôležitý prvok nielen na každej plechovej streche. Podpera vedenia je spôsobom, ako doplniť plechovú strechu o bleskozvod či zvodový systém, ktorý b...

25. mája 2022

Čítať viac
Vlnitý plech a praktické tipy na jeho použitie

Vlnitý plech a praktické tipy na jeho použitie

Nezaradené

Vlnité plechy sú neodmysliteľnou súčasťou mnohých pozemkov a objektov, ktoré na nich stoja. Využitie si nachádzajú nielen v priemyselnom prostredí, ale aj pri občianskych stavbách. Vlnité plechy v ...

25. mája 2022

Čítať viac
Vplyv strechy na tepelnú pohodu v lete

Vplyv strechy na tepelnú pohodu v lete

Rady

Blížia sa najteplejšie mesiace v roku a to je obdobie, kedy v mnohých domácnostiach sú naplno pustené ventilátory a klimatizácie. Počas obdobia, kedy ani teploty v noci neklesajú pod 20 °C sa bez o...

25. mája 2022

Čítať viac