Zdielať

Zaťaženie strechy snehom: koľko snehu unesie strecha?

Rady
Zaťaženie strechy snehom: koľko snehu unesie strecha?
5/5 - (1 hlasov)

Na Slovensku sa pri výstavbe akejkoľvek stavby musí do statických výpočtov zahrnúť predpokladané zaťaženie snehom. Zaťaženie snehom je normovaná hraničná hodnota udávajúca maximálnu hmotnosť, ktorá môže byť na ploche strechy jeden štvorcový meter (v N/m2), aby nebola ohrozená nosnosť strechy. Ak strešná konštrukcia nie je správne navrhnutá na maximálne prípustné zaťaženie snehom, môže to v extrémnych prípadoch viesť k zrúteniu strechy.

Zóny zaťaženia snehom na Slovensku

Na Slovensku sa výpočet tejto hodnoty zaťaženia snehom riadi normou STN EN 1991-1-3. To, koľko snehu musí strecha uniesť, závisí od regiónu, polohy a sklonu strechy. V závislosti od situácie musia strechy na Slovensku odolať zaťaženiu snehom od 84 kg do 1 080 kg na meter štvorcový.

Prehľad zón snehového zaťaženia nájdete tu:

zatazenie snehom mapa

Zaťaženie snehom závisí aj od druhu snehu

Hrúbka snehovej pokrývky na streche ešte nehovorí nič o jej hmotnosti. Kubický meter sypkého suchého prachového snehu môže vážiť „len“ 40 kg, kým mokrý starý sneh môže pokojne vážiť až 500 kg. Vrstva ľadu na streche je ešte ťažšia.

Sklon strechy

Pri výpočte skutočného zaťaženia snehom zohráva úlohu aj sklon strechy. Pretože plošné zaťaženie pôsobí vždy kolmo na základnú plochu a tak sú najmä ploché strechy v únosnosti limitované. Na druhej strane, od sklonu strechy 60° sa dá predpokladať, že aj hrubšia vrstva snehu sa zošmykne.

V dôsledku extrémnych poveternostných javov, ktoré sa v posledných rokoch vyskytujú čoraz častejšie, sa tiež môže stať, že množstvo snehu, ktoré skutočne napadlo, presiahne očakávania a spôsobí prílišne zaťaženie strechy. V takom prípade bude potrebné strechu manuálne zbaviť snehu. Nie vždy však ide o bezpečnú činnosť a preto by si mali majitelia domov objednať profesionálne upratovacie služby alebo kontaktovať miestny hasičský zbor.

Vypočítajte si zaťaženie snehom

Keďže maximálna hodnota zaťaženia snehom, ktorú musí strecha zniesť, sa vypočítava v závislosti od zóny zaťaženia snehom, nadmorskej výšky, sklonu strechy atď., vzorec je dosť komplikovaný. Pomôcť môžu rôzne kalkulačky zaťaženia snehom na internete.

Opýtajte sa nášho personálu, akú hrúbku materiálu by mali mať profily pre vašu plechovú strechu tak, aby zvládla zaťaženie snehom.

Zabráňte „lavínam“ zo strechy

Aby sa predišlo pádu lavín zo strechy – t.j. náhlemu zosuvu snehových dosiek zo strechy – je nevyhnutný systém zadržiavania snehu na streche.

Snehové rozrážače sú formou zachytávača snehu, ktorý zabraňuje skĺznutiu snehových hmôt zo strechy. Snehové rozrážače Maslen sú určené pre plechové strechy vyhotovené z našich trapézových plechov a profilov strešných škridiel a sú rovnako ako snehové zábrany súčasťou jednoduchého, ale účinného systému zachytenia snehu na streche.

V závislosti od snehovej oblasti je potrebné dodržiavať montážny návod s ohľadom na počet kusov a zarovnanie. V oblastiach s častým snežením treba okrem snehových rozrážačov na streche myslieť aj na dôkladné rozmiestnenie snehových zábran.

Ohodnoťte náš článok

5/5 - (1 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Potrebujem stavebné povolenie pri rekonštrukcii strechy?

Potrebujem stavebné povolenie pri rekonštrukcii strechy?

Rady

Rekonštrukcia strechy je procesom, ktorý je niekedy nevyhnutným predpokladom na to, aby bola stavba vôbec použiteľná. V iných prípadoch je zas hlavným cieľom rekonštrukcie zmena vzhľadu stavby a zl...

7. októbra 2022

Čítať viac
Šikmá alebo rovná strecha? Toto porovnanie vám pomôže v rozhodovaní

Šikmá alebo rovná strecha? Toto porovnanie vám pomôže v rozhodovaní

Ako vyberať

Výber medzi šikmou a rovnou strechou by určite nemal pripomínať súboj Dávida s Goliášom, práve naopak. Emócie je lepšie odložiť bokom a k posudzovaniu výhod jedného či druhého riešenia si sadnúť s ...

27. septembra 2022

Čítať viac
Stanová strecha a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Stanová strecha a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Zaujímavosti

Stanová strecha, nazývaná aj ihlanová, bola pomerne bežným javom predovšetkým pri menších rodinných domoch so štvorcovým pôdorysom postavených v 60-tych a 70-tych rokoch minulého storočia. Svojich ...

7. septembra 2022

Čítať viac
Správna montáž plechovej strechy ako kľúč k jej dlhovekosti a chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Správna montáž plechovej strechy ako kľúč k jej dlhovekosti a chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Rady

Kvalitná plechová strecha vám pokojne môže vydržať aj desiatky rokov. Dôležitý je však nielen správny výber materiálov a doplnkov, ale aj montáž presne podľa pokynov výrobcov. Stále sa stretávame s...

18. augusta 2022

Čítať viac